Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładność zasolenia: ± 1 PSU dla 0.0 do 40.0 PSU <- wynik w granicy błędu pomiarowego Hanki więc wszystko w normie ;]

@norbi2222 przy Twoim litrażu to zasolenie w zbiorniku raczej powinno się brać głównie z soli na podmianki ;) Ile kg soli potrzeba dodać do baniaka mającego 1000l w obiegu by podnieść PSU o 1 ? :)

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja  rada    hankę    schowaj    tak  żebyś   nie  mógł  jej  znaleść         a  wynik   z  icp   jest    na   99.9% dokladny       Pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, VDR napisał:

@norbi2222 przy Twoim litrażu to zasolenie w zbiorniku raczej powinno się brać głównie z soli na podmianki ;) Ile kg soli potrzeba dodać do baniaka mającego 1000l w obiegu by podnieść PSU o 1 ? :)

Z tymi kilogramami to przesadziłeś, jest to około 1 kg.

Robiąc podmiany 50 l na tydzień musiałbym przesypywać sól o jakieś 450 g na jedną podmianę (zmiana zasolenia o 2 PSU w ciągu miesiąca), co jest fizycznie nie możliwe bo używam pojemniczków, które są dodawane do soli AF. Sypie ich pięć (niepełnych) na 50 l, a przy tym co Ty piszesz musiałbym ich sypać ponad sześć - przepraszam nie pitol.

Dodatkową porcję NaCI jest z 250 ml/dobę z płynów. Po miesiącu jest to ponad 7 l każdego - trochę się tej soli kuchennej nazbiera. Nie chcę mi się teraz liczyć.

I proszę nie udowadniaj swojej tezy, bo nie w tym jest problem.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Z tymi kilogramami to przesadziłeś, jest to około 1 kg.
Robiąc podmiany 50 l na tydzień musiałbym przesypywać sól o jakieś 450 g na jedną podmianę (zmiana zasolenia o 2 PSU w ciągu miesiąca), co jest fizycznie nie możliwe bo używam pojemniczków, które są dodawane do soli AF. Sypie ich pięć (niepełnych) na 50 l, a przy tym co Ty piszesz musiałbym ich sypać ponad sześć - przepraszam nie pitol.
Dodatkową porcję NaCI jest z 250 ml/dobę z płynów. Po miesiącu jest to ponad 7 l każdego - trochę się tej soli kuchennej nazbiera. Nie chcę mi się teraz liczyć.
I proszę nie udowadniaj swojej tezy, bo nie w tym jest problem.
To żeś dał teraz wykazać się VDRowi [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Khmm nic nie pisałem o 6 kg ? Wiec nie wiem skąd ta nadinterpretacja. Dokładnie około 1kg soli potrzebujesz by podnieść PSU o 1 w takim zbiorniku. Utrzymanie zasolenia na stałym poziomie to najprostsza rzecz w prowadzeniu akwarium morskiego. No chyba że chcesz powiedzieć, że wprowadzasz kg soli dzięki reaktorowi i wszystkim suplementom jakie lejesz do baniaka. Dla mnie to niedorzeczne. Masz miernik, który ma +- 1PSU błąd pomiarowy czyli może na tej samej solance 36PSU pokazać zasolenie od 35 do 37PSU i wszystko jest w porządku. Skupiłeś się, że pomiar w laboratorium był dokładniejszy bo pokazał 37. Nie wiedząc jaki błąd pomiarowy ma przyrząd użyty do przeprowadzenia badania. Równie dobrze mogli mierzyć taka sama Hanka ;) Albo innym przyrządem o takim samym błędzie pomiarowym. Tyle i tylko tyle. Reszta to Twoja nadinterpretacja.

Ps. Oczywiście potrzeba ~1kg zakładając, że nie robisz cotygodniowych podmian.

P.s2 Wlewasz 250ml płynów do zbiornika - 100% NaCl tam jest ? Pewnie nie. Napisz co lejesz i w jakich ilościach bo 1kg soli w suplementach nie stosując Ballinga to sporo.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 487.

Dzisiaj zrobiłem 30% podmiany wody, co wymagało lekkiej logistyki w zebraniu 300 l wody. Nigdy tak dużej podmiany nie robiłem i nie wiedziałem jak zareagują koralowce, zazwyczaj podmieniam tylko 50 l. W zasadzie większość koralowców nie zauważyła, że robiłem podmianę. Dwa  lekko się zestresowały i puściły nitki, po  dwóch godzinach wróciły do normy. Podjąłem decyzję o dużej podmianie ze względu na dwa koralowce, które od około trzech tygodni przestały polipować, a wcześniej były tak napompowane, że nie było widać tkanki. Drugi powód to zbyt dużo baru w wodzie. A trzeci to wyrównanie pierwiastków śladowych. Jak  z koralowcami będzie ok, to w sobotę jeszcze raz zrobię taką akcję. Na razie obserwuję i w piątek podejmę decyzję, czy będzie duża podmiana, czy standardowa. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ostatniej dużej podmianie, nie zaobserwowałem żadnych zmian u koralowców. Ani pozytywnych, ani negatywnych. Z tego powodu podjąłem decyzję, że nie będę w tym tygodniu robił kolejnej dużej podmiany, tylko standardową  50-60 l.

Po dodaniu belek Orpheka konsumpcja wzrosła i do tej chwili musiałem podkręcić odciek z reaktora o  jakieś  20%. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widok przy samych niebieskich ledach (dwie belki chinki 470 i dwie belki orphek OR3 blue). Oko znacznie lepiej odbiera kolor, wrażenie jak Awatar. 

hg7JjSc.jpg


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sie stało ze dodałeś ledy . Same t5 ci sie nie sprawdziły ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Hoom napisał:

Co sie stało ze dodałeś ledy . Same t5 ci sie nie sprawdziły ? 

