Skocz do zawartości
Blass

Co to za koral?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o identyfikację tego korala. 

received_2040865732707263.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż korala jak schowa polipy.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Briareum albo pachyclavularia. Bardzo podobne do siebie koralowce, ponoć różnią się kolorem tkanki. Jedna z nich ma jasnoróżową, druga fioletową.

Ale nie mam pewności, gdzies tak przeczytałam na forum i mogą to byc opowieści z mchu i paproci.  Ale to któryś z tych dwoch. Na pewno nie anthellia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za pomoc, Briareum i Anthelina są rzeczywiście podobne ale chyba to nie jest dokładne to. R.I.P wrzucę fotkę jak się schowa.

3 minuty temu, Nik@ napisał:

Briareum albo pachyclavularia. Bardzo podobne do siebie koralowce, ponoć różnią się kolorem tkanki. Jedna z nich ma jasnoróżową, druga fioletową.

Ale nie mam pewności, gdzies tak przeczytałam na forum i mogą to byc opowieści z mchu i paproci.  Ale to któryś z tych dwoch. Na pewno nie anthellia.

Ta tkanka jest napewno fioletowa.

Pachycalavularia wygląda bardzo podobnie.  Dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anthelia to nie jest na pewno. Ma inne polipy. Młode polipy są odrobinę fluo, dorosłe kompletnie brazowe. Są tez bardziej puchate/pierzaste, podczas gdy pachyclavularia i briareum mają ramiona gładkie z malutkimi, bardziej ostrymi wypustkami.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no nie wierzę, że nikt briareum nie poznaje na 1 rzut oka ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, R.I.P napisał:

Pokaż korala jak schowa polipy.

PK

 

received_340567179961410.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej koledzy napisali - briareum.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd macie pewność, że nie pachyclavularia? 

Poniżej tłumaczenie Google i zrodlo

Informacje o miękkich koralach: rodzaj Pachyclavularia został opisany przez Roule w 1908 roku. Prawdziwe polipy gwiaździste są polipami matowymi z rodzaju Pachyclavularia, członkami rodziny Tubiporidae. Mają jasnofioletową do czerwonawej maty i bardzo zielone, żółte lub jasnozielone macki. Niektóre znane im nazwy to Polipy Zielonej Gwiazdy, Polipy Brązowej Gwiazdy, Polipy Stokrotki, Polipy Gwiazd, Polipy Maty, Polipy Gwiezdne i Osiem Polipów Czułych. Klasyfikacja naukowa polipów Green Star ma długą historię zamieszania. W swojej książce „Aquarium Corals, Selection, Husbandry and Natural History” autor Eric H. Borneman opisuje kolejność zdarzeń. Zamieszanie zaczęło się od Quoy i Gainarda opisujących zarówno C. violacea, jak i C. viridis w 1863 roku, a następnie HIckson ponownie opisał to w 1894 roku. Doprowadziło to do zniechęcenia, że były problemy z jego tożsamością. W szerokim obrysie ten i kilka innych słabo zdefiniowanych rodzajów zostało następnie wrzuconych do rodzaju Clavularia. Zostało to nieco uporządkowane, a polipy Green Star nie są już uważane za gatunek Clavularia. Jednak wynik był taki, że w niektórych publikacjach nazywano go wtedy C. violacea, a ten niefortunny błąd nadal pojawia się od czasu do czasu. Dzisiaj Polipy Zielonej Gwiazdy są powszechnie uważane za Pachyclavularia, chociaż sama nazwa naukowa P. violacea nie jest prawidłową nazwą gatunku. Są też eksperci, którzy traktują Pachyclavulariagenus i inkrustowane gorgonie z Briareumgenus jako synonim, stąd też pojawia się nazwa Briareum violacea. Rodzaj Pachyclavularia może ostatecznie zostać przeklasyfikowany jako członek rodziny Briareidae, jednak wydaje się, że jest ważny różnice. Pachyclavularia wyróżnia się ogólnie jaśniejszą purpurową do czerwonawej matą i bardzo zielonymi, żółtymi lub jasnozielonymi mackami, podczas gdy gatunki Briareum generalnie mają brązową lub brązową bazę. W przeciwieństwie do rodzaju Pachyclavularia, gatunki Briareum mogą pozbyć się śluzu i tworzyć z nich wypukłe palcowe występy, podczas gdy gatunki Pachyclavularias mogą jedynie tworzyć fałdy na macie. Więc okaże się, jaka klasyfikacja naukowa zostanie ostatecznie uznana za poprawną dla Polipów Zielonej Gwiazdy. Gdzie znajdują się koralowce pachyclavularia: rodzaj Pachyclavularia występuje w oceanach indyjsko-pacyficznych. Pachyclavularia Coral Habitat: Pachyclavulariagenus znajdują się wzdłuż górnych krawędzi raf i lagun, w płytkich wodach do umiarkowanych głębokości. Najczęściej występują na przybrzeżnych rafach i mieszkaniach rafowych, gdzie występuje bardziej umiarkowany przepływ wody.

 

http://animal-world.com/Aquarium-Coral-Reefs/Green-Star-Polyps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rosnie jak chwast, jak dostanie sie na skale a nie usuniesz najdrobniejszej czesci to odrosnie (no chyba ze chcesz miec ja zarosnieta to spoko)


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, mib86 napisał:

Rosnie jak chwast, jak dostanie sie na skale a nie usuniesz najdrobniejszej czesci to odrosnie (no chyba ze chcesz miec ja zarosnieta to spoko)

Tak wiem trzymam go na oddzielnej skale odstawionej od głównej . Swoją drogą to bardzo fajny chwast ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa takie mocne fluo. Jeden ma tkanke cielisto-rozową, a drugi ciemnofioletowa. Podejrzewam, że to dwa różne gatunki, jeden z nich to briareum a drugi pachyclavularia. Gdyby wierzyć informacjom z linka, który zamieściłam, to ten z fioletowa tkanką to pachyclavularia violacea. 

Wydaje mi się też, że różnią się trochę ramionami wokol polipow. Ten, którego podejrzewam, że jest briareum ma ramiona całkowicie gladkie. Nie widac na nim nawet drobnych włosków, natomiast ten mój fioletowy ma tak, jak Twój lekko pierzaste ramiona otaczające polip. Na zdjęciu u Ciebie wyraźnie widać włoski na każdym ramieniu. 

Fajny temat, dotąd nie wnikalam, czym się te koralowce różnią i czy w ogóle die różnią, czy to tylko synonimy. Jednak briareum to jednak inna rodzina, niż pachyclavularia.

Edit: Przed chwilą wykopałam ten filmik. Przyjrzycie się proszę tym ramionom. Są dłuższe i całkowicie gladkie, bez włosków. Sa inne, niz na zdjeciu autora, na ktorym ramiona maja wypustki. I ciało jest różowe, a nie fioletowe.  Nawet ten człowiek, który opowiada mówi, że briareum jest mylone z rodziną clavularia. Według mnie po tych wykopaliska autor jest posiadaczem pachyclavularia violacea.

Jeśli autor wyrazi zgodę, to wrzucajcie fotki swoich osobników briareum/pachyclavularia. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Nik@ napisał:

Jeśli autor wyrazi zgodę, to wrzucajcie fotki swoich osobników briareum/pachyclavularia

Jasne, z przyjemnoscia. Jestem kompletnym laikiem w tych tematach więc  będzie to dobra lekcja.

Edytowane przez Blass (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.