Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Oby nie było niespodzianek. Miło czytać, że sytuacja się stabilizuje.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, katani napisał:

Oby nie było niespodzianek. Miło czytać, że sytuacja się stabilizuje.

Od dwóch miesięcy ryby, które pozostały po leczeniu są czyste i maja się dobrze. Liczę, że już teraz nie będzie niespodzianek.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą  sprawdziłem Ph, jest to moment w którym powinno być najwyższe - do 18.00 świecą wszystkie świetlówki. I co się okazało, skok, którego się nie spodziewałem. Zazwyczaj o tej porze dnia jest w granicach 8,3, a dzisiaj 8,58. Nic nie zmieniałem, nic nie robiłem, wszystko tak samo ja co dzień. Może rozkalibrowała się sonda, nie wiem, muszę sprawdzić. Zaraz zrobię test kropelkowy.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, norbi2222 napisał:

Przed chwilą  sprawdziłem Ph, jest to moment w którym powinno być najwyższe - do 18.00 świecą wszystkie świetlówki. I co się okazało, skok, którego się nie spodziewałem. Zazwyczaj o tej porze dnia jest w granicach 8,3, a dzisiaj 8,58. Nic nie zmieniałem, nic nie robiłem, wszystko tak samo ja co dzień. Może rozkalibrowała się sonda, nie wiem, muszę sprawdzić. Zaraz zrobię test kropelkowy.

Dużo obecnie dawkujesz tego roztworu NaOH z siarczanem sodu? Zrobiłeś takie stężenia, jak Randy sugeruję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Sagerrak1 napisał:

Dużo obecnie dawkujesz tego roztworu NaOH z siarczanem sodu? Zrobiłeś takie stężenia, jak Randy sugeruję?

Podaje sam NaOH, w proporcjach odpowiadających klasycznemu Ballingowi, czyli 40 g na litr wody. Leję po 180 ml na dobę, zarówno roztwór NaOH jaki CaCl2. Do tego odciek z reaktora.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To oczywiście tylko teoria, ale:

40g NaOH na litr to ok 2800dKH w roztworze.

Te 180ml ma ok 500dKH czyli z tego roztworu podbijasz KH o około 0,5dKH dziennie.

Spodziewany wzrost pH w tanku to ok 0,7pH na każdy 1,4dKH. Oczywiście efekt nietrwały w związku z ciągłym rozpuszczaniem CO2 z powietrza w wodzie i dodatkowym źródłem z reaktora, ale może dojść do sytuacji, w której CO2 nie nadgoni i nie zbalansuje (dobre wietrzenie, scrubbery + ustawienia reaktora).

Ta metoda jest dobra, ale zakładam, że wymaga kontroli i zmiany proporcji dKH reaktor/ballingPHboost w czasie.

*Dopisek:

Jeśli nie masz refugium, to może dawki podzielić nierównomiernie na dobę tj. w nocy podawać więcej lub częściej niż w dzień, żeby uniknąć swingów dzień/noc?

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega dobrze radzi.

Ja dozuję KW od momentu gdy główna bateria świetlówek gaśnie do momentu jej ponownego włączenia. Wahnięcia pH są ale takie jak obserwowane w naturalnym środowisku.  W ciągu dnia fotosynteza daje radę z CO2 reaktora. :) 

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sagerrak1 napisał:

dawki podzielić nierównomiernie na dobę

Muszę się zastanowić. Do dzisiaj nie było tak wysokiego Ph, skoków pomiędzy dniem, a nocą również nie było dużych. Zazwyczaj zamykały się w 0,2 Ph. Poobserwuję kilka dni i zobaczę co będzie się działo.

Dzięki za pomysł.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, norbi2222 napisał:

Muszę się zastanowić. Do dzisiaj nie było tak wysokiego Ph, skoków pomiędzy dniem, a nocą również nie było dużych. Zazwyczaj zamykały się w 0,2 Ph. Poobserwuję kilka dni i zobaczę co będzie się działo.

Dzięki za pomysł.

