Skocz do zawartości
Gość Paragon

Instalacja solarna Off-Grid

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon
42 minuty temu, VDR napisał:

A i nie jest prawda, ze brak prądu w sieci = brak zasilania ze słońca i o tym już pisałem.

podaj cenę takiego inwertera + wiadomo trzeba dokupić akumulatory czy mogą to być "kwasówki" do głębokich rozładowań czy muszą to być pakiety litowe z BMS-em?

42 minuty temu, VDR napisał:

Te 20% i opłaty nie wiem czy przekroczą w połowie koszt akumulatorów jakie musiałbym kupic.

pokaż faktury porównamy, moje akumulatory kosztowały 1650zł,

lub jak nie masz jeszcze faktur to jakie prognozy oczszędności w skali roku, aby porównać z ceną akumulatorów ?

42 minuty temu, VDR napisał:

Ale skup się na offgrid :)

tak robię :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inwerter około 3500-4000 tys
Twoje akumulatory nie są w stanie przyjąć max tego co z paneli dałbys radę wyprodukować więc ta cena jest tylko ułamkiem tego co musiałbyś wydac by zgormadzic wszystko, co byłbyś zdolny wyprodukowac. Odpowiesz na pytanie jak chcesz radzić sobie z nadwyżkami które muszą nastąpić ? Bo unikasz już trzeci raz odpowiedzi na to pytanie. Rozlozenie paneli na trzy kierunki sprawdzi się tylko połowicznie. Ile wydałeś na panele ?

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
23 minuty temu, VDR napisał:

Inwerter około 3500-4000 tys

podaj link bo w tej cenie może i ja kupię, dodaj mi jeszcze jakie aku obsługuje?

23 minuty temu, VDR napisał:

Twoje akumulatory nie są w stanie przyjąć max tego co z paneli dałbys radę wyprodukować więc ta cena jest tylko ułamkiem tego co musiałbyś wydac by zgormadzic wszystko, co byłbyś zdolny wyprodukowac.

nie czytasz moich a napisałem ładnie do czego u mnie i w jaki sposób będzą działały akumulatory, musisz się skupić i to jeszcze raz przeczytać

EDIT:

poza Tym ile ja mam zmagazynować aby w nocy działała mi lodówka, i ledy? może tv 100W

23 minuty temu, VDR napisał:

Odpowiesz na pytanie jak chcesz radzić sobie z nadwyżkami które muszą nastąpić

nie unikam napisałem Ci na samym początku tylko Ty nie czytasz, napisałem jak byk że nadwyżka idzie w kosmos, mam zamiar używać na bieżąco, a jak nie będę używał a akumulatory będą naładowane to nadwyżka pójdzie w kosmos a nie do PGE

23 minuty temu, VDR napisał:

Rozlozenie paneli na trzy kierunki sprawdzi się tylko połowicznie. Ile wydałeś na panele ?

rozłożenie na trzy kierunki jak nie magazynujesz czy to w sieci czy w aku jest idealnym rozwiązaniem kiedy nie chcesz maksymalnie pompować do sieci, a kożystać przez większość dnia, powinieneś to wiedzieć

Panele kupiłem mono 310W szt wyszła mi w cenie 530zł, to są dobe panele z grupy Tier CSUN

23 minuty temu, VDR napisał:

unikasz już trzeci raz odpowiedzi na to pytanie.

ja Ci odpowiedziałem teraz Ty unikasz pytania o faktury oraz ewentualnie jakie są planowane oszczędności w skali roku

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie unikam, wrócę do domu to Ci dokładnie rozpisze. Na telefonie z siecią 3G na plaży to dość trudne zajęcie. Na razie chce zebrać komplet informacji na temat tego Twojego rozwiązania stąd pytania. Chcesz opinii to ja Ci ja dam tylko muszę mieć komplet danych .Pokażesz godzinowe statystyki zużycia prądu za ostatni rok ?

