Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie też zimą bywają większe różnice. LAtem jednak okna cały czas pootwierane i się mieszkanie wietrzy. Zimą sie więcej "huha" w domu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, norbi2222 napisał:

bardzo niskie Ph (rano - 7,6)

Filtruj powietrze przez wapno sodowane. Takie, jak w aparatach tlenowych. Wychwytuje CO2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Reefbos napisał:

Filtruj powietrze przez wapno sodowane. Takie, jak w aparatach tlenowych. Wychwytuje CO2.

Nie używam odpienacza, wapno sodowane odpada. Muszę znaleźć inny sposób podbicia Ph, pewnie będzie to  sposób chemiczny.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, norbi2222 napisał:

Nie używam odpienacza

Sorry przegapiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, norbi2222 napisał:

 

2 godziny temu, norbi2222 napisał:

Cały dzień nie było nikogo w domu, no prawie nikogo - kot został;) Rano porządnie przewietrzyłem, jest ciepło to okno zostawiłem rozszczelnione i do sumpa wrzuciłem kostkę napowietrzającą. Na chwilę obecną Ph 8,06 - jak by tak było rano to byłoby super.

Czyli mamy przyczynę, brak wentylacji. Można się bawić w wodę wpienną ale potrzebujesz do tego pompę perystaltyczną i mieszacz. Inne rozwiązania są niebezpieczne. Dozujesz 1kropla na 1sek od zmroku do świtu. 

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek Woda wapienna też podnosi Ca? Jak to wpływa na poziom Ca jeśli używasz reaktora? Przy ballingu nie ma problemu, bo każdy składnik osobno się dozuje.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Jacek Woda wapienna też podnosi Ca? Jak to wpływa na poziom Ca jeśli używasz reaktora? Przy ballingu nie ma problemu, bo każdy składnik osobno się dozuje.

Kiedyś reaktor wapnia używano tylko z kalkwasser i ludzie bez testów ICP potrafili to wyregulować. :)  A tak na poważenie robisz testy i regulujesz przy pomocy pomp perystaltycznych.

Jeszcze zapomniałeś dodać, że woda wapienna wiąże fosforany i jak masz wyliczoną dawkę jakiegoś absorbera to trzeba będzie to liczyć na nowo.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Jacek56 napisał:

Jeszcze zapomniałeś dodać, że woda wapienna wiąże fosforany i jak masz wyliczoną dawkę jakiegoś absorbera to trzeba będzie to liczyć na nowo.

Na szczęście nie używam absorbera:P

 

12 godzin temu, Jacek56 napisał:

Czyli mamy przyczynę, brak wentylacji. Można się bawić w wodę wpienną ale potrzebujesz do tego pompę perystaltyczną i mieszacz. Inne rozwiązania są niebezpieczne. Dozujesz 1kropla na 1sek od zmroku do świtu.

Mieszkanie jest codziennie wietrzone i to kilka razy. Na noc zostawiłem rozszczelnione okno i to nie wiele dało, rano Ph znowu bardzo niskie.

A co do wody wapiennej, masz racje, że bez  mieszacza się nie da. Muszę kupić mieszacz, pompę perystaltyczną mam. Po to przechodziłem na reaktor, żeby nie mieszać prochów, a tu chcąc nie chcąc trzeba będzie mieszać:banghead

11 godzin temu, katani napisał:

Jacek Woda wapienna też podnosi Ca? Jak to wpływa na poziom Ca jeśli używasz reaktora? Przy ballingu nie ma problemu, bo każdy składnik osobno się dozuje.

Woda wapienna podbija też KH. Po prostu zmniejsza się odciek z reaktora. Kiedyś podbijali parametry tylko wodą wapienną, a jak brakowało to podłączali reaktor.

Tutaj filmik mówiący o działaniu kalkwassera

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj podkręciłem pompę obiegową o jakieś 50%, liczę, że przez sump przelewa się około 15000 l/h. Zobaczymy za kilka dni, czy poprawi się Ph.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz jeszcze miejsce w szafce by to zmieścić . To nie jest małe urządzenie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że zakwaszasz wodę. Niestety na kwas trzeba zasadę aby zneutralizować 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to postanowiłem wprowadzić mocną zasadę do zbiornika, żeby podnieść Ph. Zacząłem podawać  wodorotlenek sodu (NaOH), plus chlorek wapnia, żeby nie rozjechać stosunku Kh do Ca. Ponadto cały czas działa reaktor.  Na chwilę obecną leje po 50 ml na dobę. Widzę zmianę Ph, do założonego celu jeszcze trochę, pewnie będę musiał dojść do 100 ml na dobę.

