Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, norbi2222 napisał:

To nie jest powód do przejmowania się, jedynie mnie wk...a. Bo mam oczekiwania, że jak  coś kupuję i płacę niemałe pieniądze, to będzie to działać. Mam też pomy Jebao SOW 15, które pracują od półtora roku na 100%  i z nimi nie ma problemu. A Gyre to już drugi raz pada pompa, a lampę PS to pomijam, bo z nią są permanentne problemy. 

Jeśli chodzi o cyrkulacje , to zaufałem Tunze . Wiem , że też mogą  paść , ale mało prawdopodobne. Pompy nie słyszalne , jak dla mnie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

8 minut temu, Hoom napisał:

Mógł sie zepsuć dzień po gwarancji 

Prawo Murphy'ego, obstawiam na kolejny sprzęt PS, pytanie tylko, czy będzie to reaktor, czy kore 7th. Kore 7th już działa tylko połowicznie, bo nie jestem w stanie go skalibrować i w związku z tym KH Lab sobie stoi w szafce i wygląda. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale się dzieje u Ciebie!

Jak potrzebujesz pomocy lub jakiś sprzęt to daj znać.

Mogę zbudować ci lampę hybrydę :) 


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, montymick napisał:

Ale się dzieje u Ciebie!

Jak potrzebujesz pomocy lub jakiś sprzęt to daj znać.

Mogę zbudować ci lampę hybrydę :) 

Dzięki Michał, chyba już opanowałem pożar. Liczę, że kolejne nie wybuchną. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 577

Wpis dla "młodych" akwarystów, aby pokazać złożoność i zależności w akwarystyce morskiej. Dla przypomnienia dwa tygodnie temu padła moja lampa, przez kilka dni światło było minimalne, po kilku dniach zamontowałem pożyczoną lampę. Lampa pożyczona jest słabsza od mojej i musi wisieć wyżej aby  oświetlić zbiornik, co skutkuje znacznie niższym PAR. Jaki tego efekt: podstawowy to spadek konsumpcji makroelementów, które w miarę opanowałem, może poza Ca bo wzrosło do 480 (wczoraj mierzone) i lekkim skokiem Kh do 7.8. Całość również wpłynęła na wzrost nutrientów, zazwyczaj były niewykrywalne lub bliskie "0". Po wpadce z lampą obserwuję kroczący wzrost NO3 i PO4. W zeszłym tygodniu azot był w granicach 1 dziś jest około 2, fosforany w zeszłym tygodniu hanka pokazywała 0,05, a dzisiaj 0,11 (do chwili obecnej nieobserwowalny poziom). Wcześniej nutrienty były niewykrywalne. Co pokazuje, że jakiekolwiek zaburzenie w środowisku  niesie za sobą łańcuch zmian i skutków. Prawdopodobnie ograniczona ilość energii spowodowała ograniczenie w konsumcji przez naturalny filtr jakim są koralowce i wzrost nutrientów. Trzeba zmniejszyć import żarcia aby zrównać z eksportem - rybki nie będą zadowolone :blink:. Ponadto podkręcić trochę węgiel dla bakterii i obserwować.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj, że zmniejszony par można nadrobić czasem świecenia. Zamiast 12 zrób 14-16 i biedzie super


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.01.2021 o 21:06, Jacek56 napisał:

Tylko pamiętaj, że zmniejszony par można nadrobić czasem świecenia. Zamiast 12 zrób 14-16 i biedzie super

Tak Jacku, to dosyć oczywiste. Przedłużenie czasu świecenia było niewystarczające.

Dzień 580.

Dzisiaj zawisła i świeci moja lampa PS. Znowu trzeba będzie pilnować parametrów i znaleźć odpowiednią ilość odcieku z reaktora - kilka dni codziennych pomiarów i kręcenia pompą.

