Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień 403.

Od tygodnia obserwuje utratę tkanki u trzech acropor, w zasadzie dwie poszły w śmietnik - cięcie nie pomogło. Podejrzewam węgiel aktywny - ostatnio jak zmieniałem to zwiększyłem jego ilość o 50%. Przed wczoraj zmniejszyłem do ilości, którą zawsze używałem i będę się przyglądał co będzie się działo dalej. Druga hipoteza to problem bakteryjny, na który nie mam pomysłu poza UV.

Niektóre acropory pociemniały, może to być efekt kończenia się kamieni (lekki skok PO4 - z 0,00 do 0,02), już wymienione na nowe i zobaczę za tydzień co będzie się działo. 

Zmniejszyłem dzisiaj również ilość podawanego węgla z 8 ml do 6 ml na dobę, bo zaobserwowałem dwa ogniska cyjano - na razie niegroźne. 

Powyższe niepokojące zjawiska wiąże również z włączeniem do dawkowania zeofood, aczkolwiek nie jestem przekonany do tego założenia.

Poza tym wszystko rośnie.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pocieszenie po stratach acropor, w środę w zeszłym tygodniu przyjechały do mnie trzy goniopory - fioletowa, niebieska i czerwona. Na razie oswajają się z nowymi warunkami, z każdym dniem coraz bardziej się rozciągają.

RreTKxv.jpg

Z bliska:

za5TOWy.jpg

3VJVefz.jpg

vO6k00G.jpg

Liczę, że będą się rozwijać w moim zbiorniku.

 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę pomęczę Cię z tematem ph bo zastosowałam się do twoich porad.  

powiedz mi kiedy zauważyłeś podnoszenie sie ph po zastosowaniu NaOH jaki to był okres czasu i przy jakiej dawce 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne te goniopory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, junior13 napisał:

trochę pomęczę Cię z tematem ph bo zastosowałam się do twoich porad.  

powiedz mi kiedy zauważyłeś podnoszenie sie ph po zastosowaniu NaOH jaki to był okres czasu i przy jakiej dawce 

Występuje inercja kilku dni. Wzrost Ph nastąpił jak przekroczyłem 100 ml na dobę, a stały przy 200 ml. Co jest ważne, to musiałem skręcić reaktor, bo kh mocno rosło.

 

19 minut temu, Hoom napisał:

Ładne te goniopory

Też mi się podobają. Jestem ciekawy jak dadzą radę przy zerowych nutrientach.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel je trzyma w zerowych tylko zrobił sobie przyrząd do ich karmienia z butelki plastikowej . Wyciął dno i nakłada na koral a wężykiem od korka wyłuszcza pokarm . Dopiero po tym patencie odżyły . Jak wlewał fito do wody nic to nie dawało , marniały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Hoom napisał:

Kumpel je trzyma w zerowych tylko zrobił sobie przyrząd do ich karmienia z butelki plastikowej . Wyciął dno i nakłada na koral a wężykiem od korka wyłuszcza pokarm . Dopiero po tym patencie odżyły . Jak wlewał fito do wody nic to nie dawało , marniały

Jest to pomysł. Zastanawiałem się nad ich karmieniem ze dwa razy w tygodniu.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

Jest to pomysł. Zastanawiałem się nad ich karmieniem ze dwa razy w tygodniu.

Jak karmisz przez butelkę to tez pójdzie ci mniej pokarmu , a co za tym idzie jak w fito zostanie f/2 nie przerobione to zawsze masz mniej w akwarium . Ja próbowałem tak karmić moje favie ale są trochę za duże 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Hoom napisał:

Jak karmisz przez butelkę to tez pójdzie ci mniej pokarmu , a co za tym idzie jak w fito zostanie f/2 nie przerobione to zawsze masz mniej w akwarium . Ja próbowałem tak karmić moje favie ale są trochę za duże 

LPS-y nie żywią się fito. To mięsożercy.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy karmicie swoje LPS-y - w dzień, czy w nocy?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, norbi2222 napisał:

Kiedy karmicie swoje LPS-y - w dzień, czy w nocy?

Ja to robię co 3 dzień Fitomix, około  21:00 po zgaszeniu światła.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Beti napisał:

Ja to robię co 3 dzień Fito mix, około  21:00 po zgaszeniu światła.

W moim zbiorniku po zgaszeniu światła  Euphilie, Goniopory i Dunca raczej się kurczą. Stąd moje zastanawianie się, czy wieczór to dobra pora. Jeżeli tak, to mogę to robić razem z SPS-ami.

LPS-y to raczej nie są wegetarianie i nie żywią się fito, wolą mięsko.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, norbi2222 napisał:

Kiedy karmicie swoje LPS-y - w dzień, czy w nocy?

Ja karmię popołudniu ok 15-16 jak korale są na maksa napompowane. Najpierw podaję parę kropel zawiesiny zooplanktonu i widzę jak korale wydłużają polipy, a cualastraea wtedy je wypuszcza. Po kilku minutach wlewam całą porcję (mieszanina z kawałków kilku kostek - zooplanktonu, solowca ikry itp.). Natomiast ok 18-20 jak już światło przygasa to wlewam fito (co 2-3 dzień).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Arek77 napisał:

Ja karmię popołudniu ok 15-16 jak korale są na maksa napompowane. Najpierw podaję parę kropel zawiesiny zooplanktonu i widzę jak korale wydłużają polipy, a cualastraea wtedy je wypuszcza. Po kilku minutach wlewam całą porcję (mieszanina z kawałków kilku kostek - zooplanktonu, solowca ikry itp.). Natomiast ok 18-20 jak już światło przygasa to wlewam fito (co 2-3 dzień).

