Skocz do zawartości
Gość Paragon

Instalacja solarna Off-Grid

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Paragon napisał:

jaki masz inwerter?

EASUN mocy MPPT inwerter słoneczny 3000 W 24 V 220 V 60A MPPT Mam podpięte całe mieszkanie bez łazienki. na razie 2 aku ale bedą 4x100 do tego 5 panjieli po 295W 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
13 minut temu, Tester napisał:

No perlight tam nie ma :(

mojego Csuna też chociaż należy do grupy FUJI Solar, popytaj czy perligt ma dobre opinie ile ma gwarancji itd., ogolnie dobrze mieć panele z tej listy ale ta lista zauważyłem jest płynna mocno

3 minuty temu, neo11986 napisał:

EASUN mocy MPPT inwerter słoneczny 3000 W 24 V 220 V 60A MPPT Mam podpięte całe mieszkanie bez łazienki. na razie 2 aku ale bedą 4x100 do tego 5 panjieli po 295W 

 

a model możesz podac albo link jest tego trochę :) , do podłączenia jak nie masz coma jest przejsciowka ja tak sie łączę i to przez przedłużacz 25m, cały inwerter możesz ustawić z panela, ale nie wiem który konkretnie model masz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Paragon napisał:

mojego Csuna też chociaż należy do grupy FUJI Solar, popytaj czy perligt ma dobre opinie ile ma gwarancji itd., ogolnie dobrze mieć panele z tej listy ale ta lista zauważyłem jest płynna mocno

a model możesz podac albo link jest tego trochę :) , do podłączenia jak nie masz coma jest przejsciowka ja tak sie łączę i to przez przedłużacz 25m, cały inwerter możesz ustawić z panela, ale nie wiem który konkretnie model masz

Mój model https://pl.aliexpress.com/item/32675298885.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.28955c0fYjWimx Chodzi o to że nie widzę żadnych wykresów w oprogramowaniu są jakieś inne wykresy. I nie da się usunąć ich ogólnie nie kumam tego dziwne ze nawet aktualizacji firmware nie można zrobić zgodnie z instrukcją, Inwerter działa ale własnie nie wiem jak same statystki ustawić.Tutaj poniżej moje panele.

image.thumb.png.fa80e1c2adca9d81f50c094b8856f27d.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
16 minut temu, Tester napisał:

wyglądają na dobra opcje do zakupu, poczytaj trochę o nich jakie sa opinie parametry mają spoko gwarancja tez jest dluga

15 minut temu, neo11986 napisał:

Mój model https://pl.aliexpress.com/item/32675298885.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.28955c0fYjWimx Chodzi o to że nie widzę żadnych wykresów w oprogramowaniu są jakieś inne wykresy. I nie da się usunąć ich ogólnie nie kumam tego dziwne ze nawet aktualizacji firmware nie można zrobić zgodnie z instrukcją, Inwerter działa ale własnie nie wiem jak same statystki ustawić.Tutaj poniżej moje panele.

 

wiesz w tym programie watch power tez nie mam statystyk, ale mam dostepne na wyświetlaczu urządzenia, chyba w tych tańszych jednostkach tego nie ma z tego co sie zoorientowałem przed zakupem statystyki mają tylko ten co mam ja wersja wysokonapięciowa i ta druga niskonapięciowa

Tak wnioskuję że pisząc statystyki chodzi Ci o produkcję dzienna tygodniowa miesięczną i roczną tak?

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Paragon napisał:

wyglądają na dobra opcje do zakupu, poczytaj trochę o nich jakie sa opinie parametry mają spoko gwarancja tez jest dluga

wiesz w tym programie watch power tez nie mam statystyk, ale mam dostepne na wyświetlaczu urządzenia, chyba w tych tańszych jednostkach tego nie ma z tego co sie zoorientowałem przed zakupem statystyki mają tylko ten co mam ja wersja wysokonapięciowa i ta druga niskonapięciowa

Tak wnioskuję że pisząc statystyki chodzi Ci o produkcję dzienna tygodniowa miesięczną i roczną tak?