Z pierwszych obserwacji, w odbiorze ilości światła przez ludzkie oko, to lampa PS przy zapalonych 6 świetlówkach daje podobną ilość światła, może nawet trochę większą jak ATI przy 8 świetlówkach. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że w mojej lampie są nowe świetlówki i wisi kilka centymetrów niżej niż ATI. Ponadto diuna jest "stuningowana" o dodatkowe chłodzenie rur. Zobaczymy po kilku dniach jak będzie reagował zbiornik. 

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.01.2021 o 18:28, norbi2222 napisał:

 

Prawo Murphy'ego, obstawiam na kolejny sprzęt PS, pytanie tylko, czy będzie to reaktor, czy kore 7th. Kore 7th już działa tylko połowicznie, bo nie jestem w stanie go skalibrować i w związku z tym KH Lab sobie stoi w szafce i wygląda. 

Cześć

Pisałeś do wsparcia technicznego? 

pozdr

 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Przemek napisał:

Cześć

Pisałeś do wsparcia technicznego? 

pozdr

 

Tak, nawet dzwoniłem. Niestety nie da się wgrać nowego oprogramowania, bo jest uszkodzone usb (komp nie widzi), co niestety musi skończyć się wysłaniem Kore 7th do serwisu. Niestety nie mam jak wysłać, bo nie mam zastępczej pomy, a to co ona podaje musi być lane do zbiornika bez przerw.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz do mnie na priv proszę - lub na mejla - info@pacific-sun.eu

 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek pomógł mi załatwić sprawę z moim Kore7 - dzięki.

Jednak to nie koniec moich "przygód" z moją lampą. Jak już pisałem wcześniej, lampa ponownie zawisła we wtorek, zachwycony ilością światła i codziennym podkręcaniem odcieku z reaktora bo wzrasta konsumpcja, co również wpłynęło na spadek nupturientów w zbiorniku - wczoraj PO4 spadło do 0,04. Natomiast dzisiaj lampa pięknie odpaliła, wszystko super, hiper, blue, a tu nagle wszystko zgasło. Pomyślałem prąd zabrali, nie pompa obiegowa działa, może "bezpiecznik" - nie wszystko ok, to zabrałem się za sprawdzenie kabla zasilającego. Podmieniłem go na inny i dalej nic. To pozostaję zdjąć lampę, rozkręcić i sprawdzić co się dzieje. Jednak, aby ją zdjąć to najpierw trzeba zdemontować moje ledy - zabrałem się do roboty, w między czasie myślę sobie - dobrze, że Piotrek nie chce teraz swojej lampy  i kazał mi ją na razie zostawić, jak będzie miał czas to podjedzie po nią, uff... Odkręciłem ledy od lampy, zdjąłem lampę z pomocą mojego dziecka, bo ona trochę waży i samemu to wyzwanie -  tu już procedurę zdejmowania lampy mam opracowaną i przećwiczoną, w zasadzie jak mechanicy w F1.

Po zdjęci nadszedł czas na rozkręcenie lampy, lampa rozkręcona i szukam co się stało...skoro brak napięcia to pewni jakiś kabel wewnątrz lampy padł, po kilku minutach sprawdzania znalazłem winowajcę, a był to ułamany kabel do zasilania zasilacza. Naprawiłem, sprawdziłem i jest zasilanie - lampa działa, jak długo, zobaczymy - oby jak najdłużej. Dobrze, że jestem uziemiony przez "koronkę" to mogę sobie pomajstrować przy lampie. Są tego plusy - coraz lepiej znam budowę i zasadę działania lampy. Nawet sobie pomyślałem, że jak nie będę miał co robić to mogę zgłosić swoją kandydaturę na serwisanta w PS;).

To tyle przygód na chwilę obecną, nawet nie śmie powiedzieć, że na dziś - dopiero jest 12.30...:P


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę opiszę sytuację z moimi pompami Maxspect Gyre 350.  Pisałem ostatnio, że jedna z pomp przestała działać, wysłałem pompę do serwisu, serwis stwierdził, że pompa działa i prawdopodobnie padł sterownik - przysłali w raz moją pompą nowy sterownik. 