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
15 minut temu, VDR napisał:

Nie unikam, wrócę do domu to Ci dokładnie rozpisze. Na telefonie z siecią 3G na plaży to dość trudne zajęcie

spoko dzięki magazynuję tą wiedzę bo już rozmawiałem ze znajomymi co podpisali umowy na liczniki dwukierunkowe i nie do końca są zadowoleni, nie wnikałem o co chodzi

15 minut temu, VDR napisał:

Na razie chce zebrać komplet informacji na temat tego Twojego rozwiązania stąd pytania. Chcesz opinii to ja Ci ja dam tylko muszę mieć komplet danych .Pokażesz godzinowe statystyki zużycia prądu za ostatni rok ?

ja jestem strasznie zielony w temacie cały czas się uczę, robię tak instalację że w razie czego jak się zdecyduję kiedyś podpiąć jako prosument, dodam tylko przed moim inwerterem ten do on-grida i tyle będę prosumentem P&P, a mój stary inwerter będzie mi służył jako duży UPS

statystyk nie mam teraz czasu się w to bawić, mogę tylko powiedzieć że rachunki mam na poziomie 680zł za dwa miesiące czyli jakieś 340zł za miesiąc, prąd mam z PGE w systemie dwu taryfowym nie pamiętam G12 chyba + W czyli dodatkowo weekendy

Coś więcej powiem Ci za pół roku od uruchomienia instalacji, nie lubię gdybać wole się przekonać i napisać już coś konkretnego na temat

 

moje Panele:

9mMaPKpbckUCQiMVzvFAGhXHUIxH3XSVUpY--GLc

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz podpytać o co chodzi z tym licznikiem dwukierunkowym? 

Ja z pierwszego  rachunku byłem zadowolony, z 1200 zjechałem na 200


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
11 minut temu, Jacek56 napisał:

Czy możesz podpytać o co chodzi z tym licznikiem dwukierunkowym? 

tzn że jesteś prosumentem, czyli masz pewnie taki bo nim jesteś tak?

11 minut temu, Jacek56 napisał:

Ja z pierwszego  rachunku byłem zadowolony, z 1200 zjechałem na 200

nom to Ty na pewno, bo rozumiem z 1200zł za dwa miesiące na 200zł tak? ale jak ktoś ma rachunki 200-300zł to dużo nizej nie zjedzie nawet jak ma nadprodukcję bo dochodzą dodatkowe opłaty dla energetyki, które nie pozwolą zejść dużo niżej, przynajmniej mam takie informacje ale tylko oparte na wiedzy innych nie mojej

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Paragon napisał:

tzn że jesteś prosumentem, czyli masz pewnie taki bo nim jesteś tak?

nom to Ty na pewno, bo rozumiem z 1200zł za dwa miesiące na 200zł tak? ale jak ktoś ma rachunki 200-300zł to dużo nizej nie zjedzie nawet jak ma nadprodukcję bo dochodzą dodatkowe opłaty dla energetyki, które nie pozwolą zejść dużo niżej, przynajmniej mam takie informacje ale tylko oparte na wiedzy innych nie mojej

Jak masz nadprodukcję to zejdziesz do poziomu opłaty stałej za przyłącze czyli ok 60 zł ( mogę się mylić ). Wszystko zależy od ilości kWh zużywanych w ciągu roku. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, Jacek56 napisał:

Jak masz nadprodukcję to zejdziesz do poziomu opłaty stałej za przyłącze czyli ok 60 zł ( mogę się mylić ). Wszystko zależy od ilości kWh zużywanych w ciągu roku. 

a nie ma jakichś dodatkowych dziwnie w zawiły sposób opisanych opłat :)

Bo w tym filmiku co podsyłałem człowiek ładnie objaśnia fakturę i mimo nawet nadprodukcji w skali całego roku i tak płaci 1200zł a fakturę czyli wychodziło by 120zł miesięcznie a nie 60zł tylko ze on opisywał na podstawie Taurona

