Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

42 minuty temu, Hoom napisał:

A podajesz coś dla LPSów  

LPS-y dodatkowo nie karmię.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Starazolin napisał:

Z opisu produktów wynika że te pokarmy są również dla LPSów

Nie nie są . Są dwa rodzaje amino acid . Nie wiem jaka jest różnica miedzy nimi ale jakaś musi być skoro robią dwa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Hoom napisał:

Nie nie są . Są dwa rodzaje amino acid . Nie wiem jaka jest różnica miedzy nimi ale jakaś musi być skoro robią dwa 

Nie widzę potrzeby dodawania dwóch rodzajów amino, LPSy również korzystają z AAC. Może warto od czasu do czasu podkarmić "domordnie" jakimś suchym. Ja w ostatnich miesiącach nie karmię, bo mi się nie chce. Mimo niewykrywalnych nutrientów i braku bezpośredniego karmienia, to LPSy  dają radę. Może przy bezpośrednim karmieniu byłoby lepiej.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 642

Pożyczyłem aparat i popróbowałem zrobić lepsze zdjęcia niż telefonem. Teraz zdjęcia bardziej oddają kolory, które ja widzę. Musze jeszcze popracować nad ostrością i będzie prawie dobrze.

Kilka fotek:

SpxpIIg.jpg

3fMcIYI.jpg

a9IDzAu.jpg

HoLRfr5.jpg

7j5xXzY.jpg

4Tt4ZoC.jpg

V7sa0o0.jpg

vwGMthb.jpg

3tgL3ia.jpg

0mC40Dq.jpg

6kTIpqh.jpg

EyogcMe.jpg

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222

Robiłeś już może jakieś szczepki z obecnych mateczników, jak tak

to co przyjęły się?

focie fajne, czym to robiłeś, lustrzanka?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tych zdjęciach korale bardziej przypominają twoje korale ;)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Marianna napisał:

Bajka, przepiękny zbiornik :clapping

Dziękuję:D.

1 godzinę temu, Beti napisał:

@norbi2222

Robiłeś już może jakieś szczepki z obecnych mateczników, jak tak

to co przyjęły się?

focie fajne, czym to robiłeś, lustrzanka?

Tak, robiłem szczepki i jak w zbiorniku są dobre warunki to wszystkie koralowce przyjęły się. @katani ma  kilka moich szczepek.

Robione Nikonem D5300, zdjęcia  z 27.03 robiłem D3100 i trudno było osiągnąć kolory takie jak widzi oko, teraz już jestem blisko. Chyba czas na inwestycję w aparat...

Godzinę temu, katani napisał:

Na tych zdjęciach korale bardziej przypominają twoje korale ;)

Jest postęp, jak będę miał czas w tygodniu to trochę potestuję różne ustawienia, może da się osiągnąć w 100% to co widzi oko. Teraz jest na jakieś 90%.

Godzinę temu, Starazolin napisał:

Fajne kolory, zupełnie inne niz poprzednie:clapping:clapping:clapping:clapping

Dzięki...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 648.

Mały aktualizacja. Ostatnio nie miałem czasu na ogarnianie i pilnowanie zbiornika i wczoraj zaskoczyło mnie Kh w zbiorniku 5.2. Rozpocząłem podbijanie do 7.5, za dwa dni będzie takie jako powinno być. Ca nie sprawdzałem, ale pewnie też było niskie:). Pozostałe parametry w normie, czyli nutrienty niewykrywalne.

Filmik.

 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ultra szybko zarasta.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222 gratuluję nowemu "braku czasu". Mam nadzieję, że będzie się rozwijać równie dobrze jak akwarium. 

Nie zapominaj o nas i wstawiaj od czasu do czasu aktualizacje.  

A korale robią wrażenie, ładnie się wszystko rozrasta. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, katani napisał:

Ultra szybko zarasta.

Rośnie bardzo szybko, kolory są bardzo dobre. Jestem zadowolony z obecnych efektów. Muszą zacząć ciąć i do sklepu wrzucić.

46 minut temu, dadario napisał:

gratuluję nowemu "braku czasu". Mam nadzieję, że będzie się rozwijać równie dobrze jak akwarium.

Dzięki, też liczę na to, że nowa inicjatywa będzie rozwijać się równie dobrze. Jeszcze sporo pracy. Niestety bez klientów nie będzie się rozwijać...

48 minut temu, dadario napisał:

Nie zapominaj o nas i wstawiaj od czasu do czasu aktualizacje.  

