Skocz do zawartości
Jacek87

Pierwszy morszczak 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! 

Przygodę z morszczyzną czas zacząć! 

Po latach słodkowodnych roślinnych baniaczków odważyłem się na pierwszy kawałek rafy w mieszkaniu. 

Do rzeczy zatem...

Akwarium to standardowa kostka Aquael 30l bez szyby nakrywowej. 

Żywej skały chyba wsadziłem ok. 4 kg jako konstrukcja. Pozyskałem ją z dwóch źródeł żeby urozmaicić bardziej życie wewnętrzne akwarium ;).  1-2 cm żywego piasku. 

Filtr to kaskada Tidal 75 Seachem z wypełnieniem z... żywej skały. Stwierdziłem, że chcę zrobić akwarium z jak najmniejszą ilością sztucznych dodatków. Eksperyment! A co! Przepływ w filtrze jest regulowany. Obawiałem się że zrobi mi pralkę w baniaku, ale okazało się że rozmiar jest dobrze dobrany. Ustawiłem go więc na maksa. 

Cyrkulator Jebao SOW 4 ustawiony na tryb pracy random (nieregularne falowanie) z maksymalnym przepływem. 

Grzałka - zwykła płaska plastikowa z termoregulatorem i wbudowanym termometrem. Ustawiona na 24 st C. 

Światło - lampa Zetlight ZA1201. Świeci świetnie...

ALE...

dedykowana dla niej aplikacja (łączy przez wifi) ma wiele rewelacyjnych funkcji, z których nie można korzystać. Apka nie odmierza upływu czasu jeśli jest wygaszona (!). Zgłaszałem to do twórców ale póki co aktualizacji brak. Podłączyłem ja więc do wyłącznika prądu analogowego i działa.  Niestety tylko w trybie podstawowym. Aha! Świecę 12h/d.

Z techniki to tyle. Nie prowadzę akwa na odpieniaczu. Kiedyś słyszałem opinię że odpieniacz owszem usuwa drobny syf z wody ale również drobne życie.

Teraz trochę fotek. 

Widok od frontu...

20190616_140010_compress66.thumb.jpg.4fd9346ffe873f19888dbbe23fa3508b.jpg

...i widok z boku.

20190616_140046_compress25.thumb.jpg.d226d0dd3739676c23c8063efee96bf7.jpg

W zdjęciach zmieniłem troszkę balans kolorów, bo wszystko było niebieskie :mellow:

Co tam żyje? Oczywiście kilka aiptasji. Do tego jeden krab pustelnik (niestety gatunek nieznany), rurówki, wężowidła, mini rozgwiazdy, corynactisy, kiełże, itd. Jest też jeden ślimak. Myślałem że to Nassarius, ale złożył inne jaja więc już zgłupiałem co to za gatunek:blink: Razem ze skałą przyszły też pojedyncze zoantusy. 

Z parametrów mierzę zasolenie i utrzymujeę je na poziomie ok. 1024 oraz 33 ppt.

Akwarium funkcjonuje już 4 tygodnie. Od początku NH3 jest na poziomie 0,5 (testy salifer), NO2 0, NO3 50, PO4 1

Tydzień temu po małej rewolucji w ułożeniu skały azotany skoczyły do 100, fosforany do ok. 3. Obecnie parametry się normują. Zastanawia mnie tylko ten amoniak. Od miesiąca ani drgnie w żadną stronę. Może potrzebuje więcej czasu żeby podjąć decyzję o spadku ;). 

Na dziś tyle.

Będę wdzięczny za wszelkie cenne uwagi. 

Edytowane przez Jacek87 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie poprawione 

A cykl nie wystartuje na detrytusie który wypłukał się ze skały? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Wystartuje ale jak dasz trochę pokarmu to będzie lepiej tym bardziej, że masz trochę  życia wiec na pewno lokatorzy go skonsumują. 

Edytowane przez Jointela (wyświetl historię edycji)

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gratulacje pierwszej solniczki. Fajnie ułożona skałka, ale chyba trochę za blisko szyb. Może być problem z ich czyszczeniem. Ten SO4 od Jebao na pełnej mocy to zrobi taką pralkę w 30l że żaden koral tego nie wytrzyma :) ale na razie niech dmucha na maxa na skałę i wydmuchuje co tam ewentualnie w niej zalega. Jakies bakterie są dozowane?? Na tym etapie i przy takich parametrach to nawet ich lekkie przedawkowanie bym zasugerował :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Blizzard :)

 Skała jest dość blisko szyb ale frontową i boczną jestem w stanie w całości ogarnąć czyścikiem magnetycznym więc jest ok. Tylnej natomiast z założenia nie będę czyścił. Niech tam rośnie co chce. Aż jestem ciekawy, co się na niej zadomowi ;)

Czarne tło mam już naszykowane tylko pozostaje przykleić.

