Skocz do zawartości
Yakaposhi

Wyniki Marinlab - co sugerujecie, jak wyglądają wyniki ?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

To dobre pytanie ;) dać dobry węgiel aktywny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, =Fresz= napisał:

To dobre pytanie ;) dać dobry węgiel aktywny.

A reszta jak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a reszta ok,zasolenie bym podniosła do 35ppt


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem TDS osmozę i mam 200, a żywica ma tylko 4 miesiące. Czas wymienić, stąd pewnie taki wysoki ołów. A bez żywicy 015 :/

Edytowane przez Yakaposhi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś coś może jeszcze dodać, Osmoza już 000 jest :) 

Czy jakieś dodatkowe działania poczynić czy zostawić tak jak jest i bieżące podmiany ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wodę z RoDi puszczasz od razu przez żywicę ? Ja tak robiłem i bardzo szybko padła. Zrobiłem wg. zaleceń Forumowiczów obejście żywicy i teraz puszczam wodę po membranie do spływu a jak po membranie woda ma max. 3 , przełączam dopiero na żywicę.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości jakiej soli używasz i jak długo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, pdz napisał:

Zrobiłem wg. zaleceń Forumowiczów obejście żywicy i teraz puszczam wodę po membranie do spływu a jak po membranie woda ma max. 3 , przełączam dopiero na żywi.

Dokładnie, szkoda żywicy. Najlepiej jeszcze zrobić sobie bypas na ograniczniku przepływu na ścieku i na początku robić płukanie membrany. Czyli, ściek z membrany bez ogranicznika, wyjście RO do ścieku (albo do podlewania kwiatków), aż na wyjściu będzie akceptowalny wynik TDS (lub ~3 minuty, jak nie chcesz mierzyć dokładnie). W ten sposób oszczędzasz i żywice, i membranę.

Innym użytecznym patentem jest dołożenie dodatkowej puszki z żywicą. W efekcie, nawet jak w pierwszej puszce żywica zacznie przepuszczać, to zostanie to wyłapane przez żywicę w drugiej puszce i zawsze będziesz miał idealną RODI. A jak za pierwszą żywicą zauważysz wynik > 0, to z tej pierwszej puszki zasyp wywalasz, drugą puszkę przekładasz w miejsce pierwszej, opróżnioną puszkę zasypujesz świeżą żywicą i montujesz ją jako drugą puszkę. Plus dodatkowy - wykorzystujesz żywice do samego końca, więc sumarycznie ciut mniejsze zużycie żywicy Ci wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Walker napisał:

A tak z ciekawości jakiej soli używasz i jak długo?

Sól Red Sea :)

42 minuty temu, pdz napisał:

Czy wodę z RoDi puszczasz od razu przez żywicę ? Ja tak robiłem i bardzo szybko padła. Zrobiłem wg. zaleceń Forumowiczów obejście żywicy i teraz puszczam wodę po membranie do spływu a jak po membranie woda ma max. 3 , przełączam dopiero na żywicę.

Żywica jest jako ostatnia, czyli trzecia pucha :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak długo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Yakaposhi napisał:

Sól Red Sea :)

Żywica jest jako ostatnia, czyli trzecia pucha :)

Zgadza się ale ja puszczam z membrany na żywicę jak mam po membranie na TDS max 003 , wtedy nie obciążasz żywicy a tak jak puścisz od razu to po membranie TDS może mieć wynik kilkadziesiąt , wszystko spada na żywicę i to ona dostaje ostro i znacznie szybciej się kończy. U mnie się to objawiało tym, że po kilkuset litrach albo bardzo długo nie zerowała wody a w końcowej fazie jej żywota nie zerowała i podejrzewałem, że to wina puszki, uszczelki bo nawet nie podejrzewałem , że w tak krótkim czasie może paść właśnie żywica.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Walker napisał:

A jak długo?

od zalania akwarium, 4 miesiące :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, pdz napisał:

Zgadza się ale ja puszczam z membrany na żywicę jak mam po membranie na TDS max 003 , wtedy nie obciążasz żywicy a tak jak puścisz od razu to po membranie TDS może mieć wynik kilkadziesiąt , wszystko spada na żywicę i to ona dostaje ostro i znacznie szybciej się kończy. U mnie się to objawiało tym, że po kilkuset litrach albo bardzo długo nie zerowała wody a w końcowej fazie jej żywota nie zerowała i podejrzewałem, że to wina puszki, uszczelki bo nawet nie podejrzewałem , że w tak krótkim czasie może paść właśnie żywica.

