Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@Jacek56

Dolna strefa nie ale gorna tak i jest to kluczowe. BEZ organizmów kopiacych w gornej strefie  ktore muszą czysms oddychac DSB wczesniej lub później skazane jest na porazke. 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Grzegorz Dyzma napisał:

2.5 roku prowadzilem system bez odpieniacza, bez bakterii pozywek, ale za to na innym """konsumencie"" tlenu DSB. Refugium, falowanie wody, cisnienie atmosferyczne natlenia wode. 

ALBO zakwasza jesli w pomieszczeniu mamy Co2 powyzej 450 PPM a srednio mamy 2 razy tyle i wiecej.  Domowe lub biurowe mierniki Co2 dają nam swietny obraz systuacji jak latwo co2 rozpuszcza sie w wodzie. Majac zaciąg z zewnątrz pomagamy akwarium w znacznym stopniu.

Doświadczenia wielu akwarystów wskazują, że zmiana pH w zbiorniku poprzez wyprowadzenie dolotu do odpieniacza są, jednak bardzo małe. Stad to założenie jest raczej mało efektywne. Podłączanie pochłaniaczy CO2 trochę lepiej się sprawdza jednak koszt jest znaczny.  Prócz CO2 w pomieszczeniu mamy inne gazy, którymi oddychamy i w kontekście natlenienia wody jest to wystarczające. Do radzenia sobie z CO2 w zbiorniku w mojej sytuacji rozwiązaniem jest NaOH. Wypróbowałem w mojej karierze akwarysty morskiego wiele różnych podejść i to, które praktykuje w obecnym zbiorników najlepiej się sprawdza, poza tym jest rozwiązaniem ekonomicznym. A mój zbiornik niech sam powie...

44 minuty temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Dolna strefa nie ale gorna tak i jest to kluczowe. BEZ organizmów kopiacych w gornej strefie  ktore muszą czysms oddychac DSB wczesniej lub później skazane jest na porazke. 

Jeżeli jest wystarczająco natleniona woda, która obmywa DSB, to z jakiego powodu górna warstwa miała by być niedotleniona?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222

Zgodze, ze wielu przypadkach wystawienie zaciagu moze nie wiele zmienic bo sytuacje smogową zimą mamy jaka mamy. PH w zbiorniku i tak leci bo co2 wchłania sie przez tafle wody w pomiesczczeniu. Jednak przy w miare czystym powietrzu zaciaganym z zewnątrz moze zapobiec spadkowi ponizej 7.8, a zaciąg z wewnątrz spowduje zjazd na  7.6. 

Pisze to na swoim przypadku.

A przy 7.6 to juz Euphilie lubią odklejac sie od szkieletu, a dodajac do niskiego PH wysoki poziom PO4 to naprawde proszenie sie o klopoty.

Jest jescze jeden bardzo istotny aspekt. W zamknietym pomiesczeniu nie raz mamy wrazenie ze nie ma czym oddychac. Ilosc co2 szybko wzrasta a spada poziom o2. Zmienia sie proporcja mieszanki czegos co nazywamy powietrze. Akwarium nie łampie oddechu jak my ze uchylimy okno , przewietrzymy sie 5 minut i juz lepiej. Przy zaciagu z zewnątrz PH i tak leci bo respiracja zachodzi czy nam sie podoba czy nie.  Ale rozpuszczamy o niebo lepszą mieszanke gazow. 

Sprawa napowietrzania, odgazowywania to temat chyba troche nie przerobiony.  Samo pH i wplyw na tempo wzrostu oraz wybarwienia korali to jedno, ALE kalcyfikacja  jest to mocno połaczonae z iloscią tlenu w wodzie. To ze ogarniemy problem dwutlenku wegla to nie oaznacza ze rozpuściliśmy wiecej tlenu a tylko zneutralizowalismy dwutlenek.

Co do ilosci tlenu w DSB kazdy organizm od bakterii po rybe ma swoja granice. Nie raz ludzie maja przyduche czesc ryb  ledwo dyszy i zalicza zgon inne plywa normalnie. To samo jest z organizmamy w DSB.  W akwarium tlen spadnie o 0.5 mg/ l)l i wiekszosc ryb nie poczuje. A dla tych co w piasku to byc albo nie byc. Wystarczy ze temperatura nam skoczy nieznacznie i juz zwiększy sie tempo metabolizmu kazdego organizmu.

Poziom tlenu w gornej warstwie DSB jest kluczowy. Nie tylko ze mamy tam najwoecej zycia ale dlatego ze tu wnika nam detrytus i przy spadku tlenu nastepuje gnicie i beztlenowy rozklad bialek. Mamy siarkowdor. 

