Skocz do zawartości
Ejdzej88

408l kawałka oceanu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

od odpalenia zbiornika minęły 2 miesiące, kłopotów nie ubywa więc pora coś tu opisać.

Projekt powstawał długo miła być kostka 120l na tej ścianie lub  zbiornik na innej ścianie 160x70x60, ale wygrał kompromis już nie małego, ale jeszcze nie dużego akwarium. 

Zbiornik główny 120x60x60 z kominem zewnętrznym na tylnej ścianie 3 rury. Tył czarne laco, boki przód 10mm Opti.

Sump. Trój komorowy zrzut z z rolermatem ClariSea 3000 i odpieniaczem Skimz SM147. Druga komora Refugium z DSB, DSB to 30 kg podłoża Equo do DSB oraz glony głównie Spagetti, ale jest też caulerpa prolifera i codium. Refugium oświetlane jest LEDami. W komorze pompy 1kg kulek od Maxspecta i 6l Siporaxu.

Obieg DCP 8000 pracuje na 43% mocy, powrót przez podwójny Loc-Line

Cyrkulacja 2x CP40 więc pykają sobie delikatnie na tylnej ścianie tworząc fajne fale :)

Rama drewniana DIY, wykonana metodą z amerykańskich stron Internetowych, drewno oczywiście konstrukcyjne. Wysokość 110cm, blat sklejka 15mm, całość zaimpregnowana lakierem jachtowym.

Oświetlenie DIY trochę ponad 500W, sterownik AQMA 6 kanałów, niebieskie, 2 białe, zielony, czerwony i UV. Ustawiony tak aby mi się podobało, obecnie w trakcie przeróbki. Do tej pory leżało na koronie akwarium, chcę jednak podnieść źródło światła, a najprościej będzie to zrobić podwieszając lampę do sufitu ;)

Dolewka. Zbiornik RO 38l z dolewką AQMA.

Podłoże Reefflowers white sand

Skała Fiji Man Made Rock

Obudowa :) Zdjęta w tygodniu i odesłana do jełopa stolarza, który pomylił wymiary, miał ją 15 razy poprawić, ale jakoś mu to nie wyszło...ech szkoda gadać.

Jak było i jest? Było fajnie jest gorzej. Dojrzewanie bajka. Start na soli RS tej ubogiej jako bakterie lałem na start Microbe Lift Spacial Bland+Nite Out oraz jako pożywkę Elimi NP.

Po około 2 tygodniach woda zrobiła się klarowna z NO2 na poziomie 0. Potem już było gorzej, w majówkę ryby były dokarmiane z karmnika JBL i ten wysypał całe pudło do akwarium. W jakim czasie nie wiem, ale to była dawka na rok... Parametry rozjechały się totalnie. No3 100 Salifert PO4 poza skalą małej Hanki. Także tego. Po 2 dniach od mojego powrotu padł na ospę heptus, większość szczepek korali odeszła na wieczną rafę lub prawie całkowicie obumarła. Zbiornik zarósł brązowym glonem i dino. Od 3 tygodni powoli doprowadzam go do ładu. Szczepki, które wykazują jeszcze jakieś oznaki życia zostawiłem i walczę, by wróciły do zdrowia. 

Obecnie parametry wyszły na prostą, no prawie. 

Temperatura 25, zasolenie 35ppm; PH 8,2; KH 8,3; Magnez 1300; Wapń 500(!) tu obstawiam lipny test Saliferta albo podłoże oddaje wapń do wody. PO4 0,12, NO3 poniżej 25 powyżej 10 ważne że spada.

Na razie w zbiorniku żyje

1x Zebrasoma

2x Błazenek

2x Pterpogon

1x Babka piaskowa

2xPholidichthys leucotaenia 

Do tego rozgwiazda piakowa, kraby Mitrax x4 i 10 czerwononogich i kilka krewetek.

Korali nie ma co wymieniać, bo zobaczymy co przeżyje z tego co jest i jak już wszystkie parametry wyjdą na prostą, będzie można pomyśleć o koralach.

ec7cb789ec538.jpg.html

https://zapodaj.net/2fa8297822477.jpg.html

https://zapodaj.net/894871d6fb7f9.jpg.html

Edytowane przez Ejdzej88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytajac opis spodziewalem sie jakiejs masakry po fotkach a tu nie ma takiej tragedii :) Walcz kolego bo fajny zbiorniczek sie zapowiada. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to Ca ci się rozjeżdża weź zmierz to salifertem jak dojdziesz do 500 napełnij strzykawkę ponownie i jedziesz dalej az do zmiany barwy wynik będzie 500 + to co zejdzie 

 

tak z ciekawości na ile % mocy używasz lampy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne akwarium, podobny staż i podobne efekty, czyli NO3 skoczyło ale to efekt albo dojrzewania albo karmienia, także jakby lekko brązowy nalot na skale i pojawił się z dnia na dzień.

