Skocz do zawartości
AnkaTeZet

Coś chyba zjada Caulastea

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od dwóch dni koral się nie pompuje. Wczoraj zauważyłam, że tkanka jednego z polipów bieleje i jest wyżerana przez wundermani. Dzisiaj już 2 polipy są gąbką. Myślałam, że to przez wzrost temperatury tak się pokurczyły - max. było wczoraj: 27,4. Dzisiaj zauważyłam, ze chyba coś zeżarło szkielet. Wyglada jakby ślimak powygryzał dziury w owocu. Wrzucam fotkę. Niestety nie potrafię tego bardziej wyostrzyć :( Robiłam testy i parametry są Ok. Mg był niski bo 1320 ale dolałam już magnesium blend, wiec powinno być Ok. 

C332D43A-16D0-45E4-A017-49CE1BE5A4FA.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz więcej o swoim akwarium. Jak długo działa, jakie są parametry, jak duże były wahania zasolenia PO4 i KH w ostatnich 3 miesiącach, jaka obsada, czym świecisz. czy jesteś pewna że temperatura wyniosła max tylko 27,4? daj także zdjęcie całego akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium to standardowy reefmax 100l. Baniak założony pod koniec października na żywym piasku, żywej wodzie i suchej skale. Dluuugo dojrzewał i nawiedzały go wszelkie mozliwe plagi. Do dzisiaj walczę z cyjano. Jutro chyba kupię chemi clean, bo juz nie mam pomysłów jak sie tego pozbyć. 

Obsada to: babka piaskowa, 2 nemo, hexatenia, krab mitrax, krewetka wundermani,1 tectus, 1  astralium, 1 olivia i 1 babylonia i jeżowiec globulus. Prawdopodobnie gdzieś jest jeszcze malutki turbo, ale nie widzę go od kilku dni. 

W kominie mam węgiel, rowa phos i Microbe lift Sili Out2.

zasolenie 1,023 mierzone refraktometrem

no3 <0,2,

po4 0

KH7

Mg1320 ( podałam dzisiaj magnesium blend na podwyższenie)

Ca 440

Parametry raczej stałe. Niewielkie wahania głównie magnezu. KH było wyższe, ale za porada obsługi z erybki przeszłam na sól red sea w celu obniżenia KH. Mam tylko caulstree z która jest problem, caluastree fluo - ładnie napompowana i pachyclavularie, na która włazi cyjano i zaczyna dusić. 

Tutaj jeszcze fota całego baniaka i druga caulastrea dla porównania. Co do temperatury to tak, jestem pewna. Siedzę w domu z małym dzieckiem wiec monitoruje stan akwarium na bieżąco :)

9ACD5381-8A75-4AB1-B1BA-91283F4C66BA.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że parametry stale, ale tu nie ma życia.  Albo wszystko głoduje,  albo resztki pokarmu gniją.  Zaczynanie od caluasteri  to nienaj lepszy pomysł. Proponuję  szybko dokupić np sarcophytona,  sinularię,  grzybki rodactisy, palythoa. czyli rzeczy szybko rosnące, tak aby w ciagu 2-3 miesięcy zakoralić nieco akwarium. Tylko nie naraz!

Co do temperatury to niestety  termometry maja bardzo rozbieżne zdania :(


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie zostały mi polecone na początek. Są w baniaku od początku maja i ładnie sie pompowany. Nawet zaczęły sie dzielić. Jutro będę w erybce. Zobaczę co mi powiedzą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej, gdybyś jeszcze sprawdziła termometr jak będziesz w erybce a cyjano może ci się robić od złego współczynnika redfielda i od małej masy koralowej także


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz wspomnianej małej masy koralowej masz IMVHO za niskie nutrieny, chyba że wyciąga je dziś cyjano. PO4 na zerze i NO3 poniżej 1 głodzą korale przy tak małej ilości ryb. Mam tylko 2 lata doświadczenie w prowadzeniu morskiego ale dołożyłbym stopniowo 2-3 małe rybki, trochę więcej je karmił i kilka prostych korali jak proponowali przedmówcy. Grzybki wszelkie sugeruję tylko dać na oddzielne skałki bo jak wejdą w główną to kiedyś staną się plagą.

Pamiętaj cykl biologii: karmienie ryb => kupa => bakterie rozkładają na nutrieny => koralowce mają niezbędne składki do życia (jak ich jest za mało to pożywią się nimi cyjano i glony)

Nie dość że dokładając ryb i korali będziesz miała na co popatrzeć to jeszcze zbiornik Ci zaskoczy :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co pisza koledzy powyzej - kilka ryb i karmienie mrozonkami + masa koralowa. Dodatkowo zrob kapiel korala w plynie lugola. Mialem podobnie i pomoglo w zasadzie od reki: litro wody z akwarium, 15 kropel jodku i trzymaj korala 15 minut w kapieli.

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Butelka plynu lugola w aptece to mniej niż 10 zł. Nie warto sobie głowy zawracać robieniem samemu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Tylko chodzi mi o to czy mam wykapać korala prosto w tym płynie czy ten płyn rozrobić z solanka i dopiero wykąpać korala?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli na litr wody z akwarium 15 kropli płynu Lugola i do tego włożyć korala na 15min. Potem wkładać korala od razu do akwarium czy przepłukać w RO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli płukać to raczej w solance, dodatkowy stres mu niepotrzebny.   I  przy okazji wyciagania weź lupę i dokładnie obejrzyj.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK - c.d.  

Cytat

I  przy okazji wyciagania weź lupę i dokładnie obejrzyj.

Samego korala i to co z niego spadło :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.