Marcin (@Yogher), dzięki za podpowiedź.

@tomi1140 wklejam zdjęcie, o które prosiłeś.

yOhMkcR.jpg

 

 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W stopce widnieje  8 ph ... czy jest sens aż tak ryzykować?

Cóż takiego się dziej w zbiorniku że aż takie ciężkie działo wytoczyłeś?

Wietrzenie mieszkania nic ci nie da - tylko i wyłącznie wężyk odpieniacza lub napowietrzacza za okno na stałe. Wtedy po czasie zobaczysz pierwsze efekty..

Stosowałem kiedyś sodę oczyszczoną i szybko z tego zrezygnowałem. Jak masz reaktor Ca to siłą rzeczy aż prosi się o mixer dla balansu ph.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, R.I.P napisał:

W stopce widnieje  8 ph ... czy jest sens aż tak ryzykować?

Cóż takiego się dziej w zbiorniku że aż takie ciężkie działo wytoczyłeś?

Wietrzenie mieszkania nic ci nie da - tylko i wyłącznie wężyk odpieniacza lub napowietrzacza za okno na stałe. Wtedy po czasie zobaczysz pierwsze efekty..

Stosowałem kiedyś sodę oczyszczoną i szybko z tego zrezygnowałem. Jak masz reaktor Ca to siłą rzeczy aż prosi się o mixer dla balansu ph.

PK

To co jest w stopce jest nieaktualne. W ostatnim czasie Ph spadało nawet do 7.4 rano, wieczorem rosło do 7.8. Kalcyfikacja zmniejszyła się o 50% i koralowca zaczęły się rozpuszczać.  Zastanawiałem się nad wodą wapienną, jednak zrezygnowałem. Uważam, że wodorotlenek sodu jest bezpieczniejszy od wody wapiennej. 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbert, obserwuję z zaciekawieniem i trzymam kciuki! ;)

PS. wodorotlenek sodu to chyba nie aż tak ciężkie działo ;) za oceanem coraz więcej osób stosuje tę metodę, ważne żeby nie przekraczać pH 8,3-8,5, bo potem kamien (weglan wapnia) trzeba zeskrobywać zewsząd ;)


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Yogher napisał:

Norbert, obserwuję z zaciekawieniem i trzymam kciuki! ;)

PS. wodorotlenek sodu to chyba nie aż tak ciężkie działo ;) za oceanem coraz więcej osób stosuje tę metodę, ważne żeby nie przekraczać pH 8,3-8,5, bo potem kamien (weglan wapnia) trzeba zeskrobywać zewsząd ;)

Coś więcej możesz napisać o tym sposobie? 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, R.I.P napisał:

W stopce widnieje  8 ph ... czy jest sens aż tak ryzykować?

Cóż takiego się dziej w zbiorniku że aż takie ciężkie działo wytoczyłeś?

Wietrzenie mieszkania nic ci nie da - tylko i wyłącznie wężyk odpieniacza lub napowietrzacza za okno na stałe. Wtedy po czasie zobaczysz pierwsze efekty..

Stosowałem kiedyś sodę oczyszczoną i szybko z tego zrezygnowałem. Jak masz reaktor Ca to siłą rzeczy aż prosi się o mixer dla balansu ph.

PK

Cholera gdzieś wsysło moją wczorajszą odpowiedź!

Ph i inne wyniki w stopce dawno nieaktualne.  Muszę usunąć stopkę.

Myślę, że wodorotlenek sodu jest znacznie bezpieczniejszy niż  woda wapienna. Łatwo go kontrolować.

10 godzin temu, Jacek56 napisał:

Coś więcej możesz napisać o tym sposobie? 

Tu jest link do topiku opisujący sposób, podesłał mi go Marcin (@Yogher).  

17 godzin temu, Yogher napisał:

Norbert, obserwuję z zaciekawieniem i trzymam kciuki! ;)

Poranne Ph zaczyna być zadowalające - 7,9, tyle to było  wieczorem. Jak Ph dojdzie do 8-8.1 rano, a 8,4 wieczorem to zacznę korygować ilość podawanego wodorotlenek sodu tak, żeby tylko utrzymywało te parametry .

