Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czas rozpocząć nowy temat. Jak tytuł wskazuje planuję zrobić przesiadkę na większe akwarium z obecnej kostki 

Akwarium o wymiarze: 160/100/60, widoczne z trzech stron, na jednym z krótszych boków będzie zewnętrzny komin - akwarium zamówione trzy miesiące temu i liczę, że na początku lipca będzie.

Większość sprzętu już mam.

Oświetlenie: PS Diuna 10x80 (zmodyfikuję chłodzenie rur, pewnie zrobię to w przyszłym tygodniu). Dodatkowo będę doświetlał boki takim ustrojstwem https://pl.aliexpress.com/item/32843725804.html?spm=a2g0o.cart.0.0.529f3c00ocdDo0   - 2x108W, po  jednej na każdym boku.  Lampa będzie podnoszona automatycznie, zawsze chciałem mieć takie podnoszenie, ponadto lampa jest cholernie ciężka i to drugi powód. Wczoraj zamontowałem silnik, wcześniej musiałem zdemontować ekran do projektora.

nHAs6WL.jpg

Na razie za obciążenie robią skrzyneczki z kluczami, jak zawieszę lampę to nakręcę filmik.

Sump o wymiarze 140/65/40, cztery komory: dolewka, która również będzie służyć do przygotowywanie świeżej solanki na podmiany, odpieniacz,  kolejna to skała i media, a ostatnia to powrót.

Podmiany chcę wspomóc takim licznikiem https://pl.aliexpress.com/item/32742557480.html?spm=a2g0o.cart.0.0.529f3c00ocdDo0  Ustawiam 50 litrów i tyle ma mi wypompować do ścieku, a następnie wpompuje 50 l świeżej solanki. Taki jest plan, a jak wyjdzie to zobaczymy.

Suplementacja:

Reaktor wapnia - CalcFeeder AC2 + mokro z AF

Filtracja:

Odpieniacz - NYOS QUANTUM 220

Wata na spływie, zaprojektowałem komorę na watę, do której będzie zrzut wody.

Skała + media MAXSPECT NANO-TECH BIO-MEDIA. Nie jestem do nich przekonany, jednak już kupiłem więc będą.

Lampa UV 36W  , zastanawiam się, czy zamontuję.

Pompa obiegowa:

JEBAO DCP-20000. Pompa jest przewymiarowana, bo chcę żeby nie pracowała na maksa, co pozwoli zachować względną ciszę i wytrzymałość.

Cyrkulacja:

2 x MAXSPECT GYRE GENERATOR XF-350 + 2 x Jebao OW-20 lub OW -15, zastanawiam się.

Skała:

W przygotowaniu jest około 17 kg Pukani (tyle ważyła jak była such), skała jest poklejona i od lutego moczy się w solance.

qQ5RJX7.jpg

Ponadto, przeniosę skałę z obecnego akwarium około 20 - 25 kg.

To na razie tyle, w miarę postępu w pracach będę uzupełniał wątek.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow, zapowiada się fajnie :P

Pokazałbyś projekt "komory na watę"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, sith114 napisał:

Wow, zapowiada się fajnie :P

Pokazałbyś projekt "komory na watę"?

Zobaczymy jak będzie. Pokaże pomysł na watę, jak przyjdzie sump.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę obserwowac:thumbsup: zapowiada się extra


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że oczywiście będzie na twardo, czyli acropolis plus kilka LPS z obecnego zbiornika.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczyłem wymiary to się zastanawiałem gdzie ty to pomieścisz. Ale po zdjęciach już widzę. Trzymam kciuki.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, norbi2222 napisał:

Lampa będzie podnoszona automatycznie, zawsze chciałem mieć takie podnoszenie,

Ten system jest od projektora czy kupowałes coś konkretnego.. 

Jakbym mógł prosić jakiś link. 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Jointela napisał:

Dawałeś bakterie aby skała ożyła?

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
 

Tak, dawałem bakterie i kawałek żywej skały. Na chwilę obecną nutrienty są niższe niż w moim akwarium, a na początku jak skała uwalniała organikę to NO3 było 100, a PO4 0,88. Obecnie NO3  0,5, a PO4  0,01.

19 minut temu, rumik21 napisał:

Ten system jest od projektora czy kupowałes coś konkretnego.. 

Jakbym mógł prosić jakiś link. 

Użyłem  silnika rurowego do rolet, dokładnie tego https://www.napedy.net/inel-n-40r-silnik-rurowy-40nm-z-wbudowanym-sterownikiem-radiowym-p-1399.html

Pisałem o ekranie do projektora, bo on był w miejscu gdzie teraz jest silnik do podnoszenia lampy, a ekran projektora przeniosę w inne miejsce.

