Skocz do zawartości
waldek123blau

Projekt budowy lamp LED 250W, 430W, 530W i 750W

Rekomendowane odpowiedzi

20190312_181728.jpg

Cześć,

widzę tu bardzo dużo pracy i dodam coś od siebie.

Lampy, do których mogłem porównać swoją konstrukcję to np. AF 10x80W o różnych kombinacjach t5 oraz E5.

Niestety efekt finalny jak dla mnie był niesatysfakcjonujący, zawsze mi brakowało tego czegoś.

Obserwując u innych akwarystów "sposoby oświetlania" z moim (160x60x60cm) i przerabiając kilka różnych lamp- wykonałem własną hybrydkę.

Nie chciałem angażować dużo sił i czasu więc wykorzystałem gotowce-Pacific Sun Metis Hyperion R2 3x150W i dołożyłem do nich 4szt T5 po 80W.

W sumie lampa przy max. ustawieniach ma 900W led +320W T5 bo na stelażu są dwa PS.

Wg. niektórych 2,5W/L solanki to za dużo i korale zostaną uszkodzone-"popalone".

Moje wszystkie korale nie odczuły zmiany na mocniejsze światło-zawsze były oświetlane led'mi i nie musiałem nawet ich adaptować.

Rosną bardzo gęste i mają się bdb.

Dla niedowiarków dodam, że lampa 10x80W T5 daje bardziej równomierne przez co mocniejsze oświetlenie na krańcach akwarium niż moja hybryda 1220W.

Dlaczego więc zostaje przy hybrydzie?

Bo ma to coś w sobie ;-)

Patrząc na nową lekko słabszą lampę od PS Pacific Sun Ariel Hyperion S 6x145W SMT panels + 6x54W T5 (1194W)

myślę że producent wie co robi ;-)

Dla spostrzegawczych dodam, iż na zdjęciach występują różne Metis'y bo mam kilka szt. tych lamp.

Zastosowane rozwiązanie ma niewątpliwą zaletę-serwis.

W bardzo szybki i nie zauważalny dla korali sposób można zdemontować Metis'a ze stelaża i podmienić na kolejnego-raz na jakiś czas gdy trzeba wyczyścić lub wymienić wiatraki.

Tylko do tego ogranicza się obsługa w tej marce.

Polecam.

 

Edytowane przez papryk1
brak załącznika (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, papryk1 napisał:

Cześć,

widzę tu bardzo dużo pracy i dodam coś od siebie.

Lampy, do których mogłem porównać swoją konstrukcję to np. AF 10x80W o różnych kombinacjach t5 oraz E5.

Niestety efekt finalny jak dla mnie był niesatysfakcjonujący, zawsze mi brakowało tego czegoś.

Obserwując u innych akwarystów "sposoby oświetlania" z moim (160x60x60cm) i przerabiając kilka różnych lamp- wykonałem własną hybrydkę.

Nie chciałem angażować dużo sił i czasu więc wykorzystałem gotowce-Pacific Sun Metis Hyperion R2 3x150W i dołożyłem do nich 4szt T5 po 80W.

W sumie lampa przy max. ustawieniach ma 900W led +320W T5 bo na stelażu są dwa PS.

Wg. niektórych 2,5W/L solanki to za dużo i korale zostaną uszkodzone-"popalone".

Moje wszystkie korale nie odczuły zmiany na mocniejsze światło-zawsze były oświetlane led'mi i nie musiałem nawet ich adaptować.

Rosną bardzo gęste i mają się bdb.

Dla niedowiarków dodam, że lampa 10x80W T5 daje bardziej równomierne przez co mocniejsze oświetlenie na krańcach akwarium niż moja hybryda 1220W.

Dlaczego więc zostaje przy hybrydzie?

Bo ma to coś w sobie ;-)

Patrząc na nową lekko słabszą lampę od PS Pacific Sun Ariel Hyperion S 6x145W SMT panels + 6x54W T5 (1194W)

myślę że producent wie co robi ;-)

Dla spostrzegawczych dodam, iż na zdjęciach występują różne Metis'y bo mam kilka szt. tych lamp.

Zastosowane rozwiązanie ma niewątpliwą zaletę-serwis.

W bardzo szybki i nie zauważalny dla korali sposób można zdemontować Metis'a ze stelaża i podmienić na kolejnego-raz na jakiś czas gdy trzeba wyczyścić lub wymienić wiatraki.

Tylko do tego ogranicza się obsługa w tej marce.

