Skocz do zawartości
Rezus

Wymiana diod

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam lampe która ma 6 diod ciepłych białych które są według mnie mi nie potrzebne a chętnie zastąpił bym je jakimis niebieskimi. Czy z technicznego punktu widzenia jest to możliwe do zrobienia w domu?Mam lutownice i nie mam z lutowaniem problemu ale nie wiem jak te diody na plytkach czy sa wcisniete, przyklejone czy przylutowane. Nie wiem czego się spodziewać pod płytką. Z drugiej strony plytki zbiorczej nie ma nic. I jakich diod mógłbym użyć na wymianę. 

Zdjęcia za moment wrzucę 

https://zapodaj.net/c4f028b51eec1.jpg.html

https://zapodaj.net/3dc30e3913030.jpg.html

Edytowane przez Rezus (wyświetl historię edycji)

Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można by próbować hot air-em, ale to też bez gwarancji sukcesu bo takie płytki są wygrzewane w piecu aż się samo polutuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam niestety takiego sprzętu i raczej nie znam nikogo kto mógłby mieć. Diody sa na osobnym kanale którego i tak nie uzywam więc w razie uszkodzenia i tak by to nic nie zmieniło. Hmm rozum  przez przez to, ze trzeba diode od góry Tak mocno miejscowo podgrzac ze samo pusci od temp tak?'


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od góry absolutnie nie.Tylko od spodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki wy macie problem z lutowaniem tych diód?? Weź lutownice i mały śrubokręcik, podważ delikatnie z jednej strony i grzej. Dioda się lekko uniesie z tej strony po czym przechodzisz na drugą i tak po troszeczku się jej pozbędziesz. Pomocny będzie odsysacz do cyny, a jak masz lutownice na gorące powietrze to w ogóle bajka.

Z lutowaniem nowej jest jeszcze prościej. Koniecznie musisz wyczyścić stare styki z cyny. Ja rozgrzewam złącze i przecieram szybko ręcznikiem papierowy. Do tak przygotowanego złącza przykładasz nową diodę na paście termo, a na grocie lutownicy nabierasz nowej cyny. Dotykasz nóżek i zalutowane.

Pozostaje kwestia doboru odpowiedniej nowej diody.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Darek85 napisał:

Jaki wy macie problem z lutowaniem tych diód??

Problem jest taki, że można jednak coś uszkodzić robiąc to zwykłą lutownicą jeśli koledze nie zależy na tym kanale to może się bawić, do czyszczenia padów polecam użyć plecionki miedzianej, wbrew pozorom dosyć łatwo odpalić punkty lutownicze z takiej płytki

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do małych rzeczy mam lutownicę z cienkim grotem i regulacją.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz topnik flux w strzykawce bądź najzwyklejszą pastę lutownicza w puszce za 5zł i posmaruj diodę, którą chcesz wylutować. Następnie bierzesz lutownicę oporową bądź stację lutowniczą no i przykładasz oczyszczony grot do diody (zalecałbym wziąć trochę cyny na grot by lepiej oddać ciepło) no i grzejesz jednocześnie podważając diodę czymś płaskim typu nóż (używam pincety). Analogicznie robisz z drugą stroną. Po wylucie bierzesz plecionkę do zbierania cyny bądź nawet zwykłym odsysaczem zgarniesz nadmiar starej cyny. Wyrównaj powierzchnię lutownicą, umyj pady jakimś alkoholem (jak nie masz izopropanolu weź spirytus kosmetyczny), następnie smarujesz pastą pole lutownicze no i lutujesz :) Najpierw grzejesz jedną stronę a jak przylutujesz diodę to drugą stronę i gotowe. Na YT masz tutoriale typu "how to desolder smd led diode"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś z Was szuka wentylatorów do chłodzenia?-  mam na sprzedaż po 5zł za sztukę 70mm x 70mm 

Dane techniczne

Wielkość wentylatora 70 mm
Maksymalna głośniość pracy 28 dB (A)
Przepływ powietrza 42 m³/h
Liczba obrotów (maks.) 2800 rpm
Rodzaj łożyska Łożysko ślizgowe
Podłączenie (wentylator) 3-pin
Kolor czarny
Szerokość produktu 70 mm
Wysokość produktu 70 mm
Głębokość produktu 15 mm

Moderator IRMINA usuwa moje ogłoszenia z targowiska więc sorki że w tym miejscu wpisałem.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.