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60zł to kwota przykładowa. Rozmawiałem z użytkownikiem instalacji  w Rumi i jemu takie opłaty Energa na Pomorzu nalicza. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, Jacek56 napisał:

60zł to kwota przykładowa. Rozmawiałem z użytkownikiem instalacji  w Rumi i jemu takie opłaty Energa na Pomorzu nalicza. 

to widzisz nie wiadomo gdzie prawda ale jak czytam komętarze to też rozsyp ile ludzi tyle informacji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest jedna, na fakturze masz wyszczególnione opłaty stałe niezależna od zużycia prądu i to trzeba opłacać. Nie przeskoczysz tego chyba, że jak planowałeś zlikwidujesz przyłącze elektryczne i zainwestujesz w akumulatory.  


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam instalacje ongrid od 16 miesięcy, rocznie mam delikatną nadprodukcje koszty roczne wynikające z faktur (rozliczenie co 6 miesięcy) z pge to ok. 140zl/rok (za prąd nie płace te 140zl to rożne opłaty).

Moim zdaniem offgrid to tylko domki letniskowe i ew. w środku lasu. Przy normalnym domu całorocznego użytku ewentualnie hybryda z niewielkiej pojemności akumulatorami (12h podtrzymania do max.24h).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
26 minut temu, RaLe napisał:

Moim zdaniem offgrid to tylko domki letniskowe i ew. w środku lasu. Przy normalnym domu całorocznego użytku ewentualnie hybryda z niewielkiej pojemności akumulatorami (12h podtrzymania do max.24h).

zobaczymy ja na start zacznę od niezależnej fotowoltaiki, może kiedyś podepnę się do sieci problemu nie będzie bo caly sprzęt zostaje wystarczy dodać tylko inwerter, czas pokaże

29 minut temu, RaLe napisał:

Ja mam instalacje ongrid od 16 miesięcy, rocznie mam delikatną nadprodukcje koszty roczne wynikające z faktur (rozliczenie co 6 miesięcy) z pge to ok. 140zl/rok (za prąd nie płace te 140zl to rożne opłaty).

aha czyli nie jest źle to z czego wynikają te rozne informacje ze jedni płacą tyle a drudzy tyle (mowa tylko o oplatach nie związanych z energia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, marketing szemrany to całkiem sprawnie działająca część biznesu ;) Jakoś trzeba zachęcić do tych instalacji offgrid. Aku same się nie sprzedadzą [emoji6]Opłaty stale zapłacisz czy będziesz miał ongrid czy offgrid. No chyba że całkowicie odetniesz się od energetyki. Ale wtedy te 4 aku to kropla w morzu potrzeb. Różnice mogą wynikać jeszcze z różnic między instalacjami, obciążeniami faz etc. ale od tego jest projekt. Niestety jest boom i robi się wszystko na zasadzie robimy i kasujemy klienta a optymalizacja zysków to już pięciorzędna sprawa. Po prostu mam wrażenie, że masz mocno przewymiarowana instalacje offgrid, zupełnie niepotrzebnie.

No i prądu nie da się wysłać w nicosc. Jak będzie nadprodukcja to albo zaslonisz panele albo będziesz musiał jakaś nitkę odłączyć by nie generowała pradu. Wydales już prawie 14tys. Nie wiem jak chcesz by Ci się to zwróciło w miarę szybko.

Kolejna rzecz o ktorej zapomnialem. Najwięcej prądu zużywasz między 10-16 a korzystasz z taryfy G12 która zniżkę na prąd ma między 13-15 i 22-6. Od 6 do 13 i od 15 do 22 stawką jest znacznie wyższa niż w taryfie G11. Z obnizonej stawki korzystasz zaledwie przez 2h z 6 gdzie określiłeś najwyższy pobor. Przy G12w stawki są jeszcze wyzsze. Kalkulowales to kiedykolwiek że statystykami godzinowego zużycia ?

