Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień 223.

Dzisiaj kolejny dzień na wymianę włókniny rollermacie. Wychodzi na to, że wystarczyło jej na 44 dni. Po ilości syfu w sumpie, który dzisiaj odessałem, wnioskuję, że włóknina przepuszcza sporo...Tak nawiązując do dyskusji o tym ile włóknina zatrzymuje, zakładam, że jak tyle przepuszcza syfu to też  sporo dobrego przepuszcza z powrotem do systemu. 

Jedyne co mnie ostatnio martwi do ciemniejące koralowce, a niektóre to zrobiły się ciemno brązowe. Na razie jedyne z czym to łącze to z podawaniem easyboostera. Szczególnie zaobserwowałem to zjawisko jak zwiększyłem dawkę o  50%. Od tygodnia podaję dawkę wskazaną przez producenta i nie widzę poprawy. Muszę na tydzień zaprzestać podawania i sprawdzić hipotezę, że to booster.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 232

Prawdopodobnie moja hipoteza związana z boosterem nie jest właściwa. Zmniejszyłem do połowy dawkę i po półtora tygodniu podawania zmniejszonej ilości nie obserwuję zmiany. Na chwilę obecną nie wiem co powoduję stratę właściwego koloru niektórych koralowców. Nawet zrobiłem badanie ICP i ono nic nie wskazało. Jedyny nie dobór to jod. Od piątku podaję dodatkowo zwiększoną dawkę jodu. Ciekawą obserwacja jest to, że niektóre koralowce zareagowały znacznie mocniejszym polipowaniem w ciągu dnia, co wcześniej prawie nie występowało.  Jestem zaskoczony taką reakcją, nie spodziewałem się, że jod możne mieć taki wpływ na polipowanie.

RfPB09T.jpg

 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, elespero napisał:

A stront? Dozujesz?

Stront jest w miarę okej - minimum zalecanego. Z reaktora sporo go płynie. Tylko Jod był bardzo nisko.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, norbi2222 napisał:

Stront jest w miarę okej - minimum zalecanego. Z reaktora sporo go płynie. Tylko Jod był bardzo nisko.

Może minimum to za mało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, elespero napisał:

Może minimum to za mało?

Nie sądzę. Stront ma głównie wpływ na budowę szkieletu. Bardziej Fe, bo też nie jest najwyższe, jednak to dotyczy tylko trzech zielonych acropor. Pozostałe zielone mają właściwy kolor. Trochę podkręciłem ilość podawanego mikro (AF - component A, B, C).


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zaobserwowałem, że pompa PS nie podaje EasySPS EVO, już od kilku dni miałem takie wrażenie. Już  w głowie, a nawet werbalnie poleciało kilka k...jak tyle kosztujące urządzenie może paść po kilku dniach użytkowania. Rozebrałem głowicę, przeczyściłem i na chwilę zaczęła pompować, po chwili okazało się, że pompa działa a płyn rurce  nie przesuwa się. Mój wk...w sięgnął zenitu. Ponownie rozebrałem głowicę i złożyłem i dalej nic...zacząłem przyglądać się rurce i okazało się, że powstały czopy  na wejściu do głowicy oraz w części dalszej rurki, które zablokowały przepływ.

Przestawiłem pompę z 12  na 24 dawki, wszystkie miejsca gdzie może dostać się powietrze uszczelniłem - może to pozwoli na nierobienie się czopów. 

Jak ktoś podaje SPS EVO za pomocą pompy perystaltycznej to warto co kilka dni sprawdzać, czy jest swobodny przepływ, czy nic się nie zatkało. 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 239.

Dzisiaj rozebrałem lampę i wymieniłem wentylatorki chłodzące stateczniki, bo padły. Przy okazji naprawiłem jedną z par świetlówek bo nie świeciły. Do dzisiaj świeciło 8 świetlówkami  (6xATI Blue + i 2x Coral +) i dwa niebieskie chińskie bary, teraz dodatkowo świeci jeszcze 2x Coral +. Zrobiło się znaczne jaśniej i bardziej biało, przynajmniej dla oka. Ciekawy jestem jak zareagują koralowce.