Polecam.

 

bo sama lampa led powinna mieć ledy rozmieszczone nad całym akwarium a nie punktowo więc wtedy wszystko będzie równomiernie oświetlone


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 3 lampy Diy wiszą nad akwarium już 3 miesiące. Miałem wcześniej dwie lampy ATI Sunpower T5 8x80W i 8x54W i jak niektórzy widzieli sprzedałem je tu na naszym forum bo moje ledy o niebo lepiej świecą. Korale pięknie rosną i pod LED-ami uwypukliły się ich przepiękne kolory a blicki są nie do opisania. Jestem mega zadowolony! i mimo że wcześniej planowałem dołożenia kilku T5 do tych lamp LED nie zrobię tego bo światło jest wystarczające i jeszcze nawet nie świecę na 100% mocy.

Co kilka dni zwiększam moc lamp i obecnie osiągnąłem zadawalającą moc dla mojego wzroku i dla moich korali.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Sygen napisał:

bo sama lampa led powinna mieć ledy rozmieszczone nad całym akwarium a nie punktowo więc wtedy wszystko będzie równomiernie oświetlone

@Sygen co do szczegółów myślę, że powinien wypowiedzieć się @Przemek .

Oni tworząc swoje lampy mają odpowiednie urządzenia pomiarowe i mogą w tej kwestii zająć stanowisko.

Ja widzę że wszystko rośnie-nic a nic nie jest popalone a dodatkowo rezultaty są bdb.

Największym problemem dla większości użytkowników to cena lampy(15tys. zł) a cała reszta to same plusy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, papryk1 napisał:

Największym problemem dla większości użytkowników to cena lampy(15tys. zł) a cała reszta to same plusy.

I tu jest ten problem cena z kosmosu.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A cztery Radiony za 14 tysięcy to cena ok? ;-) Ot taki żart...

Nie wiem o jakiej lampie rozmawiacie za 15tyś - jesli o Ariel, to w tej chwili jest to najmocniejsza hybryda dostępna na rynku i jeśli weźmiemy pod uwagę że oferuje mocy tyle co 7 lamp Radion to zestawienie kosztowe wygląda nieco inaczej.

Oczywiście - są lampy tanie które będą działały dobrze i są lampy droższe(drogie) które będą działały dobrze(czasem bardzo dobrze). Różnice zazwyczaj są pochodną kilku rzeczy - miejsca produkcji(trudno nadal jest konkurować z Chinami gdzie często producent sprzedaje do Klientów indywidualnych, a w EU - jest jeszcze dystrybutor krajowy, hurtownia, sklep i na końcu Klient .. Kolejną kwestią jest gwarancja - szczerze mówiąc to nie pamiętam w ilu panelach w ciągu ostatnich 10 lat uszkodzone były diody(przepaliły się) - a ostatnio trafiły do nas lampy z 2010r z idealnie pracującymi matrycami..

Oczywiście - wszystko można zrobić samemu taniej, Waldkowi należą się brawa za wykonanie lampy estetycznie i ze smakiem :-)

Zapewniam jednak że gdyby Waldek chciał takie lampy sprzedawać w normalnych kanałach dystrybucyjnych - czyli zaopatrując poszczególne stopnie dystrybucji a także przygotowując całą niezbędną do tego dokumentację(badania/testy , dokumentacja dopuszczająca do obrotu itd) to ta sama lampa nie byłaby już chyba tańsza od PS ;-)

Nie wspomnę o tym że Waldek musiałby zatrudnić pracowników, płacić podatki itd.  

Tak to niestety wygląda... :-)

pozdrawiam 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, waldek123blau napisał:

Moje 3 lampy Diy wiszą nad akwarium już 3 miesiące. Miałem wcześniej dwie lampy ATI Sunpower T5 8x80W i 8x54W i jak niektórzy widzieli sprzedałem je tu na naszym forum bo moje ledy o niebo lepiej świecą. Korale pięknie rosną i pod LED-ami uwypukliły się ich przepiękne kolory a blicki są nie do opisania. Jestem mega zadowolony! i mimo że wcześniej planowałem dołożenia kilku T5 do tych lamp LED nie zrobię tego bo światło jest wystarczające i jeszcze nawet nie świecę na 100% mocy.

Co kilka dni zwiększam moc lamp i obecnie osiągnąłem zadawalającą moc dla mojego wzroku i dla moich korali.

