Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, Hoom napisał:

Podłączyłem aquaforest phosphate minus i spadek w dwa dni PO4 z 0,3 na 0,09 . Wygodny bardzo srodek ale muszę nowy filtr kupić bo ten co mam sie zapycha . A co to jest gfo?

Leję to od kilku lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minutes ago, dla syna said:

Leję to od kilku lat.

Pomyliłeś środki myślisz pewnie o nitraphos minus a mi chodzi o phosphate minus . Ten 2 jest na zbicie PO4 i naprawdę dobrze działa i to nie jest płyn 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Hoom napisał:

Pomyliłeś środki myślisz pewnie o nitraphos minus a mi chodzi o phosphate minus . Ten 2 jest na zbicie PO4 i naprawdę dobrze działa i to nie jest płyn 

Tak, racja. Pomyliłem produkt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Hoom napisał:

Pomyliłeś środki myślisz pewnie o nitraphos minus a mi chodzi o phosphate minus . Ten 2 jest na zbicie PO4 i naprawdę dobrze działa i to nie jest płyn 

Jak się wyczerpie to będziesz miał ponowny skok PO4. Działa jak każde GFO. Jak bakterie sobie nie radzą, to zmniejsz ilość jedzenia i posprzątaj w zbiorniku. Bo dodając tylko absorber eliminujesz skutek a nie przyczynę.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minutes ago, norbi2222 said:

Jak się wyczerpie to będziesz miał ponowny skok PO4. Działa jak każde GFO. Jak bakterie sobie nie radzą, to zmniejsz ilość jedzenia i posprzątaj w zbiorniku. Bo dodając tylko absorber eliminujesz skutek a nie przyczynę.

Norbert ja na stole w kuchni nie mam tak czysto jak w akwarium . Zero glonow , cyjano , detrusu itp. Odpieniacz mi robi z 150ml urobku na miesiąc . Może fakt ze trochę za dużo karmie ale nie na tyle by az tak podskoczyło PO4 . Clarisea ledwo sie rusza tak czysta jest rolka . Mam ten sam reaktor zeo co ty masz może trochę zwiększę przepływ . Trochę sie boje wrócić do starego reaktora by znów nie mieć za bardzo wypranej wody 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Hoom napisał:

Norbert ja na stole w kuchni nie mam tak czysto jak w akwarium . Zero glonow , cyjano , detrusu itp. Odpieniacz mi robi z 150ml urobku na miesiąc . Może fakt ze trochę za dużo karmie ale nie na tyle by az tak podskoczyło PO4 . Clarisea ledwo sie rusza tak czysta jest rolka . Mam ten sam reaktor zeo co ty masz może trochę zwiększę przepływ . Trochę sie boje wrócić do starego reaktora by znów nie mieć za bardzo wypranej wody 

Zmniejsz ilość jedzenia i podkręć trochę pożywkę. Jak podajesz polip-booster to zmniejsz ilość albo nawet całkowicie odstaw. Same bakterie powinny wyzerować wodę. Przepływ przez reaktor ustaw na jakieś 450 l/h. Za dwa tygodnie nie będzie śladu po PO4 bez absorberów.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Hoom napisał:

Norbert ja na stole w kuchni nie mam tak czysto jak w akwarium . Zero glonow , cyjano , detrusu itp. Odpieniacz mi robi z 150ml urobku na miesiąc . Może fakt ze trochę za dużo karmie ale nie na tyle by az tak podskoczyło PO4 . Clarisea ledwo sie rusza tak czysta jest rolka . Mam ten sam reaktor zeo co ty masz może trochę zwiększę przepływ . Trochę sie boje wrócić do starego reaktora by znów nie mieć za bardzo wypranej wody 

U mnie tak samo. Leję regularnie np pro od Af w podwójnej dawce plus dedykowane bakterie, NO3 stabilne od kilku miesięcy - ok 2mg/l (czyli jest), a PO4 bez regularnie wymianego adsorbera szybuje ponad 0,2....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

 

Ustaw cyrkulację na taflę wody i nie będzie problemu z kożuchem. Bio Mate z KZ dosyć dobrze działa na syf na skale.

Jak tak zrobiłem to Kisiel czekoladowy się zbierał w narożnikach przy tafli. Co jakiś czas glut się odklejał i wpadał w grzebień blokując przepływ i podnosił poziom wody. Musiał bym stać przy zbiorniku i warzechą bełtać gluty a to nie wchodzi w grę. Plan jest taki aby zastosować nowe bakterie oraz uruchomić lampę uv w trybie ciągłym. Kz bio-mate używam i od jakiegoś czasu bakterie te nie wyrabiają. Jak zwiekszam ilość bakterii to korale dostają po kondycji gdyż są zbyt agresywne w większej ilości. A mniejsza ilość nie daje rady. Moje max bezpieczne dla zbiornika to 3 krople 2x na tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minutes ago, norbi2222 said:

Zmniejsz ilość jedzenia i podkręć trochę pożywkę. Jak podajesz polip-booster to zmniejsz ilość albo nawet całkowicie odstaw. Same bakterie powinny wyzerować wodę. Przepływ przez reaktor ustaw na jakieś 450 l/h. Za dwa tygodnie nie będzie śladu po PO4 bez absorberów.

