Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Beti napisał:

Do mojego akwarium trafiło 14szt anthias, obecnie są 4 dzień. 

Dostawa z Kenii.

Ale jestem pewna że raczej będzie ok

Te co ja wpuściłem do swojego zbiornika były z Indonezji. Trzy tygodnie pływały w zbiorniku sklepowym.  Z Kenii też pływają.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień...? Zaraz będą dwa lata.

Akwarium żyje i ma się dobrze, nawet moja dwutygodniowa nieobecność nie zaszkodziła. Na ten czas zostały odstawione wszystkie kropelki, trochę niebieski jest słabszy - pewnie jod jest niski. Będę podbijał. 

W końcu moja akcropora abrotanoides zaczęła rosnąć po półtorarocznym pobycie w zbiorniku. 

Eksperyment z anthiasami nadal trwa. Prawie trzy miesiące w zbiorniku i nadal 100% przeżywalności, jestem prawie pewny swojej hipotezy. W między czasie doszły dwie Nemateleotris magnifica. Dojdzie jeszcze Ecsenius stigmatura, obserwuje ją w sklepie - przezabawna rybka.

Ze4AJJY.jpg


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chris_ek napisał:

Zaobserwowałeś może czy skubie glony?

Skubią skały, jednak trudno powiedzieć czy glony.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, norbi2222 napisał:

nawet moja dwutygodniowa nieobecność nie zaszkodziła

Największym zagrożeniem dla akwarium jest sam akwarysta , więc nie ma się co dziwić że akwarium ma się dobrze podczas nieobecności opiekuna , oczywiście jeśli jest stabilne biologicznie i nie przydarzy się awaria sprzętu  :) 

4 godziny temu, norbi2222 napisał:

W końcu moja akcropora abrotanoides zaczęła rosnąć po półtorarocznym pobycie w zbiorniku.

Fajnie że ruszyła :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mario 84 napisał:

Największym zagrożeniem dla akwarium jest sam akwarysta , więc nie ma się co dziwić że akwarium ma się dobrze podczas nieobecności opiekuna , oczywiście jeśli jest stabilne biologicznie i nie przydarzy się awaria sprzętu  :) 

Ale acropory wyglądają lepiej kiedy jestem w domu. Teraz trochę straciły kolor...jak pańcio dogodzi to...:P 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już zaczynam sie obawiać o mój urlop . Ja niestety nie mogę liczyć za bardzo o czyjaś pomoc . 7 dni musi wytrzymać akwarium na automatycznym karmieniu itd 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nic nie publikowałem. Akwarium buja się od ponad dwóch lat. Ostatnio było trochę problemów, jakieś cyjano i inny syf pojawił się na dnie - już opanowane. Jedne koralowce rosną inne zaczęły lecieć. Jak to z acroporami, raz z górki innym razem pod górkę. Ponadto czas na wymianę świetlówek, bo już od 9 miesięcy świecą, jednak nie mogę się zebrać aby wziąć je ze sklepu i wymienić. Może w weekend. Tym razem wrzucę 8 x Blue Plus i 2 x Coral Plus. Będzie na niebiesko, zobaczymy jak zareagują koralowce. 

Konsumpcja cały czas rośnie, w zasadzie co dwa tygodnie podkręcam pompy. Obecnie leje się 2 l/h odcieku z reaktora (jakieś 45 dKH) i po 550 ml płynów KH&pH+ i Ca&Mg +  stront.

Krótki filmik jak to teraz wygląda.

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super to wygląda. Ładne krzaki. Jakieś wnioski czemu poleciały?

 


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Steron napisał:

Super to wygląda. Ładne krzaki. Jakieś wnioski czemu poleciały?

 

Krzaki rosną i 95% ma się dobrze.

Nie jestem pewny co spowodowało bielenie. Podejrzewam przegrzanie zbiornika i skok nutrientów. Lub 100 innych powodów. Na chwile obecna się zatrzymało, co będzie dalej to się okaże.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, norbi2222 napisał:

Ponadto czas na wymianę świetlówek, bo już od 9 miesięcy świecą, jednak nie mogę się zebrać aby wziąć je ze sklepu i wymienić. Może w weekend. Tym razem wrzucę 8 x Blue Plus i 2 x Coral Plus.

Wymieniasz wszystkie świetlówki w jednym czasie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Arek77 napisał:

Wymieniasz wszystkie świetlówki w jednym czasie?

Zawsze wymieniam wszystkie, bo nigdy nie pamiętałem, które kiedy... Jedynie co robię to podnoszę lampę o 15-20 cm. Co tydzień obniżam, aż po po dwóch, trzech tygodniach dochodzę do punktu wyjścia.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości, z racji prowadzenia sklepu nie masz tak, że przy domowym już się nie chce robić?


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, SHARK_2 napisał:

A tak z ciekawości, z racji prowadzenia sklepu nie masz tak, że przy domowym już się nie chce robić?

Niech się wali i pali a serwis akwarium musi być zrobiony:D. Jedyną zmianę jaką wprowadzę w przyszłości to swój zbiornik przeniosę do sklepu, a w domu postawię mniej wymagający.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niech się wali i pali a serwis akwarium musi być zrobiony[emoji3]. Jedyną zmianę jaką wprowadzę w przyszłości to swój zbiornik przeniosę do sklepu, a w domu postawię mniej wymagający.