To znów teoretyzowanie, ale zooksantelle też się aklimatyzują do nowych stabilnuch warunków i intensywność fotosyntezy rośnie z czasem. Fakt, że dałeś koralowcom  i ich symbiontom boosta z pH usprawniło kalcyfikację (tak zakładam) i fotosyntezę, aż doszedłeś do momentu szczytowego (w danej godzinie), w którym brakuje CO2 w obiegu dla fotosyntezy, a dodatkowe OH- nie dostają protonu.

 

P.S. ale jak słusznie zauważyłeś, należy to poprzeć kalibracją sondy :)

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Fakt, że dałeś koralowcom  i ich symbiontom boosta z pH usprawniło kalcyfikację

Teoria może być słuszna, jednak nie widzę tego we wzroście koralowców, a  namacalnie w zwiększeniu odcieku z reaktora, czy też ilość ml płynów. KH jest stałe. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, norbi2222 napisał:

Teoria może być słuszna, jednak nie widzę tego we wzroście koralowców, a  namacalnie w zwiększeniu odcieku z reaktora, czy też ilość ml płynów. KH jest stałe. 

A szkoda. U mnie przy opisywanym wcześniej niskim pH kalcyfikacja była stała, po poprawie pH wzrosła kalcyfikacja mimo eksmisji sporej kolonii euphylli. A zaznaczę, że pH że średniego 7,7 wzrosło zaledwie do 8,0. 

Pisałeś wcześniej o 80ml a teraz 180ml, zmniejszales odciek w czasie kiedy zwiększała płyny? 

W tym hobby jest wiele złożonych zależności i może nam się "tylko wydawać" to jest piękne. 

Sam swoją drogą zmienię kalk na NaOH tylko w mniej drastycznych stężeniach i trochę zmodyfikowaną metodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Sagerrak1 napisał:

Sam swoją drogą zmienię kalk na NaOH tylko w mniej drastycznych stężeniach i trochę zmodyfikowaną metodą.

Podeślij swój pomysł.

Jak już doszedłem do 180 ml to tak leję od dwóch tygodni. Odciek zmniejszałem.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, norbi2222 napisał:

Podeślij swój pomysł.

Jak już doszedłem do 180 ml to tak leję od dwóch tygodni. Odciek zmniejszałem.

Pomysł mógłbym opisać i tu, ale mało komu się przyda, bo NaOH zastępuję częściowo jeden z roztworów ATI essential (3 butelkowego). Dwa pozostałe gonią dobrze zużycie kilku istotnych pierwiastków, a 1 podnosi właściwie tylko KH. Muszę jeszcze wyliczyć bilans sodu w czasie i zastanowić się jak zacząć to dzielić między ATI 1 a NaOH i ogarnąć stronę chloru.

Różnica taką, że ja mam małe akwarium słabo obsadzone i dlatego zastosuję 5x mniej stężony roztwór NaOH, a i to jeszcze policzę że dwa razy .

Dla Ciebie istotny fakt, to że dozując już spore ilości NaOH i CaCl2 z czasem uzbiera się ciut większy niedobór mikro i makro. Ale to po prostu zauważysz i zaczniesz coś dolewać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Sagerrak1 napisał:

Dla Ciebie istotny fakt, to że dozując już spore ilości NaOH i CaCl2 z czasem uzbiera się ciut większy niedobór mikro i makro. Ale to po prostu zauważysz i zaczniesz coś dolewać 

Prócz tego co leci  z reaktora to również uzupełniam mikro AF Component A B C, jedyne co muszę teraz zrobić to zwiększyć trochę dawkę, bo lałem minimum ze względu na reaktor. Teraz odciek jest mniejszy to i mikro z reaktora mniejsze. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze Ph, to błąd pomiarowy. Dzisiejsze wskazania są takie same jak dotychczas. Kolejna lekcja -  potwierdziła nauki, że trzeba spokojnie poczekać i poobserwować, bez nerwowych ruchów.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawuje się po czasie dołożone chłodzenie lampy? 


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Signarus napisał:

Jak sprawuje się po czasie dołożone chłodzenie lampy? 

Co tu Mateusz  można napisać. Wiatraki kręcą się i wydmuchują gorące powietrze z wnętrza lampy, a potrafi być bardzo ciepłe.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze bym poprosił zdj jak masz zamontowane te ledy i jak  masz rozwiązane sterowanie?

jakich świetlówek używasz?