I tu wlanie mam problem bo lalem już 16ml na dobę nitraphos minus i PO4 nawet nie drgnęło . Leciało w dół tylko no3 . Podbiłem no3 nawet do 5 dawałem tez bakterie codziennie i nic nie pomogło . Ciagle było po4 powyżej 0,3 . 
sprobuje mniej karmić zobacze co sie stanie 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Arek77 napisał:

np pro od Af

Moim zdaniem jest to słaby produkt. Zmień na NitraPhos Minus.

4 minuty temu, Hoom napisał:

I tu wlanie mam problem bo lalem już 16ml na dobę nitraphos minus i PO4 nawet nie drgnęło . Leciało w dół tylko no3 . Podbiłem no3 nawet do 5 dawałem tez bakterie codziennie i nic nie pomogło . Ciagle było po3 powyżej 0,3 . 
sprobuje mniej karmić zobacze co sie stanie 

Jakie jest Kh?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I tu wlanie mam problem bo lalem już 16ml na dobę nitraphos minus i PO4 nawet nie drgnęło . Leciało w dół tylko no3 . Podbiłem no3 nawet do 5 dawałem tez bakterie codziennie i nic nie pomogło . Ciagle było po4 powyżej 0,3 . 
sprobuje mniej karmić zobacze co sie stanie 
Ostatnio pisałeś że zeovit taki świetny bo masz kontrole nad nutrentami, że żeglujesz nini jak chcesz... niejednokrotnie pytałem cie o zalety zeo to piszesz cos co jest osiągalne przy innych metodach a później w innym wątku czy na grupie fb sam zaprzeczasz swoich teori.

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minutes ago, Rezus said:

Ostatnio pisałeś że zeovit taki świetny bo masz kontrole nad nutrentami, że żeglujesz nini jak chcesz... niejednokrotnie pytałem cie o zalety zeo to piszesz cos co jest osiągalne przy innych metodach a później w innym wątku czy na grupie fb sam zaprzeczasz swoich teori.

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka
 

Dalej uważam ze ZEOvit jest super i napewno z niego nie zrezygnuje . Pozwala idealnie kontrolować parametry z lekkim problemem PO4 jezeli chodzi o dojście do zera u mnie może ktoś inny tego nie ma . 
dla mnie największą zaletą ZEOvit to bardzo duża ilość bakterii w systemie nie osiągalna inną metodą może z wyłączeniem probiotycznej ale nie znam tej metody . Pozwala to na kontrole dino , cyjano , glonów i urozmaica pokarm dla korali . Niestety to nie jest łatwa metoda prowadzenia zbiornika . Wiem bo zagłodziłem korale przez nią mając za duży przepływ przez złoże . 
przepraszam Norbert ze zaśmiecam twój wątek 

@norbi2222 tak sobie myśle teraz ze mam trochę za mało kamyków w filtrze może dlatego tak słabo mi schodzi PO4 . Zmniejszyłem ilość ZEOvit jak zmieniłem reaktor by biologia szybciej wróciła na prostą 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Hoom napisał:

@norbi22229 plus minus 0.1

Zejdź z Kh do mniej więcej 7. Metody probiotyczne znacznie lepiej działają przy niższym Kh.

Godzinę temu, Hoom napisał:

tak sobie myśle teraz ze mam trochę za mało kamyków w filtrze może dlatego tak słabo mi schodzi PO4 . Zmniejszyłem ilość ZEOvit jak zmieniłem reaktor by biologia szybciej wróciła na prostą 

 Dodaj tyle kamieni ile powinno być. W Twoim przypadku chyba 1,2 l i ustaw przepływ na 450 l/h. Poczekaj przynajmniej tydzień i patrz co będzie się działo.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć jak już ogarniesz światło. To opisz coś o ustawieniach lamp.

