Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, Ironista napisał:

Mamy z nimi podobnie. Te ryby to jednak loteria. Ja wpuściłem 6 sztuk, mam 4 (jedna właśnie cieszy oczy transformując w samca). Dwie które zaginęły zachowywały się normalnie, jadły normalnie, pływały normalnie,  pełen spokój. Oczywiście poza przepychankami między całą szóstką w walce o dominację w haremie i możliwość zostania samcem. Po prostu pewnego dnia zauważyłem brak jednej, po jakimś czasie drugiej. Pozostała czwórka od wielu tygodni ma się dobrze.

Chrysiptera pojedyncza sztuka? Może Ci ganiać anthiasy i inną drobnicę. To są jednak porąbane garby. Wpuściłem 4 sztuki parasemy i tłukły się tak długo, aż zostały dwa. Dodałem jeszcze osiem sztuk i teraz jest spokój. To znaczy, tłuką się cały czas i między sobą i z anthiasami i z premnasami, ale są to krótkie rundki przeganiające, a nie mające zatłuc przeciwnika. Agresja rozkłada się po prostu na większą liczbę i cała dziesiątka pływa bezstratnie.

To ja co do Antiasów mam podobne obserwacje. Mi z czterech zostały dwie sztuki i samiec, który został z poprzedniej "dostawy".

Chrysiptera wpuściłem jedną sztukę, na razie jest wydygany bo go Centropyga ustawia do pionu. Zobaczymy jak będzie się zachowywał jak już oswoi się z nowym miejscem.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już kolejne pomiary nutrientów, które pokazują zera i jest tak prawie od początku zalania zbiornika, z małymi przerwami.

NO3 jak popatrzy się z boku to jest znacznie jaśniejsze niż 2, czyli można założyć, że jest około 0,1.

20200423_092345.thumb.jpg.da82c490d3b39c4c19001db9e7276b75.jpg

PO4 na małej hance pokazuje zero:

20200423_093444.thumb.jpg.12124330976d171f54939780dd89003f.jpg

Zastanawiam się czy podbijać nutrienty, czy nie. Koralowce karmie SPS EVO - nie głodują. Jednak Euphylie trochę marudzą, natomiast acropory wcale nie mają jasnej tkanki, nawet bym powiedzie, że niektóre maja "piękny" brązowy kolor. No i mam zagwozdkę co robić. Chyba spuszczę wodę i wpuszczę chomika:P.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, =Fresz= napisał:

Może mają za ciemno? ;) 

Też się nad tym zastanawiałem. Jednak 10x80 T5 plus 100 W led i to wszystko wisi centralnie nad skałą/koralowcami - nie wiem. Może za niska konstrukcja skalna. Zastanawiałem się, żeby dodać jeszcze dwa bary Orphrk. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak patrzę na ostatnie zdjęcia to wydaje się że jest trochę mało światła, chyba że to nie na pełnej mocy było ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, =Fresz= napisał:

Jak patrzę na ostatnie zdjęcia to wydaje się że jest trochę mało światła, chyba że to nie na pełnej mocy było ;) 

Chyba było na pełnej mocy, nie pamiętam. Zdjęcia nie oddają intensywności światła. Muszę zdobyć jakieś urządzenie i zmierzyć ilość PAR. Wtedy będę miał czarno na białym, czy to kwestia światła. Tak, to na oko chłop w szpitalu...

Ma ktoś pożyczyć na kilka dni urządzenie do mierzenia PAR?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Chyba było na pełnej mocy, nie pamiętam. Zdjęcia nie oddają intensywności światła. Muszę zdobyć jakieś urządzenie i zmierzyć ilość PAR. Wtedy będę miał czarno na białym, czy to kwestia światła. Tak, to na oko chłop w szpitalu...
Ma ktoś pożyczyć na kilka dni urządzenie do mierzenia PAR?
Też bym takie cuś wypożyczył ;) w hameryce jakiś sklep na tydzien wypożycza. Może i nasi o czymś takim pomyślą. Albo zrobimy zrzutę?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale któryś sklep ma, nie wiem czy nie reefguard.
Ale nie jestem pewien...


Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.04.2020 o 10:07, =Fresz= napisał:

Może mają za ciemno? ;) 

Dzisiaj pomierzyłem PAR za pomocą Seneye. Świetlówki pracują około 9 miesięcy i już miałem je wymieniać (nawet nowe czekają), a z pompierów wychodzi, że jest ok.  Wychodzi na to, że to nie problem światła, chyba, że jest za mocne. Wszędzie tam gdzie są koralowce PAR waha się od 300 do 580. Muszę szukać dalej co jest nie tak. Poniżej fotki z liczbami.

pX3m7LX.jpg

bvUqie8.jpg

 

Podejrzewam, że problem leży w niskich nutrientach, czyli wyzerowanych. Zakupiłem już KNO3 i będę podawał. Planuje podawać tak, żeby dodać  0,1 NO3 na dobę i zobaczę co będzie się działo.

Ciekawy temat  czytam.

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2197142


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kupiłeś czy pożyczyłeś Seneye? U mnie są zerowe te parametry a kolory raczej dobre.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej marki te świetlówki? Krążą opinie ze giesemann daje radę nawet rok. Dużo karmisz?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzisiaj pomierzyłem PAR za pomocą Seneye. Świetlówki pracują około 9 miesięcy i już miałem je wymieniać (nawet nowe czekają), a z pompierów wychodzi, że jest ok.  Wychodzi na to, że to nie problem światła, chyba, że jest za mocne. Wszędzie tam gdzie są koralowce PAR waha się od 300 do 580. Muszę szukać dalej co jest nie tak. Poniżej fotki z liczbami.
pX3m7LX.jpg&key=c60617da583440d501d848b306e713e57b0158794fcd5927a7d2139cd0b973cb
bvUqie8.jpg&key=94e84be65fc99ff232a5a1d3ae2830c0c5463be479fc76950746f7d35b2259cf
 
Podejrzewam, że problem leży w niskich nutrientach, czyli wyzerowanych. Zakupiłem już KNO3 i będę podawał. Planuje podawać tak, żeby dodać  0,1 NO3 na dobę i zobaczę co będzie się działo.
Ciekawy temat  czytam.
http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2197142
2 tygodnie temu ci o tym pisałem..
Zera nie są wcale takie dobre.
W De nie spotklame akwarium aby były zera.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, =Fresz= napisał:

Kupiłeś czy pożyczyłeś Seneye? U mnie są zerowe te parametry a kolory raczej dobre.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Znajomy mi pożyczył.

23 minuty temu, Rezus napisał:

Jakiej marki te świetlówki?

ATI C+ i B+

15 minut temu, elespero napisał:

2 tygodnie temu ci o tym pisałem..
Zera nie są wcale takie dobre.
W De nie spotklame akwarium aby były zera.

Podniosę nutrienty i zobaczę co będzie się działo.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podniosę nutrienty i zobaczę co będzie się działo.
Tylko nie przesadź...

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, elespero napisał:

Tylko nie przesadź...

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Tak jak pisałem, planuję podawać dawki KNO3, które podniosą  azotany w zbiorniku o 0,1. Zakładam, że to 0,1 zostanie od razu skonsumowane. Jutro dołożę jeszcze ryby. I przez tydzień codziennie będę robił pomiary azotanów, żeby zobaczyć tendencję. Ponadto jak już jestem na "kwarantannie" to mogę codziennie obserwować koralowce i patrzeć jak reagują.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, elespero napisał:

Co ci tak wyjalawia wodę?

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Filtracja;). Mało ryb, lekkie karmienie, sprzątanie sumpa, kamyki, skała, media i bakterie - pewnie wszystko naraz. Myślałem o mocniejszym karmieniu, jednak nie chcę podnosić fosforanów, które teraz mam pod kontrolą, czyli bardzo nisko i tak chcę aby zostały - po za tym nie wierzę w te zera przy fosforanach, które pokazuje mała hanka. Zobaczę co będzie się działo jak sztucznie trochę podbiję azotany, co też pozwoli mi mieć kontrolę nad nimi.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dużo konsumentów, za mało producentów.
No to nie ma co czekać, tylko uzupełniać obsadę rybną.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 264

Wczoraj wpuściłem do zbiornika malutkiego (3-4 cm), jeszcze jest żółty Ctenochaetus strigosus i Xanthurus  dostał szajby. Dobrze, że strigosus jest mały i się schował pod skałą, a durnowaty Xanthurus nie odstępował skały, opływał ją dookoła i próbował małego zatłuc. Byłem pewny, że nocy młody nie przetrwa. Dzisiaj już jest lepiej, już nie jest taki zaciekły, pogoni młodego ale nie tak agresywnie jak wczoraj. Jest szansa, że będą koegzystować. 