17 godzin temu, katani napisał:

Jak zobaczyłem wymiary to się zastanawiałem gdzie ty to pomieścisz. Ale po zdjęciach już widzę. Trzymam kciuki.

 

15 godzin temu, NAP napisał:

Ciekawie się zapowiada, trzymam kciuki :)

Dzięki chłopaki, kciuki się przydadzą. Bo jak coś spapram to będzie wielkie G...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życzę również powodzenia. 

Widząc poprzednie (obecne) akwarium jestem pewien, że to będzie również zachwycało. 

Dodane do obserwowanych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Tester napisał:

To masz i moje ;)

 

 

21 godzin temu, tomekr21 napisał:

Życzę również powodzenia. 

Widząc poprzednie (obecne) akwarium jestem pewien, że to będzie również zachwycało. 

Dodane do obserwowanych.

Dzięki Panowie.

Dzisiaj zawiesiłem lampę, żeby wszystko ustawić przed zabudowaniem silnika. Jak już zawiesiłem, to nie śmiałem nie pobawić się i zobaczyć jak to pracuje pod obciążeniem lampy. Ponadto byłem pod wrażeniem, że lampa trzyma poziom, bo ustawiałem go na "oko", a w poziomicy oczko na samym środku:D

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie mam weny na robienie zabudowy  ślinika, to zastanawiam się nad obsadą rybną. W obecnym akwarium pływa:

Para Amphiprion ocellaris "Fancy Snowflake"

Centropyge acanthops

Ctenochaetus strigosus

Cryptocentrus cinctus

Pseudanthias squamipinnis x 3 - w nowym zbiorniku powiększę stado do 8-10  szt.

Zebrasoma flavescens

Halichoeres chrysus

Synchiropus splendidus obecnie jest samiec (samica kilka miesięcy temu padła, nie znam powodu), planuję dodać samicę, żeby była para.

 

Planuje dołożyć do nowego zbiornika:

Zebrasoma xanthurum

Pygoplites diacanthus

Synchiropus sycorax - zastanawiam się, czy dwie pary sycorax i  splendidus dadzą radę żyć w jednym zbiorniku.

Centropyge loricula

Jeżeli macie  sugestie do mojego wyboru, to proszę pisać. Jakie jeszcze inne ryby proponujecie?

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te trzy rybki widzę już u ciebie.

Zebrasoma xanthurum

Pygoplites diacanthus

Centropyge loricula 

Ja to bym dodał jeszcze tylko Naso Elegans, salariasa i V. puellaris prawie idealna obsada.

 

Gdybym miał akwarium, jak twoje nowe, to moja idealna obsada by była (popuszczam wodze fantazji):

Para Amphiprion ocellaris  black lub snowflake

Ctenochaetus tominiensis

Pseudanthias squamipinnis 8-10  szt.

Zebrasoma flavescens

Zebrasoma xanthurum

Naso elegans. 

Halichoeres chrysus

Synchiropus splendidus para

Pygoplites diacanthus

Centropyge loricula

Salarias fasciatus

i jeszcze jeden pokolec typu pyrofeus/maculliceps/białobrody w takiej kolejności

I do tego jeszcze w zależności czy planujesz piasek czy nie V. puellaris. Od kiedy mam tą babkę nie wyobrażam sobie akwarium bez niej. Mega ciekawa rybka i robi mnóstwo dobrego z piaskiem.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Te trzy rybki widzę już u ciebie.

Zebrasoma xanthurum

Pygoplites diacanthus

Centropyge loricula 

Ja to bym dodał jeszcze tylko Naso Elegans, salariasa i V. puellaris prawie idealna obsada.

 

Gdybym miał akwarium, jak twoje nowe, to moja idealna obsada by była (popuszczam wodze fantazji):

Para Amphiprion ocellaris  black lub snowflake

Ctenochaetus tominiensis

Pseudanthias squamipinnis 8-10  szt.

Zebrasoma flavescens

Zebrasoma xanthurum

Naso elegans

Halichoeres chrysus

Synchiropus splendidus para

Pygoplites diacanthus

Centropyge loricula

Salarias fasciatus

i jeszcze jeden pokolec typu pyrofeus/maculliceps/białobrody w takiej kolejności

I do tego jeszcze w zależności czy planujesz piasek czy nie V. puellaris. Od kiedy mam tą babkę nie wyobrażam sobie akwarium bez niej. Mega ciekawa rybka i robi mnóstwo dobrego z piaskiem.

