Skocz do zawartości
MichalCz

Pierwsze słone 200l

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj zaobserwowałem nowego mieszkańca i nie wiem co to jest. Niby wygląda jak płaziniec ale w necie nie znalazłem żadnego z takimi wzorami. Porusza się to jak ślimak i ma jakieś 2mm max. Sory za jakość zdjęcia ale robiłem na maksymalnym zbliżeniu. 

Proszę o identyfikację. Jak się okaże że szkodnik to trzeba będzie myśleć jak sie tego pozbyć.

20190929_181127_compress2.thumb.jpg.d159447345ceee119984d535348c98a5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja

Od ostatniego czasu w akwarium trochę się pozmieniało. Między innymi jeżowiec wylądował w sumpie bo strasznie rozrabiał w głównym i tam zjadł prawie wszystkie glony spaghetti.   

Niestety jak na zbiornik działający od początku maja tego roku to niestety nie jestem z niego zadowolony. Od początku przyrosło mi tylko kilka mordek zoasów, zielona monti talerzowa obrosła gumke recepturke którą jest przymocowana do skały (czyli przyrost jest). Dwie odmiany kolorystyczne Caulastrea mają się dobrze i cały czas są napompowane. To samo tyczy się Euphylii, większa cały czas mocno napompowana zaś druga trochę słabiej ale nie ma dramatu. Z plusów to by było na tyle. 

Teraz minusy...

Pocilopora zielona padła, fioletowa też powoli zchodzi, ricordea odkąd ją mam jeszcze się nie napompowała, goniopora kilka ,,macek'' wysunęła ale nie wszystkie, sarco dalej jest taki półprzezroczysty i nie wszystkie polipy ma wyciągnięte, Clavularia virdis (ten trawnik fluo) mam ją na takiej kilku centymetrowej skałce i z całości jest wyciągnięte tylko kilka polipów. Nie potrafię jej znaleźć miejsca w akwa.

Jedna rzecz mnie dziwi, szokuje. Mam kawałem Acropory niestety nie wiem jakiej bo dopiero niedawno troszkę nabrała kolorów i zrobiła się delikatnie fioletowa  (tzn same polipy). Trafiła do zbiornika razem z Pociloporami i ku mojemu zaskoczeniu nie zjechała... jeszcze :D  Jeżeli jeszcze jakaś dobra dusza tu zagłąda i chciałą by się podzielić informacjami to proszę bardzo o info co to za Acra. Z góry dzięki.

Na skałach pojawił się ciemno brązowy nalot i w kilku miejscach jakieś diwne jasno brązowe kulki które pod palcami zachowują się troche jak gumka recepturka tzn. są takie miękkie, gumowate. Nie mam pojęcia co to. 

Z tego powodu w sumpie wylądował Sera Marin Silicate Clear 500g, i cała ampułka Biodigest.

Od 3 tygodni mam parę Błazenków i od momentu wpuszczenia ich do zbiornika cały czas pływają w jednym miejscu pod cyrkulatorem. Czy na to ma wpływ cyrkulacja albo oświetlenie? Po całym akwarium im się nie chce pływać ale jak trzeba zawalczyć o pokarm to są przeraźliwie szybkie i nie wiem o co chodzi o cyrkulację. 

Parametry na niedzielę 

Ca - 450 (salifert)

Mg - 1440 (salifert)

No3 - 0 (salifert)

Po4 - od długiego czasu niewykrywalne testami Milwaukee Instuments, AF, JBL

Zasolenie 35 ppt

temp. 24 - 25 st.  ale bardziej 25 :P 

20191031_193646.jpg.ab86e95e48e069e182dfb45bb606f469.jpg

20191031_190312.jpg.79aaf4cb03ed5bc2ddff8decddee28d6.jpg

20191031_193529.jpg.6ca5d4dabb60a17710beb90dd753b180.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zauważyłeś już parę postów temu, że jest to trochę jałowa "pustynia" ;).  Dorzuć tu ze 3 ryby co zmusi cię do zwiększenia karmienia (PO4) a rybcie najedzone zaczną robić duże kaka (NO3) i korale dostaną swoje papu i materiał do budowy co powinno poprawić ich kondycję. w między czasie dorzuć garść korali, żeby zwiększyć masę koralową w baniaku i jak już się system i bakterie ogarną z nową sytuacją to powtórz całą procedurę od początku. Najważniejsze w tym wszystkim jest nie przedobrzenie w drugą stronę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał... Dawaj ryby... Tu cudów nie ma... Coś musi karmic korale... 

