Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim 

Mam problem z spadkiem KH w swoim akwarium niespełna 4 miesięcznym akwarium, z testów wynika że spadki dzienne mam rzędu 0.2 . Na początku parametr ten był stały 7,5-7.7 nie było aż tak wielkich ubytków i podmiany wystarczaly. Dzień po ostatniej podmianie zrobiłem testy KH wyszło 6.1 3 dziś 3 dni po podmianie KH mierzyłem 3 razy i wychodziło 5,7 KH. Czy przy takiej obsadzie możliwe jest takie zurzycie? 

Pacjent 

50x30x30 

Podmiany 4L  sól Red sea niebieska 

Obsada 

2x euphylia po 1 lepku 

Dunka 6 główek + 5 małych 

1 główka acany+1 mała 

Milka ok 8 cm

Montipora talerzowa 5x5

Caulastrea 3 mordki

3 mordki Rico florida

Parę Łepków zoasow. 

Jest to możliwe że przy tak ubogiej obsadzie mam aż takie zapotrzebowanie na KH czy szukać innej przyczyny ?  Niestety testów Ca Mg na ten moment nie mam. 

 

 

IMG_20190528_114437_Easy-Resize.com.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie test na Ca by się bardzo,o przydał. Wtedy by było łatwo stwierdzić czy ubytek KH wynika z kalcyfikacji czy to jakiś błąd odczytu lub samego testu. W dużym skrócie kh czyli wodorowęglany mogą uciec z wody tylko dwiema drogami jedna to właśnie pod postacią węglanu na przykład węglanu wapnia a druga pod postacią dwutlenku węgla


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli są spadki to trzeba je uzupełniać. Kup testy CA, mg i podbój czego brakuje roztworami ballinga

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok a do momentu aż zaopatrze się w testy na Ca, KH wartości 5.5-6 nie zaszkodzi obsadzie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej podnośc KH, bo jeśli rzeczywiście masz spadki rzędu 0,2 dziennie to za tydzień z 5,5 zrobi ci się 4 czyli niebezpiecznie nisko.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie sprawdzałem refraktometrem na ro kalibracja, sprawdzałem na świeżej solance i później w akwarium, 

Wyszło 1.025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to nie jest reflaktometr cyfrowy to kalibruje się go na płynach referencyjnych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale według tego jak zrobię solankę to zgadza się wszystko z parametrami jakie podaje producent.

Testy zamówiłem to pewnie w czwartek będą, a w razie czego myślę że będe miał od kogo pożyczyć taka odrobinę prochów do balinga 

Edytowane przez Dareklisc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I glony wapienne mogły zjeść kh (jako trzecia opcja). Wykluczam oczywiście błąd pomiaru zasolenia/uszkodzony refraktometr. U siebie najniższe kh miałem 4.8 i zero efektów ubocznych. Chodź przy takim poziomie u niektórych już nie było zbyt ciekawie. W razie ubytków ważne aby podnosić kh powoli. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym mierzysz kH? Ja mierzę małą hanką i po zakupie nowego reagentu miałem takie wyniki, jak poniżej. P0 28 kwietnia zmierzyłem w sklepie i wyszło 9 dkH. Okazało się, że był trefny reagent - z tygodnia na tydzień się rozkładał i pokazywał coraz niżej.

  Apr 28, 2019 06:29 4.5 dKH
Sun Apr 21, 2019 06:10 6.0 dKH
Sun Apr 14, 2019 07:23 7.1 dKH
Sun Apr 7, 2019 07:06 8.0 dKH
Sun Mar 31, 2019 05:21 8.8 dKH
Sun Mar 24, 2019 06:05

9.2 dKH

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glonów wapiennych raczej nie zauważyłem :p akwarium zalane 2 lutego. A KH mierze testami saliferta, raczej nie szukalbyn błędu w pomiarze a już na pewno nie na taką skale, bo jak mam wątpliwości to sprawdzam KH na solance przed podmiana tak samo robiłem z Ca i Mg jak miałem jeszcze testy :)

umnie właśnie Milka niechętni puszcza polipy i euphylie też miewały lepsze dni 

Edytowane przez Dareklisc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale od biedy można zrobić to na RODi. Index refrakcji rośnie linowo (zakładając że wszystkie skladniki soli są w tym samym stosunku bez względu na zasolenie) więc nawet jeśli przy 35ppt będziemy mieli wynik +/- 1ppt to taką kalibrację można ratunkowo zrobić jesli się nie ma płynów.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, skoro wyniki pomiarów są właściwe,  powiedzmy dodatkowo Ca nie ma wpływu i jest stałe (chodź tego nie można wykluczyć) to pozostaje jeszcze skała. Jeśli ma defekt i po namoczeniu wraz z czasem konsumpcja rośnie wykladniczo to poza skałą nic nie może mieć na to wpływu. Częstsze są przypadki wzrostu kh z powodu skały, ale kiedyś wertując wujka Google natrafiłem na taki przypadek (jeśli uwierzymy że to była prawda) kiedy to ja borykałem się akurat ze wzrostem. Tylko nie pamiętam jaka to była skała, ale napewno nie była żywa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat mam sucha z erybki część , Fiji shelvs część jakieś bryłki noname. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto sprawdzić też pH. Jak Ci coś padło albo dytrytusu się nazbierało dużo, to poleci pH, a w efekcie też kH będzie spadało. Na zdjęciu słabo widać, ale piach sprawia wrażenie niezbyt czystego - może to to?