Dokładnie jak piszesz opcje są w ustawieniach. Jutro zrzuty porobię to wrzucę. A jak masz zabezpieczoną instalacje od paneli poprzez inwerter az po bezpiecznik coś szczególnego trzeba dać bo nie chcę pominąć jakiegoś bezpiecznika czy ochronnika przepięciowego i spalić inwerter. Najmniej zabezpieczone mam aku jest tylko bezpiecznik 32A 230V bo nic innego nie miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, neo11986 napisał:

Dokładnie jak piszesz opcje są w ustawieniach. Jutro zrzuty porobię to wrzucę. A jak masz zabezpieczoną instalacje od paneli poprzez inwerter az po bezpiecznik coś szczególnego trzeba dać bo nie chcę pominąć jakiegoś bezpiecznika czy ochronnika przepięciowego i spalić inwerter. Najmniej zabezpieczone mam aku jest tylko bezpiecznik 32A 230V bo nic innego nie miałem.

co do zabezpieczeń to tak wszystkie połączenia miedzy panelami bo u mnie są w szeregu złączki MC4, do tego już w domu bezpiecznik 16A (moje panele dają lekko ponad 9A dlatego bezpiecznik 16A a nie 10A) za bezpiecznikiem a przed inwerterem przepięcowka DC 500V na +/ - i to jest oddzielnie uziemione  tyle, ze względu na to ze będe dodawał drugi łańcuch paneli ta kozdy szereg przed wejściem do inwertera mam zamiar zabezpieczyć diodą 20A

 

aha powinno się dodatkowo z tego co czytałem same panele uziemić, ale mam w instrukcji napisane żeby nie uziemiać więc nie uziemiałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Paragon napisał:

jakim prądem mogę ładować akumulatory kwasowe połączone w 48V 4x12V chodzi mi o "amperaż" aktualnie w ustawieniach inwertera ograniczyłem prąd ładowania do 20A za mało za duzo  w sam raz :)

Ile AH masz łącznie?

59 minut temu, neo11986 napisał:

Witam, tez założyłem instalacje off-grid ale nie wiem jak ten inwerter ustawić logi mi się nie zapisują. Są jakieś błędy w inwerterze, nawet hasła zmienić nie mogę z domyślnego. Nie chce się nawet zaktualizować oprogramowanie. Wszystko ustawiam po USB bo COM nie mam w swoim kompie.

 

Reset factory settings.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Paragon napisał:

co do zabezpieczeń to tak wszystkie połączenia miedzy panelami bo u mnie są w szeregu złączki MC4, do tego już w domu bezpiecznik 16A (moje panele dają lekko ponad 9A dlatego bezpiecznik 16A a nie 10A) za bezpiecznikiem a przed inwerterem przepięcowka DC 500V na +/ - i to jest oddzielnie uziemione  tyle, ze względu na to ze będe dodawał drugi łańcuch paneli ta kozdy szereg przed wejściem do inwertera mam zamiar zabezpieczyć diodą 20A

 

aha powinno się dodatkowo z tego co czytałem same panele uziemić, ale mam w instrukcji napisane żeby nie uziemiać więc nie uziemiałem

właśnie też chce diodę zamontować już zamówiłem na aliexpres na każdy panel diodę by jak się zaciemniają top mi spada ładowanie a mam taki kijowy dach ze  szkoda gadać

 

2 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

Ile AH masz łącznie?

Reset factory settings.

Już robiłem 2 razy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trudno... nie wiem jak Wy Panowie ale do takiej instalacji chińczyków bym nie brał hehe :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Ile AH masz łącznie?