Jak będziesz trzymał tak nisko parametry, to kondycja korali nie będzie za dobrą. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre rady. Po wypłacie wpadam do sklepu z wiadrem pieniędzy :D

 

Jedyne co mnie martwi to te brązowe kulki. Nie wiem co to i nawet nie wiem jak tego szukać w internetach

Edytowane przez MichalCz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocowanie wiatraków sam robiłeś?

Jaka średnica,dają radę ?

Jak dla mnie za mało zwierzaków.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Tak mocowanie robiłem sam na frezarce cnc. To był projekt w 5 minut więc nie wyszło jakoś bajecznie ale jestem zadowolony. Wentylatory to 120mm każdy. Mocowanie jest na magnesy neodymowe do konstrukcji lampy. Myślałem żeby dodać jeszcze 2 wentylatory bo jak się włączy chłodzenie to pracują dosyć długo.

 

Zwierzaków właśnie trochę przybyło:

Quadricolor, capnella, pseudogorgonia, 2x zoanthus, rurówka, rhodactis, pterapogon i margaritifer

 

Zaopatrzyłem sie tez w NaNO3 i KNO3 tylko nie wiem czy dozować czy jeszcze dać sobie spokój.

Edytowane przez MichalCz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryb... Potrzeba Ci ryb... No i dawaj zdjęcia... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby mam już łącznie 4. A żona i tak nie była zadowolona jak wróciłem z zakupów bo szarpnąłem budżetem :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak spotkasz zadowoloną kobietę po zakupach które nie ona zrobiła to daj znać... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.11.2019 o 15:52, dadario napisał:

Jak spotkasz zadowoloną kobietę po zakupach które nie ona zrobiła to daj znać... 

Haha no racja ale moim zdaniem to działa w dwie strony. 

 

Kilka osób napisało że mam dodać ryb ale mam już:

- 2x amphiprion ocealaris 

- Chromis margaritifer

- Pterapogon kauderni

A w planie mam jeszcze;

- Nemateleotris magnifica
- Synchiropus splendidus
- Ecsenius midas
- Doryrhamphus melanopleura

- 4x Chromis viridis

- Halichoeres chrysus 

- 2x Lysmata debelius

 

I nie wiem czy nie będzie jakiegoś spięcia między niektórymi z tych ryb. Może ktoś z szanownych kolegów sie wypowie czy taki setup będzie ok?

Edytowane przez MichalCz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja

Święta coraz bliżej, katastrof coraz więcej.

Chyba z którąś szczepką przywiozłem płaźińce i teraz mam plage. Kupiłem mandaryna. Niby cos tam skubie ale nie zauważyłem żeby plaga ustępowała.

Kilka dni później dokupiłem Halichoeres iridis. Od momentu wpuszczenia (tj. 2 dni ) pływa w jednym miejscu po taflą wody, błazenki mu dokuczają i nie przymuje pokarmu. Pomyślałem że to może być wina światła ( to pływanie ) więc wyłączyłem 2 świetlówki ale efektów żadnych po nocy.

Jeden z pterapogonów nie przyjmuje pokarmu. Może dlatego że kupiłem je osobno i jest wyraźnie mniejszy.

Tubastrea pomarańczowa otworzyła się tylko raz od jej zakupu. A mam ją już 15 dni.

Pewnego poranka zauwarzyłem że jedna caulastrea green fluo przestała się pompować. Od dołu z dnia na dzień było widać coraz więcej szkieletu. Kilka dni później caulastrea green ma te same objawy plus to że obie nie polipowały po zgaszeniu światła. Przeniosłem obie w słaby przepływ wody i po kilku dniach zaczęły się pompować i polipować wieczorem.