 

Dzięki Michał, że zabrałeś głos. Na to wygląda, że mamy podobny "gust rybny". Również zastanawiałem się nad Naso elegans, jednak ta ryba rośnie duża i potrzebuje basenu. Druga sprawa, to już są trzy pokolce, ewentualnie  jako czwarty  będzie Ctenochaetus tominiensis, lubię w miarę małe ryby. 

W tym zbiorniku nie przewiduję piasku, więc babeczki odpadają. 

Zastanawiam się, czy dwie pary Synchiropus sycorax i splendidus dadzą radę żyć w jednym zbiorniku. Może ktoś ma doświadczenie z tymi rybami w takim układzie,  lub wiedzę i chciałby się nią podzielić?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, norbi2222 napisał:

Również zastanawiałem się nad Naso elegans, jednak ta ryba rośnie duża i potrzebuje basenu.

Widziałem ją na żywo w Coralhouse i od tamtego czasu marzę o niej ale u mnie si nie zmieści. Musiałbym kupić małą i liczyć że skarłowacieje, co nie jest wzorową praktyką.

2 godziny temu, norbi2222 napisał:

ewentualnie  jako czwarty  będzie Ctenochaetus tominiensis

Z tego co czytałem 2 Ctenochaetus w akwarium będa się tak długo zwalczać, aż zostanie jeden.

Aczkolwiek w naturze potrafią pływać stadami.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Z tego co czytałem 2 Ctenochaetus w akwarium będa się tak długo zwalczać, aż zostanie jeden.

To pozostają trzy pokolce i tak nadto.

Godzinę temu, katani napisał:

Widziałem ją na żywo w Coralhouse i od tamtego czasu marzę o niej

Naso elegans to piękna ryba i jeszcze kilka miesięcy temu była na mojej liści...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ostatnio w erybce naso tak ze 25 cm - bydle po prostu. Nie wpuściłbym go do siebie bo by nie zakręcił. 

Przemyślałbym temat diacanthusa - nie wiem jak tam u Ciebie z koralami, ale to jednak ustnik, jak mu się coś przypomni któregoś dnia, to co po niektórych  koralach to mogą tylko wspomnienia zostać.

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Ironista napisał:

Widziałem ostatnio w erybce naso tak ze 25 cm - bydle po prostu. Nie wpuściłbym go do siebie bo by nie zakręcił. 

Przemyślałbym temat diacanthusa - nie wiem jak tam u Ciebie z koralami, ale to jednak ustnik, jak mu się coś przypomni któregoś dnia, to co po niektórych  koralach to mogą tylko wspomnienia zostać.

Dzięki Jacek za Twoją opinię, czekam w którą stronę powędruje Twój zbiornik.  Naso, mimo tego, że wcześniej o tej rybie myślałem, to właśnie ze względu na jej wielkość nie zdecyduje się. Co do diacanthusa, to rzeczywiście jest ryzyko, że sobie przypomni jak smakują koralowce. Mam kilka LPS-ów i prawdopodobnie one mogą zostać pożarte, szczególnie euphillie, notabene już jedną wykończyły błazny i druga dostaje w kość. W zbiorniku jest sporo gąbek i liczę, że one ewentualnie bardziej zasmakują ustnikowi, a te kilka LPS-ów zostawi w spokoju. SPS-ów nie powinien ruszać, a to one, w szczególności acropory będą  dominowały zbiornik. Abstrahując od wszystkiego, to jestem skłonny poświecić dla tej ryby tych kilka LPS-ów.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy projekt posuwa się do przodu. Po długich oczekiwaniach, dyskusjach z producentem, dzisiaj dostałem zdjęcia nowego akwarium. Liczę, że na początku przyszłego tygodnia akwarium będę miał w domu. Plan jest taki,  żeby do końca przyszłego tygodnia ruszył obieg. Cieszę się jak dziecko...:D

 

_DSC0079.JPG

_DSC0073.JPG


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super!

Skała się moczy to nic tylko wodę zalewać, solić i jazda.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzmocnienie na środku ????


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Jacek56 napisał:

Wzmocnienie na środku ????

Ponoć musi być.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, norbi2222 napisał:

Ponoć musi być.

Musi być jak oszczędzasz na grubości szkła. Poźniej podczas eksploatacji, przynajmniej mnie, to wzmocnienie przeszkadzało i fatalnie się je czyści.Chcesz coś przestawić, zawsze na drodze stoi wzmocnienie.  


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.