Zastanawia mnie po co tyle do karmnika napakowałeś żarcia, ja bym dał tyle ile potrzeba na okres nieobecności.

Opisz dokładniej lampę, jakaś bardzo mocna chyba, ja mam DIY na AQMA ok. 230-240W - 80x3W i 8x1W UV.

Trzymam kciuki.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, szkoda ze ClariSea stosujesz. Masz duzo piasku, co potencjalnie da bardzo dużo mikrobiologii, którą będziesz filtrował na tej ligninie.

Akwarium rozmiarowo i wiekiem jak moje. 

Powodzenia


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za życzenia powodzenia, przy tym hobby szczęście może się przydać ;)

Odpowiadając. Lampa ma dokładnie taki układ LED-ów, wszystkie diody 3W 

Niebieskie: RB x64 niebieski zwykły x8 cyan x8

Zielony x7

Czerwony( red i deep red) x7

UV x4

Biały zimny i bardzo zimny po 14 i 10

Świecę na około 40% mocy, przy 100% mieszkanie wygląda z ulicy jak mieszkania w pewnej dzielnicy Amsterdamu :)

Żarcia wrzuciłem tyle bo do karmnika idealnie pasuje całe opakowanie, odwraca się je i mocuje w karmniku, uznałem że tak będzie lepiej, a tak naprawdę spieszyłem się przed wyjazdem.  Przed następnym wyjazdem użyję wagi do odmierzenia suchego żarcia, karmnik wymienili na nowy  i ten faktycznie działa. Stary głupiał przy przejściu zegara przez północ.

Lampę opiszę dokładniej jak już definitywnie zakończę jej przeróbki :)

@Taser. Moje doświadczenie przy Twoim jest mizerne, w ogóle wielkie dzięki za blog reefhub, bo o wielu rzeczach dowiedziałem się właśnie stamtąd, ale CS to był chyba najlepszy zakup :)

Z filtracją mechaniczną, jest chyba tak, że jeden powie musi być i to super wydajna, drugi ale po co ją stosować? :)

Ja uznałem, że ma chyba więcej zalet niż wad więc wystartowałem ze skarpetami. Miałem takie duże fi 200, 50cm długości. Normalnie co dwa dni były pełne syfu. CS ma bypass, który można otworzyć. Ja ustawiłem go tak by mniej więcej 10-15% wody leciało dalej, nie przez włókninę. Odpieniacz zaczął pracować mega stabilnie i jest dużo mniej obciążony. Refugium  i DSB nie marudzi, a brak konieczności zmiany skarpet, dla mnie bomba. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było wprowadzić lekkie zmiany. Lampa, która była do tej pory była jednak zdecydowanie za nisko, trzeba było ją podnieść, a to powodowało, że zbiornik nie wyglądał tak jak bym chciał. Stwierdziłem, że zamontuję coś fabrycznego dla wrażeń estetycznych. Miał być Maxspect, ale zostałem namówiony na AI Hydra 26 i takie 2 lampki powiesiłem nad zbiornikiem. Co by nie mówić możliwości konfiguracyjne tej lampy to jakiś kosmos:) Wybrałem program oświetlenia Davida Saxby+ dodałem UV na noc na minimalnej mocy. Efekt moim zdaniem zacny, chociaż dziwnie patrzy się na akwarium jak co pół godziny jest oświetlone innym kolorem. Przynajmniej ukwiał usiadł w widocznym miejscu :)

Zostały dwa problemy do rozwiązania NO3 i glony. NO3 spada pooowoli. Nadal przyjmuję, że jest 10, ale mam wrażenie, że kolor testu się trochę zmienił, fosforany też spadły o 0,01. Na glony kupię chyba jeżowca i tak myślałem nad tym zwierzątkiem, a tak może zrobi trochę porządku. Babka piaskowa to u mnie jakaś wariatka. Ostatnio musiałem już trochę piasku przerzucić, bo usypuje piach na górkę, która miała już z dobre 10cm :)

No i chyba refugium ma się dobrze bo jak porównuję ile glonów wrzuciłem na start, a ile jest teraz to widać różnicę.

Zbiornik obecnie wygląda tak:

201906121_qsxarqh.jpg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to minął 3 miesiąc. 

Nadal nie wiem czemu mam taki wysoki Wapń, teraz to około 510, brakuje dosłownie kropli na salifercie, aby płyn zmienił kolor. Ważne, że obsada nie grymasi :)

Refugium z DSB daje radę, leję jeszcze VSV i NO3 spadło do 0,5 a fosforany na Hance do 0.

