Skocz do zawartości
Fikzzit

Inwazja dziwnych robaków

Rekomendowane odpowiedzi

Ale wirki szkodzą koralom plus chyba mandaryny a mam parke by je zjadły 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wirki na 100%. Kup ślimaka to wytlucze je do zera. Sprawdź czy  masz je na koralach. Jezeli są, to przyda się kąpiel z Levamolu 10% z solanka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jest ich masa dosłownie masa ale nic nie podgryzają wszystkie korale są okej siedzą na skale i szybach mandaryny nie zainteresowane a ślimaka jakiego ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Fikzzit napisał:

a ślimaka jakiego ??

Chelidonura varians


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc akurat nie miałem pojęcia że ten ślimak to je a bardzo go chciałem mieć ale nagoskrzelne to specjaliści wiec zapomniałem o nim 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o nim.  Jak skończy robote  to lepiej żeby nie padł, bo jest toksyczny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo to cenna rada zabieram się za lekturę nie chce ingerować chemia wiec na bank wybiorę jego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubi siedzieć na euphylliach, catalaphylliach i dunkach. Z mojego baniaka te korale sobie upatrzyły. Ciężko je dostrzec. Niby tylko przebarwienie, albo plamka,ale jak ruszysz to ucieka :)Ślimak załatwił sprawę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby pozbyć się z korali warto przeprowadzić kąpiele poza akwarium z preparatem na Wirki 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
10 godzin temu, Fikzzit napisał:

Ale wirki szkodzą koralom plus chyba mandaryny a mam parke by je zjadły 

Te wirki nie ruszają korali. Czerpią energię z fotosyntezy i siedzą na każdej powierzchni, która jest dobrze oświetlona.

Są różne wirki, takie które czerpią energię z fotosyntezy, takie które jedzą plankton, takie które siedzą na niektórych rodzajach korali i żyją dzięki pasożytnictwu, takie które jedzą ślimaki albo krewetki itp itd... Niektóre rodzaje wirków są zwalczane przez krewetki tańczące albo Lysmata sp. Tylko że niestety nie każdy gatunek wirków jedzą krewetki. 

Najskuteczniejszą metodą walki jest odsysanie. Za pomocą samego mandaryna ich nie usuniesz bo mnożą się zbyt szybko a mandaryny tak naprawdę niezbyt chętnie jedzą wirki. Hexatenia jest lepszym wyborem tyle że ona wytłucze ci też ślimaki. W handlu są jeszcze różne gatunki wargaczy które jedzą wirki albo ślimaki. Te wirki rosną tylko gdy mają w wodzie dostęp do mikroelementów, potrzebnych im do fotosyntezy. Czasem pojawia się ich plaga, która po pewnym czasie znika sama. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak "na oko" to mam u siebie takie same wirki, i nigdy nie zauważyłem, żeby w jakikolwiek sposób naprzykrzały się koralom. Siedzą sobie na skale, pisaku i szybkach, raz jest ich więcej, raz mniej, ale w plagę się nie rozwijają. Nie wiem, czy fotosyntezują, czy żywią się resztkami/bakteriami/planktonem, w każdym razie nikomu w akwarium nie przeszkadzają. To może nie warto sięgać po chemię czy jakieś toksyczne ślimaki, które po zjedzeniu ostatniego wirka padną z głodu i zatrują całe akwarium? Gdzieś na forum czytałem, że wirki generalnie lubią syfek i podstawową metodą kontroli ich populacji jest dbanie o czystość w akwarium, czyli odsysanie, odmulanie, podmianki, filtracja mechaniczna dytrytusu itd... W każdym razie, pokrywa się to z moimi obserwacjami. Jak ciut zapuszczę akwarium, wirków jest więcej. Jak przedmucham skałę, wymienię watę, zrobię podmiankę - wirki prawie znikają. Dalej, jeśli one zjadają resztki, to w sumie są pożyteczne, bo wiążą nutrienty w biomasie. To co one zjedzą nie rozłoży się i nie trafi do wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Same wirki też są toksyczne. W ten sposób bronią się przed zjedzeniem. Ślimak który je zjada zapewne gromadzi toksyny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej, wg mnie wszystko co nie jest jednoznacznym szkodnikiem i nie przeszkadza za bardzo, warto zostawić w spokoju, a przynajmniej nie eksterminować doszczętnie, raczej szukać metod kontrolowania populacji. Wytępisz takie wirki, to się jakieś inne robactwo na ich miejsce zjawi, tyle że może być bardziej szkodliwe. Natura nie znosi próżni i każda nisza ekologiczna prędzej czy później musi zostać zapełniona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za tak obszerne odpowiedzi podoba mi się opcja ze ślimakiem skoro mam pożywienie do niego to mogę wzbogacić ekosystem o kolejnego zwierza 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.