Postaram się robić regularne aktualizacje. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym, że mam ostatnie kilka miesięcy doświadczenia po drugiej stronie barykady, czyli prowadzenie sklepu i przez to mam możliwość obserwacji importowanych ryb. Po tych obserwacjach  naszły mnie pewne przemyślenia. Szczególnie dotyczą one Pseudanthias squamipinnis. Czemu akurat te ryby, ano dla tego, że za każdym razem kiedy je kupowałem do swojego zbiornika,  to część padała w kilka/kilkanaście dni po wpuszczeniu. Wtedy zastanawiałem się co robię źle. Ostatnie doświadczenia nakierowały mnie na coś innego. W sklepie z tymi rybami nie mamy kompletnie żadnego problemu. Na ponad 100 szt. importowanych z dwóch różnych kierunków świata, nie padła ani jedna sztuka. Ani w transporcie, ani w trakcie kwarantanny. Ryby w zasadzie żerują od pierwszego dnia, jedzą wszystko co wpadnie do zbiornika, są mega aktywne. Po tych doświadczeniach zaczęło mnie  jeszcze mocniej zastanawiać co jest nie tak w moim zbiorniku. Aby sprawdzić, czy to jest problem mojego zbiornika, czy sklepów, w których kupowałem ryby (trzy różne sklepy). Postanowiłem wziąć kilka sztuk ze sklepu  i wpuścić je do swojego zbiornika, aby zobaczyć co będzie, czy powtórzą się poprzednie sytuacje. Ryby pływają od 2 tygodni i żadna nie padła, pływają po całym zbiorniku, nie chowają się w skałach. Podczas poprzednich zasiedleń mojego zbiornika tymi rybami,  zazwyczaj do dwóch tygodni od wpuszczenia 1/3 - 1/2 wpuszczonych ryb lądowała na wiecznej rafie, często przez kilka dni chowały się w skałach i wypływały tylko jak dawałem jedzenie. Gdzie jest problem...niech każdy sam sobie odpowie. Jak ja sobie odpowiadam, to wyzwala to we mnie złość... 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia oraz obserwacje u innych hodowców z mniejszymi gatunkami jak Evansi i Tuka są podobne z tą różnicą, że po wpuszczeniu do zbiornika utrzymywały się nawet po kilka miesięcy, następnie kolejno marniały pobierając przy tym normalnie pokarm (zarówno mrożonki jak i suchy). Jedna sztuka zazwyczaj odłączona od stada kryła się po rogach padając po czasie. Kupowane z różnych źródeł w odstępach czasowych. Brak agresji wewnątrz/międzygatunkowej. W moim zbiorniku z kupionych w listopadzie 8 szt Evansi zostało już 5 z czego jeden w ostatnich dniach znowu widzę że chudnie powoli odłączając od reszty. Po radach innych próbowałem kąpać pojednyncze wykazujące obawy egzemplarze w roztworach z cmf/ichtio. W ogólnym stosowałem preis coly i znów próbuję tego leczenia z tym że teraz będzie kilka dawek w paru odstępach czasu ponieważ jakiś rodzaj pasożyta to jedyne co przychodzi mi do głowy. Gdyby były odławiane na jakieś sposoby z cyjankiem itp. to czy mialy by szanse przetrwać ponad pół roku? Tego nie wiem. Po sklepach pytałem wielu,
spotkałem się z opinią że często tak bywa ze starości i nie muszą być wyrośnięte albo widocznie wybarwione aby to stwierdzić - być może?. Kolejna opinia z jaką się spotkałem, to że musiały się trafić same samce ale nigdy nie widziałem aby walczyły lub przeganiały się, ktoś tu na forum pisał że może to "selekcja psychologiczna". Jak ktoś wie i nie boi się wprost napisać w czym tkwi problem to proszę bardzo bo ja się zastanawiam już od dawna i nadal nie wiem lub nie mam możliwości się dowiedzieć z dostępnych mi źródeł.
Ps: Super akry i kolorki.Jak z polipowaniem mniejszych krzaczków w dzień przy tych rybach co masz, zastanawiam się czy to jest jedyny powód przez który moje są włochate praktycznie wszystkie dopiero po zgaszeniu lamp. Pozdrawiam

Edytowane przez fresh (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gadaj w gdzie ta druga strona barykady :) 


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, fresh napisał:

Ps: Super akry i kolorki.Jak z polipowaniem mniejszych krzaczków w dzień przy tych rybach co masz, zastanawiam się czy to jest jedyny powód przez który moje są włochate praktycznie wszystkie dopiero po zgaszeniu lamp

Dzięki, z akr jestem zadowolony. Z polipowaniem jest różnie, raczej w moim zbiorniku koralowce w dzień słabo polipują. Dba o taki stan centropyga i diacanthus;). Centopygę mam od 6 lat i ma u mnie dożywocie...akry muszą sobie radzić:D

Nie mam jednoznacznej odpowiedzi co jest problemem z tymi rybami. Jeszcze poczekam ze dwa, cztery tygodnie, aby wydać "ostateczną" ocenę. Jeżeli żadna nie padnie przez ten czas, to raczej będę przekonany, że to nie jest problem mojego zbiornika. 

