Skocz do zawartości
inmar

Podgrzewanie wody w basenie

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad wykonaniem podgrzewania wody w basenie.Chciałbym na dachu domu umieścić grzejnik panelowy pomalowany na czarno a kominem wentylacyjnym puścić węże a do tego jakaś pompa obiegowa.Może ktoś doradzi jaki przekrój węży i jaka poradzi sobie z tym pompa.Wysokość budynku 6,5m + 1,5 m komina.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku. Jest sens umieszczać  na dachu taki grzejnik??? Problemy jakie widzę to:
-potrzeba zastosowania mocnej pompy
- jeśli obieg zamknięty (jakiś wymiennik w basenie) to konieczność spuszczania wody na zimę
-ryzyko problemów przy wizytacji kanałów wentylacyjnych (nie można "puszczać"w nich jakichkolwiek przewodów czy węży)

Prosta konstrukcja z drewna, odpowiednio ustawiona nawet częściowo nad basenem daje możliwość podgrzewania wody jak również lekki cień dla kąpiących. 
Pompa wtedy wystarczy mała obiegowa czy do oczek wodnych. 

Dobrze by było, grzejnik od "zimnej" strony zaizolować styropianem. A już pełnym luksusem to konstrukcja na zasadzie kolektora słonecznego, czyli od frontu szyba, a z boków i tyłu izolacja. Czasami walają się jakiś szyby z starych okien itp. Warto się pobawić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa panele basenowe, takie Intex czy Bestway i jest różnica, woda jest cieplejsza i szybciej się nagrzewa.

Jeżeli o wersję hard to czytałem w necie, że facet wyczyścił dach blaszany na garażu, na szczycie dachu wzdłuż puścił rurę z dziurkami, woda z niej wolno spływała w dół do rynny , za rynną był filtr aby dokładnie oczyścić i do basenu, podobno wodę miał kilka jak nie kilkanaście stopni cieplejszą.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To z garażem widziałem.Przymierzam się do tego już z 3 lata,takie podgrzewania ma dużo ludzi,ale nie tak wysoko,ale nie mam innej możliwości.Może pompa CO dała by radę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem ze starego węża ogrodowego, ok 35 m. Podłączyłem za pompą filtrującą. Wygląda mało estetycznie, ale robi robotę.

DSC_0089.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, inmar napisał:

Zastanawiam się nad wykonaniem podgrzewania wody w basenie.Chciałbym na dachu domu umieścić grzejnik panelowy pomalowany na czarno a kominem wentylacyjnym puścić węże a do tego jakaś pompa obiegowa.Może ktoś doradzi jaki przekrój węży i jaka poradzi sobie z tym pompa.Wysokość budynku 6,5m + 1,5 m komina.

Ja zrobiłem sobie podgrzewanie basenu jakieś sześć lat temu z puszek od piwa (ponad 100 szt. dokładnie nie pamiętam ),trochę trudno było nazbierać , ale z kumplem daliśmy radę:cheers: . Taki panel postawiłem obok basenu i podłączyłem pod pompę obiegową  .Co roku stawiam go razem z  basenem  i w słoneczne dni fajnie podgrzewa wodę.Panel zrobiłem z rurek miedzianych  pozostałych z budowy domu 22 i 16mm

1485321493_ScreenShot05-26-19at11_19PM.PNG.caf907ce3f0291692a5a930ed31ac050.PNG494384008_ScreenShot05-26-19at11.20PM001.PNG.b82495838658cbfb7a818692d9212da4.PNG1714665642_ScreenShot05-26-19at11_20PM.PNG.50c62dd9cf59645aad007a5401213104.PNG1207672746_ScreenShot05-26-19at11_21PM.PNG.cb73117a2dac9cf8988cbd9d3212978a.PNG1014216706_ScreenShot05-26-19at11.21PM001.PNG.b515ec6f05f55e97357805e580da418c.PNG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem już grzejnik panelowy,jedno płytowy o wymiarach 180x60 .Sprzedawca do cyrkulacji polecił pompę z pralki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem jeszcze jedno cwane rozwiązanie, mianowicie panel był na podstawie napędzanej silnikiem, może krokowy, może serwo, nie pamiętam dokładnie, do tego ze 3 czujniki światła, Arduino i panel sam się obracał możliwie najbardziej do słońca :-)

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem nieźle sprawdzała mi się rurka PE d16 nawodnieniowa zwinięta w spiralę, przyczepiona do płyty OSB pokrytej czarną folią. Panel pod kątem 30' na ziemi obok basenu. Jakaś starą pompeczka filtra i heja. Woda na wylocie była ciepła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema Marek 

Zapodaj sobie taką np. taką mate . Ale nie jedną ;) 

https://megitarnow.pl/produkt/panel-solarny-intex-28685/ 

Dajesz pompę,  ustawiasz na zegarze czasowym na co 15 - 30 , min. wł. i powinno coś pogrzać. 

Pozdr. 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.06.2019 o 17:22, AnT napisał:

Siema Marek 

Zapodaj sobie taką np. taką mate . Ale nie jedną ;) 

https://megitarnow.pl/produkt/panel-solarny-intex-28685/ 

Dajesz pompę,  ustawiasz na zegarze czasowym na co 15 - 30 , min. wł. i powinno coś pogrzać. 

Pozdr. 

Kupiłem ten podgrzewach,ale zajmuje za dużo miejsca i w sumie nawet go nie wypróbowałem.Teraz jest tak ciepło,że temperatura spada mi najniżej do 29st. i na razie zrezygnowałem z montowania ustrojstwa na dachu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.06.2019 o 17:22, AnT napisał:

Siema Marek 

Zapodaj sobie taką np. taką mate . Ale nie jedną ;) 

https://megitarnow.pl/produkt/panel-solarny-intex-28685/ 

Dajesz pompę,  ustawiasz na zegarze czasowym na co 15 - 30 , min. wł. i powinno coś pogrzać. 

Pozdr. 

Mam dwie maty i dają radę, woda jest cieplejsza, basen ok. 3000 litrów


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, pdz napisał:

Mam dwie maty i dają radę, woda jest cieplejsza, basen ok. 3000 litrów 

teraz przy tych upałach chciałbym mieć chłodniejszą wodę mam ok 4000l jak chcecie gorącą wodę to do wanny :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.