Też w końcu powiesiłem ponownie same ledy i światło jest rewelacja i kolory lepsze jak przy led plus t5 jak miałem wcześniej no i te bliki to co lubię a uzyskanie takich to było by już osiągnięcie;)

 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemek, w dyskusji nie chodziło o cenę -bo to "problem kupującego".

chodziło mi:

 @Sygen-"bo sama lampa led powinna mieć ledy rozmieszczone nad całym akwarium a nie punktowo więc wtedy wszystko będzie równomiernie oświetlone"

Czy argument jest merytoryczny w przypadku Waszych lamp z różnymi panelami : CRP/XM, Hyperion R2 i HyperionR2+(SMT)?

Mam w swojej kolekcji lampy z każdym typem paneli-wraz z SMT i wiem jak świeci bez ani jednej diody białej.

@PrzemekCzy możesz wkleić obrazek porównawczy podać jak się różnią charakterystyką rozpraszania/natężenia fali świetlnej.

Koledze chodzi o to że wąskie panele led jakie mamy zastosowane w Metis'ach słabo rozpraszają światło wąsko świecą co w konsekwencji powoduje pn. palenie korali pod panelem a kawałek dalej ciemną plamę.

Wracając do wątku @waldek123blau, myślę że nie zakończysz na tym swojej pracy gdyż patrząc na Twoje zdjęcia widzę dużo nie doświetlonych/ciemnych miejsc ;-(

Na przyszłość proponuję (gdyby coś się przepaliło) zlikwidować wszystkie led'y białe, czerwone, zielone i zostawić same niebieskie(uzupełniając tymi z załązconego u dołu zdjęcia w galerii NR ale wybieraj tylko niebieskie) i dołożyć po 4szt t5 na każdą z lamp w kolorystyce Marinestar lub Aquastar (w tej t5 jest dużo żółtego,czerwonego i zielonego światła).

W linku-zdj. zastosowanych diod w 9-cio kanałowej lampy PS.

http://nano-reef.pl/gallery/image/67538-20190917_173138jpg/

 

Edytowane przez papryk1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, papryk1 napisał:

@Przemek, w dyskusji nie chodziło o cenę -bo to "problem kupującego".

chodziło mi:

 @Sygen-"bo sama lampa led powinna mieć ledy rozmieszczone nad całym akwarium a nie punktowo więc wtedy wszystko będzie równomiernie oświetlone"

Koledze chodzi o to że wąskie panele led jakie mamy zastosowane w Metis'ach słabo rozpraszają światło wąsko świecą co w konsekwencji powoduje pn. palenie korali pod panelem a kawałek dalej ciemną plamę.

 

 

a gdzie ja napisałem że fabryczne lampy słabo rozpraszają światło i palą korale?co ty za bzdury tutaj wypisujesz w moim kierunku


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, papryk1 napisał:

bo sama lampa led powinna mieć ledy rozmieszczone nad całym akwarium a nie punktowo więc wtedy wszystko będzie równomiernie oświetlone

@Sygen-jak się mają Twoje słowa do paneli w Matis'ach o wymiarach 28x6cm(XM) lub 3x2cm (SMT) i akwarium 160x60x60cm?

O "paleniu korali" oczywiście sam dopisałem, ale zgodnie z przyjętymi szeroko stereotypami, których absolutnie nie potwierdzam.

Ja osobiście dla wyrównania stosuje Coralstar min.4szt :D

Rozwiń swoje stwierdzenie jak możesz, bo idąc tym rozumowaniem mógłbym zainstalować co 10cm zespół diod po 75W i przy mocy 12.000W stwierdzić że będzie lepiej.

Znając realia i tak ktoś by powiedział że słońce lepiej świeci...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, papryk1 napisał:

Wracając do wątku @waldek123blau, myślę że nie zakończysz na tym swojej pracy gdyż patrząc na Twoje zdjęcia widzę dużo nie doświetlonych/ciemnych miejsc

I o to mi chodziło! Aby akwarium miało miejsca gdzie światło jest mocniejsze ( Diody COB ) i tam mam SPS-y lubiące mocne światło. Oraz miejsca przez Ciebie określone jako "nie doświetlone/ciemne i tam rosną korale które nie lubią mocnego światła - diody Power Led i odstępy pomiędzy lampami. Te odstępy między lampami pokrywają się ze wzmocnieniami akwarium ( są tam dwie szyby wklejone a na nich wklejone są wzmocnienia korony i nawet pod świetlówkami były to miejsca niedoświetlone) Pod samymi świetlówkami nie mogłem osiągnąć efektu blików a akwarium było jednostajnie oświetlone i nie miało miejsc jaśniejszych różnicujących wrażenia estetyczne. Zdjęcia nie oddają piękna oświetlenia ( robiłem je telefonem i na żywo wygląda to o niebo lepiej  niż na moich fotkach ) Nad akwarium miałem już bardzo dużo firmowego oświetlenia i niestety nie spełniały one moich oczekiwań dlatego zbudowałem sobie lampy LED samemu. I dopiero teraz jestem w pełni usatysfakcjonowany.