Sam właśnie kupiłem Lampe diuna 10x54 i zastanawiam się jak przerobić;) 


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Signarus napisał:

Jeszcze bym poprosił zdj jak masz zamontowane te ledy i jak  masz rozwiązane sterowanie?

jakich świetlówek używasz?

Sam właśnie kupiłem Lampe diuna 10x54 i zastanawiam się jak przerobić;) 

Jutro wrzucę zdjęcia. Dzisiaj jestem poza domem.

Obecnie świeci osiem świetlówek, prawdopodobnie zjarał się statecznik - nie chce mi się rozbierać lampy. Z koloru światła nie jestem zadowolony, trochę za białe. Mimo, że tylko dwie białe świecą.

3 x Aqua Medic  Reef Blue

3 x ATI  Blue Plus

2 x ATI Coral Plus

Do tego dopalam niebieskimi ledami. Tak to wygląda przy samych ledach.

20200201_203300.thumb.jpg.d10e9a1dd875736fb6671c43bdb31c13.jpg

 

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem trochę i wyszło to.

Ph - 8,1 rano do 8.4 wieczorem.  Od czasu jak mam akwarium nie miałem tak dobrych i stabilnych parametrów Ph:D

Kh - 8.2

Ca - 430

Mg - 1530

Nie wiem, czy mam walnięty test do Mg, czy w soli AF jest tyle magnezu? Ta sól ma podwyższony magnez, ale aż tyle? Nie dodaję magnezu, z reaktora  leci minimalnie Mg. Używam tylko zasypu ARM.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, norbi2222 napisał:

Mg - 1530

Nie wiem, czy mam walnięty test do Mg, czy w soli AF jest tyle magnezu? Ta sól ma podwyższony magnez, ale aż tyle?

Zgadza się, ma wysoko czasem nawet miałam więcej do 1650 ciężko było ballinga utrzymać stabilnie, zmieniłam sól  i spokój.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222 tak już ma... Magnez na AF jest zawsze wyżej, ale przynajmniej u mnie nie powoduje to problemów...

Fajnie, że akwarium wyszło na stabilną prostą... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem już z 10 różnych partii AF Reef Salt. Przy 35ppt zawsze wychodzi 1350-1400.

Salifertem na solance sprawdzane. Wyniki saliferta świeżego pokrywają się z ICP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Beti napisał:

Zgadza się, ma wysoko

 

12 godzin temu, dadario napisał:

tak już ma

 

12 godzin temu, Sagerrak1 napisał:

Przy 35ppt zawsze wychodzi 1350-1400

Był moment, że Mg miał całkiem normalne poziomy 1250-1350. Teraz znowu mam jakieś wysokie.  Chyba muszę częściej robić pomiar tego parametru, żeby zaobserwować jakiś trend. Bo przy teście raz na cztery miesiące, trudno coś zaobserwować.

 

12 godzin temu, Beti napisał:

zmieniłam sól  i spokój

Zastanawiałem się nad zmianą, jednak nie jest tragiczna ta sól, a mam na nią dobrą  cenę.  Może kupię wiadro innej soli i sprawdzę, czy będzie jakaś zmiana na lepsze. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, norbi2222 napisał:

Zastanawiałem się nad zmianą, jednak nie jest tragiczna ta sól, a mam na nią dobrą  cenę.  Może kupię wiadro innej soli i sprawdzę, czy będzie jakaś zmiana na lepsze. 

Sól jako w sobie jest dobra ponad 2 lata stosowania, probiotyke też, niestety miałam skoki w Mg na tyle że ballinga było trudno ustawić,  co pomiar to gorzej, jak nie wyskoczyło to znów spadało i taka huśtawka co podmiana, nie zwracałam na to początkiem uwagi,ale w późniejszym czasie doszły bardziej wymagające korale i bałam się że skoki Mg narobią mi syfu.

Około pół roku przed likwidacją pierwszego zbiornika przeszłam na Tropical, przynajmniej było  stabilnie oczywiście nie tak zaraz, parę podmian było trzeba zrobić,

 a co do soli uważam dobra, nowy zbiornik też na tej soli.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.