Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

masz jakie komputer sterujący np. profilux bo jest taka opcja żeby na czas twojego wyjazdu podłączyć i ustawić jakąś sekwencję czasową tylko musiałbyś mniej więcej zmierzyć czas zapychania się włókniny 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Jacek56 napisał:

Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym

Tak jak pisałem wcześnie, odszczekuje swoje słowa. Leszek stanął na wysokości zadania, przesłał mi wczoraj wieczorem schematy i opisał jak mam podłączyć, aby wyeliminować problem. Dzisiaj wieczorem spróbuję to ogarnąć. Leszku przepraszam, że napisałem, że nie bierzesz odpowiedzialności za swój sprzęt. 

14 godzin temu, junior13 napisał:

masz jakie komputer sterujący np. profilux bo jest taka opcja żeby na czas twojego wyjazdu podłączyć i ustawić jakąś sekwencję czasową tylko musiałbyś mniej więcej zmierzyć czas zapychania się włókniny 

Adam dzięki za sugestię, to będzie jakieś rozwiązanie gdy nie zadziała to od Leszka.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 380.

Dwa miesiące od rozpoczęcia sytemu ZeoVit widzę znaczną poprawę w wybarwieniu koralowców i wzroście. praktycznie co tydzień zwiększam odciek z reaktora bo kh spada - znaczy się rosną:D. Najmocniejszą konsumpcję zaobserwowałem jak wprowadziłem "piwko", czyli Flatworm Stop + Colar Booster.

Obecnie z KZ i innych stosuję:

Zeobak 10 kropli/2 x tydzień

Sponge Power 10 kropli/3 x tydzień

Bio Mate 10 kropli/ 2 x tydzień

Zeozym 1 łyżeczka/ 1x tydzień

Coral Vitalizer 5 kropli/ 2 x tydzień (połowa zalecanej dawki)

Flatworm Stop 5 ml/3 x tydzień (połowa zalecanej dawki)

Colar Booster 5 ml/3 x tydzień (połowa zalecanej dawki)

Pożywka dla bakterii (AF NitraPhos Minus) 8 ml/dobę - za tydzień zmniejszę dawkę do 6 ml

Jod (jodek potasu 0,5 g na 50 ml wody), 2 krople/ 6 x tydzień

Stront (chlorek strontu - 1 g/litr chlorku wapnia), pozostały stront leci z reaktora

Węgiel aktywny (Sorbotech LG 95), 750 ml/ 4 tygodnie

Zeolit (Jadwiga Morska) 2,5 l / 6 tygodni.

Do czwartku zeolit wisiał w siatce w komorze pompy powrotnej i całkiem dobrze to rozwiązanie się sprawdzało - problemem jest to, że jak mnie nie ma w domu to moja córka zajmuje się akwarium i nie ma szans żeby włożyła rękę do wody, więc trzeba było kupić reaktor do zeolitu. Chciałem kupić Skimz ZAR 157, jednak jest bardzo trudny do dostania, ponad miesiąc poszukiwań - pisanie z kilkoma sprzedawcami w Europie i Azji no i nic z tego. Od czwartku  zwodowałem reaktor Vertex RX-Z 3.0. Reaktor solidnie wykonany, z  bardzo dobrych i mocnych materiałów. Jedynym minusem to pompa zasilająca ten reaktor (Eheim Compact 1000). Źle dobrana do ilości zasypu. Przy zasypie 2,5 litra zeolitu jej realny przepływ to 650 l/h, co niestety jest zbyt małym przepływem. Podepnę pompę DCP 2500 i wysteruje na 1000 l/h.

Mam jeszcze jedną obserwację po dwóch miesiącach stosowania produktów KZ, rollermat zużywa znacznie więcej włókniny, jest to około 40-50% więcej. Teraz pytanie, czy to skutek lepszego czyszczenia zbiornika, w co chcę wierzyć, czy, produkcji większej ilości zanieczyszczeń? Nie wiem.

Wodę zawsze miałem bardzo przejrzystą (czystą), bo taką lubię, jednak teraz obserwuje, że jest jeszcze bardziej transparentna.

Edytowane przez norbi2222
Literówki (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać po co podajesz flatworm stop , podobno ten środek nie działa . Wytłumaczysz o co chodzi z tym piwkiem 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Hoom napisał:

Możesz napisać po co podajesz flatworm stop , podobno ten środek nie działa . Wytłumaczysz o co chodzi z tym piwkiem 

W połączeniu z Coral Booster wzmacnia wzrost koralowców. Jak zacząłem podawać miks tych specyfików to mocno wzrosła kalcyfikacja. Ponadto Flatworm nie działa na płazińce, tylko pomaga koralowcom w gojeniu się i rozwoju tkanki. 

