Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio niczego nowego nie dokładałeś ? 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Jacek56 napisał:

Ostatnio niczego nowego nie dokładałeś ? 

Nie dokładałem.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smutne jak lecą acropory , wszystko robisz co trzeba a i tak mogą polecieć . Ja powoli rezygnuje z nich i przerabiam zbiornik na lPS i miękkie . Jedną skale obsadziłem trzy kolorową papaya . Ładnie to wyglada 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Hoom napisał:

Smutne jak lecą acropory , wszystko robisz co trzeba a i tak mogą polecieć . Ja powoli rezygnuje z nich i przerabiam zbiornik na lPS i miękkie . Jedną skale obsadziłem trzy kolorową papaya . Ładnie to wyglada 

Ja ostatnio raczej nie robiłem co trzeba i to są efekty. Ale liczę, że za dwa miechy zbiornik znowu będzie cieszył oko.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, norbi2222 said:

Ja ostatnio raczej nie robiłem co trzeba i to są efekty. Ale liczę, że za dwa miechy zbiornik znowu będzie cieszył oko.

Ja podniosłem u siebie parametry . Mega ładnie wszystko rośnie ale acropory mi pociemniały . Szczególnie  te brązowe . Ale narazie nie myśle o tym czekam az biologia dobrze zaskoczy i wtedy zadbam o kolory 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zamontowaniu nowej lamy zaczynam lekko podkręcać odciek z reaktora i ilość płynów ,bo KH zaczęło wyraźnie spadać. Ciekawy jestem, czy dojdę do wartości jakie lałem przed padnięciem lampy T5. Wtedy lałem 1,5 l/h odcieku z reaktora  i po 500 ml płynów/24h. 

Zbijam również PO4, zakładam, że za jakiś tydzień lub dwa będzie taki jaki powinien być.

Na niektórych acroporach pomału zaczyna być widać lekką poprawę w kolorach...jest światełko w tunelu, że za jakiś czas wygląd zbiornika będzie przypominał ten, który był jeszcze trzy miesiące temu.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka przemyśleń o obecnym świetle:

Od piątku codziennie podkręcam o 10-15% odciek z reaktora i płyny. Szacuję, że w takim tempie za jakiś tydzień, półtora dojdę do wartości konsumpcji, które były przy T5. Jak już osiągnę te wartości to zacznę zmniejszać ilość światła, tak aby zbyt mocno nie pędzić koralowców...a skupie  się na kolorach - już na niektórych acroporach widać zmianę. Koralowce zaczynają wyrzucać nadmiar zooksantelli.

Obecnie lampy ustawione są tak: UV, fiolet, indygo, niebieski na 100%, zielony i czerwony na 70%, biały na 60%. Takie ustawienie odpowiada mi wizualne i koralowcom chyba też. Obecnie maksymalny pobór prądu flare to około 540 W. Czyli jakieś 260 W mniej niż przy T5. Myślę, że będę mógł je jeszcze o jakieś 80-100W skręcić. Jest szansa, że spokojnie oświetlę swój zbiornik z satysfakcjonującymi efektami z łącznym poborem prądu w granicach 650 W, a nie ponad 1 kW jak było wcześniej.

Taka ciekawostka: poprzedniej nocy  nie mogłem spać  i żeby nie przeszkadzać koleżance małżonce, to położyłem się na kanapie w salonie gdzie stoi akwarium. Rano obudziłem się z dziwnym wrażeniem, że coś mnie razi. Jak już się ocknąłem to uświadomiłem sobie, że razi mnie światło z akwarium i to poczucie rażenia mnie obudziło. Akwarium stoi jakieś 3,5 m od kanapy. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minutes ago, norbi2222 said:

Taka ciekawostka: poprzedniej nocy  nie mogłem spać  i żeby nie przeszkadzać koleżance małżonce, to położyłem się na kanapie w salonie gdzie stoi akwarium. Rano obudziłem się z dziwnym wrażeniem, że coś mnie razi. Jak już się ocknąłem to uświadomiłem sobie, że razi mnie światło z akwarium i to poczucie rażenia mnie obudziło. Akwarium stoi jakieś 3,5 m od kanapy. 

To znaczy, że to nie było rano tylko przedpołudnie :) Tłumaczyłem Ci kiedyś , o której godzinie jest "rano" .


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, montymick napisał:

To znaczy, że to nie było rano tylko przedpołudnie :) Tłumaczyłem Ci kiedyś , o której godzinie jest "rano" .