Jeszcze inny powód spadku kH to obecność większej ilości glonów + mało CO2 rozpuszczonego w wodzie. Wtedy glony zaczynają pobierać węgiel do fotosyntezy z jonów węglanowych. Ale u Ciebie chyba glonów nie ma za wiele, przynajmniej na zdjęciu nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz chodzi woda napowietrzona. PH mierzyłem 3 dni temu to było między 8-8.2 . Glony jakieś tam są ale nie jest ich na tyle duzo żeby to przez nie. A piach to jedni mówią że to Dino inni okrzemki ja sam nie wiem ale nie przejmuje się tym zbytnio bo widzę że jest w odwrocie i ubywa tego. 

 

W rzeczywistości raczej ten piasek taki zaleciały nie jest w na zdjęciu wydaje się że jest sam syf ale nie najgorzej.

Edytowane przez Dareklisc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dziś testy na Ca i KH 

Ca +-410 

KH 5.7 

KH utrzymywałem na tym poziomie roztworem nahco3.

Dziś przestanę dolewać cokolwiek, w niedzielę zrobię testy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Odgrzebuje temat.  Mam trochę podobny problem. Dotychczas miałem parametry następujące:

zasolenie 35ppt (refraktometr kalibrowany plynem) 

Ca 430

MG 1410

Kh 7.8

PO4 0.05

NO3 2

Minęły 3 tygodnie.  Zrobiłem testy. W miedzyczasie zacząłem używać nowej soli do cotygodniowych podmian i szok.

Wszystko tak samo oprócz kh 5.6

Sprawdziłem dziś zrobioną solanke a jej kh 3.5. Szok. 

Zrobiłem juz dwie podmiany na tej soli dlatego kh juz poleciało do 5.6. Nie byłem świadomym tego ze wlewam bubel. Co teraz? S topniowo robić podmiany na nowo zakupionej soli czy podbić czymś tylko kh? Mam same szczepki w akwarium wiec oczywiście zjadają mi tylko minimalne ilości składników temu nie robiłem często pomiarów.  I to był błąd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Syrius177 napisał:

Witam. Odgrzebuje temat.  Mam trochę podobny problem. Dotychczas miałem parametry następujące:

zasolenie 35ppt (refraktometr kalibrowany plynem) 

Ca 430

MG 1410

Kh 7.8

PO4 0.05

NO3 2

Minęły 3 tygodnie.  Zrobiłem testy. W miedzyczasie zacząłem używać nowej soli do cotygodniowych podmian i szok.

Wszystko tak samo oprócz kh 5.6

Sprawdziłem dziś zrobioną solanke a jej kh 3.5. Szok. 

Zrobiłem juz dwie podmiany na tej soli dlatego kh juz poleciało do 5.6. Nie byłem świadomym tego ze wlewam bubel. Co teraz? S topniowo robić podmiany na nowo zakupionej soli czy podbić czymś tylko kh? Mam same szczepki w akwarium wiec oczywiście zjadają mi tylko minimalne ilości składników temu nie robiłem często pomiarów.  I to był błąd. 

Jak i tak musisz zmienic sól rób podmianki na nowej. ;)
BTW co to za super sól? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, sith114 napisał:

Jak i tak musisz zmienic sól rób podmianki na nowej. ;)
BTW co to za super sól? :D

Tylko kiedy ja uzyskam w moim akwarium kh8 jak będę robił podmianke  solanką o takim samym poziomie kh. Sól i tak kupię nową ale może czymś to jeszcze delikatnie podbijać. 

 

Może nie piszę co to za sól bo kupiłem ją już otwartą (oczywiście w dobrej cenie -ostatni raz) i być może to jest  powód.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Syrius177 napisał:

Tylko kiedy ja uzyskam w moim akwarium kh8 jak będę robił podmianke  solanką o takim samym poziomie kh. Sól i tak kupię nową ale może czymś to jeszcze delikatnie podbijać. 

 

Może nie piszę co to za sól bo kupiłem ją już otwartą (oczywiście w dobrej cenie -ostatni raz) i być może to jest  powód.  

zrobisz pare podmianek po 20% i bedziesz zaraz miał. No chyba ze bardzo chcesz to kup coś podnoszącego KH dla swiętego spokoju.

A sól kup tym razem porządna np Red Sea.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, sith114 napisał:



A sól kup tym razem porządna np Red Sea.

Sea salt czy pro salt ?  Chyba tak druga ... ma 450ca 1340mg oraz kh12 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Syrius177 napisał:

Sea salt czy pro salt ?  Chyba tak druga ... ma 450ca 1340mg oraz kh12 

Jak chcesz trzymac wysoko KH to pro moze byc dobra. I pro i zwykla niebieska będą dobre ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.