Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Norbert, jeśli dobrze kojarzę to masz w sumpie zeolit. Jeśli dodać do niego "oszczędną" jak na litraż obsadę, a co za tym idzie karmienie, sporą gromadkę konsumentów w postaci masy koralowej, to skąd tam mają się wziąć azotany ? Albo usuń kamyki, albo jak wspomniał rako1 zwiększ obsadę i karmienie. Tak ze dwadzieścia garbików (chromisy, albo chrisyptery) to bym tam widział u Ciebie na spoko. I będą azotany.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, rako1 napisał:

Filtracja    może   za  mocna     coś   usunąć   stopniowo    ja  po  wyłączeniu   odpieniacza   też   mam    nutrienty    zerowe       przed  podmianą   miksuję   6  kostek  i  wlewam  do  akwarium    i  karmię  też   sporo      rybek    dokupić    trzeba           Pozd.

Czyli można bez? :P 

Tak jak koledzy zauważyli @norbi2222 masz tam wszystko ładnie przemyślane od strony biologicznej i możesz śmielej podchodzić do zarybienia czy zwiększenia karmienia. 

Z drugiej zaś strony spsy przy zerowych nutrientach i mocnym światełku powinny być przeźroczyste a nie ciemne tak jak u Ciebie :P Jakieś aminokwasy lejesz?  

Ja ostatnio u siebie chyba przesadziłem z aminokwasami i lekko mi acropory pociemniały. Dawkę tygodniową zmniejszyłem i czekam na efekty ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ironista napisał:

Norbert, jeśli dobrze kojarzę to masz w sumpie zeolit. Jeśli dodać do niego "oszczędną" jak na litraż obsadę, a co za tym idzie karmienie, sporą gromadkę konsumentów w postaci masy koralowej, to skąd tam mają się wziąć azotany ? Albo usuń kamyki, albo jak wspomniał rako1 zwiększ obsadę i karmienie. Tak ze dwadzieścia garbików (chromisy, albo chrisyptery) to bym tam widział u Ciebie na spoko. I będą azotany.

 

47 minut temu, =Fresz= napisał:

Czyli można bez? :P 

Tak jak koledzy zauważyli @norbi2222 masz tam wszystko ładnie przemyślane od strony biologicznej i możesz śmielej podchodzić do zarybienia czy zwiększenia karmienia. 

Z drugiej zaś strony spsy przy zerowych nutrientach i mocnym światełku powinny być przeźroczyste a nie ciemne tak jak u Ciebie :P Jakieś aminokwasy lejesz?  

Ja ostatnio u siebie chyba przesadziłem z aminokwasami i lekko mi acropory pociemniały. Dawkę tygodniową zmniejszyłem i czekam na efekty ;) 

Ryby bardzo mnie kuszą, nawet myślałem o dokupieniu antiasów - możne kilka przeżyje:clowning.  Moje obawy są związane z tym, że jest to działanie nieodwracalne, chyba że założę śmierć kilku z nich:banghead. I trudne do kontroli, ewentualnie musiałbym wpuszczać po jednej sztuce i czekać dwa tygodnie na efekt, później kolejną itd. Na razie eksperymentuję z podnoszeniem azotanów w taki sposób jak do teraz, bo chcę zobaczyć jak w dłuższej perspektywie będą reagować koralowce. Odpukać, niektóre  zmieniają się na lepsze. Dam im jeszcze kilka tygodni.

Jacek, przez najbliższy czas nie będę wymieniał kamieni i zobaczę co będzie się działo.

Krzysiek, sam nie rozumiem jaki jest powód reakcji koralowców, to że są bure, nawet nie brązowe, takie bez koloru... Teoretycznie powinno  być inaczej. Nie leje aminokwasów. 

Na razie poeksperymentuje z NO3, bo to mi najłatwiej kontrolować. A najistotniejsze jest dla mnie wzorowa kontrola fosforanów.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 275

Po prawie dwóch tygodniach podawania azotanów ustaliłem, że dawka utrzymująca azotany w moim zbiorniku na poziomie 0,5 to 0,3 na dobę, podawana w trzech dawkach. Wstępne obserwacje wskazuję, że  poprawił się kolor różowy i trochę czerwony, te koralowce  są mniej szare. Zielony zrobił się bardziej nasycony. Taki efekt zauważyłem na kilku acroporach, niestety jeszcze nie na wszystkich i nie jest to jeszcze to o co mi chodzi. Pewnie jeszcze kilka tygodni trzeba poczekać. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzień 284

Kilka fotek z obecnego stanu. Trochę woda jest zamulona bo łapałem Chrysusa w sumpie i musiałem wybebeszyć większość skały, co spowodowało mgłę w akwarium. Nawet nie wiem ile czasu tam siedział,  pewnie kilka dni.