Każdy ma swoje rano. Moje jest 0 9.30:P.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj właśnie pojawia się kwestia o której kiedyś dyskutowałem z Freszem. Nie zawsze ilość idzie w parze z jakością. Zamiast ślepo dokładać Wattów warto poprawić jakość i dystrybucję światła nad zbiornikiem... Ps. Dawaj zdjęcie pod nowym słońcem... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.01.2022 o 10:32, norbi2222 napisał:

Dziś, po wielu tygodniach postanowiłem zmierzyć PO4 i ku mojemu zaskoczeniu, bo wiedziałem, że jest podwyższony, ale że  aż tak,  to się nie spodziewałem. Hanka ukazała moim oczom cyferki w wysokości 0,47. Takiego wyniku nigdy nie miałem w żadnym moim zbiorniku. Poza brakiem światła przez dwa tygodnie to drugi puzzel  w obrazku brązów w moim akwarium.

 

1642423922650.jpg

Zostało coś z tych akropor ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AnT napisał:

Zostało coś z tych akropor ? 

To jest zdjęcie z przed tygodnia. W całej przygodzie padły tylko trzy szczepki i dwa koralowce poleciały od dołu. Degradacja w tych dwóch szt. już się zatrzymała. Na to co było to jestem zaskoczony tylko takimi stratami.

2 godziny temu, dadario napisał:

Tutaj właśnie pojawia się kwestia o której kiedyś dyskutowałem z Freszem. Nie zawsze ilość idzie w parze z jakością. Zamiast ślepo dokładać Wattów warto poprawić jakość i dystrybucję światła nad zbiornikiem... Ps. Dawaj zdjęcie pod nowym słońcem... 

Jutro zrobię fotkę i wrzucę.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbert jak zbijesz PO4 . Ja przy zeo bardzo łatwo zbijam no3 ale PO4 jest ciężko zbić do 0.02 . Zatrzymuje mi sie na 0.17 i za nic nie mogę zjechać niżej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Hoom napisał:

Norbert jak zbijesz PO4 . Ja przy zeo bardzo łatwo zbijam no3 ale PO4 jest ciężko zbić do 0.02 . Zatrzymuje mi sie na 0.17 i za nic nie mogę zjechać niżej 

Wódeczka... U mnie działa jak złoto, w zasadzie można tym dowolnie regulować poziom NO3 i PO4

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Hoom napisał:

Norbert jak zbijesz PO4 . Ja przy zeo bardzo łatwo zbijam no3 ale PO4 jest ciężko zbić do 0.02 . Zatrzymuje mi sie na 0.17 i za nic nie mogę zjechać niżej 

Z 0,47 zjechałem ( dzisiaj) do 0,15. Robię to dwoma sposobami:  Podawałem Coral Snow Plus i zwiększyłem ilość węgla dla bakterii. Już nie podaję CSP, zostały tylko bakterie. Plus oczywiście sprzątanie, bo w ostatnich dwóch miesiącach zapuściłem zbiornik.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, norbi2222 said:

Z 0,47 zjechałem ( dzisiaj) do 0,15. Robię to dwoma sposobami:  Podawałem Coral Snow Plus i zwiększyłem ilość węgla dla bakterii. Już nie podaję CSP, zostały tylko bakterie. Plus oczywiście sprzątanie, bo w ostatnich dwóch miesiącach zapuściłem zbiornik.

Ja u siebie jak zwiększam dawkę węgla to schodzi no3 a PO4 stoi w miejscu . Już zastanawiam sie czy nie podać czegoś innego na zbicie PO4 np. aquaforest phosphate minus 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Hoom napisał:

Ja u siebie jak zwiększam dawkę węgla to schodzi no3 a PO4 stoi w miejscu . Już zastanawiam sie czy nie podać czegoś innego na zbicie PO4 np. aquaforest phosphate minus 

Prawdopodobnie zaczyna brakować NO3 i zatrzymuje się pobór PO4. Możesz sztucznie podbijać NO3 i PO4 powinno zejść do zera.

16 godzin temu, dadario napisał:

Dawaj zdjęcie pod nowym słońcem... 

Na szybko. 

 

1643104556692.jpg


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minutes ago, norbi2222 said:

Prawdopodobnie zaczyna brakować NO3 i zatrzymuje się pobór PO4. Możesz sztucznie podbijać NO3 i PO4 powinno zejść do zera.

Na szybko. 

