Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, katani napisał:

Zdecydowanie to zapewne. Ustawić, zostawić i czekać aż korale zareagują.

Jak to mówią nadgorliwość gorsza od faszyzmu. W sumie to mi się podoba w Aqmie nie ma apki na iosa, a z laptopem mi się latać nie chce to się zbytnio nie bawię ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sith114 napisał:

Z tym 1W/L to nie wiem, mi przy takim współczynniku kolarowce rosły ale kolory szły w mega pastele

Bo przy mocnym świetle potrzeba dużej ilości jedzenia i nie będą szły w pastele.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, norbi2222 napisał:

Bo przy mocnym świetle potrzeba dużej ilości jedzenia i nie będą szły w pastele.

Dlatego powoli podkręcam ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sith114 napisał:

Dlatego powoli podkręcam ;)

Do tego warto powiedzieć o mocnej cyrkulacji wody (jak niektórzy  nazywają pralką). Uważam, że powinna ona być minimum 60-80x ilość wody w zbiorniku. Nawet są wskazania na 100x. W moim zbiorniku jest to około 70x.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, norbi2222 napisał:

Do tego warto powiedzieć o mocnej cyrkulacji wody (jak niektórzy  nazywają pralką). Uważam, że powinna ona być minimum 60-80x ilość wody w zbiorniku. Nawet są wskazania na 100x. W moim zbiorniku jest to około 70x.

Jakbyś mógł pokazać swoje wyliczenia. To bym sobie przeliczył w podobny sposób jak to u mnie wygląda :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, sith114 napisał:

Jakbyś mógł pokazać swoje wyliczenia. To bym sobie przeliczył w podobny sposób jak to u mnie wygląda :P

Dam przykład na swoim zbiorniku. W samym zbiorniku jest około 850-900 l, pracują dwie sow-15 (100%) co daje około 30 tyś litrów, dodatkowo dwa gyre 350 (pracują obie na około 60%) co daje powiedzmy 24 tyś i pompa obiegowa, która podaje około 12 tyś - łącznie jest to jakieś 66 tyś litrów/h. 66000/900 = 73, czyli w przybliżeniu 73 x ilość wody w zbiorniku.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, norbi2222 napisał:

Dam przykład na swoim zbiorniku. W samym zbiorniku jest około 850-900 l, pracują dwie sow-15 (100%) co daje około 30 tyś litrów, dodatkowo dwa gyre 350 (pracują obie na około 60%) co daje powiedzmy 24 tyś i pompa obiegowa, która podaje około 12 tyś - łącznie jest to jakieś 66 tyś litrów/h. 66000/900 = 73, czyli w przybliżeniu 73 x ilość wody w zbiorniku.

Oooo dokładnie o takie coś mi chodziło :D
Dobra to podobnie przeliczę jak to u mnie wygląda ;)

Akwa brutto ma 165, wody jest 140l, 2x sow 5 pracują na 70% i jedno slw 10 na 40-50%. Co daje 2x 3500 + 4000-5000 i Tidal 2000. Zakładając słabszy scenariusz 13000l/h na 165l 78 razy na godzinę. 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie w taki sposób licząc 2x gyre 350 na 80% i pompę 10k na 90%. To jest 2x 16000 + 9000 = 41000 / 550 = 74x


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Ciekawa dyskusja w ciekawym wątku. 

Pozwolę sobie wsadzić swoje wyliczenia. 2xmp40 plus sicce, plus obieg dcp/litraż daje mi około 75x/h. 

Ale prawda jest taka, że ogólnie nie uważam żebym miał pralkę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, dadario napisał:

Ale prawda jest taka, że ogólnie nie uważam żebym miał pralkę. 

I tu masz Szymon rację, że to nie jest pralka. Pralka zaczyna się gdzieś w granicach 100x. Ja obserwuję, że na dwóch koralowcach zbiera się detrytus. Co pokazuje, że mam za słabą cyrkulację. Jednak nie mogę jej mocniej podkręcić bo LPS słabo sobie radzą. Nad SPS-ami jest mocny wir, na tyle mocny, że ryby nie chcą tam pływać, a mimo to detrytus odkłada się miedzy gałęziami dwóch koralowców i muszę go wydmuchiwać. 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, norbi2222 napisał:

I tu masz Szymon rację, że to nie jest pralka. Pralka zaczyna się gdzieś w granicach 100x. Ja obserwuję, że na dwóch koralowcach zbiera się detrytus. Co pokazuje, że mam za słabą cyrkulację. Jednak nie mogę jej mocniej podkręcić bo LPS słabo sobie radzą. Nad SPS-ami jest mocny wir, na tyle mocny, że ryby nie chcą tam pływać, a mimo to detrytus odkłada się miedzy gałęziami dwóch koralowców i muszę go wydmuchiwać. 

No tak i teraz czasem zostaje pytanie czy te luk nie dało by się uzupelnić 1/2 więcej cyrkulatorami. A wielu z nas chce jak najmniej widocznego sprzętu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, FajnyRadziu napisał:

Czy ktoś z was ma piasek? ;)

ja mam piasek. Prąd wody go nieco czasem przesuwa.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

Czy ktoś z was ma piasek? ;)

Ja też mam, w zasadzie sporo zależy od ułożenia skały, korali i samej cyrkulacji, ale u mnie piasek pozostaje w zwglednym spokoju. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim nocniczku jest pewnie z x90, piach nie lata, nic nie urywa. Mam tylko jedno miejsce z "za mocną" cyrkulacją, w którym lps już nie dają rady, no ale to taki urok tych malutkich kosteczek, że idealnie wszędzie się po prostu nie da ustawić.