"Piwko" to potoczna nazwa mieszaniny flatworm i coral booster. Wzięła się z wyglądu przypominającego piwo, po zmieszaniu pojawia się piana i nabiera złotego koloru.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 394.

Na to wygląda, że zeovit dobrze sobie radzi z praniem wody. Od ponad tygodnia brak jakiejkolwiek filtracji mechanicznej - padł rollermat i Leszek go naprawia. Nie miałem czasu w tym tygodniu zejść do piwnicy po odpieniacz i go ustawiać, więc zbiornik pozostał bez filtracji mechanicznej.

Przed chwilą zrobiłem testy na nutrienty i wyszło: NO3 około 0,2 (salifert), a PO4 0,00 (mała Hanka). Dokładnie takie same wartości jakie były tydzień  i dwa tygodnie temu.

Dziś wieczorem lub jutro wrzucę jakieś zdjęcia.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, norbi2222 napisał:

Dokładnie takie same wartości jakie były tydzień  i dwa tygodnie temu.

To po co zakładać ponownie rollermat, może warto spróbować BZ ?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Beti napisał:

To po co zakładać ponownie rollermat, może warto spróbować BZ ?

Właśnie się zastanawiam...:P


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to jest BZ . Ja nie miałem około miesiąca filtracji mechanicznej i zbierał mi sie syf w sumpie . Co prawda ja miałem początek i zaczęło sie dojrzewanie ale po założeniu clarisea okrzemki znikły w kilka godzin . No i odpieniacz przestał pienić , wiec uważam ze brak filtracji nie jest dobrym pomysłem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

norbi napisz  coś więcej o podnoszeniu ph w twoim zbiorniku oraz o zastosowaniu NaOH zamiast wodoroweglanu . 

 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Hoom napisał:

A co to jest BZ . Ja nie miałem około miesiąca filtracji mechanicznej i zbierał mi sie syf w sumpie . Co prawda ja miałem początek i zaczęło sie dojrzewanie ale po założeniu clarisea okrzemki znikły w kilka godzin . No i odpieniacz przestał pienić , wiec uważam ze brak filtracji nie jest dobrym pomysłem 

Po ponad tygodniu jest trochę więcej syfu w sumpie, jednak nie jest to jakaś znaczna zmiana. Natomiast w toni wody w akwarium jest dużo więcej pyłków. Oczywiście to zastanawianie się to tylko dla przekory, jak elektronika wróci to ponownie uruchomię rollermata.

4 godziny temu, junior13 napisał:

norbi napisz  coś więcej o podnoszeniu ph w twoim zbiorniku oraz o zastosowaniu NaOH zamiast wodoroweglanu . 

 

Adam, rozpuszczam 45 g NaOH/ 1 l wody, jest to odpowiednik 84 g wodorowęglanu. Do tego standardowo podaję CaCl2 tak jak w klasycznym Ballingu, po to aby nie rozjechać parametrów Kh do Ca. Obecnie leję po 200 ml/dobę każdego płynu, do tego pracuje reaktor wapnia. Na obecną chwilę Ph waha się od 8,05 (rano) do 8,30 (wieczorem). 

Jak lejesz samego ballinga i masz dużą konsumpcję, to warto zrobić roztwór np.: 23 g NaOH i 42 g NaHCO3/litr. Po to mieszanka, aby nie przesadzić z Ph w zbiorniku, proporcje trzeba dobrać eksperymentalnie do swojego akwarium. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wychodzi lepiej dobrać odpieniacz i wywalić rurkę za okno :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Hoom napisał:

Nie wychodzi lepiej dobrać odpieniacz i wywalić rurkę za okno :) 

Nie wychodzi lepiej. Po pierwsze nie chcę odpieniacza, cenie sobie ciszę. Ponadto mój reaktor mocno zakwasza wodę i rurka za oknem nic nie zmieni...w akwarium miałem Ph 7.4 i żadna ilość zasysanego powietrza z zewnątrz nie podniesie Ph do oczekiwanej wysokości.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Hoom napisał:

Nie wychodzi lepiej dobrać odpieniacz i wywalić rurkę za okno :) 

w sumie można, ściągnąć kubek, filtr CO2 za okno i tyle.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, norbi2222 napisał:

Nie wychodzi lepiej. Po pierwsze nie chcę odpieniacza, cenie sobie ciszę. Ponadto mój reaktor mocno zakwasza wodę i rurka za oknem nic nie zmieni...w akwarium miałem Ph 7.4 i żadna ilość zasysanego powietrza z zewnątrz nie podniesie Ph do oczekiwanej wysokości.