O bakteriach nie pomyślałem w sumie <_<

Dzięki za podpowiedź co do intensywności pracy cyrkulatora :)

Mam w akwa trochę niezidentyfikowanego życia - może ktoś pomoże? Pod skałami przy dnie pływają u mnie szybko takie małe krewetki. Mają maksymalnie 1 cm. Widziałem już nawet dwa razy samicę z jajkami i maluchów przybywa. Ma ktoś pomysł co to? Kryl, czy co? I jeszcze jakiś nieznany małż. Szukałem na reeflexie, ale nic mi stamtąd nie pasuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jako posiadacz 30 - przerobiłem temat cyrkulacji :) mam tidala 35 i do tego dmuchałem sw2 w trybie falowania, niestety nawet na najmniejszych ustawieniach było za mocno, optymalnym rozwiązaniem u mnie okazał się tidal 35+ skimmer eheim + mały cyrkulator hydor pico 250 wszystko to razem ustawiłem tak że nie ma martwych stref, i przepływ jest w sam raz.

Przy odpalonej SW2  - rainfordii  która sobie w tej 30 pływa musiała bidula walczyć z prądem, teraz raźno przeczesuje skałę.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na aktualizację!

Zmniejszyłem przepływ przez kaskadę i nic falownika o połowę. Przepływ wody jest w każdej strefie akwarium, a jednocześnie prąd nie zrywa życia że skały ;)

20190705_192259_compress93.thumb.jpg.249d7d31c4606e59c1f2002923b7d8a6.jpg

Teraz detale. Jeden kawałek żywej skały przyszedł do mnie z zoantusami. Szybko się zaklimatyzowały i zaczęły nawet powolutku obrastać skałę. Eksperymentalnie dołożyłem więc kilka kolejnych miękkasów. Okazało się że również mają się dobrze. Trochę więc poszalałem i dołożyłem kolejne. Trafił również eksperymentalnie LPS (Acanthastrea sp.) oraz SPS (Pavona cactus). Ku mojemu zdziwieniu również polipują. Acanthastrea nawet ostatnio ochoczo zeżarła nieco jedzenia, które jej zaserwowałem. 

Z życia dokładałem kolejno kilka ślimaków, Lysmata sedicaudata 3 szt. (miały być dwie, ale dostałem treścią w gratisie - dzięki sexy krewetka!) i mały pustelnik. 

Plag brak. Jedynie mam na piasku troszkę dino (lub okrzemków - nie potrafię ich rozróżnić <_< ), odrobinkę cyjano na skale (choć w odwrocie). 

Póki co wszystko idzie gładko. Nawet Pavona, choć była nieco sfatygowaną jak ją dostałem, wydaje się, że zaczyna zarastać obumarłe wcześniej miejsca. 

Życia mam w tym akwarium co nie miara. Wystarczy przyjrzeć się na zdjęciu kaskadzie. Na jej zanurzonej części widać mnóstwo kiełży i mysis. A co dopiero na skale! 

Poobserwuję jeszcze trochę zbiornik i jeśli dalej wszystko będzie dobrze pomyślę o wrzuceni ostatniego lokatora - Gobiodon okinawae. 

Na razie tyle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy problemy ze sterowaniem lampką dalej się utrzymują czy może została wprowadzona jakaś aktualizacja oprogramowania, która pozwala na korzystanie ze wszystkich funkcji lampki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.08.2019 o 10:47, Kamm napisał:

Czy problemy ze sterowaniem lampką dalej się utrzymują czy może została wprowadzona jakaś aktualizacja oprogramowania, która pozwala na korzystanie ze wszystkich funkcji lampki?

 

W dniu 15.08.2019 o 11:27, Jacek87 napisał:

Aktualizacja była ale bez wpływu na problem ze sterowaniem

A o jaki problem ze sterowaniem Wam chodzi? Mam tę lampkę od 2 tygodni i wszystko działa rewelacyjnie, czas ustawiony w fabryce chińskiej po ponad miesięcznej podróży pocztą był w miarę dokładny. Cofnąłem tylko o 6 godzin na polski czas i do dziś wszystko działa. Z resztą działa chyba każdemu, bo na żadnym forum nie spotkałem się z takim problemem. Jedyny problem tej apki jest taki, że nie można ustawić długości przejścia pomiędzy poszczególnymi porami dnia i przez to m.in. przejście ze światła wieczornego na nocne jest zbyt szybkie :Sad

 

Ps. Jeżeli chodzi Wam o tę funkcję "sleep time" to nawet nie wiem po co to jest i nigdy tego nie ustawiałem. Ja mam ustawione fazy tak:  faza nocna kończy się o 3.00 rano, a o 9.00 zaczyna się faza wschód czyli między 3.00 a 9.00 lampka nie świeci w ogóle bez użycia funkcji "sleep time". Inne głupoty typu "lunar phase" niestety nie działają,  nawet nie wiem jakby to miało działać skoro nocne mam ustawione na 1% niebieskiego i nic więcej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.07.2019 o 13:23, Jacek87 napisał:

Poobserwuję jeszcze trochę zbiornik i jeśli dalej wszystko będzie dobrze pomyślę o wrzuceni ostatniego lokatora - Gobiodon okinawae

Przemyśl tą rybkę jeszcze raz. Mój strasznie stresował korale, często na nich przesiadywał. Bardzo fajna rybcia ale osobiście poszukałbym coś innego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.