100Ah w systemie 48V 4x12V połączone szeregowo

4 minuty temu, neo11986 napisał:

właśnie też chce diodę zamontować już zamówiłem na aliexpres na każdy panel diodę by jak się zaciemniają top mi spada ładowanie a mam taki kijowy dach ze  szkoda gadać

te diody powinieneś mies już w samych panelach, ja będę łaczył równolegle dwa szeregi i każdy szereg chce separować diodą

aha znalazlem foto skrzynki paneli z pierwszego szeregu:

HiB4jWsQo-8Nw6K7ZqqbvcfSiFgStYzpf6X-lQ5j

 

2 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

No trudno... nie wiem jak Wy Panowie ale do takiej instalacji chińczyków bym nie brał hehe :( 

ja jestem zadowolony dziala jak zloto

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to max 20A.

Najlepiej prądem 20A do 85% a doładować o wiele niższym jeśli konfiguracja Ci pozwala.

Jak nie to zrób 15A na całość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie wiedziałem że już są w panelach a jak mogę to sprawdzić ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, FajnyRadziu napisał:

Najlepiej prądem 20A do 85% a doładować o wiele niższym jeśli konfiguracja Ci pozwala.

inwerter ma swój algorytm ja mogę jedynie ograniczyć mu prąd od 10A do 80A i dostosować napięcie ładowania początkowego do 62V, oraz napięcie pływające/podtrzymujące jak niżej :

sss.thumb.JPG.2e1f170fe4ec13920ba019695d6270db.JPG

3 minuty temu, neo11986 napisał:

A nie wiedziałem że już są w panelach a jak mogę to sprawdzić ??

w nowszych panelach moze być 3 lub 5 tu masz przyklad:

dioda+bypass+w+panelu+fotowoltaicznym.pn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czemu masz bezpiecznik tylko 16A ja mam 50A moje 5 paneli dało ostatio max 46.2 jak było słońce przez tydzień aku naładowały w chwile 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, neo11986 napisał:

a czemu masz bezpiecznik tylko 16A ja mam 50A moje 5 paneli dało ostatio max 46.2 jak było słońce przez tydzień aku naładowały w chwile 

Bo ja łączę szeregowo w takim połączeniu prąd jest stały rośnie tylko napięcie, Ty łączysz rownolegle więc masz odwrotnie :P

to Ci rozjaśni trochę:

http://www.instsani.pl/514/niedopasowanie-pradowe-paneli-pv

2 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

Ubiegaj się? :bump

tak dokladnie takie tlumaczenie zrobili hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie ustawione tylko priorytet zasilania wyjścia mam sam solar. zakres napięcia wyjściowego ac mam na ups. i maksymalny prąd ładowarki sieciowej 2A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

u mnie jest SBU, czyli słońce aku i sieć, maksymalny prąd ładowarki sieciowej jest w moich ustawieniach bez znaczenia bo mam ustawione aby aku ładowało tylko ze słońca, wiec u mnie ważny jest parametr  wyżej maksymalny prąd ładowania mam ustawione na 20A

Do ilu rozładowujesz akumulatory?

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Paragon napisał:

Bo ja łączę szeregowo w takim połączeniu prąd jest stały rośnie tylko napięcie, Ty łączysz rownolegle więc masz odwrotnie :P

to Ci rozjaśni trochę:

http://www.instsani.pl/514/niedopasowanie-pradowe-paneli-pv

tak dokladnie takie tlumaczenie zrobili hehe

Własnie chce dać kolejne 5 paneli i podnieść volty x2(poprawione walnąłem gafę)

4 minuty temu, Paragon napisał:

u mnie jest SBU, czyli słońce aku i sieć, maksymalny prąd ładowarki sieciowej jest w moich ustawieniach bez znaczenia bo mam ustawione aby aku ładowało tylko ze słońca, wiec u mnie ważny jest parametr  wyżej maksymalny prąd ładowania mam ustawione na 20A

Do ilu rozładowujesz akumulatory?

do 24V ładuje do 29V nie wiem ile to jest full i czy aku się nie przeładują 

Edytowane przez neo11986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, neo11986 napisał:

Własnie chce dać kolejne 5 paneli i podnieść volty x2 ale przy każdym panelu muszę zamówić 5 rozgałęźników podwójnych

ale już nie możesz w w specyfikacji twojego inwertera jest napisane maks 1500W masz już 5x295W, wincy nie da rady

Ps. jak masz podłączone moduły teraz kaźy oddzielnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi aktualizowałeś swój inwerter było jakieś oprogramowani nowe ??