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
40 minut temu, VDR napisał:

Widzisz, marketing szemrany to całkiem sprawnie działająca część biznesu ;) Jakoś trzeba zachęcić do tych instalacji offgrid. Aku same się nie sprzedadzą emoji6.png

a widzi tu się mylisz marketing jest na instalacje ongrid bo tutaj trzeba ludzi z uprawnieniami do montażu i tu się zdziera z ludzi pieniążki, instalacje off-grid są nie popularne przynajmniej w Polsce zakładają je wariaci i hobbyści :P

A mój inwerter nie potrzebuje do pracy aku, jest to opcja a nie wymóg :P

42 minuty temu, VDR napisał:

Opłaty stale zapłacisz czy będziesz miał ongrid czy offgrid.

Tutaj też się mylisz albo ja hehe, bo z tego co wiem przy opcji prosument opłat stałych masz więcej

43 minuty temu, VDR napisał:

Po prostu mam wrażenie, że masz mocno przewymiarowana instalacje offgrid, zupełnie niepotrzebnie. 

No i prądu nie da się wysłać w nicosc. Jak będzie nadprodukcja to albo zaslonisz panele albo będziesz musiał jakaś nitkę odłączyć by nie generowała pradu. Wydales już prawie 14tys. Nie wiem jak chcesz by Ci się to zwróciło w miarę szybko.

widzisz to się nie zrozumieliśmy w planach jest 18 paneli czyli po 6 na każdy kierunek, ale że jest to moja pierwsza styczność z tematem i nie chcę skakać na głęboką wodę od razu to w tym roku daję 6 na południe jak mi się spodoba to dokładam za rok kolejnych 6szt itd., inwerter pozwala na podlączenie maks 5000W w panelach

 

Aktualne wydatki wyglądają tak:

- Panele 3200zł

- Akumulatory 1600zł

- Inwerter 2580zł

- Pierdołki kable uchwyty 500zł

 

Razem jest jakieś nie cale 8 tysi z tego tez odliczę od podatku jak dobrze pamiętam 18% , traktuję to trochę bardziej jak hobby i zabawę, poza tym ktoś powiedział bardzo ładnie ze inwestycja w panele się opłaca jaką drogę byś nie obrał bo w taki czy inny sposób na siebie zarabia, mogło by być taniej dałbym gorsze panele zrobił trochę druciarni słabszy inwerter ale nie o to chodzi przecież ja traktuję to jako zabawę, dobra instalacja na dobrych częściach musi kosztować i tyle no tego nie oszukasz ja oszczedzam tylko na robocie bo robię sam

52 minuty temu, VDR napisał:

Kolejna rzecz o ktorej zapomnialem. Najwięcej prądu zużywasz między 10-16 a korzystasz z taryfy G12 która zniżkę na prąd ma między 13-15 i 22-6. Od 6 do 13 i od 15 do 22 stawką jest znacznie wyższa niż w taryfie G11. Z obnizonej stawki korzystasz zaledwie przez 2h z 6 gdzie określiłeś najwyższy pobor. Przy G12w stawki są jeszcze wyzsze. Kalkulowales to kiedykolwiek że statystykami godzinowego zużycia ?

od godziny 13-15 i w zimie się zmienia od 15-17 chyba jakoś tak w tych godzinach chodzą pralka, suszarka i zmywarka, w godzinach poza pracują tylko tak na prawdę lodówka może tv i jakieś drobne urządzenia, poza tym cały weekend od piątku od 22 do poniedziałku do 6 rano więc tu sie mylisz wykorzystuje tańsza taryfę bardzo dobrze, 

i tak kalkulowałem bardzo dokładnie w końcu tu mieszkam :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Paragon napisał:

a widzi tu się mylisz marketing jest na instalacje ongrid bo tutaj trzeba ludzi z uprawnieniami do montażu i tu się zdziera z ludzi pieniążki, instalacje off-grid są nie popularne przynajmniej w Polsce zakładają je wariaci i hobbyści

Marketing szemrany dziala na kazda dziedzine - na ongrid tez, ale to nie oznacza ze na offgrid nie. Zatrudnij sie w takiej firmie zrozumiesz jak to dziala ;)

2 godziny temu, Paragon napisał:

Tutaj też się mylisz albo ja hehe, bo z tego co wiem przy opcji prosument opłat stałych masz więcej

Skoro sie myle to jakie to oplaty ? Moglo sie cos zmienic - ale prosumenci byli zwolnieni z paru oplat.