Znam twoja opinie o odpieniaczu to był żarcik 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Hoom napisał:

to był żarcik 

:D:P


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zdradzisz mi tajemnice ile od startu akwarium zacząłeś wpuszczać australijskie cukiereczki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

soda kaustyczna lepiej podbija ph,  że zmieniłeś 

W moim przypadku ph waha się pomiędzy nocą a dniem w zakresie 7.7-7.9

Mam reaktor wapnia i  utrzymuje w nim niskie ph 5.8-9  aby na maxa zagęścić odciek ale i tak po szlifie wychodzi w odcieku 6.2 . ok 2litry na godzinę . 

Rurkę z odcieku mam ustawioną na wprost odpieniacza aby zadysal cały Odciek i odgazował z Co2 ale to nie nie daje.  Odpieniacz ma zasys powietrza puszczony przez zasyp pochłaniajacy CO2 więc za okno Nie ma sensu puszczać. Muszę sobie z tym poradzić w podobny sposób tylko chciałem uprościć sobie sprawę reaktorem a wychodzi ma to że muszę wrócić do prochów i najważniejsza sprawa, że znów dochodzi jedna rzecz która może się spieprzyć.  Kalwasser odpada bo dodatkowo ma minus z po4 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Hoom napisał:

A zdradzisz mi tajemnice ile od startu akwarium zacząłeś wpuszczać australijskie cukiereczki 

Część przeniosłem z kostki po około 2-3 tygodniach od startu, a pozostałe sukcesywnie dokładałem. Niestety część zdechła - za szybko trafiły do świeżego zbiornika.

17 minut temu, junior13 napisał:

soda kaustyczna lepiej podbija ph,  że zmieniłeś 

Przy wodorowęglanie nie uzyskasz takiej reakcji jak poniżej.

2NaOH + CO2 → H2O + Na2CO3

Ponadto sam roztwór NaOH ma Ph w granicach 14.

Mój reaktor po dwóch kolumnach, które razem  mają 10 l zasypu, wypluwa odciek o wartości Ph 6.2. Nawet nie chce mi się sprawdzać jakie jest Ph w reaktorze, pewnie w granicach 5.8.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, junior13 napisał:

a ile masz odcieku reaktora wapnia 

Około 1,5 l.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, norbi2222 napisał:

Około 1,5 l.

ok. dzięki za info.  

spróbuję się wystrzelić z podobnymi dawkami . 

mam jeszcze pytanie w sprawie zeo bo wvzesniej miałeś kamyki w siatce ,a teraz lecisz na reaktorze widzisz dużą różnice 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, junior13 napisał:

mam jeszcze pytanie w sprawie zeo bo wvzesniej miałeś kamyki w siatce ,a teraz lecisz na reaktorze widzisz dużą różnice 

Wyzerowało się PO4, jednak nie wiem, czy to zasługa przełożenia kamyków do reaktor, czy innych czynników. Na pewno łatwiejsze i wygodniejsze jest potrząsanie.

Zacznij od 50-100 ml NaOH i sprawdzaj co dzieje się z Ph i Kh w zbiorniku. Na pewno będziesz musiał skręcić reaktor. Roztwór NaOH musisz podawać w silnym prądzie wody, bo jak pada do wody to wiąże magnez i robi się galaretka.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

Zacznij od 50-100 ml NaOH i sprawdzaj co dzieje się z Ph i Kh w zbiorniku. Na pewno będziesz musiał skręcić reaktor. 

mysle ,że wyjdzie podobnie jak u Ciebie .

Trzeba na coś bardziej uważać z podawanie NaOH ,,( miejsce podawania itp. )


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, junior13 napisał:

mysle ,że wyjdzie podobnie jak u Ciebie .

Trzeba na coś bardziej uważać z podawanie NaOH ,,( miejsce podawania itp. )

Trzeba podawać w dużym prądzie wody, ja podaję pomiędzy przegrodami sumpa, tam jest najszybszy przepływ.

Jak teraz lejesz 2l odcieku i dodasz do tego 200 ml NaOH to będziesz miał mocny skok Kh. Skręć reaktor na 1 l odcieku przy 200 ml NaOH.

Miałem plan na zrobienie zdjęć porównawczych pokazujących wzrost koralowców, jednak nie chciało mi się odszukiwać starych zdjęć i robić nowych pojedynczym koralowcom. Zrobiłem  fotki całości, jednak trudno złapać ostrość całego zbiornika..

Uwn03lD.jpg

an7Cfth.jpg

bPgMR8k.jpg


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.