Jod zdziałał "cuda" - koralowce coraz intensywniej polipują, na razie nie wszystkie ale myślę, że to kwestia czasu. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a zdjęcie jakieś??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, dadario napisał:

No a zdjęcie jakieś??? 

Kilka zdjęć, trudno oddać barwę i intensywność światła.

iWYn8Ey.jpg

yZ2IlA8.jpg

PQInTye.jpg

yVl9oXS.jpg

BmvPYdD.jpg

eMkfc0N.jpg

2nrxShD.jpg

aI32PMh.jpg

qGuQWrS.jpg

6CNg4ZW.jpg

 

43ejbbZ.jpg


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładnie Panie... Tylko jakoś ryb mało widać... Braki ciągle po zarazie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, dadario napisał:

No ładnie Panie... Tylko jakoś ryb mało widać... Braki ciągle po zarazie???

Dzięki. Jest coraz lepiej, jednak do ładnego jeszcze muszę sporo soli przesypać i wody przelać. Ryby nie chcą pozować do zdjęć;) Obecnie jest 19 szt.

Centropyge acanthops - 1
Cryptocentrus cinctus - 1
Flame Hawkfish - 1
Halichoeres chrysus -1
Labroides dimidiatus - 1
Pseudanthias Squamipinnis - 5
Synchiropus sycorax -2
Synchiropus splendidus - 1
Zebrasoma xanthurus - 1
Zebrasoma Flavescens - 1
Amphiprion ocellaris "Fancy Snowflake" – 1
Amphiprion ocellaris „Midnight Black” - 1
Cirrhilabrus rubeus – 1
Chelmon Rostratus – 1

Dojdą jeszcze:
Cirrhilabrus Exquisitus 

Ctenochaetus strigosus

Synchiropus splendidus (samiec)

Centropyge loricula

Jak dojdą te ryby to zamknę obsadę, to i tak będzie sporo, szczególnie, że nie ma odpieniacza, a ja dążę do bardzo niskich nutrientów.

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie są Twoje doświadczenia z cirrhilabrusami??? Bo ogólnie wargacze jakoś mi się strasznie podobają (za wyjątkiem hexy) no i zbieram sobie tak informacje " na przyszłość"... 

U siebie mam bodinus bimaculatus i chrysusa... Ale nie ukrywam, że coś bym jeszcze z tej grypy dołożył... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, dadario napisał:

Ale nie ukrywam, że coś bym jeszcze z tej grypy dołożył... 

Ja je głownie traktuje jako czyścicieli nieproszonego robactwa. Do tych trzech chcę dodać Cirrhilabrus Exquisitus, a w przyszłości może jeszcze jakiegoś wargacza wrzucę do obsady. Ogólnie ryby spokojne nie wchodzą w drogę sobie nawzajem ani innym rybom  i są widoczne w całym akwarium. Nawet przystosowały się do spania w szczelinach skalnych.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 243.

Od miesiąca obserwuję, że akwarium zaczyna stabilizować się biologicznie. Koralowce coraz chętniej zaczynają rosnąć:D Jedna euphilia trochę marudzi, to pewnie przez wyzerowane nutrienty. Jednak pozostałe LPS-y pompują się ładnie i nie marudzą.

Od około miesiąca  karmię zbiornik  Easy bosterem i Easy SPS Evo - każdego po 7 ml na dobę ( Evo z małymi przerwami przez trudności techniczne), na chwilę obecną nie obserwuje jakiś spektakularnych efektów. Zobaczymy za kilak miesięcy jak skończą się obecne opakowania. Wtedy podejmę decyzję, czy dalej iść tą drogą...;)

Info o wynikach testów, tak żebym mógł wrócić i analizować co się dzieje w akwarium. 