1 minutę temu, Paragon napisał:

ale już nie możesz w w specyfikacji twojego inwertera jest napisane maks 1500W masz już 5x295W, wincy nie da rady

Ps. jak masz podłączone moduły teraz kaźy oddzielnie?

wiem gafe walnąłem mam  obecnie szeregowo podłączone 5 na 2 przewodach 6mm a chce równolegle po jednym panelu do każdego podłączyć a max mogę 3 podłączyć bo mój inwerter zakres pracy ma 30 ~ 115V

image.png.be15d7a14618b3c0f6c33e3e203c2ff5.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 minut temu, neo11986 napisał:

Powiedz mi aktualizowałeś swój inwerter było jakieś oprogramowani nowe ??

nie jak działa nie ruszam, nadgorliwość nie wskazana :P

 

7 minut temu, neo11986 napisał:

wiem gafe walnąłem mam  obecnie szeregowo podłączone 5 na 2 przewodach 6mm a chce równolegle po jednym panelu do każdego podłączyć a max mogę 3 podłączyć bo mój inwerter zakres pracy ma 30 ~ 115V

nie możesz mieć szeregowo 5szt bo byś miał ponad 150V na zamknietym i ze 200V na otwartym nieobciązonym obwodzie a inwerter powie papa przy 145V ryzykujesz upalenie elektroniki co więcej mppt bedzie dzialało do 115V

coś pokreciłeś możesz mieć albo 3szt w szeregu w 2 równoległych nitkach, albo 2szt w 3 równoległych nitkach i tyle to jest maks nie możesz, musisz mieć minimum 2 panele w szeregu 1 nie będzie działał lub będa problemy

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokręciłem mam równolegle 5 podłączone poprzez kostkę elektryczna w puszcze hermetycznej a potem wychodzi 5 przewodów 6mm ale od inwertera wychodzą tylko 2 przewody i idą do tej puszki przy panelach. A chce w szeregu mieć po 2 sztuki. W sumie 10 paneli o mocy 1475W i 64.2V Sorki ze tak zamieszałem pomyliło mi się szeregowo z równolegle. 

łączyłem to taką złączką wago  https://www.wago.com/pl/złączki-instalacyjne/złączka-instalacyjna-compact/p/221-615 w takiej puszcze https://allegro.pl/oferta/puszka-polaczeniowa-hermetyczna-ip68-jsgh687-5-7521822226?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Elektryka+i+akcesoria+-+Pozostałe&gclid=Cj0KCQjw5MLrBRClARIsAPG0WGxgZ-3X-MENHYZXjt895iG6SwuFvTPfpsYTbzV3jwJ6atKqyyUAbLcaAjWFEALw_wcB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

10 paneli 295W to prawie 3kW nie możesz tak podłączyć musisz poczytać ten link z łączeniem paneli który Ci podrzuciłem, upalisz inwerter, podsumowując:

- nie możesz przekroczyć 60A

- nie możesz przekroczyć Vmp 115V

- nie możesz przekroczyć Voc 145V

- nie możesz przekroczyć 1500W mocy z Paneli

w tabelce producent dał przykładowe ilosci paneli na podstawie przykladowego panela o mocy 250W,  czyli 2szergi po 3 panele = 6szt, lub 3 szeregi po 2 panele = 6szt, nie możesz podłączyć 5szt w szeregu bo w twoim przypadku podasz na inwerter Voc ze 200V, tym bardziej nie możesz dać 5szt w szeregu x 2 równolegle bo nie dośc że dasz 200V to jeszcze z 80-90A uszkodzisz albo spalisz inwerter i kilka innych rzeczy po drodze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.