Więc jakiś mały plusik jest... ale później Magnifica wyskoczyła z akwarium podczas mojej nieobecności i znalazłem ją za szafką wyschniętą.

Czyli powŕót do normalności.

W niedziele zrobię podmiane wody i zobaczymy parametry. Ale przed wcoraj robilem testy na No3 (salifert) i Po4 (MI) i oba wyszły 0. Troche mnie już dołują te 2 paramety.

Zdjęcia będą innym razem. Dalej nie ogarniam tematu dodawania nie z telefonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, MichalCz napisał:

Chyba z którąś szczepką przywiozłem płaźińce i teraz mam plage. Kupiłem mandaryna. Niby cos tam skubie ale nie zauważyłem żeby plaga ustępowała.

Jak nie urok to draczka:banghead w moim akwarium jest podobnie. Na początku ospa, która zabiła mi kilka ryb. Międzyinnymi mandaryny. Jak zabrakło mandarynów i chrysusa w akwarium to rozpleniły się na potęgę płazińce, które ochoczo żrą moje acropory. Dipuję korale co tydzień, przynosi to lekki efekt - jest ich coraz mniej. Jednak ryby  znacznie skuteczniej kontrolowały ilość tego dziadostwa.

A na sam koniec to bardzo niskie Ph, które również nie ułatwia koralom życia.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem wolną chwilę i zrobiłem testy

Kh - 7.7

Mg - 1380

Ca - 420

No3 i Po4 nie robiłem ale jak znam życie to bedzie 0

Akwarium ma 8 miesięcy a ja dalej borykam sie z problemem cyrkulacji i brakiem wzrostów korali. Nie licząc Euphyli bo z 3 główek mam 5. 

Cyrkulacja podoba sie koralom bo wszystkie ładnie napompowane ale po przeciwnej stronie cyrkulatora (tzn po drugiej stronie akwarium) niby nie ma martwych stref ale syf/kupy się posiadają. Nie wiem czy to przez ustawienie skały. Jak dam żeby mocniej wiało to koralom nie pasuje. 

Druga sprawa to brak przyrostow. Od 3 tygodni po każdej podmianie leje Component A, B, C z AF po 5ml z każdego. Niby ICP nie robiłem i nie wiem czy mam jakieś niedobory ale jak narazie negatywnego wpływu nie zaobserwowałem.

Ogólne sprawy zbiornika:

Dzisiaj wargatek wziął sie do roboty i skubie coś ze skał. 

Caulastrea'e wylądowały w sumpie w nadziei że odbiją.

Tubastrea'e przeniosłem w inne miejsce i jest poprawa. Nawet przez dzień potrafi trochę sie otworzyć ale tak troszeczkę. W tym momencie staram się dokarmiać bo na pewno jest wygłodniała.

Ryby dalej nie zmieniły swojej pozycji i są w jednym miejscu na przeciw cyrkulatora, po drugiej stronie akwa.

 

 

Edytowane przez MichalCz
Zapomniałem linku (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz i wyglądu sarco to korale nie rosną bo są zaglodzone. Brak no3 i po4 odbija się na koralach. Sam przerabialem ten temat przez pierwsze kilka miesięcy na starcie. Masz za duża filtracje w stosunku do obsady. Zmieniłeś sól dobry krok, jedynie co bym podawał to amino i jod w małych dawkach i obserwował co się dzieje. Co do cyrkulacji to bym się nie przejmował ważne że korale są zadowolone a to one są najważniejsze, to że się zbiera gdzieś osad to normalne. Zostaw skarpetę a wyłącz odpieniacz, wiem że pewnie zaraz mnie zjadą ale sam zobaczysz że będzie efekt. Mam podobne korale i z doświadczenia wiem że jak masz dobre parametry to będą rosły wszędzie.