Przez ostatni tydzień podkarmiłem ryby dodatkowo suchym i trochę nutrienty podniosły się. Dzisiejsze pomiary wskazały NO3 0,2, a PO4 0,03. Mimo to od dzisiaj zacząłem podawać azotan potasu w dawce podbijającej NO3 o 0,1. Zobaczę jak zareaguje zbiornik, pewnie za kilka tygodni będzie widać, w którą stronę to pójdzie i czy moje założenia są słuszne.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po czterech dniach dawkowania KNO3 w zasadzie nie widzę zmiany w ilości NO3 w zbiorniku, jak było 0,2 tak jest nadal. Muszę podnieść dawkę do 0,2 na dobę. Chcę utrzymywać NO3 pomiędzy 0,5 a 1. Ponadto  koralowce, które miały do tej pory w miarę sensowny kolor to teraz robią się szarobure. 

Mam nową hipotezę, jest ona związana z podwójnie stężonym NaOH, który wprowadziłem na początku marca oraz dodaniem do NaOH siarczanu. Mam takie wrażenie, że od tamtej pory koralowce zaczęły tracić kolor.  Dzisiaj rozrobiłem NaOH w normalnych proporcjach i nie dodałem siarczanu, zobaczę jak zareagują koralowce. Jedynym problemem jest to, że wprowadziłem dwie zmiany w krótkim odstępie czasu i nie będę pewny, która zadziała.  Ale jak któraś zadziała to nie ma wielkiego znaczenia która:D.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj... Troszkę już kombinujesz... Ale problem jest jeszcze inny... Co to za post bez zdjęcia :P:D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dadario napisał:

Oj... Troszkę już kombinujesz... Ale problem jest jeszcze inny... Co to za post bez zdjęcia :P:D 

Możesz mieć rację, jednak obserwuje koralowce i nie zmierza to w dobrą stronę, więc musi być coś nie tak. Zdjęcia będą jak zajdzie zmiana i dowiem się w czym jest problem. Bo na razie to strzelam na oślep i sprawdzam rożne pomysły.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach podawania KNO3 w dawce podnoszącej o 0,2 zbiornik nadal nie wykazuje wzrostu NO3, za to wzrosła kalcyfikacja. Dzisiaj zwiększam dobową dawkę  do 0,3 i zobaczę przez kilka dni co będzie się działo. W związku z tym, że prawdopodobnie będę musiał podawać azot w dawce 0,5  na dobę lub wyższej i nie przegiąć z potasem  to zrobiłem mieszankę azotową z Ca(NO₃)₂ i KNO3 w proporcjach 70 do 30.  Czas na obserwacje.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtracja    może   za  mocna     coś   usunąć   stopniowo    ja  po  wyłączeniu   odpieniacza   też   mam    nutrienty    zerowe       przed  podmianą   miksuję   6  kostek  i  wlewam  do  akwarium    i  karmię  też   sporo      rybek    dokupić    trzeba           Pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, rako1 napisał:

Filtracja    może   za  mocna     coś   usunąć   stopniowo    ja  po  wyłączeniu   odpieniacza   też   mam    nutrienty    zerowe       przed  podmianą   miksuję   6  kostek  i  wlewam  do  akwarium    i  karmię  też   sporo      rybek    dokupić    trzeba           Pozd.

Na razie nie chcę zmniejszać filtracji  bo bardzo dobrze radzi sobie z fosforanami bez adsorberów. Zwiększać karmienia ze względu na fosforany równie nie chcę, bo trudniej wtedy kontrolować je  i utrzymywać na założonym poziomie. Podając dodatkowe NO3 w łatwy sposób mogę zarządzać  poziomem nutrientów. Rozważam dodanie ryb. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.