2 godziny temu, Paragon napisał:

widzisz to się nie zrozumieliśmy w planach jest 18 paneli czyli po 6 na każdy kierunek, ale że jest to moja pierwsza styczność z tematem i nie chcę skakać na głęboką wodę od razu to w tym roku daję 6 na południe

to zmienia postac rzeczy bo nie masz instalacji  5kW off grid... co nie zmienia faktu, ze nadal moze byc problem z nadwyzkami - i wtedy albo zaciemnisz jakos panele albo wylaczysz instalacje...

 

2 godziny temu, Paragon napisał:

od godziny 13-15 i w zimie się zmienia od 15-17 chyba jakoś tak w tych godzinach chodzą pralka, suszarka i zmywarka, w godzinach poza pracują tylko tak na prawdę lodówka może tv i jakieś drobne urządzenia, poza tym cały weekend od piątku od 22 do poniedziałku do 6 rano więc tu sie mylisz wykorzystuje tańsza taryfę bardzo dobrze, 

i tak kalkulowałem bardzo dokładnie w końcu tu mieszkam :P

Kalkulowales a godzinowego obciazenia dla domu w stosunku rocznym nie masz ;) ;) Stad moje pytanie jak to okresliłeś bo wiekszosc jednak wykorzystuje czas nocny na to by obnizyc rachunki przy tej taryfie.  0,35 w G12w jest poza godzinami ? i 0,25 w godzinach bez znizek ? W stosunku do 0,29 przez caly okres w G11 w PGE ? Bo jak ja policzylem to nijak mi sie to nie oplacalo ;) 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
29 minut temu, VDR napisał:

Marketing szemrany dziala na kazda dziedzine - na ongrid tez, ale to nie oznacza ze na offgrid nie. Zatrudnij sie w takiej firmie zrozumiesz jak to dziala ;) 

nie dzięki, nie lubię kontaktów z ludżmi :P

30 minut temu, VDR napisał:

to zmienia postac rzeczy bo nie masz instalacji  5kW off grid... co nie zmienia faktu, ze nadal moze byc problem z nadwyzkami - i wtedy albo zaciemnisz jakos panele albo wylaczysz instalacje... 

VDR inwerter jest 5kW do startu potrzebuje min 6szt paneli połączonych w szereg minimum 150V, maksimum 500V, można dać w jednym szeregu maks lub np: rozbić na dwa lub trzy stringi ma po prostu możliwość rozbudowy, moc inwertera 5kV a chwilowa 10kV ważne jak posiadasz jakieś prądożene urządzenia któr maja taki pik przy starcie sama moc paneli PV maks 5kW,

nie rozumiem po co mam coś wylanczać czy zaciemniac to nie solary :P

33 minuty temu, VDR napisał:

Kalkulowales a godzinowego obciazenia dla domu w stosunku rocznym nie masz ;) ;) Stad moje pytanie jak to okresliłeś bo wiekszosc jednak wykorzystuje czas nocny na to by obnizyc rachunki przy tej taryfie.  0,35 w G12w jest poza godzinami ? i 0,25 w godzinach bez znizek ? W stosunku do 0,29 przez caly okres w G11 w PGE ? Bo jak ja policzylem to nijak mi sie to nie oplacalo ;) 

mi się opłaca już kalkulowałem, potwierdziło mi się to w rachunkach przed zmianą taryfy i po zmianie taryfy,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marketing szemrany nie polega na kontakcie z ludźmi ;)