Nadal podlewam NO3, na dzisiaj jest w granicach 0,5, spróbuję jeszcze mocniej podbić, tak do około 1 lub 2. PO4 to 0,02.  Od tygodnie zaprzestałem podawania Easy Reefs EasySPS EVO i Easy Booster, bo mam wrażenie, że popsuły się kolory jak zacząłem podawać Bostera. Na chwilę obecną nie widzę zmiany, ani na lepsze ani na gorsze. Nie będę podawał jeszcze przez  dwa, trzy tygodnie i sprawdzę, czy ma to jakiś związek. 

Fotki słabe bo na automacie w telefonie.

58s73zY.jpg

3djXGFg.jpg

FkEpyB3.jpg

JGjxFvV.jpg

Zg7oFmn.jpg

MsB4wTh.jpg

pn91Emj.jpg

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 293

Filmik pokazujący jak to obecnie wygląda. Mam jeszcze do sprawdzenia dwie hipotezy, dlaczego tak słabe są kolory koralowców.  Pierwsza to nadmiar mikro, bo dodaję do tego co daje reaktor. Druga to stare świetlówki. Pewnie w sobotę wymienię świetlówki i zobaczę, czy to coś zmieni.

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz acanthopsa!  Piękny :clapping Jaki wielki, ile on ma długości?,  bo w sklepach piszą, że max 7-8 cm. Nie podgryza korali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, klossowski napisał:

Masz acanthopsa!  Piękny :clapping Jaki wielki, ile on ma długości?,  bo w sklepach piszą, że max 7-8 cm. Nie podgryza korali?

Mam go od czterech lat, nigdy nie widziałem, żeby podgryzał korale. To chyba tylko wrażenie, że jest duży, ma około 8-9 cm. Trudno zmierzyć.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, norbi2222 napisał:

Mam go od czterech lat, nigdy nie widziałem, żeby podgryzał korale

No to super wiadomość, bo trochę się bałem go kupować :yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, klossowski napisał:

No to super wiadomość, bo trochę się bałem go kupować :yes

To, że mój nie żre koralowców, to nie znaczy, że inny nie będzie. To bardzo osobnicze.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, norbi2222 napisał:

To, że mój nie żre koralowców, to nie znaczy, że inny nie będzie. To bardzo osobnicze.

No racja,  tym bardziej, że u siebie planuję tylko lps i miękkie, ale to i tak pocieszająca informacja :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, klossowski napisał:

No racja,  tym bardziej, że u siebie planuję tylko lps i miękkie, ale to i tak pocieszająca informacja :D

Chyba te mniejsze jak dwarf są mniej skore do opitalania koralowców. Ponoć częste karmienie dużo daje. 

Z drugiej strony już kilka postów na fb i band widziałem, że oddadzą za piwo bo wcina korale -_-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Z drugiej strony już kilka postów na fb i band widziałem, że oddadzą za piwo bo wcina korale

Acanthopsa za darmo????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, klossowski napisał:

Acanthopsa za darmo????

A kto Ci mądry zapłaci za rybę która gustuje w koralach? :D chyba tylko fish only ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 302 - zaraz będzie rok.

Dzisiaj wymieniłem dziesięciomiesięczne  świetlówki, dokładnie sześć sztuk z dziesięciu (pozostałe 4 pracowały znacznie mniej godzin). Zamiast dwóch ATI Coral+ dałem dwie ATI Aquablue Spezial - dla oka zrobiło się trochę jaśniej, ale nie jest to jakaś duża różnica. Ponadto wymienione zostały cztery ATI Blue+. Obecnie świeci 6x ATI Blue+, 2x ATI Coral+ i 2x ATI Aquablue Spezial. Ciekawy jestem jak zareagują koralowce, liczę, że to przyniesie wymierny efekt w kolorach. Jeżeli nie, to już nie mam innych pomysłów. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 332

W zasadzie zmiana świetlówek niewiele  poprawiła kolory koralowców. Inne zabiegi również. Koralowce rosną, jedne lepiej inne gorzej. Zastanawiam się nad wprowadzeniem zeovit, zacznę od bakterii i wrzucę ponownie kamyki i pewnie znowu wyzeruje nutrienty w systemie. W zeszłym tygodniu jak mierzyłem to test na NO3 wskazywał około 2,5 a PO4 0,06. 