Od samego początku miałem dwie belki led.  Według mnie nadal T5 jest najlepszym rodzajem światła, a dołożyłem kolejne ledy, aby zwiększyć ilość światła. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbert,

Ile godzin dziennie świecisz belkami LED nad akwarium i drugie pytanie jak wysoko wiszą nad taflą wody ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, fal napisał:

Norbert,

Ile godzin dziennie świecisz belkami LED nad akwarium i drugie pytanie jak wysoko wiszą nad taflą wody ?

Darek, lampa wisi 12 cm nad wodą, a zewnętrzne belki led około 5 cm. Jak robiłem powyższe zdjęcie to lampa była podniesiona około 30-40 cm nad wodę.

Tak zamontowałem ledy do lampy T5, nie jest idealnie ale spełnia swoją funkcję.

RKJPHT1.jpg

 

Świecę 12 godzin. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz widzę dlaczego żelaza nie dozujesz :P:D:P


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Jacek56 napisał:

Teraz widzę dlaczego żelaza nie dozujesz :P:D:P

Też się nad tym zastanawiałem, jednak ICP cały czas pokazuje zero. Może z samej lampy wystarcza;)


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbert,

Ja świecę w tej chwili 5 godzin na dobę problem u mnie polega na tym , że korale robiły się białe przy  12 godzinach. Chciałem dołożyć do lampy jeszcze dwie belki ale bielenie korali spowodowało , że temat odpuściłem.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, fal napisał:

Norbert,

Ja świecę w tej chwili 5 godzin na dobę problem u mnie polega na tym , że korale robiły się białe przy  12 godzinach. Chciałem dołożyć do lampy jeszcze dwie belki ale bielenie korali spowodowało , że temat odpuściłem.

Po zmianie czasu świecenia przestały bieleć? Może jest inny powód?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

Po zmianie czasu świecenia przestały bieleć? Może jest inny powód?

Po zmianie czasu nabierają koloru , ale nie wszystkie korale reagowały tak na to światło wszystkie włochate były zadowolone no może poza jedną zieloną milleporą która straciła kolor i nie polipuje tak jak kiedyś.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, fal napisał:

Po zmianie czasu nabierają koloru , ale nie wszystkie korale reagowały tak na to światło wszystkie włochate były zadowolone no może poza jedną zieloną milleporą która straciła kolor i nie polipuje tak jak kiedyś.

To zaskakuje mnie reakcja Twoich koralowców. Ja nie obserwuje takiego zjawiska w swoim akwarium. Jedyną zmianą po dołożeniu kolejnych belek led była zwiększona konsumpcja makro. Na kolory kompletnie nie było wpływu. Ponadto te belki nie dają  szczególnie dużej dodatkowej mocy...

Może głodują Twoje korale i pod wpływem dodatkowego światła to się bardziej uwydatniło? Ja bym zaczął podawać amino i sprawdził co będzie się dziać z kolorami. Po amino powinny ściemnieć.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, norbi2222 napisał:

To zaskakuje mnie reakcja Twoich koralowców. Ja nie obserwuje takiego zjawiska w swoim akwarium. Jedyną zmianą po dołożeniu kolejnych belek led była zwiększona konsumpcja makro. Na kolory kompletnie nie było wpływu. Ponadto te belki nie dają  szczególnie dużej dodatkowej mocy...

Może głodują Twoje korale i pod wpływem dodatkowego światła to się bardziej uwydatniło? Ja bym zaczął podawać amino i sprawdził co będzie się dziać z kolorami. Po amino powinny ściemnieć.

Akurat mój zbiornik nie jest wyznacznikiem niczego możesz mieć dużo racji w tym , że korale głodują od tygodnia zmieniłem troszkę podejście co trzy dni karmię korale zmiksowanymi mrożonkami owoców morza efekt jest taki , że delikatnie ruszyła konsumpcja KH ale na wyciąganie wniosków jest jeszcze za wcześnie.  


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, norbi2222 napisał:

Tak zamontowałem ledy do lampy T5, nie jest idealnie ale spełnia swoją funkcję.

RKJPHT1.jpg

Mozesz pokazać zdjęcie z zamocowaniem tych ledow, czy te belki przykręciles do lampy ?


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, JaRRoT napisał:

Mozesz pokazać zdjęcie z zamocowaniem tych ledow, czy te belki przykręciles do lampy ?

Pierwszą belkę zamocowałem do lampy, a kolejną na dystansie do pierwszej.

jXGmA7L.jpg

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki szukam rozwiązanie aby podwiesić OR3 do Powermodule i muszę coś wykombinować ;)


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.12.2020 o 20:59, norbi2222 napisał:

dwie belki orphek OR3 blue)

powiec, jestes zadowolony z tych lamp ? Czy są warte ceny ? Twoim zdaniem dają światło bardzo niebieskie czy podchodzi pod fiolet.

Dzięki za odp.

Pozd :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, norbi2222 napisał:

Pierwszą belkę zamocowałem do lampy, a kolejną na dystansie do pierwszej.

jXGmA7L.jpg

 

Trytki są, musi być git ;)


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Beti napisał:

powiec, jestes zadowolony z tych lamp ? Czy są warte ceny ? Twoim zdaniem dają światło bardzo niebieskie czy podchodzi pod fiolet.

Dzięki za odp.

Pozd :)

 

Raczej nie wpadają w fiolet, kolor światła mi się podoba. Wyżej jest zdjęcie, raczej oddające faktyczny kolor światła. Czy warte swojej ceny - nie wiem.  Jako dodatek do obecnego światła - jest ok.

18 minut temu, tomko napisał:

Trytki są, musi być git ;)

Bez trytek się nie da:P.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.