Skocz do zawartości
erni20133

Średniej klasy nowa kosteczka 64l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Kosteczka 40x40x40  OW 

Zalana 100% żywą wodą (31052019)

Żywa skała ok 6kg

Piasek NANO marinus reef sand 2kg

Kaskada fzn-3  Jeden kosz gąbka drugi 250ml matrix i  purigen 100ml

Lampka nano light

Narazie wszystko ok ( bo za białym nalotem na tafli, może od piasku nie wiem...) w piątek będę robił testy i .....jak będzie dobrze to coś bym wrzucił już może

..:)

 

20190603_191404-1804x1994.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gąbka na dzień dobry do wyrzucenia , uzupełnij kosz mediami . 


8b6ea421320dd9fcf9d516e867b9abe7u1767a1598

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiankę zrobisz za 2-3 miechy ... do tego czasy będzie syf  


8b6ea421320dd9fcf9d516e867b9abe7u1767a1598

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten biały proszek , nalot na tafli od czego mógł mi się zrobić? Cały czas jest .... piasek , purigen, gąbką  nie od tego ?Jak się to pozbyć... 

20190603_063306-2124x1195.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest nalot najprawdopodobniej z drobniutkiego piasku. Daj watę filtracyjną na wylot z kaskady i samo się oczyści.

Z filtra wywal wszystkie śmieci i wrzuć ceramikę, np siporax.

Nie rób żadnych podmian dopóki nie zakończy się cykl azotowy. Jak pojawią się okrzemki (brązowy nalot) to możesz kontrolnie zrobić testy No3, No2, Ph4 i później sprawdzaj te parametry czy schodzą do 0. Dopiero jak No3 będzie niskie (poniżej 25, reszta na 0) to możesz wrzucić jakąś ekipę sprzątającą.


d500ece3b854be2a513c6929b6054b12u1617a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesiu matrixa smieciem bym nie nazwal. To jest lepsza zloze dla bakterii niz siporax. Ten purigen i gabka mozna dyskutowac jest wiele szkol i opinii. Niektorzy od poczatku jada na puriginie i phosgourdzie inni jada na samym zlozu biologicznym. Tu trzeba obrac jakis jeden kierunek i sie go trzymac. Ja powiem tylko tyle ze z jakiegos malego kawalka gabki czy wlokniny bym nie rezygnowal calkowicie bo baaardzo irytuja mnie drobinki syfu ktore plywaja w wodzie. Moge sie poswiecic i zmieniac czesciej taki wklad niz patrzec jak te fafroce plywaja bo baniaku :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, erni20133 napisał:

Ten biały proszek , nalot na tafli od czego mógł mi się zrobić?

Normalny kożuch, filtr bakteryjny, kurz itp... Czyli za słaby ruch powierzchni wody, co z resztą widać na zdjęciu.

Opcja nr 1: kupić cyrkulator i ustawić go na powierzchnię, żeby bardziej falowało. Ten cyrkulator to i tak Cię nie minie, bo na samej kaskadzie nie uzyskasz cyrkulacji zadowalającej. Dodatkowo, ruch powierzchni jest bardzo ważny w zbiornikach bez odpieniacza ze względu na napowietrzanie wody/wymianę gazową.

Opcja nr 2: kupić skimer powierzchniowy samodzielny albo jakiś tam skimer dołączany do kaskady na rurkę zasilającą. Nie załatwi to kwestii niedostatecznej cyrkulacji, nie zafaluje powierzchnią, wymianę gazową poprawi tylko częściowo (sam kożuch mocno ogranicza wymianę gazową), ale skutecznie pozbędziesz się kożucha.

Na kożuch podobno pomaga też dozowanie bakterii takich przyśpieszających rozkład materii organicznej, np special blend. Ja generalnie problemów z kożuchem nie mam, to i nie potwierdzę na 100%. Jak zauważam zalążki kożucha gdzieś w narożniku, to jest to dla mnie sygnał, że trzeba zadbać o higienę w akwarium. Czyszczę rurkę zasysającą wodę do kaskady, wybieram jakieś resztki glonów i inny syf z kratki na cyrkulatorze, wymieniam watę w kaskadzie i leję dawkę bakterii. Następnego dnia powierzchnia znów czyściutka. A czy to efekt poprawienia cyrkulacji po wybraniu śmieci blokujących przepływ, czy pozbycie się osadów rozkładających się w wacie, czy efekt działania bakterii - nie wnikam. Grunt, że działa.

Jeszcze co do załadowania kaskady. Tak jak koledzy wyżej piszą, wywal gąbkę, a na jej miejsce naładuj ceramiki. A na wierzch koszyków wata filtracyjna, tylko nie za gruba warstwa, bo się potem woda spiętrza i może wyciekać z kaskady poza akwarium.

4 minuty temu, gonzolak83 napisał:

czesiu matrixa smieciem bym nie nazwal

Myślę, że chodziło raczej o "oryginalną" gąbkę, która jest w jednym z koszyków nadal

6 minut temu, gonzolak83 napisał:

jakiegos malego kawalka gabki czy wlokniny

No właśnie, wata na wierzch koszyków. Dzięki temu wymiana jest bardzo szybka, nie wyciągasz koszyka z kaskady, nie płuczesz żadnej gąbki, po prostu starą watę wywalasz, nowy kawałek kładziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadziłeś coś w rurę od kaskady ? (na zdjęci widać jakbyś tam dał watę). Jeżeli chcesz uniknąć sprzętu dodatkowego to zrób skimer lub tak jak słony Ci radził daj np. Koralie 900 na taflę wody.