7 godzin temu, benua napisał:

Gadaj w gdzie ta druga strona barykady :) 

Niestety daleko od Ciebie. Lubin (dolnośląskie).


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zakupiłem anthiasy lat temu 3 z kawałkiem, 6 sztuk kupionych, 6 do dzisiaj pływa. były wpuszczane do pustego akwarium, jako pierwsze ryby.

20180324_175446 anthiasy

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Ja zakupiłem anthiasy lat temu 3 z kawałkiem, 6 sztuk kupionych, 6 do dzisiaj pływa. były wpuszczane do pustego akwarium, jako pierwsze ryby.

Dlatego twierdze, że te ryby są "wytrzymałe" i nie sprawiają kłopotów hodowlanych. A coś powoduje, że w poprzednich próbach,  wszystkie żyły maksymalnie dwa tygodnie. Tym razem 100% przeżywalności, zobaczymy jak będzie dalej...Liczę, że to kwestia karmienia ich w sklepie i kwarantanny...Ryby w sklepie karmimy trzy, cztery razy dziennie.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 4 sztuki Pseudanthias squamipinnis, pływają u mnie od października zeszłego roku, bez strat, wpuszczone jako ostatnie z obsady, kupione w małym miejscowym sklepie, po kwarantannie, doradzono mi tylko, żeby trzymać się karmienia 3-4x dziennie małymi porcjami. I jest super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że problem jest inny..

kierunek, skąd ryby są, czas w transporcie oraz sposób odlowu. 

Najmocniejsze i wytrwałe narazie zwycięstwo jest z Kenii.

Nie Ty Norbi2222 pierwszy się tym interesujesz bo ja też, i różne kierunki też miałam, i poznałam sposób transportu, czas oraz wielkość worków w danym boxie.

Filipiny, Indonezja wychodzą tragicznie 2/3 pada

Wietnam też kiedyś był, ale obecne chyba nie idzie ten kierunek, do końca nie wiem. 

Jedno jest pewne, te ryby są bardzo delikatne, lekka przyducha w transporcie i efektów nie brakuje na sam początek. 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Beti napisał:

Filipiny, Indonezja wychodzą tragicznie 2/3 pada

W sklepie mamy z Indonezji i Kani. Zarówno w jednej  jak i w drugiej dostawie zero strat. Myślę, że problemem może być kwarantanna w sklepie i karmienie. Jak ryby są dobrze karmione podczas kwarantanny to później nie ma z nimi problemu. Teraz to obserwuję poprzez doświadczenie, które robię. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 710 i kolejny wpis do dziennika.

Trochę podskoczyły nutrienty - NO3 -0,5, PO4 - 0,05. Może być kilka przyczyn, przede wszystkim skręciłem węgiel dla bakterii bo zbyt mocno prały wodę, mocniej karmiłem i przeciągnąłem wymianę zeolitu do 8 tygodni. Zobaczymy co będzie się dziać w przyszłą sobotę przy kolejnej podmianie i pomiarach. Wymieniłem zeolit i podkręciłem o 1 ml węgiel. Karmienia nie zmieniam.

Za to dwa razy w tygodniu podkręcam reaktor bo Kh spada. Tym razem  zwiększam odciek z reaktora by nie podnosić więcej pH bo już jest wysokie. Pozostaje na 480 ml KH&pH+.

Moje anthiasy kolejny tydzień wszystkie w komplecie, jeszcze nigdy tak jak mam akwarium morskie nie miałem aby było 100% przeżywalności:D.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, norbi2222 napisał:

Moje anthiasy kolejny tydzień wszystkie w komplecie, jeszcze nigdy tak jak mam akwarium morskie nie miałem aby było 100% przeżywalności

Do mojego akwarium trafiło 14szt anthias, obecnie są 4 dzień. 

Dostawa z Kenii.

Ale jestem pewna że raczej będzie ok


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.