Zapewne siarkowodor mozemy miec w DSB ale jest to normalny proces i odbywa sie w najniższych warstwach. Podróżujący w gore gaz dochodzi do strefy tlenowej utlenia sie w siarke. Jest bezpiecznie.

Jezeli to samo wytworzy nam sie w gornej warstwie to siarkowodór idzie juz prosto w kolumne wody.  Tak właśnie  powstały  nie mity a nagłe sytyacje ze cos wybuchlo.  Wtedy placz jaka to be be metoda.

 

 

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz Dyzma Poruszamy się w bardzo skrajnych założeniach, które się zdążają, jednak nie są normą. W moim zbiorniku również zaszedł tak  skrajny przypadek, pH spadło do 7.4 co spowodowało "rozpuszczanie" się koralowców. Czynnikami  wpływającymi na spadek pH był reaktor wapnia, który mocno zaczął zakwaszać wodę i wysoki poziom CO2 w pomieszczeniu, w którym stoi akwarium oraz brak odpieniacza. Żadnego z tych czynników nie wyeliminowałem. Jedynie co zrobiłem, to zająłem się rozpuszczonym w wodzie CO2 . To wystarczyło do rozwiązania problemu z niskim pH. Co pokazuje, że nie jest problemem O2. Przy sporej obsadzie koralowców  jest ono produkowane przez zooksantelle w trakcie dnia oraz dostarczane przez falowanie wody - jeżeli nawet w powietrzu jest spora ilość CO2.

Z powyższego uważam, że nie jest problemem niski poziom O2 tylko wysoki poziom CO2. Rozwiązanie tego problemu jest wystarczające. Oczywiście można to zrobić na wiele sposobów.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Na kilku krzakach w pojedynczych gałązkach zeszła tkanka na końcówkach. W większości koralowców jest bardzo słabe lub w ogóle  nie występujące polipowanie. Co prawdopodobnie jest efektem przypalenia przez światło. Zmniejszyłem intensywność światła ze 100% do 80%, przy ustawieniach uv, fiolet indygo, niebieski na 100%, czerwony i zielony 50%, a biały 70%.  W takich maksymalnych ustawieniach lampa świeci przez 7 godzin, pozostały czas to rozjaśnianie i ściemnianie.  Poobserwuje koralowce przez najbliższe dwa tygodnie i zobaczymy, czy zatrzyma się utrata tkanki na końcówkach gałązek. 

Z dobrych informacji to część koralowców zaczyna dobrze wyglądać, a tak ładnie wybarwioną różową policoporę to już dawno nie widziałem w swoim zbiorniku.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainwestowałbyś w czujnik to byś wiedział ciut lepiej ile światła i jakiego jest ;)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, katani napisał:

Zainwestowałbyś w czujnik to byś wiedział ciut lepiej ile światła i jakiego jest ;)

Muszę się do Ciebie uśmiechnąć o pożyczkę czujnika:P. Na razie eksperymentuję i staram się czytać z koralowców...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA to u siebie tak czytałem, że mi formozy w dół zaczęły rosnąć po zmianie światła ;)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, katani napisał:

JA to u siebie tak czytałem, że mi formozy w dół zaczęły rosnąć po zmianie światła ;)

Jest to jeden z objawów, jednak on potrzebuje czasu aby go zauważyć. W  moim zbiorniku efekt zaszedł znacznie szybciej.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy mieszkaniec zbiornika. Bardzo ciekawa ryba...nieźle sobie radzi z Xanthurum i Białobrodym mimo tego, że jest wielokrotnie mniejszy od nich.

 

1645124153962.jpg


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam żadnej mniejszej ryby od białobrodego nie widzę 

Idolek?

 

Czy henichus?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Raff 2020 napisał:

Ja tam żadnej mniejszej ryby od białobrodego nie widzę 

Idolek?

 

Czy henichus?

 

To, że Rafał nie widzisz to nie znaczy, że nie ma:P. To jest Heniochus acuminatus.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się największy.

Na ostatnich zakupach korciło mnie, żeby go mieć :wub:

Napisz coś o nim, czy bezpieczny dla korali, dla innych mieszkańców?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Raff 2020 napisał:

Wydaje się największy.

Na ostatnich zakupach korciło mnie, żeby go mieć :wub:

Napisz coś o nim, czy bezpieczny dla korali, dla innych mieszkańców?