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222ty cały czas bez odpieniacza w zbiorniku ? . Od kilku miesięcy mój odpieniacz robi tylko za napowietrzanie urobku mam z 100ml na miesiąc lub wcale . Zastanawiam sie by go wywalić i wstawić jakiś zwykły brzęczyk . W tej chwili i tak dozuje no3 by podnieść parametry to poco mi ten odpieniacz co o tym sądzisz 

Trochę obawiam sie o spadek pH ale dozuje ten twój srodek pH/kh wie poprostu dam go więcej 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Hoom napisał:

@norbi2222ty cały czas bez odpieniacza w zbiorniku ? . Od kilku miesięcy mój odpieniacz robi tylko za napowietrzanie urobku mam z 100ml na miesiąc lub wcale . Zastanawiam sie by go wywalić i wstawić jakiś zwykły brzęczyk . W tej chwili i tak dozuje no3 by podnieść parametry to poco mi ten odpieniacz co o tym sądzisz 

Trochę obawiam sie o spadek pH ale dozuje ten twój srodek pH/kh wie poprostu dam go więcej 

Tak, zbiornik cały czas działa bez odpieniacza. Jak wyjmiesz swój to na pewno spodziewaj się spadku pH. Najwyżej podkręcisz trochę pH&KH. Masz inną filtrację mechaniczną np rollermat? Jeżeli masz to powinno działać. 

 

W dniu 29.01.2022 o 21:36, Luigi napisał:

Cześć jak już ogarniesz światło. To opisz coś o ustawieniach lamp.

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka
 

Takie zrobiłem ustawienia. Dobierałem kolor do tego co mi się podoba. Koralowcom chyba też odpowiada, bo konsumpcja wróciła do staną z przed awarii. 

 

Ustawienia lampy.jpg


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz ma wplyw na wysokosc  pH w jedna i w druga strone, zalezy od steżenia CO2 w powietrzyu. Jezeli jest go malo ze wzgledu na dobrze wentylowane pomieszczenie odpieniacz """odgazuje"" nam akwarium niwelujac roznice. Po prostu trzrba pamietac ze odpieniacz rozpuszca w wodzie nie tylki powietrze ale i inne gazy ktore sie w nim znajdują.

Osobiscie przy metodaxh dozowania bakterii i pożywek wymiana gazowa, napowietrzanie jest bardzo wazne. Bakteerie produkują Co2 a ich zwiekszona ilosc ma wplyw na pH. 

 

Trochę inna sytuacja jak ktos ma refugiun.

Brzeczek i kamień jest chyba  najlepszym rozwiazaniem

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222mam clarisea i filtr przepływowy z 20L kulek , reaktor zeo i z 20Kg żywej skaly z frachtu w sumpie . 
wywale dziś odpieniacz i za miesiąc zrobię icp . Ciekawi mnie stront i micro 

@Grzegorz Dyzmaja o pH nie martwię sie wcale Norberta płyny robią cuda . Mogę ustawić pH w zbiorniku jakie chce . A właśnie @norbi2222za miesiąc dwa znów zamówię od ciebie tego trochę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekhem, o jakich "płynach na pH" mowa? ;) Pytam, bo mam spore wahania dobowe i kombinuję, jak do tego podejść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, Robin_PL said:

Ekhem, o jakich "płynach na pH" mowa? ;) Pytam, bo mam spore wahania dobowe i kombinuję, jak do tego podejść.

@norbi2222ma na sklepie napisz do niego na priv . Polecam działają idealnie z tym ze podnoszą tez kh 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom

Tak działa soda kaustyczna. Wiąze  Co2 tworząc KH. 

Samo podbicie pH  czyli zniwelowanie CO2 ktore wyprodukowaly bakterie nie zwalnia nas z pamietania ze zużyły do tego znaczną ilosc tlenu. 

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Grzegorz Dyzma napisał:

@Hoom

Tak działa soda kaustyczna. Wiąze  Co2 tworząc KH. 

Samo podbicie pH  czyli zniwelowanie CO2 ktore wyprodukowaly bakterie nie zwalnia nas z pamietania ze zużyły do tego znaczną ilosc tlenu. 

To prawda, że bakterie zużywają tlen i to sporo. Jednak jak mamy dobrą cyrkulację w zbiorniku co skutkuje dużym ruchem tafli wody, to wymiana gazowa jest bardzo duża i nie potrzebny do natleniania jest odpienbiacz, czy brzęczyk.  W poprzednim zbiorniku i w obecnym nie stosuję odpieniacza, prowadzę zbiornik metodą priobiotyczną i nie zdarzyła się sytuacja aby w zbiorniku zrobiła się przyducha. Nawet przy tak dużej obsadzie koralowców (myślę o nocy) i ryb jaką mam w zbiorniku. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2.5 roku prowadzilem system bez odpieniacza, bez bakterii pozywek, ale za to na innym """konsumencie"" tlenu DSB. Refugium, falowanie wody, cisnienie atmosferyczne natlenia wode. 

ALBO zakwasza jesli w pomieszczeniu mamy Co2 powyzej 450 PPM a srednio mamy 2 razy tyle i wiecej.  Domowe lub biurowe mierniki Co2 dają nam swietny obraz systuacji jak latwo co2 rozpuszcza sie w wodzie. Majac zaciąg z zewnątrz pomagamy akwarium w znacznym stopniu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć DSB to strefa beztlenowa, czyli tlenu do konsumpcji nie potrzebuje ?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.