A jeszcze trzeba mieć świadomość, że zanim po żywicy dostaniesz 001, to ona już od dawna przepuszcza. Nawet zakładając, że TDS pokazuje dokładny wynik, to 1ppm ~ 1mg/litr. Czyli woda może zawierać 0.49 mg/L np PO4 (czyli kosmos), albo ołowiu/miedzi/chromu/... (jeszcze większy kosmos), a TDS nadal pokaże 000. Jak się przejrzy tematy, to masa problemów ma źródło w nie wymienionej na czas żywicy, membranie, czy prefiltrach. Ostatnio nawet był temat z wysokim poziomem PO4 spowodowanym przez "RODI" zawierającą 0.2mg/L PO4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

A jeszcze trzeba mieć świadomość, że zanim po żywicy dostaniesz 001, to ona już od dawna przepuszcza. Nawet zakładając, że TDS pokazuje dokładny wynik, to 1ppm ~ 1mg/litr. Czyli woda może zawierać 0.49 mg/L np PO4 (czyli kosmos), albo ołowiu/miedzi/chromu/... (jeszcze większy kosmos), a TDS nadal pokaże 000. Jak się przejrzy tematy, to masa problemów ma źródło w nie wymienionej na czas żywicy, membranie, czy prefiltrach. Ostatnio nawet był temat z wysokim poziomem PO4 spowodowanym przez "RODI" zawierającą 0.2mg/L PO4.

z doświadczenia, jak często wymieniasz żywicę ? Już jestem po wymianie i mam 000, ale obstawiam, że faktycznie szybko mi się zużyła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Yakaposhi napisał:

A bez żywicy 015 :/

Przy okazji, taki wynik po membranie to też nie najlepiej. Ja mam 3-4ppm po membranie. Jak masz 15, to żywica zużyje Ci się 5x szybciej niż u mnie. Ja ostatnio właśnie wymieniłem, po pół roku. Ale mało wody produkuję, ze 20 litrów tygodniowo, co daje jakieś 500 litrów z zasypu żywicy. To u Ciebie już po 100 litrach może być żywica do wymiany!

7 minut temu, Yakaposhi napisał:

z doświadczenia, jak często wymieniasz żywicę

O właśnie napisałem, kiedy Ty pisałeś pytanie:-)

Jeszcze kwestia tego, co masz w kranie. U mnie całkiem dobrze, 150 ppm przed membraną mam. Membrana powinna przepuszczać nie więcej niż powiedzmy 5% zanieczyszczeń (sprawność 95%). Jak sprawność zbliża się do 90% - najwyższy czas na wymianę membrany (a najlepiej wcześniej, bo częstsze wymiany żywicy wychodzą drożej niż wymiana membrany). U mnie 3/150 -> 2%, czyli membrana jeszcze super.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś podjadę i membranę wymienię też i sprawdzę i ppm mam po nowej. Ja produkuje ok 100 litrów co dwa tygodnie ( w tym dolewki ) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nowy zestaw RoDi, żywica zużyła się po ok. 500 litrach właśnie dlatego, że puszczałem od razu przez nią.

Sama membrana daje sporo ale po ok. 2 minutach spada do 1-2 , wtedy puszczam dopiero przez żywicę.

Przy okazji zakupu membrany kup przy okazji zaworki, wężyki, koszt 20-30 pln a będziesz miał spokój, bo membrana mimo iż nowa, to na początku da wysoki wynik jak puścisz wodę.

Ja produkuję wodę w mniejszej ilości ale co tydzień, to chyba tez ma wpływ, bo woda zostaje w prefiltrach, membranie.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, pdz napisał:

U mnie nowy zestaw RoDi, żywica zużyła się po ok. 500 litrach właśnie dlatego, że puszczałem od razu przez nią.

Sama membrana daje sporo ale po ok. 2 minutach spada do 1-2 , wtedy puszczam dopiero przez żywicę.

Kup przy okazji zaworki, wężyki, koszt 30 pln a będziesz miał spokój, bo membrana mimo iż nowa, to na początku da wysoki wynik jak puścisz wodę.

Rozumiem, dziś będę działał.

a co z tym Ołowiem wysokim, zostawić tak jak jest czy jakieś radykalne kroki ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Yakaposhi napisał:

a co z tym Ołowiem wysokim, zostawić tak jak jest czy jakieś radykalne kroki ?

Jak się nic złego nie dzieje, to po prostu podmiany rób i spadnie z czasem, jak RODI będziesz miał już ok. Można też węgiel aktywny dać, tak jak Fresz pisał.

Co do osmozy, polecam:

https://reefhub.pl/filtr-ro-di/

https://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/

https://sklep.osmoza.pl/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Jak się nic złego nie dzieje, to po prostu podmiany rób i spadnie z czasem, jak RODI będziesz miał już ok. Można też węgiel aktywny dać, tak jak Fresz pisał.

Co do osmozy, polecam:

https://reefhub.pl/filtr-ro-di/

https://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/

https://sklep.osmoza.pl/

 

Wymienić membranę czy prefiltry ? Czy razem wsyzstko ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymienisz sama zywice to pomoze ale zywica szybko sie zuzyje. Wymniesz wszystko bedzie chodzilo dluzej ale wydasz wiecej kasy. Zalezy od Ciebie.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zostawię na ten weekend jeszcze z samą żywicą i zamówię wszystko na necie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.