Ph od 8 rano do 8,35 wieczorem

Kh 7,7 - zaczynam schodzić do 7

Ca 460 - tu jakoś wysoko, zmniejszyłem ilość podawanego wapnia, żeby przy Kh 7, Ca było w granicach 420

Mg 1450 - od kiedy pamiętam to magnez mam wysoki, pewnie sól AF RS ma wysoki magnez. Podjąłem decyzję o zmianę soli na RS niebieską. Zużyję wiadro nowej soli i ocenię, czy to była dobra zmiana.

PO4 0

No3 0

Zachęcam do komentarzy.

Dwa zdjęcia całości z wczoraj. Prawie zbliżyłem się do barwy  światła, którą widzi oko. Jak będę wymieniał świetlówki to dwie Coral+ zamienia na dwie AquaBlue Specjal. Zobaczymy co to zmieni w barwie światła.

QFmdiMO.jpg

ETLDHbu.jpg

Cały czas nie jestem zadowolony z wybarwienia koralowców. Chemia wody jest właściwa (makro i mikro), biologia też działa, światło jest, cyrkulacja mocna - około 70 razy objętość zbiornika. A efekty są mizerne, oczywiście nie wszystkich koralowców. Ale jednak cześć jest słaba.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i elegancko się klaruje, kolory też przyjdą z czasem. Co do euphyli, to może za mocno nią buja. Ja jak swoją przestawiłem w kąt, gdzie ledwo się rusza, to od razu ruszyła.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Ironista napisał:

No i elegancko się klaruje, kolory też przyjdą z czasem. Co do euphyli, to może za mocno nią buja. Ja jak swoją przestawiłem w kąt, gdzie ledwo się rusza, to od razu ruszyła.

Tak, rozwija się i idzie w dobrą stronę. Jacek, wiesz jak to jest, chciałoby się lepiej, ładniej, szybciej...

Tu gdzie stoi teraz to nią nie majta, ale jutro jak będę robił podmianę to przestawię ją w inne miejsce i zobaczę, czy przestanie marudzić.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.04.2020 o 12:34, norbi2222 napisał:

Cały czas nie jestem zadowolony z wybarwienia koralowców. Chemia wody jest właściwa (makro i mikro), biologia też działa, światło jest, cyrkulacja mocna - około 70 razy objętość zbiornika. A efekty są mizerne, oczywiście nie wszystkich koralowców. Ale jednak cześć jest słaba.

Brakuje tylko czasu... Ekspertem w SPSach nie jestem, ale wydaje mi się, że za dużo chcesz na raz... Ile tygodni minęło od ospy? Ile od braku jodu? Masz genialny zbiornik o super proporcji i ułożeniu... Daj mu czas... Zobaczysz jak ładnie się wszystko pokoloruje... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.04.2020 o 12:34, norbi2222 napisał:

PO4 0

No3 0

Czy to są prawidłowe parametry?

Może im brakuje ich po prostu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, dadario napisał:

Brakuje tylko czasu... Ekspertem w SPSach nie jestem, ale wydaje mi się, że za dużo chcesz na raz... Ile tygodni minęło od ospy? Ile od braku jodu? Masz genialny zbiornik o super proporcji i ułożeniu... Daj mu czas... Zobaczysz jak ładnie się wszystko pokoloruje... 

Szymon, możesz mieć rację. Jest małe ale, akropory bardziej wymagające mają kolory ok, a akropory mniej wymagające  kolory mają takie sobie, czyli pończocha i nie wiem co jest powodem. Może moja niecierpliwość.

2 godziny temu, elespero napisał:

Czy to są prawidłowe parametry?

Może im brakuje ich po prostu?

Zakładam, że są prawidłowe, oczywiście na ile mała hanka pokazuje prawidłowo (PO4) i salifert (No3), również pokazuje prawidłowo. Jak by im brakowało, to były by blade, wyprane, a cześć akropor jest brązowa i bez koloru.