Do chwili obecnej moje obydwie pompy pracowały na 100% i d*py nie urywało, nawet kilka dni temu zastanawiałem się nad dodaniem kolejnych cyrkulatorów aby zwiększyć przepływ wody bo były miejsce gdzie woda stała. Przez tydzień nie podłączałem nowego sterownika bo na moim obie pomy działały i stwierdziłem, że nie będę sobie głowy zawracał. Na szczęście przy wczorajszej podmianie wyłączyłem pompy i po ponownym włączeniu znowu okazało się, że  jedna nie działa co mnie zmobilizowało do wymiany sterownika. Ku mojemu zaskoczeniu przy takim samym ustawieniu jak na poprzednim sterowniku woda zaczęła "wylewać"  się ze zbiornika. Obecnie testuję jak najmocniejszy mogę ustawić przepływ bez robienia huraganu i wychodzi, że max to 50% jedna i 30% druga. Człowiek codziennie się czegoś nowego uczy.

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie. Będziesz miał teraz zapas mocy.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222 powiem szczerze, że ja powoli dojrzewam do decyzji aby tych pomp akurat się pozbyć. Niby robią to co robić mają, sterowanie z komórki działa super, jednak pewien niedosyt pozostaje tak samo jak comiesięczne serwisowanie jest po prostu upierdliwe... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dadario napisał:

@norbi2222 powiem szczerze, że ja powoli dojrzewam do decyzji aby tych pomp akurat się pozbyć. Niby robią to co robić mają, sterowanie z komórki działa super, jednak pewien niedosyt pozostaje tak samo jak comiesięczne serwisowanie jest po prostu upierdliwe... 

To jaka alternatywa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, dadario napisał:

@norbi2222 powiem szczerze, że ja powoli dojrzewam do decyzji aby tych pomp akurat się pozbyć. Niby robią to co robić mają, sterowanie z komórki działa super, jednak pewien niedosyt pozostaje tak samo jak comiesięczne serwisowanie jest po prostu upierdliwe... 

Niestety potwierdzam. Pompy Gyre trzeba przeczyścić raz na 2-3 mies., inaczej wydajność spada dramatycznie. Sam dołożyłem już klasyczny falownik do dwóch Gyre 330 w 400 l.  Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@FajnyRadziu po Hamerykańsku... Na bogato... Mp40 x2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dadario napisał:

comiesięczne serwisowanie

A możesz napisać co przez to rozumiesz ? Rozkręcasz całe pompy raz na miesiąc i je czyścisz ? 

@norbi2222 ja również się skusiłem na te pompy i zakupiłem 2 sztuki 330. Jak je włączyłem to woda mi rzeczywiście chlusnęła na ścianę i pył się pojawił z którego nie zdawałem sobie sprawy (ze skał .....) no ale to akwa 100x50x50. Obecnie jedna tylko chodzi na 80% (ustawiona pionowo) a druga wzdłuż akwarium na 40 %. Te 40 % to rzeczywiście maks jaki mogę ustawić bo wtedy korale nie przymocowane do skały wręcz odfruwają. Tak jak mówiłeś zupełnie inna kultura pracy jest tych pomp byle tylko się nie psuły ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Starazolin pompy te dosyć regularnie i dosyć często trzeba kompleksowo czyścić. Tzn wyciągnąć, rozebrać, wymoczyć w kwasku cytrynowym, wyczyścić i poskładać. Inaczej szybko wydajność spada. Całość wraz z przeciąganiem kabli trwa u mnie minimum godzinę. Szkoda mi czasu na to. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam u siebie dwie 350 chodzą one w takim ustawieniu i nie wiem co to czyszczenie . Co prawda mam mało ślimaków . Pompa jak chodzi w ten sposób to sama sie czyści . W ciągu 7 miesięcy czyszczone tylko 2 razy , rozegrałem w zeszły piątek i w środku idealnie czyste 

 

E149E6DC-6319-4EF3-930F-276320C7052B.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje 2Gyre z tego powodu wymieniłem już prawie 3 lata temu na 2x Mp40. Przy vortech wyjmuje cześć mokrą,silnik sam wisi ,nawet go ruszać nie trzeba.