 

1643104556692.jpg

Norbert ja dozuje no3 colombo , staram sie trzymać no3 min 2. A i tak nie daje rady zejść z PO4 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Hoom napisał:

Norbert ja dozuje no3 colombo , staram sie trzymać no3 min 2. A i tak nie daje rady zejść z PO4 

Podkręć o 20% pożywkę dla bakterii i poczekaj przynajmniej tydzień. PO4 musi zejść.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Hoom napisał:

Norbert ja dozuje no3 colombo , staram sie trzymać no3 min 2. A i tak nie daje rady zejść z PO4 

Za mało dajesz. Też to dozuję, i jak zwiększam dawkę NO3 to od razu PO4.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Diacanthus i korale?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam no3 na poziomie 2-3 a po4 rośnie pomimo dozowania bakterii i pożywki. Więcej pożywki nie mogę dozować bo później mam kożuch z filmu bakteryjnego na tafli wody. Bakterie przeróżne i efekt ten sam. Aby utrzymać po4 w okolicach 0,04 muszę używać gfo 50g (około 100ml a w obiegu 250 litrów) i wymieniać co miesiąc. Powodem tego jest cyrkulacja i drobinki mułu na skalach. Mocniejszej cyrkulacji nie mogę dać bo każde zwiększenie cyrkulacji męczy koralowce. Od czwartku mam testować jakieś fenomenalne bakterie, które będą w sprzedaży w drugiej połowie tego roku. W testach laboratoryjnych wypadły skuteczniej niż kilka wiodących producentów na europejskim rynku. Zjadają muł do zera, klarują wodę i nie drażnią koralowców w porównaniu do agresywnych szczepów. Jedyna moja nadzieja w tych bakteriach żeby uwolnić się od gfo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 hours ago, dla syna said:

Ja też mam no3 na poziomie 2-3 a po4 rośnie pomimo dozowania bakterii i pożywki. Więcej pożywki nie mogę dozować bo później mam kożuch z filmu bakteryjnego na tafli wody. Bakterie przeróżne i efekt ten sam. Aby utrzymać po4 w okolicach 0,04 muszę używać gfo 50g (około 100ml a w obiegu 250 litrów) i wymieniać co miesiąc. Powodem tego jest cyrkulacja i drobinki mułu na skalach. Mocniejszej cyrkulacji nie mogę dać bo każde zwiększenie cyrkulacji męczy koralowce. Od czwartku mam testować jakieś fenomenalne bakterie, które będą w sprzedaży w drugiej połowie tego roku. W testach laboratoryjnych wypadły skuteczniej niż kilka wiodących producentów na europejskim rynku. Zjadają muł do zera, klarują wodę i nie drażnią koralowców w porównaniu do agresywnych szczepów. Jedyna moja nadzieja w tych bakteriach żeby uwolnić się od gfo.

Podłączyłem aquaforest phosphate minus i spadek w dwa dni PO4 z 0,3 na 0,09 . Wygodny bardzo srodek ale muszę nowy filtr kupić bo ten co mam sie zapycha . A co to jest gfo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, katani napisał:

Jak Diacanthus i korale?

Coś sobie od czasu do czasu skubnie:D.

 

8 godzin temu, dla syna napisał:

Ja też mam no3 na poziomie 2-3 a po4 rośnie pomimo dozowania bakterii i pożywki. Więcej pożywki nie mogę dozować bo później mam kożuch z filmu bakteryjnego na tafli wody. Bakterie przeróżne i efekt ten sam. Aby utrzymać po4 w okolicach 0,04 muszę używać gfo 50g (około 100ml a w obiegu 250 litrów) i wymieniać co miesiąc. Powodem tego jest cyrkulacja i drobinki mułu na skalach. Mocniejszej cyrkulacji nie mogę dać bo każde zwiększenie cyrkulacji męczy koralowce. Od czwartku mam testować jakieś fenomenalne bakterie, które będą w sprzedaży w drugiej połowie tego roku. W testach laboratoryjnych wypadły skuteczniej niż kilka wiodących producentów na europejskim rynku. Zjadają muł do zera, klarują wodę i nie drażnią koralowców w porównaniu do agresywnych szczepów. Jedyna moja nadzieja w tych bakteriach żeby uwolnić się od gfo.

Ustaw cyrkulację na taflę wody i nie będzie problemu z kożuchem. Bio Mate z KZ dosyć dobrze działa na syf na skale.

 

40 minut temu, Hoom napisał:

A co to jest gfo?

Absorber PO4 np. tlenek żelaza lub glinu.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.