W 100% się podpisuję pod tezą Norberta. Mocne i dobre światło, mocna cyrkulacją, mocna filtracja, solidne karmienie... i nagle problemy z plagami znikają, korale rosną jak głupie, a ryby nie chorują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słony w takie miejsce, gdzie mocno dmucha możesz posadzićcoś oblewającego, typu cyphastrea, montipora, coś podobnego. Zazwyczaj korale oblewające mają wywalone na bardzo mocny prąd.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Słony leszcz napisał:

W moim nocniczku jest pewnie z x90, piach nie lata, nic nie urywa. Mam tylko jedno miejsce z "za mocną" cyrkulacją, w którym lps już nie dają rady, no ale to taki urok tych malutkich kosteczek, że idealnie wszędzie się po prostu nie da ustawić.

W 100% się podpisuję pod tezą Norberta. Mocne i dobre światło, mocna cyrkulacją, mocna filtracja, solidne karmienie... i nagle problemy z plagami znikają, korale rosną jak głupie, a ryby nie chorują

To Ty masz jeszcze wolne miejsce gdzieś w akwa? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, katani napisał:

takie miejsce, gdzie mocno dmucha możesz posadzićcoś oblewającego

No tak, wiadomo. U mnie akurat siedzą tam rhodatcisy i im pasuje bardzo. Bardziej mnie chodziło, że nawet lps radzą sobie z mocną cyrkulacją, o ile to nie jest skrajny przypadek i stały strumień. A w tym przypadku właśnie tak jest, bo w jednym narożniku "zamyka się" praktycznie cały przepływ wody w akwa, cała woda wali w tym narożniku z góry na dół - inaczej tego nie szło ustawić niestety.

Godzinę temu, sith114 napisał:

To Ty masz jeszcze wolne miejsce gdzieś w akwa?

No właśnie nie i nie mam gdzie acany ustawić. Ta miejscówka to chyba ostatni kawałek dna nie zacienionego, ale acana nie daje rady tam niestety z powodu prądu. Będzie trzeba chyba na magnes na szybę...

Z tym czyszczeniem szybek też w dziesiątkę trafione:D Ale nawet mi przez myśl nie przechodzi, żeby ograniczać SBS, mikro, podmiany, czy odsuwać lampę od krawędzi, żeby rzadziej czyścić było trzeba. Z resztą, korale uwielbiają czyszczenie szybki

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, katani napisał:

Słony w takie miejsce, gdzie mocno dmucha możesz posadzićcoś oblewającego, typu cyphastrea, montipora, coś podobnego. Zazwyczaj korale oblewające mają wywalone na bardzo mocny prąd.

 

Ja mam około 30cm od gyre 350 Acropora green Bali . Gyre było ustawione na prace zmienna od 20% do 40% . Jednak dla acry był to tak silny prąd ze nowe ramiona które wypuszczała były płaskie od stolony pompy i pozbawione polipów . A jest to Acropora o bardzo długich polipach . Jak przekręciłem gyre lekko w dół to w ciągu dwóch dni pokryła płaskie miejsca polipami a po miesiącu zaokrągliła sie 

Pompa jest z prawej strony korala 

3C829C08-0949-45AC-9F51-7ADFE253BA8A.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 godzin temu, norbi2222 napisał:

Tu Paweł nie ma żadnej filozofii. Jedynie dobre i mocne światło (tu niestety nie da się zaoszczędzić jak niektórzy forumowicze próbują), dobre karmienie i mocna filtracja, najlepiej biologiczna. Oczywiście również ważna jest rozbujana biologia (jak trzeba codziennie czyścić szyby z filmu bakteryjnego to jest ok:D) i stabilne parametry wody. To wszystko można osiągnąć regularnością i systematycznością działań akwarysty. Niestety akwarysta jest tu kluczowym czynnikiem - niestety tym pomagającym lub utrudniającym. 

Podpisuję się pod tym ręcyma i nogyma :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, norbi2222 napisał:

Bo przy mocnym świetle potrzeba dużej ilości jedzenia i nie będą szły w pastele.

Czym karmicie swoje SPSy ? Możecie to jakoś bardziej rozwinąć ? 

@norbi2222 korale super ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Starazolin napisał:

korale super ! 

Dzięki:D. Staram się...

7 godzin temu, Starazolin napisał:

Czym karmicie swoje SPSy ? Możecie to jakoś bardziej rozwinąć ? 

Ja głównie używam produktów KZ - Amino Acid Concentrate i  Coral Vitalizer.  Do tego oczywiści mnóstwo flory bakteryjnej i  jedzonko dla ryb. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, norbi2222 napisał:

Ja głównie używam produktów KZ - Amino Acid Concentrate i  Coral Vitalizer.  Do tego oczywiści mnóstwo flory bakteryjnej i  jedzonko dla ryb. 

Jak czesto karmisz amino i vitalizer . Wcześniej mówiłeś raz na tydzień . Zmieniło sie coś i dozujesz częściej czy tak trzymasz dalej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Hoom napisał:

Jak czesto karmisz amino i vitalizer . Wcześniej mówiłeś raz na tydzień . Zmieniło sie coś i dozujesz częściej czy tak trzymasz dalej 

Teraz karmie praktycznie codziennie, na przemian CV i AAC.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A podajesz coś dla LPSów  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.