Czym karmisz ryby i jak dużo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mati21 napisał:

Z tego co piszesz i wyglądu sarco to korale nie rosną bo są zaglodzone. Brak no3 i po4 odbija się na koralach. Sam przerabialem ten temat przez pierwsze kilka miesięcy na starcie. Masz za duża filtracje w stosunku do obsady. Zmieniłeś sól dobry krok, jedynie co bym podawał to amino i jod w małych dawkach i obserwował co się dzieje. Co do cyrkulacji to bym się nie przejmował ważne że korale są zadowolone a to one są najważniejsze, to że się zbiera gdzieś osad to normalne. Zostaw skarpetę a wyłącz odpieniacz, wiem że pewnie zaraz mnie zjadą ale sam zobaczysz że będzie efekt. Mam podobne korale i z doświadczenia wiem że jak masz dobre parametry to będą rosły wszędzie.

Czym karmisz ryby i jak dużo 

A już myślałem ze bede musiał zamknąć temat bo sie nikt nie interesuje:lol:

Moja jedyna filtracja to skarpeta i odpieniacz którego mi nie polecali na taki litraż z powodu kanciastej budowy. Że niby beznadziejna konstrukcja.

A jak wyłącze odpieniacz to nie będzie problemów z natlenieniem wody i Ph?

Zrobię tak jak mówisz i bede obserwowac efekty.

Karmię artemią, oczlikiem, ikrą homara, cyclopem, czasami płatkami suchymi. Zazwyczaj miksem conajmniej 2 rodzajów mrożonek. 

Mniej więcej 1/4 kostki 2 razy dziennie. Trochę ograniczyłem żeby wargatek sie zajął robaczkami a nie mrożonkami.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 200l i na początku miałem chwilę odpieniacz ale wyleciał i tak 1.5 roku przeleciało , korale mają się świetnie, mnogość mikro życia jest ogromna i nigdy nie miałem problemu z parametrami( jedynie z własnej glupoty:)), o ph się nie martw jak Ci tafla buja to wystarczy, ruch wody najlepiej natlenia.  Karm rybki i spokojnie czekaj aż parametry zaczną się podnosić. Po ok 2-3 tygodniach powinna być znaczna poprawa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za rade @mati21 . Bede obserwować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co, ile jestem w stanie pomóc to pomogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na forum trzeba zmniejszać, czasami nie chce dodawać i można tylko 1mb.

Ogarne zaraz jakiś hosting i wkleje. Mam imageshack ale nie chce mi uploadować zdjęć bo wyskakuje error.

Edit

Dobra chodziło mi o to co jest zaznaczone na czerwono. Zauważyłem to dopiero jak Euphylia się wypompowała. Co się z nią dzieje? Dodam że dzisiaj trochę podkręciłem cyrkulacje

20191225_215003.thumb.jpg.2a12911b34a4ab7bbc60c5e91d8ff8ff.jpg

 

Edytowane przez MichalCz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem że zabiore się za ratowanie mojej Rico którą dostałem w gratisie w sklepie. Od tamtego momentu u mnie w baniaku jest w stanie wegetatywnym. 

Dzisiaj przestawiłem ją do cienia i zastanawiam się czy jest jeszcze jakaś nadzieja na poprawę?

Zdjęcie nie jest z dzisiaj ale Rico wygląda cały czas tak:

20200109_143427_compress79.thumb.jpg.c7992396cd00e5ddd5205068c77dd078.jpg

Edytowane przez MichalCz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.12.2019 o 21:42, MichalCz napisał:

Ale na forum trzeba zmniejszać, czasami nie chce dodawać i można tylko 1mb.

Ogarne zaraz jakiś hosting i wkleje. Mam imageshack ale nie chce mi uploadować zdjęć bo wyskakuje error.

Edit

Dobra chodziło mi o to co jest zaznaczone na czerwono. Zauważyłem to dopiero jak Euphylia się wypompowała. Co się z nią dzieje? Dodam że dzisiaj trochę podkręciłem cyrkulacje

20191225_215003.thumb.jpg.2a12911b34a4ab7bbc60c5e91d8ff8ff.jpg

 

Według mnie są to jej flaki. najwidoczniej jest uszkodzona daj ją w spokojne miejsce.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.