Jakoś mnie to nie dziwi :)

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fest korale porosły. Nie myślałeś, żeby pod wodę kamerkę wsadzić?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, katani napisał:

Fest korale porosły. Nie myślałeś, żeby pod wodę kamerkę wsadzić?

Myślałem, jednak moja kamera nie ogarnia niebieskiego światła i filmiki wyglądają słabo. Może w weekend będę miał więcej czasu to spróbuję coś nagrać z podwody.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 hours ago, norbi2222 said:

Krzaki rosną i 95% ma się dobrze.

Nie jestem pewny co spowodowało bielenie. Podejrzewam przegrzanie zbiornika i skok nutrientów. Lub 100 innych powodów. Na chwile obecna się zatrzymało, co będzie dalej to się okaże.

Jak bardzo skoczyły ci parametry ? Skoro podejrzewasz bielenie z tego powodu . I czego była przyczyna  skoku . Nie laleś bakterii ? Ja zwiększyłem u siebie PO4 do 0,25 a no3 do 2 i korale odżyły bielenie acropor chyba ustało . Choć jeszcze jedna mi sie zawija . A lpsy przeszczesliwe z wyższych parametrów . 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Hoom napisał:

Jak bardzo skoczyły ci parametry ? Skoro podejrzewasz bielenie z tego powodu . I czego była przyczyna  skoku . Nie laleś bakterii ? Ja zwiększyłem u siebie PO4 do 0,25 a no3 do 2 i korale odżyły bielenie acropor chyba ustało . Choć jeszcze jedna mi sie zawija . A lpsy przeszczesliwe z wyższych parametrów . 
 

Tak podejrzewam, jednak pewnie nie to miało wpływ. Nie było jakiś wielkich skoków, bo PO4 skoczyło maksymalnie do 0,12, teraz waha się pomiędzy  0,04 a 0,10. Powód skoku, to w ostatnich miesiącach dorzuciłem ryb i system już nie ogarniał. A nie mogłem zwiększyć ilości węgla dla bakterii, bo wywaliło mi jakiś syf na dnie + cyjano z przelania kropelek:D. Cyjano i syf już ogarnięty. Ponadto przez kilka tygodni nie odsysałem syfu z sumpa bo mi już nie wystarczało wody w trakcie podmian. I pewnie wszystko do kupy miało wpływ na bielenie i parametry... W przyszłym tygodniu podkręcę węgiel i zobaczymy co będzie się działo. 

Zaczęła lecieć acropora turaki i dwie inne, które nie były w najlepszej kondycji. Turaki pewnie zaczęła lecieć bo ją ostatnio kilka razy ciąłem dla szczepek i dotykałem, a ona dotykania nie trawi. Na szczęście rośnie szybko i za kilka miesięcy odzyska swoją pierwotną wielkość, chyba, że się całkiem zawinie...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.09.2021 o 17:44, norbi2222 napisał:

Konsumpcja cały czas rośnie, w zasadzie co dwa tygodnie podkręcam pompy. Obecnie leje się 2 l/h odcieku z reaktora (jakieś 45 dKH) i po 550 ml płynów KH&pH+ i Ca&Mg +  stront.

Co to za magiczne płyny Kh&ph?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 hours ago, ilarios said:

Co to za magiczne płyny Kh&ph?

To płyny by podnieść pH przy reaktorze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik wraca do życia. Niestety  poleciał prawie cała kolonia Turaki, została kilku centymetrowa szczepka, zdechła złota millepora i jej mi najbardziej szkoda:(. Pozostałe koralowce rosną i znowu nabierają ładnych kolorów po wymianie wysłużonych świetlówek. Teraz jest bardziej niebiesko bo świeci 8 Blue+ i 2 Coral+, oczywiści do tego cztery niebieskie LED Bar.

Zastanawiam się na zmianą światła na ful LED. Rozważam zawieszenie lamp polskiej firmy Reef Factor -  Reef flare L PRO.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222a co sie stało z tą acaną którą trzymałeś w klatce . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Hoom napisał:

@norbi2222a co sie stało z tą acaną którą trzymałeś w klatce . 

Acany nadal są. Próbnie zdjąłem kratkę aby sprawdzić, czy Diacanthus nadal chce je zjeść. Okazało się, że już nie jest zainteresowany i od półtora miesiąca ich nie tyka, przynajmniej tych, które zostały;). Popołudniu jak będzie świecić światło to wrzucę zdjęcie.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś dwa lata i trzy miesiące pykło zbiornikowi. Niestety głownie w niebieskim trudno zrobić zdjęcie, a i mój kalkulator też nie daje rady.

Kilka fotek:

GtT0smO.jpg

UxAYfdB.jpg

PG7PExM.jpg

jTl7iNn.jpg

7KujeqC.jpg

8JhUkcW.jpg

2jDgy2w.jpg

oOEuGz6.jpg

88EJJTF.jpg

999YK6J.jpg

dyAwgIM.jpg

Iqkq9kY.jpg

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.