Nie znam tego Twojego inwertera. Rozumiem, ze ów inwerter nie generuje w pracy bez aku max tego co potrafią dać panele w danym momencie tylko sam ogranicza "wydajność" do tego jakie masz zapotrzebowanie. Innymi słowy jak nic do niego nie podłączysz to panele będą tylko "szkiełkiem" na dachu. A jak podłączysz np zasilacz 100W to wygeneruje tylko 100W pod warunkiem ze słońce pozwoli. Bo to uzależnione będzie od pory dnia. Oczywiście wartości mocno przykładowe. W niedziele wracam wiec usiądę i to dokładnie policzę dla tych 6 paneli.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
15 minut temu, VDR napisał:

Nie znam tego Twojego inwertera. Rozumiem, ze ów inwerter nie generuje w pracy bez aku max tego co potrafią dać panele w danym momencie tylko sam ogranicza "wydajność" do tego jakie masz zapotrzebowanie. Innymi słowy jak nic do niego nie podłączysz to panele będą tylko "szkiełkiem" na dachu. A jak podłączysz np zasilacz 100W to wygeneruje tylko 100W pod warunkiem ze słońce pozwoli. Bo to uzależnione będzie od pory dnia. Oczywiście wartości mocno przykładowe. W niedziele wracam wiec usiądę i to dokładnie policzę dla tych 6 paneli.

kurcze rozbroiłeś mnie :) linki podawałem opis inwertera masz jak działa jak przeczytasz to popiszemy inaczej to bez sensu :P wszystko co napisałeś nie ma pokrycia w rzeczywistości, poza tym nie rozumiem dalej po co mam zakrywać panele fotowoltaiczne??

EDIT: wyjaśnię Ci bo nie chce Ci się szukać

po pierwsze wyjaśnienie panel nie obciążony poborem jest cały czas w gotowości podnosi się jedynie jego napięcie określone ładnie jako napięcie obwodu otwartego Voc,, krotko mówiąc jak panel nie jest obciążony to nie generuje amperażu czyli jest w stanie spoczynku, nie trzeba go nakrywać ani głaskać,

teraz dalej, inwerter w tym czasie jest w stanie spoczynku również, po podłączeniu obciążenia jest pobierany prąd z Paneli, lub z akumulatorów lub z sieci w zależności co jest aktualnie dostępnę, co więcej inwerter potrafi sobie dobierać prąd z różnych źródeł, więc jeżeli potrzebuję 1000W a panele w danej chwili generują tylko 500W to inwerter pobiera brakujace 500W z bateri lub sieci w zależności co jest dostępne w danej chwili lub jak są ustawione priorytety

Dodam jeszcze że w domu zawsze jest jakiś pobór większy mniejszy ale jest no chyba ze wyłączasz cały dom bezpiecznikiem izolacyjnym :)

przecież chodzi lodówka, Tv laptop, ktoś włączy światło itd., no nie chce mi się wymieniać dalej

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paragon trochę nie rozumiem chęci "odcięcia" się od energetyki. Minusy:
-brak stałego i pewnego źródła prądu("energetyka" po burzy itp dosyć szybko naprawia sieci, Ty uszkodzony inwerter będziesz wymieniał tydzień)
-brak prądu przy sporadycznych pracach związanych z wyższym zapotrzebowaniem na energię (odpalisz spawarkę a w tym czasie pójdzie zmywarka, czy czajnik elektryczny i d*pa)
-znacznie większe koszty utrzymania takiej instalacji (akumulatory albo są super drogie na starcie, albo dosyć często trzeba je wymieniać)
-gorsza efektywność układu (sprawność układu opartego na akumulatorach to wg tego co czytałem około 40%, korzystając z prosumenta Twój układ magazynowania energii ma 80%)
-znacząco dłuższy okres zwrotu inwestycji (jeśli będzie to w ogóle możliwe)