Ale to na obecną chwilę jest mało istotne, bo walczę z rollermatem od Paragona, który odmówił współpracy. Ma ktoś na forum nr tel. do Leszka (Paragona), niestety ma maila nie odpowiada.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@=Fresz= miał z nim kontakt, ale nie wiem czy telefoniczny

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, dadario napisał:

@=Fresz= miał z nim kontakt, ale nie wiem czy telefoniczny

 

Dzięki, już doszedłem czemu ślinik nie dostawał prądu. Najpierw padł jeden z pływaków, wymieniłem, zadziałał silnik a za chwilę znowu przestał działać. Winowajcą okazały się lichej jakości połączenia i słabej jakości przewody. Jest jeszcze kilka innych niedoróbek, ale dzisiaj już nie mam sił tego poprawiać. Sześć godzin mi zeszło na szukaniu przyczyny. A tu taka pierdoła. Po Świętach muszę kupić porządne przewody. Jakiś czas temu zamówiłem  z Chin hermetyczne złączki, pytanie kiedy dojdą, na razie działa prowizorka, ciekawe jak długo.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 248

Dzisiaj dostałem miernik zasolenia HANNA-HI98319. Po pierwszym teście jestem zadowolony z szybkości działania tego urządzenia, liczę, że podawane wyniki są poprawne.

Dostałem też kilka nowych szczepek akropor, zobaczymy jak zareagują. Ponadto jak pisałem wcześniej, jutro zrobię pierwszą podmianę na nowej soli - RS niebieskiej. Na razie przez kilka najbliższych podmian będę ją mieszał z obecną solą, bo jeszcze kilka kg mi zostało. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 255.

Trochę informacji co się dzieje:

Dzisiaj padł drugi Pseudanthias Squamipinnis w przeciągu tygodnia. Ryby pływały od ponad miesiąca, żerowały, były wypasione. Z obserwacji wynika, że ryby zrobiły się osowiałe, chowały się po kontach i w ciągu jednego, dwóch dni padły. Ze wszystkimi Antiasami mam podobny problem, zawsze kilka sztuk z zakupionych pada. Coś nie tak robię, czy z tymi rybami jest coś nie w porządku. Macie z nimi podobnie?

Od dwóch tygodni robię większą ilość podmian (trzy w tygodniu), zawsze tak robiłem co pół roku, żeby trochę wodę "wyrównać". Jednak tym razem  obserwuje zielenienie się szyb, pewnie nadmiary mikro. Ponadto ostatnio musiałem trochę nadmiarowo (łącznie około 2 kg), dosypać soli do zbiornika bo wcześniej przesadziłem ze zmniejszaniem zasolenia, to pewnie też miało wpływ.

Dzisiaj jeszcze do zbiornika doszła Chrysiptera springeri, tak do "pilnowania" niechcianego robactwa.

To tyle, koralowce rosną jedne lepiej inne gorzej. Czyli standard.

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy z nimi podobnie. Te ryby to jednak loteria. Ja wpuściłem 6 sztuk, mam 4 (jedna właśnie cieszy oczy transformując w samca). Dwie które zaginęły zachowywały się normalnie, jadły normalnie, pływały normalnie,  pełen spokój. Oczywiście poza przepychankami między całą szóstką w walce o dominację w haremie i możliwość zostania samcem. Po prostu pewnego dnia zauważyłem brak jednej, po jakimś czasie drugiej. Pozostała czwórka od wielu tygodni ma się dobrze.

Chrysiptera pojedyncza sztuka? Może Ci ganiać anthiasy i inną drobnicę. To są jednak porąbane garby. Wpuściłem 4 sztuki parasemy i tłukły się tak długo, aż zostały dwa. Dodałem jeszcze osiem sztuk i teraz jest spokój. To znaczy, tłuką się cały czas i między sobą i z anthiasami i z premnasami, ale są to krótkie rundki przeganiające, a nie mające zatłuc przeciwnika. Agresja rozkłada się po prostu na większą liczbę i cała dziesiątka pływa bezstratnie.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.