Glon jest wyraźnie w odwrocie, ale nadal co 3 dni trzeba szybę przeczyścić. Kolejna rzecz do wyjaśnienia to Centropyga Bicolor. Najpierw bezczelnie zjadła Euphyllie, a potem...zniknęła. Zawsze się chowała pod jedną skałą, bo żółtek czasami ją pogonił, ale na czas karmienia mrożonkami, który jest mniej więcej stały zawsze wypływała. Od tygodnia jej nie widziałem.

Czy możliwe jest, że wyskoczyła z akwa? Poza akwarium rządzi kot, który już "skoczka" w postaci babki piaskowej skonsumował.

Podmianki 50l robię na RS Coral pro + "śmierdziele", więc KH zaczyna powoli rosnąć. Z VSV podaję mikro dla refugium od Kenta, a wieczorami Reef Energy A i B od RS, 8ml.

ClarieSea dostał matę od Niemca, więc w teorii puszcza większe drobiny i faktycznie tak jest, bo zużycie maty drastycznie spadło plus odpieniacz, wiecej syfu wywala 

W weekend dorzucę coś do baniaka, to będą zdjęcia :)

Obsada rybna już raczej zamknięta, do tego litrażu już chyba więcej nie wejdzie. Jest:

-Żółtek

-2x błazenek

-2x Pteropogon

-pokolec królewski, maluszek

-Pholidichthys leucotaenia, maluszek

-Babka piaskowa

-potencjalnie centropyge bicolor...

Ale na korale zostało trochę miejsca. :) 

Myślę, że parametry są na tyle stabilne, że można wrzucić jeszcze z 6 szczepek i dać zbiornikowi czas na rozkwit :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to trochę weekendu poświęciłem na moczenie rąk w akwarium. Trzeba było trochę poprzestawiać korale by ich układ pasował do koncepcji. Zbiornik wygląda tak:

https://zapodaj.net/be20913fae069.jpg.html

Centropygi nie ma w zbiorniku na pewno, bo znalazłem jej płetwę. Ech odkąd mam akwarium mój kot nie może narzekać na menu :)

Wychodzi na to, że to ona była tym zbójem, co podjadał LPS-y, w jej miejsce trafił mandaryn wspaniały, skały jest tyle, że powinien dać sobie radę. 

Zacząłem lać ATI Essential, bo KH zaczęło spadać. KH podbiłem do poziomu 7,7 codziennymi podmiankami na soli RSCP, dzienna podmianka 20l przez 10 dni.

Teraz już na pewno zostawiam zbiornik w takim stanie na przynajmniej miesiąc. Kilka korali na prawdę sporo urosło, kilka grymasi po zmianie miejsca, ale poczekam aż się przyzwyczają. :)

Parametry wody z dzisiaj KH 7,7 Ca 450, Mg 1350, ph 8,2, zasolenie 35ppt, PO4 0, NO3 5

Azotany skoczyły troszkę do góry, bo ze względu na Mandaryna trochę przekarmiam zbiornik. Sypię dwa razy dziennie suchy pokarm z karmnika JBL, 2 kropki plus mrożonki, na zmianę 2 lub 3 kostki dziennie. Od przyszłego tygodnia wrócę do 2 kostek dziennie i powinno być ok.

 

Edytowane przez Ejdzej88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ponoć błazny z hodowli nie chętnie zamieszkują ukwiały :)

055c18805f26.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie długo minie rok, od zalania zbiornika, ale ten czas zapierdziela :)

Cała zabawa jak to zwykle bywa raz lepiej raz gorzej, ostatnio zwalczyłem wysyp cyjano, dziś dipowałem Monti, bo coś je podgryzało i były to pewnie wirki. Najgorzej, że miesiąc dwa wyprowadzam zbiornik do poziomu jaki bym chciał, po czym wyjeżdżam na dwa tygodnie i po powrocie mam bagienko:)

KH 8,5 zasolenie 35ppt temperatura 25, Ca 490, Mg 1420, ph 8,2 PO4 0,01 NO3 >10

Obecnie filtracja oparta jest na rollermacie CS i odpieniaczu Skimz, dalej refugium z DSB, na końcu kręcą się Biopelletki, oraz jest trochę kulek od Maxspecta i Siporax.

NO3 wywaliło mi po padnięciu  brzydala i jak się nie dawno okazało zająca...Glony porosły od razu, ale teraz powoli znikają. Po4 muszę dozować, bo układ ma tendencję do zerowego PO4.

86457436_170171560949472_7511313277129850880_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm dawno nic tu nie wrzucałem, ale można coś dodać na pamiątkę. Akwarium miało załamanie, kilka miesięcy temu, ale wyprowadziłem je na prostą. Trochę pozmieniałem, coś tam dodałem, coś ująłem, ale jakoś się kręci ;) Parametry  na dziś PO4 0,01 NO3 ~1 ph 8,2 KH 7,8 Ca 410 MG 1260 zasolenie 35  

20210131_132854.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.