A to co napisałeś o wymianie ledów jest właśnie na plus dla lampy Diy. Mogę w każdej chwili zmienić kolor poszczególnych ledów na inny gdyby coś mi strzeliło do głowy. W firmowych lampach jest to trudniejsze . Zielonych ledów nie mam w moich lampach a białe diody COB mają barwę 35000 k  więc świecą prawie niebieskim światłem. Nad kolorami spędziłem bardzo dużo czasu zanim dobrałem właściwe dla siebie i mojego akwarium. Na dzień dzisiejszy jestem bardzo ale to bardzo zadowolony z efektów które zapewniają moje lampy.

Obecnie gromadzę podzespoły do zbudowania zapasowej jeszcze jednej identycznej lampy na wypadek jakiejś awarii, - bo stare lampy T5 sprzedałem i gdyby się coś stało z którąś z lamp nie miałbym rezerwy na czas naprawy. Zastąpi lampę T5 ATI Sunpower 8x80W i będzie wisiała w piwnicy nad akwarium kwarantannowym. No i dostałem zamówienie na lampę led od początkującego posolonego czyli będzie zabawa w wolnych chwilach na maxa.

Relację z budowy tych dwóch lamp z fotostory zamieszczę z pewnością na tym forum.

Poniżej fotki tych wzmocnień akwarium i korony które trochę ograniczają siłę światła:

15470183_IMG_1740.jpg

15470231_IMG_1741.jpg

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, papryk1 napisał:

@Sygen-jak się mają Twoje słowa do paneli w Matis'ach o wymiarach 28x6cm(XM) lub 3x2cm (SMT) i akwarium 160x60x60cm?

O "paleniu korali" oczywiście sam dopisałem, ale zgodnie z przyjętymi szeroko stereotypami, których absolutnie nie potwierdzam.

Ja osobiście dla wyrównania stosuje Coralstar min.4szt :D

Rozwiń swoje stwierdzenie jak możesz, bo idąc tym rozumowaniem mógłbym zainstalować co 10cm zespół diod po 75W i przy mocy 12.000W stwierdzić że będzie lepiej.

Znając realia i tak ktoś by powiedział że słońce lepiej świeci...

 

Sam wyżej napisałeś o jakimś paleniu korali i niedoświetlonych plackach o których ja kompletnie nie napisałem tylko ty sobie gdybasz o jakieś z stereotypach i wciągasz w to mnie.Mowa była kompletnie o czymś innym a ty wszystko dodałeś że ja to napisałem.Jesli nie potrafisz tego przeczytać co napisałem to nie dopisuj swoich gdybań mnie ok


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nagrałem filmik z działania tych lamp dla tych którzy twierdzili że radiatory od procesorów nie nadają się do chłodzenia lamp LED. Lampy nagrzewają się do maxymalnej temperatury 39,6 stopnia celsjusza. Specjalnie poczekałem z nagraniem do południa gdy lampa świeci najjaśniej czyli największą mocą. Wykonanie jest tak dobre że koledzy którzy nie wiedzieli że lampy sam zrobili pytali co to za firma która nazywa się tak samo jak ja! he he he

 

 

I fotka lamp przy zdjętych pokrywach korony:

15470233_IMG_1742.jpg

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No wykonanie miód malina. Bez soczewek światło lepiej by dochodziło bo widać choćby między lampami jakie są mocne cienie i między koralowcami mocno skupione piki. Przy mojej lampie DIY ustawiłem żeby wentylatory zapalały się przy 32 stopniach i to najzdrowsze rozwiązanie dla diodek tym bardziej że przy styku z płytką mają one dużo większą temp.

A tak po za tym jak wyglądał skok kh przy zmianie oświetlenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, =Fresz= napisał:

A tak po za tym jak wyglądał skok kh przy zmianie oświetlenia?

