Skocz do zawartości
atk

Co z tym nieszczęsnym detrytusem? :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, być może proste i naiwne pytanie... Co zrobić z tym detrytusem? 

Odsysać? Mieć na to jakaś krewetke, ślimaka, rybkę, coś innego co to zje? :)

Póki co na podłożu pustka bo być może jakby był piach to by rybka kopiąca to zaorała? :)

IMG_20190513_205206.jpg.67fe4f9ddccf06693d51a44399b21c9e.jpg

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie masz piachu to masz sprawę prostą, przy podmiance odsysaj i po problemie :) 

gorzej mają ci co mają piach, a najgorzej ci co mają piachu w nadmiarze - tak jak ja :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorzej bo póki co nie robię podmian... Walczę z parametrami i w ogóle już sam nie wiem jak to ogarnąć :(

Teraz mam jakieś dziwne gloniska:

IMG_20190513_205335.jpg.a73e57ece80b0d3c0a933bb0ed161a29.jpgIMG_20190504_173606.jpg.16b53cf46eb6f9fea08aed6ee6cbb7e4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo masz akwarium zalane?  

To pierwsze śmiało zjedzą np kraby Mitrax albo Percon, poradzą sobie

to drugie to okrzemki wg mnie - same zejdą po czasie, tylko fajnie by było je odsysać.

 

Jak nie robisz podmian to jest opcja zlewać wodę przez sporą ilość włókniny filtracyjnej - wyłapie ci ona większe zanieczyszczenia a wodę możesz wlać do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj na to dno żwirek 2-3 mm. Warstwa 1-2 cm. Do tego babka kopiąca i po kłopocie. Z uporem maniaka będzie przesiewac podłoże i problem z głowy. Jak chcesz puste dno to popraw cyrkulację albo odsysaj syf do wiadra. Daj wate na wiadro, woda poleci na dno a syf zostanie na wacie. Woda z powrotem do akwarium.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie widzę tutaj żadnego detrytusu.

To brązowe to nie są okrzemki tylko bruzdnice - z niemieckiego nazywane "dinoflagellata". Polacy jednak nie gęsi i swój język mają... Bruzdnice są czymś pomiędzy glonem, jednokomórkowym [czyli rośliną] a bakterią. Potrafią bowiem aktywnie się poruszać - dzięki temu że mają "wić" a jednocześnie czasem [niektóre gatunki] czerpią energię z fotosyntezy. Bruzdnice żyjące w symbiozie z koralami są nazywane "zooksantellami". 

W akwarium morskim okrzemki są zazwyczaj zielone i nie tworzą"śluzowatych kolonii" tylko "nalot" z nie związanych ze sobą jednokomórkowych glonów. Te jednokomórkowe glony maja pancerzyki z krzemionki o bardzo charakterystycznych "kanciastych" kształtach. W odróżnieniu od bruzdnic nie mają wici. 

Napisz proszę jakie są parametry wody, jaka jest filtracja, co dolewasz do zbiornika, jak go założyłeś - itp.  Bez tego można tylko się domyślać w czym tkwi problem. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wata w obieg, cyrkulacja na podłoże i same się osady wyczyszczą. Przy braku piachu to chyba łatwiej już nie może być. Tylko watę zmieniaj często, żeby się w niej osady nie zdążyły rozkładać. Można to też robić w takich sesjach, czyli od czasu do czasu zwiększyć cyrkulację, skierować ją na podłoże (żeby osady wypłukać), a po kilku godzinach (jak woda się sklaruje) ustawić cyrkulację normalnie i wymienić watę (większość syfu powinna się w niej znaleźć).

Można też dawać bakterie, które przyśpieszają rozkład materii organicznej, np micro lift special blend - z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że działają. Tylko nie przedawkuj, żeby nie było kolejnego tematu o zakwicie bakteryjnym:-)

Co do glonów/okrzemek/dino/co-tam-jeszcze-wyrośnie, w czasie dojrzewania się tym za bardzo nie przejmuj, samo przyszło, to i samo odejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic na razie się nie przejmuj - baniaczek pracuje , daj czas na dojrzewanie. Niech cykl się zamknie. Na razie to walka z niewidzialnym wrogiem. Spokój. Będzie dobrze . Jak coś zawsze będziesz mógł coś oddessać. Ale na razie nie widzę potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś pierwszy raz użyłem takiego odkurzacza. U mnie problemem nie jest detrytus a dzikie rurkówki które się odrywają od skał i walają po dnie albo zatrzymują na koralach. Odkurzacz się sprawdza, ciągnie syf choć na początku puszcza dużo pęcherzyków powietrza do akwarium. 

IMG_3210.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nokom ,gdzie kupiles taki odkurzacz?,z checia bym takze zakupil,pozdrawiam grzegorz


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W firmie mojego imiennika;)  conrad.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, grzegorz.p napisał:

gdzie kupiles taki odkurzacz

Ten "odkurzacz" to po prostu kolejna wersja odmulacza na baterie, jest tego masa, każdy sklep coś tego typu ma, choć pewnie w innym kształcie.

Np https://erybka.pl/product-pol-669-Odmulacz-na-baterie.html (choć jak mówiłem, pewnie w każdym sklepie akwarystycznym jakiś tego typu sprzęt znajdziesz)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wiem, że po czasie ale to jest filtr zewnetrzny kubełkowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerobiony na odkurzacz za większe pieniądze ;). Jak mam taki mały kubełek i też go używam jako odkurzacz. Teraz bardzo rzadko. Po dołożeniu pompek do sumpa, syfu bardzo mało ;)

 

Screenshot_20200114_114905.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.