Twoje podejście jest  bliższe moim przekonaniom o karmieniu LPS-ów. Dzięki za podzielenie się doświadczaniem.

Do wprowadzenia Goniopor nie karmiłem pozostałych LPS-ów i dają radę - pompują się i rosną. Zobaczymy jak będą reagować na dodatkowe karmienie. Ponadto widzę, że Euphillie łapią to co ryby nie zdążą zjeść, szczególnie drobne cząstki z mrożonek.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, norbi2222 napisał:

W moim zbiorniku po zgaszeniu światła  Euphilie, Goniopory i Dunca raczej się kurczą.

W moim też,  natomiast pokarm nie zniknie od tak, kiedyś karmiłam pipetą za dnia, ale od pewnego czasu robie to tylko wieczorem i wlewam do akwarium.

Każdy karmi jak chce,  jakoś żyje mi akwarium i wołowiny im nie podaje :wub:

Przecież w trakcie karmienia rano i wieczorem same sobie łapią co chcą z pokarmu dla ryb,  często gęsto jest trochę drobnicy.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, norbi2222 napisał:

Ponadto widzę, że Euphillie łapią to co ryby nie zdążą zjeść, szczególnie drobne cząstki z mrożonek.

U mnie euphylia łapią te grubsze kąski typu solowiec, lasonóg lub kawałek krewetki.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Beti napisał:

W moim też,  natomiast pokarm nie zniknie od tak, kiedyś karmiłam pipetą za dnia, ale od pewnego czasu robie to tylko wieczorem i wlewam do akwarium.

Każdy karmi jak chce,  jakoś żyje mi akwarium i wołowiny im nie podaje :wub:

Dzięki za podzielenie się Twoją opinią. Jak obserwuje koralowce LPS to ma wrażenie, że raczej karmienie  w ciągu dnia jest efektywniejsze, ale mogę się mylić. 

6 minut temu, Arek77 napisał:

U mnie euphylia łapią te grubsze kąski typu solowiec, lasonóg lub kawałek krewetki.  

Może źle się wyraziłem, mówiąc drobne, to miałem na myśli lasonogi, bo to znacznie drobniejszy pokarm niż pozostałe.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Arek77 napisał:

 (mieszanina z kawałków kilku kostek - zooplanktonu, solowca ikry itp.). 

Jak duże masz akwarium . Przy kilku kostkach nie skaczą ci parametry . Nie sadze ze one to wszystko zjedzą 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, norbi2222 napisał:

mieszanina z kawałków kilku kostek

@Hoom Źle mnie zrozumiałeś. Odłupuje kawałek kostki z różnych rodzajów mrożonek. W sumie ok 0,5 do 3/4 kostki na dzień.

Akwa ok 64 l (:D).

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, norbi2222 napisał:

Kiedy karmicie swoje LPS-y - w dzień, czy w nocy?

Ja od jakiegoś czasu nie karmię bo mi parametry rosły. Może niedługo znów zacznę.

Ogólnie to trzeba dawać wtedy jak korale są otwarte. U każdego może być nieco inaczej.

Ale jak karmiłem, to tak: wieczorem, ale jeszcze przy zapalonym świetle: Acanastree blastomussa, leptastrea i fungia.

Po zmroku fungia, goniastrea, acany. Caulastrei i euphylii nigdy nie karmiłem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli karmimy wieczorem przy zgaszonym świetle to dnia następnego ten pokarm i tak utrzymuję się w wodzie, może nie cały ale zostanie, więc Goniopory, Euphilie itp spokojnie sobie poradzą.

pamiętajmy że też karmimy ryby, zawsze coś LPS-y sobie złapią

drobnym mrożonym pokarmem są fajne lasonogi, ikra morska, wrotka, mielone małże etc.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj podkarmiłem LPS-y to dzisiaj widzę zwiększone pompowanie się Euphilli i dwóch Goniopor. Następnym razem sprawdzę teorię @Beti i nakarmię po zgaszeniu światła. Zobaczę, czy reakcja będzie podobna.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 407

Prawdopodobnie odkryłem powód padania szczepek, niestety kolejne dwie poszły w kosz. A mianowicie nie był to węgiel aktywowany, a zasolenie. Moja Hanna HI98319 pokazywała głupoty. Zawsze pokazywała w granicach 35 ppt, czyli właściwie, a jak ją zweryfikowałem to okazało się, że sporo zaniżała. Po kalibracji i zweryfikowaniu z innym urządzeniem okazało się, że w zbiorniku było grubo ponad 38 ppt, nie wiem jak długo. Zacząłem proces obniżania zasolenia do 35.

Wniosek jest taki, że należy często sprawdzać wiarygodność odczytu tego urządzenia.  Niestety ta wiedza kosztował mnie kilka szczepek.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wg ostatniego ICP też mam 38. W czerwcu było 36. Teraz bardzo powoli zbijam - mniej nieco solę wodę do podmian.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, katani napisał:

Ja wg ostatniego ICP też mam 38. W czerwcu było 36. Teraz bardzo powoli zbijam - mniej nieco solę wodę do podmian.

Dzisiaj już zrobiłem podmianę na mniejszym zasoleniu, w tygodniu będę podbierał trochę wody i uzupełniał RO/Di. Zamierzam w półtora tygodnia zejść do właściwego zasolenia. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.