Myślałem że właśnie będzie jakiś skok ale nic takiego nie odnotowałem. Bardzo powoli: - przez 3 miesiące zwiększałem moc świecenia systematycznie co 2 dni o kilka punktów na sterowniku LED. Koralom się podoba i nie kapryszą więc wszystko kręci się jak trzeba. Z drugiej strony nie mam aż tak bardzo wymagających korali. z Akr mam tylko 2 najłatwiejsze gatunki takie jak np. Tumida więc nie było problemu.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Coltrane napisał:

 byłem na miejscu i widziałem lampki, światło super, bardzo mi się podobało.

I Tomku widziałeś na dodatek moje lampy które nie świeciły pełną mocą bo wpadłeś zbyt późno gdy już się ściemniały. W dzień świecą naprawdę kozacko!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Coltrane napisał:

Musimy się umówić teraz w samo południe!

Za dużo filmów się na oglądałeś! A tak na poważnie nie ma sprawy musimy!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robota pierwsza klasa, choć teraz się zaczną problemy....... 

 

Miałem LED , nic nie roslo, koralowce blade, brak przyrostów, cuda wianki na kiju robiłem bo uparcie wierzyłem że LED jest super. w końcu po dwóch latach walki , wywaleniu kupy kasy na suplementy wyj... ledy, założyłem T5 i teraz dopiero jest ogień. LED jest super ale nie do akwarium!. Akwaryści słodkowodni też uważają że pod ledami nic nie rośnie. Niemniejjednak Waldek, zajefajny kawał dobrej roboty !!


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi akwarystami słodkowodnymi to bardzo naciągana teoria. Mam nad słodkowodnym lampę led DIY od 5 lat i rośliny rosną bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Radek-sl napisał:

Robota pierwsza klasa, choć teraz się zaczną problemy....... 

 

Miałem LED , nic nie roslo, koralowce blade, brak przyrostów, cuda wianki na kiju robiłem bo uparcie wierzyłem że LED jest super. w końcu po dwóch latach walki , wywaleniu kupy kasy na suplementy wyj... ledy, założyłem T5 i teraz dopiero jest ogień. LED jest super ale nie do akwarium!. Akwaryści słodkowodni też uważają że pod ledami nic nie rośnie. Niemniejjednak Waldek, zajefajny kawał dobrej roboty !!

Myślisz, że skoro Tobie nic nie rosło, to ogólnie ledy są złe do akwarium???

Ciekawe co o tym sądzą właściciele World Wide Corals. W swojej siedzibie połączonej z farmą korali (bodajże największej w USA) założyli TYLKO ledy. Jak oni, przeczytają Twój wpis i dojdą do tego jaki błąd popełnili to cofną nam możliwość bezwizowych wycieczek do nich. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jestem nowy na forum, dołącze do dyskusji, Z racji tego iż też posiadam akwarium słodkowodne roślinne i mam zawieszoną lampke p.led 1w samemu robiłem, rośliny rosną bez problemu, więc kolego Radek nie pisz tu bzdur na temat led, jestem bardzo zadowolony i jestem w trakcie robienia drugiej lampki p. led 3w do akwarium morskiego399d39d2788544519b8054c5297cec21.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Radek-sl napisał:

Akwaryści słodkowodni też uważają że pod ledami nic nie rośnie.

taaa a ja mam 2 słodkie na leadach i rośliny wychodzą bokami .. już mi się nawet wycinać odechciało

co do morskiego .. w trzecim ? odcinku Wielka Rafa Koralowa - David Attenborough był w Australijskim instytucie biologii morskiej i tam były same ledy a korale akurat ... "puszczały jajka" .. więc co - da się ?

ps.

Screen z filmu - widać lampy

f18d6fefe0dd8.jpg

314f85f3f5121.jpg

no ale przecież co tam mogą wiedzieć naukowcy badający koralowce w instytucie biologii morskiej ...

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, silvia napisał:

taaa a ja mam 2 słodkie na leadach i rośliny wychodzą bokami .. już mi się nawet wycinać odechciało

co do morskiego .. w trzecim ? odcinku Wielka Rafa Koralowa - David Attenborough był w Australijskim instytucie biologii morskiej i tam były same ledy a korale akurat ... "puszczały jajka" .. więc co - da się ?

ps.

Screen z filmu - widać lampy

f18d6fefe0dd8.jpg

314f85f3f5121.jpg

no ale przecież co tam mogą wiedzieć naukowcy badający koralowce w instytucie biologii morskiej ...

Czy to Hydry? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.