Kilka fotek aby móc porównać zmiany.

6wmXmXf.jpg

5ITApRH.jpg

s9F2SzC.jpg

VMPS313.jpg

xZ6Znzz.jpg

WexrXcz.jpg

qq0kUAn.jpg

7vhGG37.jpg

khqIEpw.jpg

BmihhyX.jpg

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno kamyki mają problem z zaskoczeniem w działającym zbiorniku . Gdzieś czytałem żeby zaczynać od połowy dawki zeo i podłączyć pompę pod timer by chodziła trzy godziny i trzy godziny przerwy . Tylko trzeba pilnować by nie doszło powietrze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Hoom napisał:

Podobno kamyki mają problem z zaskoczeniem w działającym zbiorniku . Gdzieś czytałem żeby zaczynać od połowy dawki zeo i podłączyć pompę pod timer by chodziła trzy godziny i trzy godziny przerwy . Tylko trzeba pilnować by nie doszło powietrze 

Używałem już kamyki w tym zbiorniku w połowie zalecanej dawki i wypierały wodę na amen...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem mówiłeś mi przez Messenger :) ja mowię o ponownym zaskoczeniu kamyków 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbert, ale kolory masz ładne. Czemu Chcesz zmian kolorów na koralowcach? Jakiś konkretny kolor chcesz podbić? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbert ten fiolet na skałach ,co to ?cyjano ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Hoom napisał:

Wiem mówiłeś mi przez Messenger :) ja mowię o ponownym zaskoczeniu kamyków 

Liczę, że zaskoczą. Zobaczymy.

 

13 godzin temu, dla syna napisał:

Norbert, ale kolory masz ładne. Czemu Chcesz zmian kolorów na koralowcach? Jakiś konkretny kolor chcesz podbić? 

Poprawiają się, jednak do ładnych im daleko. Chcę podkręcić czerwony i różowy. Ponadto pozbyć się brązowego. 

12 godzin temu, Krzysiek K. napisał:

Norbert ten fiolet na skałach ,co to ?cyjano ?

To są bordowe algi wapienne. Cała skała jest nimi obrośnięta. Co jest ciekawe, to skała obrasta bordowymi algami, a dno fioletowymi. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, norbi2222 napisał:

 

Poprawiają się, jednak do ładnych im daleko. Chcę podkręcić czerwony i różowy. Ponadto pozbyć się brązowego. 

Wg icp u mnie wpływ na intensywną czerwień ma potas i bor oraz niskie fosforany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, dla syna napisał:

Wg icp u mnie wpływ na intensywną czerwień ma potas i bor oraz niskie fosforany. 

Prawdopodobnie mam podejrzanego słabych kolorów. Dwa tygodnie temu dostrzegłem, że brakuje cyrkulacji wody w reaktorze wapnia. Po rozebraniu, okazało się, że wypadła ośka w wirniku. Przy okazji wyczyściłem reaktor z mułu. Niestety przez ten czas, nie wiem jak długi, parametry Kh i Ca utrzymywane były tylko za pomocą NaOH  i CaCl2 - myślałem, że tak mocno rośnie konsumpcja i podkręcałem pompy z płynami  i odciek w reaktorze:banghead. Po naprawie reaktora musiałem znacznie skręcić pompy podające płyny i odciek z reaktora. Od naprawy reaktora obserwuje poprawę kolorów, co pewnie wpływa na zawartość potasu w wodzie i poprawy kolorów różowego oraz niebieskiego. 

Teraz jak już wszystko działa poprawnie to zaczynam zerować nutrienty (od półtora tygodnia nie podaję  NO3), i w zeszły piątek podkręciłem ilość węgla dla bakterii, co skutkuje spadkiem nutrientów. W piątek NO3 2,5, dzisiaj 1-2, PO4 0,06, dzisiaj 0,04.  Liczę na to, że to pozwoli rozjaśnić koralowce (pozbyć się brązowego koloru), aczkolwiek przy zerowych nutrientach prze wiele miesięcy koralowce też były brązowe. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz reaktor i jakie media używasz . Podobno arm extra tak nie zamula reaktora . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.