Moja wiedza i doświadczenia pochodzą niestety tylko z 7kW instalacji na domu rodziców, jednak sporo się tym interesowałem. Sam swojej instalacji jeszcze się nie dorobiłem.
Co do rachunków: 
-wymiana licznika i przejście na PROSUMENTA 0zł
-przy nadprodukcji w okresie rozliczeniowym (u nich 2msc) kwota na fakturze około 43zł
-instalacja jest stosunkowo "młoda" (lekko ponad rok) ale od momentu założenia bilans energetyczny jest dodatni (więcej oddają niż pobierają)
-stopniowo przechodzą na większą ilość urządzeń elektrycznych (CWU 2,4kW grzałka, kuchnia, czajnik itp) w planach montaż pompy ciepła i dodatkowe panele (inwerter ma 11kW mocy)
 

 Jeśli chcesz być "off grid" ale w razie braku energii przechodzić na sieć to moim zdaniem nie ma sensu w ogóle bawić się w takie instalacje. Ekonomicznie jest to po prostu zupełnie nieopłacalne. 

PS: Program "mój prąd czyli 5tyś plus" będzie wypłacany prawdopodobnie od każdej zgłoszonej instalacji on grid z podłączeniem licznika dwukierunkowego. A więc nie musi być "od A do Z" zakładane przez firmę. Robią Ci projekt, montujesz sam, odbierają i czekasz na dotację. 
 

 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Paragon napisał:

24V

Ale są tego plusy i mni\usy jak wszędzie , i nie zawsze jest kolorowo np - założyłem sobie grzałkę aby grzać wodę w bojlerach . Grzałka 24v 2 x 600 w .

Podpiołem na razie tylko jedno 600 w i ..

Rano przychodze wszystkie lampki zdechnięte mówie co jest ?

Wziołem miernik patrze na aku 0 

Szok mysle co jest zepół sie miernik ale dalej ...

właczam mppt nic ...

o matko mysle odpiołem wszystko i co na aku pojawiło sie 2 v 

I mnie olśniło doszedłem że całą noc ta bestia z akumulatorów pobierała moc !

Dobrze ze chyba ich do konca nie rowaliła, bo już myslałem że wciągnie ta grzałaka raem teakumulatory z pamelami ,  ale wiele jest takich różnych myków. 

Ale fajnie jest np patrzeć jak piwko się chłodzi za ""free"" ( oczywiście nie licząc inwestycji ), i być obdmuchiwanym z darmo kręcogo sie wiatraka etc.

Instalacja i osprzęt wcale nie musza byc takie drogie nie wolno tylko dac sie złapać na te firmy co tak sie reklamuja .

Najlepiej wydaje mi sie trzeba sobie liczyc ile koszyuje mnie 1 w w zakupie sprzetu

Tak troche nie skadnie pisze to juz moja pieta achillesowa sory nie poradze .

 

 

15 minut temu, dadario napisał:

brak stałego i pewnego źródła prądu("energetyka" po burzy itp dosyć szybko naprawia sieci, Ty uszkodzony inwerter będziesz wymieniał tydzień)

E tam banialuki - całkowita bzdura

 

 

16 minut temu, dadario napisał:

brak prądu przy sporadycznych pracach związanych z wyższym zapotrzebowaniem na energię (odpalisz spawarkę a w tym czasie pójdzie zmywarka, czy czajnik elektryczny i d*pa)

hehe 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kurcze rozbroiłeś mnie [emoji4] linki podawałem opis inwertera masz jak działa jak przeczytasz to popiszemy inaczej to bez sensu [emoji14] wszystko co napisałeś nie ma pokrycia w rzeczywistości, poza tym nie rozumiem dalej po co mam zakrywać panele fotowoltaiczne?? EDIT: wyjaśnię Ci bo nie chce Ci się szukać

po pierwsze wyjaśnienie panel nie obciążony poborem jest cały czas w gotowości podnosi się jedynie jego napięcie określone ładnie jako napięcie obwodu otwartego Voc,, krotko mówiąc jak panel nie jest obciążony to nie generuje amperażu czyli jest w stanie spoczynku, nie trzeba go nakrywać ani głaskać,

