Skocz do zawartości

Historia edycji

VDR

VDR

19 minut temu, ZielonyAmator napisał:

MA887 kalibruje się na osmozę. A akwarium to nie zegar atomowy.

Tak samo producenci zalecają przy refraktometrach lunetkowych. Tylko co to ma wspólnego z dokładnością pomiaru ?  Dokładność pomiaru MA887 to +-2 ppt. Jednym słowem solanka może mieć 33pt a on może pokazywać 35ppt. A systematyczność pomiaru nie oznacza, że błędu nie ma. Zresztą nie jestem pewien czy MA887 nie jest przyrządem optycznym (refrakcja) z odczytem elektronicznym, w przeciwieństwie do HA98319 - który mierzy zasolenie na podstawie przewodności. Dwie różne metody pomiaru zasolenia. Więc w Twoim wypadku przy MA887 pomiar odbywa się na tej samej zasadzie co pomiar refraktometrem lunetkowym. Tylko zamiast oka, refrakcje odczytuje miernik.

P.s Oczywiście, że akwarium to nie zegar atomowy.

26 minut temu, ZielonyAmator napisał:

Mam taki refraktometr optyczny przez który o mało nie wysadziłem zbiornika. Praktycznie codziennie pokazuje co innego. 

To masz uszkodzony refraktometr. Czego oczekiwałbyś od termometru, który pokazywałby co chwilę inna temperaturę. Albo od zegarka, który codziennie późnił by się o kilka randomalnych minut.

VDR

VDR

1 minutę temu, ZielonyAmator napisał:

MA887 kalibruje się na osmozę. A akwarium to nie zegar atomowy.

Tak samo producenci zalecają przy refraktometrach lunetkowych. Tylko co to ma wspólnego z dokładnością pomiaru ?  Dokładność pomiaru MA887 to +-2 ppt. Jednym słowem solanka może mieć 33pt a on może pokazywać 35ppt. A systematyczność pomiaru nie oznacza, że błędu nie ma. Zresztą nie jestem pewien czy MA887 nie jest przyrządem optycznym (refrakcja) z odczytem elektronicznym, w przeciwieństwie do HA98319 - który mierzy zasolenie na podstawie przewodności. Dwie różne metody pomiaru zasolenia. Więc w Twoim wypadku przy MA887 pomiar odbywa się na tej samej zasadzie co pomiar refraktometrem lunetkowym. Tylko zamiast oka, refrakcje odczytuje miernik.

P.s Oczywiście, że akwarium to nie zegar atomowy.

26 minut temu, ZielonyAmator napisał:

Mam taki refraktometr optyczny przez który o mało nie wysadziłem zbiornika. Praktycznie codziennie pokazuje co innego. 

To masz uszkodzony refraktometr.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.