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok w róże nic nie ma zrobił sie taki nalot bialy...

Gąbka jest oryginalna...wywale ją i kupię? 500 ml matrix ? W drugiej jest już 250 ml matrix i 100ml  purigen więc zostawię....

No i na górę wate ...wywalam i nowa i tak w kółko...

Ten nalot jak jest od piasku a jest drobniutki to pewnie się może nie ustabilizować?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tej kaskady spokojnie wchodzi 1200ml, po 600 na koszyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, fannadil napisał:

do tej kaskady spokojnie wchodzi 1200ml, po 600 na koszyk

Tylko po co mu litr matrixa? Wg producenta 250ml starczy na 200 litrów wody (https://www.seachem.com/matrix.php). To już lepiej jakieś inne medium dla różnorodności dodać, siporax, kulki od maxspect'a... Niektórzy mały odpieniacz montują w kaskadzie, choć dla mnie to niewygodna opcja. Kiedyś próbowałem grzałkę do kaskady włożyć, ale potem cokolwiek zrobić tam to masakra była, więc grzałka wróciła do kostki. W sumie w takim wolnym koszyku to i mini refugium można urządzić... garść spagetti, jakaś dioda czy dwie do oświetlania... No dobra, nie rozpędzajmy się:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 3 dni wata w kaskadzie .... nic się nie zmieniło....tafla wody dalej w białym pyłku jak ja oczyścić? Ten pył jakby unosił sie caly czas... 

20190605_194222-2656x1494.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz kaskadę i połóż ręcznik papierowy powinno ci trochę oczyścić wodę. Jeżeli to piach to może ci długo pylić. Możesz zrobić/kupić skimmer.


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, erni20133 napisał:

jak ja oczyścić?

Czytać:-) Dołożyć cyrkulator i skierować na powierzchnię, skimer powierzchniowy samodzielny lub skimer podłączany do rurki od kaskady. Wata nie pomoże sama w sobie,  nie wyłapie kozucha, bo on pływa po powierzchni i kaskada go nie zassie. Wata może co najwyżej oczyścić nieco wodę z osadów, co zmniejszy intensywność tworzenia się kożucha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam kożucha....tylko pyłek  z piasku , może jak bym się bo pozbył z tafli miał bym spokój,spróbuję z tym ręcznikiem papierowym....albo ściągać bo szklaneczka i wlewać do kaskady ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie piach pylił na początku ale dało to radę zebrac z tafli, powoli szklanką i do filtra przez watę.

Ręcznik papierowy nie polecam rozkleja się jeszcze zanim cokolwiek się do niego przyczepi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz ściągać to możesz użyć wężyka 4/6mm. Jak dasz cały listek na powierzchnie papieru to dobrze zbiera. Robiłem kiedyś tak u siebie i zdawało to egzamin.


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty tam włożyłeś watę bawełnianą opatrunkową?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wata filtracyjna JBL jest ....więc wieczorkiem szklaneczka ..... może zbiorę, bo lampy nie widzę od dołu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miną tydzień od zalania..małe czyszczenie rury od kaskady i zbieranie pyłku na tafli kubeczkiem jest mniej ale jeszcze jest.... Od 3 dni jest już krabik , i ma się dobrze tylko czy on ma co jeść  w takim zbiorniku Nowym?

Dziwi mnie że z tej żywej skały nic nie wyszło ani korale ani wieloszczety ślimaki nic..golutka  czy to możliwe? 

Może ma ktoś  z Radomia jakąś pierwszą szczepkę sprzedać ,do mojego akwarium może z zoanthus Premium?

20190607_203556-890x1059.jpg

20190607_200314-1386x979.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się pośpieszyłeś z tym krabem, czytałeś o dojrzewaniu/cyklu azotowym w akwarium morskim? Na razie nie ma i nie będzie miał co jeść kraby można wpuszczać, dopiero gdy no2 i nh4 będą na 0 wtedy powinny zacząć rosnąć glony nitkowate. Wlałeś jakieś bakterie na start? Teraz to jedynie zostaje ci dokarmiać go mrożonkami albo oddać komuś na ten czas. 

Dobrze, gdybyś zaopatrzył się w testy NO3 i PO4

Najlepiej gdybyś przeczytał to: https://reefhub.pl/skala-a-dojrzewanie-w-akwarium/


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, Nexor4 napisał:

Wlałeś jakieś bakterie na start? 

Dobrze, gdybyś zaopatrzył się w testy 

Tak wlałem  na samym początku bakterie stabilty dwie nakretki .Dzisiaj zrobiłem test NO2 i wyszedł ponoć bardzo dobrze .... zasolenie tylko małe 1.20 ...chyba za dużo dolewam  ....po odparowania,  żeby  wrócić do dobrego zasolenia nie dolewać narazie wody ? 

Dzisiaj dodałem pierwszego korala ...

Dobrze wygląda ten koral ? jest od rana u mnie ...

Może  widzi ktoś lepsze miejsce dla niego w moim akwarium..

 

20190608_165228-849x978.jpg

20190608_164756-1892x1064.jpg

Edytowane przez erni20133 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.