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja moje co miesiąc czyszczę szczoteczką, zajmuje mi to 10 minut. Raz na 3-4 miesiące moczę w kwasku cytrynowym.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, dadario napisał:

@norbi2222 powiem szczerze, że ja powoli dojrzewam do decyzji aby tych pomp akurat się pozbyć. Niby robią to co robić mają, sterowanie z komórki działa super, jednak pewien niedosyt pozostaje tak samo jak comiesięczne serwisowanie jest po prostu upierdliwe... 

Ta potrzeba częstego serwisowania jest upierdliwa - Jebao serwisuje co kilka miesięcy. Ja również nosiłem się z tym zamiarem przed wymianą sterownika. Teraz nie widzę potrzeby, bo ruch wody jest zadawalający, dodatkowo pracują jeszcze dwie Jebao SOW-15. Co istotne mam nadal spory zapas mocy, a jeszcze kilka dni temu zastanawiałem się nad dodaniem dodatkowych lub wymianą tych na inne pompy bo było słabo. Zobaczymy jak długo będę zadowolony.

41 minut temu, Starazolin napisał:

Tak jak mówiłeś zupełnie inna kultura pracy jest tych pomp byle tylko się nie psuły ;-)

Ja  pompy 350 używam od prawie dwóch lat. Kilka przygód już miałem - najpierw padła sama pompa, poszła na reklamację i dostałem nową, teraz przez ogrom czasu myślałem, że są za słabe do mojego zbiornika (opis powyżej). Jak pisałem powyżej padł sterownik, co skutkowało słabą wydajnością. Jak długo potrwa moje zadowolenie z obecnego stanu to zobaczymy.

28 minut temu, Hoom napisał:

A ja mam u siebie dwie 350 chodzą one w takim ustawieniu i nie wiem co to czyszczenie . Co prawda mam mało ślimaków . Pompa jak chodzi w ten sposób to sama sie czyści . W ciągu 7 miesięcy czyszczone tylko 2 razy , rozegrałem w zeszły piątek i w środku idealnie czyste 

Bo masz sprawny sterownik:P. Ja się dziwiłem jak mi wszyscy pisali, że muszą je skręcać bo maja huragan. Ja musiałem podkręcać na max i było słabo...Teraz już wiem jaki był tego powód.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana oceny sprzętu nierzadko następuje po zmianie perspektywy czyli, gdy przesiada się na inny sprzęt - po czasie dostrzega się wady i zalety poprzedniego rozwiązania. Wtedy cieszą mnie opinie, gdy słyszę, że ktoś przeprosił się z Gyre :) 

Zastanawiacie się może dlaczego jedni muszą często czyścić pompy, a inni rzadko? - jakie są Wasze obserwacje? (na końcu napisze swoje jeśli tutaj jakimś cudem ktoś o nich nie napisze :)

 


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, luft napisał:

Zastanawiacie się może dlaczego jedni muszą często czyścić pompy, a inni rzadko? - jakie są Wasze obserwacje? (na końcu napisze swoje jeśli tutaj jakimś cudem ktoś o nich nie napisze :)

U mnie łopatki wirników zarastają glonem. Dlatego szybkie szczotkowanie pomaga. Bardziej wkurzające są kurczące się z czasem i hałasujące uszczelki stabilizujące do rotora. podejrzewam, że gdybym miał książkowe parametry pod SPS typu NO3 poniżej 5 i PO4 poniżej 0.05 to wystarczyłoby czyścić raz na 3-6 miesięcy.

W przypadku innych pomp to nie przeszkadza, bo duże łopatki w pompach typu Tunze/Vortech nie są na to czułe.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.