teraz dalej, inwerter w tym czasie jest w stanie spoczynku również, po podłączeniu obciążenia jest pobierany prąd z Paneli, lub z akumulatorów lub z sieci w zależności co jest aktualnie dostępnę, co więcej inwerter potrafi sobie dobierać prąd z różnych źródeł, więc jeżeli potrzebuję 1000W a panele w danej chwili generują tylko 500W to inwerter pobiera brakujace 500W z bateri lub sieci w zależności co jest dostępne w danej chwili lub jak są ustawione priorytety

Dodam jeszcze że w domu zawsze jest jakiś pobór większy mniejszy ale jest no chyba ze wyłączasz cały dom bezpiecznikiem izolacyjnym [emoji4]

przecież chodzi lodówka, Tv laptop, ktoś włączy światło itd., no nie chce mi się wymieniać dalej

 

 

 

Jest godzina 12, Twój dom potrzebuje 1000W panele są w stanie wygenerować 2000W ale generują 1000W bo takie masz zapotrzebowanie.

 

Jest godzina 15 Twój dom potrzebuje 1000W ale słońce już tak nie daje, panele generują 500W, resztę bierzesz z aku choć to wystarczy na moment wiec resztę bierzesz z sieci za normalna stawkę.

 

Staram się zrozumieć gdzie jest myk, ze to sie bardziej kalkuluje niż magazyn 80%

 

Zima po 16 przy świeczkach siedzisz ? ;).gif' alt='default_;).gif' alt=';)'>.gif'>

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Caban trochę nie rozumiem merytotyki Twojej wypowiedzi... Co znaczy "hehe", "bzdura"? 

Uważasz, że instalacja off grid o mocy maks 5kw pociągnie 7kw przez 10minut???

Uważasz, że w ramach gwarancji po uszkodzeniu inwertera będziesz miał nowy do 24h w domu?? Nie ważne czy będzie święto, niedziela itp? 

Proszę wypowiedz się pełnym zdaniem, jak zachowa się taka instalacja w powyższych przykładach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) na upartego można postawić wielki bank aku LiPo  Litowo Polimerowych takich jak się montuje do samochodów elektrycznych, są do tego dedykowane regulatory ładowania, napięcie też jest OK - można postawić taki blok co będzie przetrzymywał 10kWh i po problemie - tylko to spory koszt, ale i tak w długiej perspektywie niższy niż stare technologie typu kwasówki nawet te do głębokiego rozładowania, wg mnie szkoda kasy na kwasówki, to już lepiej chińskie do samochodów.

Jest jeszcze jeden dość męczący problem, mianowicie pożary, przy inwerterze on-grid, jak odłączysz głównym bezpiecznikiem prąd, to inwerter się wyłączy i spokój, a on grida nie da rady, pożar hula nie ma jak tam wejść i to wyłączyć, strażacy mogą robić problem z gaszeniem nieruchomości - wodą się nie da bo istnieje ryzyko porażenia prądem, dla tego jest takie mega wielkie obwarowanie przepisami jeśli chodzi o przyłączenie na prosumenta on-grid i konieczność instalacji przez wyspecjalizowaną firmę, chodzi o bezpieczeństwo sieci i  monterów, oraz o sytuacje awaryjne typu pożary.

Dom się będzie palił a oni będą ściągać sprzęt do gaszenia proszkiem czy innym cudem :( wcale nie zniechęcam do off-grida i nie straszę, tylko po prostu gdzieś mi się obiło o uszy takie coś jak ja szukałem informacji o montażu paneli u mnie.

Podobnie jest z myśleniem takim, że założę sam będę miał super tanio a później się podepne pod on-grid, i tu błąd wymagają papierów i uprawnień firma monterska musi mieć uprawnienia, jest odbiór istalacji gdzie przychodzi pan z energetyki i sprawdza, tak samo sprawdzają papiery na inwerter, panele itp.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.