Kwestia perspektywy. Heniochus acuminatus raczej nie należy do super bezpiecznych dla koralowców, jak to chetonikowate. W sklepie przez miesiąc pływał z LPS-ami i nie obserwowałem z jego strony zainteresowania koralowcami. W moim zbiorniku lubi sobie podskubać SPS-a. Mam ich tyle, że kilkucentymetrowa rybka pewnie nie zeżre wszystkich:D. Diacanthus też lubi skubać i przez prawie rok nie zażarł, to i ten nie da rady. A jak okaże się bardziej skuteczny od  diacanthusa to wróci do sklepuB).


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222a idol nie skubie ci korali? . Kumpel miał idola to była kosiarka na lPSy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Hoom napisał:

@norbi2222a idol nie skubie ci korali? . Kumpel miał idola to była kosiarka na lPSy 

To nie Idolek, ale też lubi polipy:P.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem dużą podmianę, około 200 l, aby odświeżyć wodę i posprzątać. Ku mojemu zdziwieniu zużyłem prawie całą wodę do odessania syfu ze zbiornika i sumpa.  Nie spodziewałem się, że jest go aż tyle. Miało być szybko, a zajęło mi to ponad 4 godziny. Przyszłym tygodniu zrobię kolejną dużą podmianę. Niestety nie mam w czym przygotować więcej niż 200 l wody. Chętnie zrobiłbym ze 30% podmianę.

Dzisiaj podkręciłem lampy o 10%, teraz pracują na 90% swojej intensywności.  Zobaczymy jak będą reagować koralowce.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, norbi2222 napisał:

Wczoraj zrobiłem dużą podmianę, około 200 l, aby odświeżyć wodę i posprzątać. Ku mojemu zdziwieniu zużyłem prawie całą wodę do odessania syfu ze zbiornika i sumpa.  Nie spodziewałem się, że jest go aż tyle. Miało być szybko, a zajęło mi to ponad 4 godziny. Przyszłym tygodniu zrobię kolejną dużą podmianę. Niestety nie mam w czym przygotować więcej niż 200 l wody. Chętnie zrobiłbym ze 30% podmianę.

Dzisiaj podkręciłem lampy o 10%, teraz pracują na 90% swojej intensywności.  Zobaczymy jak będą reagować koralowce.

Na syf znam fajny patent odpowiednio duzy durszlak z wata, puszczasz w to wodę z akwa, a caly ten setup  siedzi w sumpie. Jedyne co robisz to podkręcasz obiegówkę lub co jakiś czas przerywasz zabieg bo poziom wody w sumpie sie podnosi. Podmienic wode swoja droga ale tak jestes w stanie caly lotny syf przefiltrować. No chyba ze koniecznie chcesz od razu wode z syfem w kibel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, sith114 napisał:

Na syf znam fajny patent odpowiednio duzy durszlak z wata, puszczasz w to wodę z akwa, a caly ten setup  siedzi w sumpie. Jedyne co robisz to podkręcasz obiegówkę lub co jakiś czas przerywasz zabieg bo poziom wody w sumpie sie podnosi. Podmienic wode swoja droga ale tak jestes w stanie caly lotny syf przefiltrować. No chyba ze koniecznie chcesz od razu wode z syfem w kibel.

Jest to rozwiązanie i czasem z niego korzystam. Jednak wolę zrobić podmianę wody. Podmiana zawsze dobrze robi mojemu zbiornikowi.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nigdy nie odsysam syfu mam taką cyrkulację ze wszystko jest w toni i wpada do clarisea . W sumpie mam cyrkulator mp40 i on robi takie zamieszanie ze niema szans na zalegający detrus . Dziś kupiłem dwie babki by czyściły piasek ciekawy jestem czy nie będą obsypywać korali 

A podmiany robie 30% raz na miesiąc po tym jak wywaliłem prawie wszystkie SPSy nie muszę tego robić czesto 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222a powiec mi jak z idolem u ciebie nie podgryza ci on korali 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom Norbert już Ci pisał... To nie Idol... Zerknij kilka postów wyżej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, dadario said:

@Hoom Norbert już Ci pisał... To nie Idol... Zerknij kilka postów wyżej...

Omg . To prawda pisał . Dzięki . U mnie w sklepie maja idole i bardzo mnie korci kupić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Hoom napisał:

Omg . To prawda pisał . Dzięki . U mnie w sklepie maja idole i bardzo mnie korci kupić 

Idolek jeszcze chętniej podgryza koralowce niż Heniochus acuminatus. Mój upatrzył sobie policiporę zieloną i namiętnie ją skubie, pozostawia takie wyskubane ślady...Ponadto idolek jest trudny do wykarmienia, nawet jak już w sklepie je. Dodatkowo Twój zbiornik jest za mały dla tej ryby. Nie zmienia to faktu, że to piękna ryba.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.