Co ciekawe, to koralowce zwiększyły kalcyfikację. Nie muszę korygować odcieku z reaktora, a Kh bardzo minimalnie wzrasta, wzrost można uznać za błąd pomiarowy. Teraz leję 60 ml.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Part 2 - The Alkalinity and Sulfate Part
Dissolve 282.8 g of sodium hydroxide (=7.07 moles of sodium hydroxide to match the 3.535 moles of sodium carbonate in alkalinity) plus 68.7 g of sodium sulfate in enough water to make a total volume of one gallon. BE CAREFUL WITH THIS SOLUTION: IT HAS A pH ABOVE 14. Do not get it in your eyes or on your skin.

I coś takiego lejesz zamiast wody wapiennej?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Jacek56 napisał:

I coś takiego lejesz zamiast wody wapiennej?

Tak Jacku:P

Dam znać jaki będzie efekt w długim terminie. Na chwilę obecną jestem zadowolony.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Jacek56 napisał:

Part 2 - The Alkalinity and Sulfate Part
Dissolve 282.8 g of sodium hydroxide (=7.07 moles of sodium hydroxide to match the 3.535 moles of sodium carbonate in alkalinity) plus 68.7 g of sodium sulfate in enough water to make a total volume of one gallon. BE CAREFUL WITH THIS SOLUTION: IT HAS A pH ABOVE 14. Do not get it in your eyes or on your skin.

I coś takiego lejesz zamiast wody wapiennej?

Tym też regeneruje y żywicę FO36. 

Swoją drogą wolałbym w nocy odpalać odpieniacz nawet bez kubka dla podniesienia pH. 


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, norbi2222 napisał:

 

Tak Jacku:P

Dam znać jaki będzie efekt w długim terminie. Na chwilę obecną jestem zadowolony.

Możesz pokazać jak wygląda ten roztwór? Trzeba mieszać okresowo? Po co ten siarczan sodu?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Jacek56 napisał:

Po co ten siarczan sodu?

Randy pisze:

"Using it helps keep the recipe from skewing the chloride to sulfate ratio in the aquarium."

15 minut temu, Jacek56 napisał:

Trzeba mieszać okresowo?

Jacku nic nie trzeba mieszać, jest klarowny roztwór i podaje się jak zwykłego Ballinga. Ja podaje sam   wodorotlenek sodu plus chlorek wapnia  jak w zwykłym Ballingu. Co daje mi Kh i Ca. Na chwilę obecna podaje 70 ml każdego i to prawdopodobnie wystarczy do utrzymania w moim zbiorniku oczekiwanego  Ph. Pozostała suplementacja to reaktor.

Wieczorem lub jutro zrobię zdjęcie.

14 godzin temu, montymick napisał:

Swoją drogą wolałbym w nocy odpalać odpieniacz nawet bez kubka dla podniesienia pH. 

Michał, w moim przypadku nic nie da mechaniczne wytrącanie CO2, ponadto, żeby chociaż trochę dało to musiałbym ciągnąć powietrze z zewnątrz. Problemem jest reaktor, który bardzo mocno zakwasza wodę, po dwóch kolumnach odgazowujących (12 l dodatkowego zasypu), ph jest na poziomie 6,2, po samym reaktorze nie chciało mi się mierzyć, pewnie jest znacznie niższe. Dlatego tylko sposób chemiczny może załatwić problem niskiego Ph, czyli zastosowanie silnej zasady. Maiłem wybór pomiędzy wodą wapienną, a wodorotlenkiem sodu, który raczej jest bezpieczny dla akwarium, chyba że przesadzi się z Ph. To wtedy będą problemy. Woda wapienna niesie znacznie większe ryzyko i ma więcej minusów.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki.

"Maiłem wybór pomiędzy wodą wapienną, a wodorotlenkiem sodu, który raczej jest bezpieczny dla akwarium, chyba że przesadzi się z Ph. To wtedy będą problemy. Woda wapienna niesie znacznie większe ryzyko i ma więcej minusów."

 

Ja ostatnio podbiłem ph do 9.26 i nic się nie stało, przynajmniej jak na razie nie widać skutków ubocznych.  Mój błąd za dużo proszku dałem do miksera


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.