Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, Jacek56 napisał:

Ja ostatnio podbiłem ph do 9.26 i nic się nie stało

Nie wytrącił się węglan wapnia?

Ponadto ponoć koralowce bardzo mocno źle reagują na tak wysokie Ph. Przy 8,8 już są negatywne efekty - przestają polipować, sprawiają wrażenie  "zasuszenia"...

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zima przyszła i temat pH wszędzie aktywny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie rano 8.05 - 8.10, a wieczorem dochodzi do 8.35. Lecz u mnie nie ma reaktora. Spaghetti chyba coś pomaga.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Zima przyszła i temat pH wszędzie aktywny :)

To nie jest tylko kwestia zimy i zwiększonej  ilości CO2 w pomieszczeniu.  Pewnie jak by ci się chciało i przeczytał byś poprzednie wpisy, to nic byś nie napisał, albo było by to bardziej merytoryczne wpisy:P.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, norbi2222 napisał:

Nie wytrącił się węglan wapnia?

Ponadto ponoć koralowce bardzo mocno źle reagują na tak wysokie Ph. Przy 8,8 już są negatywne efekty - przestają polipować, sprawiają wrażenie  "zasuszenia"...

No właśnie?

Woda była lekko mleczna i do wieczora się wykrystalizowała. W nocy, przy wysokim PH, korale polipowały jak nigdy dotąd. Prawdopodobnie dlatego, że efekt kalkwasser jest bardzo krótkotrwały. Po południu ph było już w normie.

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainwestowałem w rekuperacje myślę ze nie bedę miał takich problemów. Fakt zima jest temat PH zawsze na topie. Mam możliwość przed wylewkami pociągnąć rure  z powietrzem z zewnątrz. Warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, norbi2222 napisał:

To nie jest tylko kwestia zimy i zwiększonej  ilości CO2 w pomieszczeniu.  Pewnie jak by ci się chciało i przeczytał byś poprzednie wpisy, to nic byś nie napisał, albo było by to bardziej merytoryczne wpisy:P.

Poczytałem właśnie i nic z tego nie wynikało poza obserwacją, że spadło i kalcyfikacja wyhamowała. 

Wybacz zatem brak merytoryki, ale większość pytań pada w tym okresie i na pewno to nie jest bez związku z porą roku. 

Sam mam od kilku dni rosnący problem z pH, który rozwiązuję niemal tym samym tokiem myślenia. 

U mnie zakwaszenie postępowało na przełomie miesięcy bardzo stopniowo. Aż nagle je*ło w nocy do 7,4 (goście spali)

Obecnie napowietrzanie dodatkowe powietrzem z zewnątrz i odpieniacza też zza okna niewiele daje, ruszył Kalkwasser przekalkulowaną i przetestowaną metodą 

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Sagerrak1 napisał:

Sam mam od kilku dni rosnący problem z pH, który rozwiązuję niemal tym samym tokiem myślenia. 

U mnie zakwaszenie postępowało na przełomie miesięcy bardzo stopniowo. Aż nagle je*ło w nocy do 7,4 (goście spali)

Obecnie napowietrzanie dodatkowe powietrzem z zewnątrz i odpieniacza też zza okna niewiele daje, ruszył Kalkwasser przekalkulowaną i przetestowaną metodą 

No i teraz jest merytoryczny komentarz:clapping

Oczywiście zwiększona ilość CO2 w powietrzu  robi swoje.  Jednak w moim przypadku to reaktor, który bardzo mocno zakwasza  wodę. Daje bardzo mocno zagęszczony odciek, niestety jest to okupione niskim Ph w reaktorze, a w efekcie w akwarium.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Jacek56 napisał:

Woda była lekko mleczna i do wieczora się wykrystalizowała. W nocy, przy wysokim PH, korale polipowały jak nigdy dotąd. Prawdopodobnie dlatego, że efekt kalkwasser jest bardzo krótkotrwały. Po południu ph było już w normie.

To pewnie wytrącił się węglan wapnia. Sprawdzałeś Ca? Przy krótkotrwale podniesionym Ph korale pewnie nie dostają po tył... Zawiesina w wodzie (węglan), sprowokowała je do jeszcze intensywniejszego wystawienia macek - "nabrały się";)


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.12.2019 o 11:15, Jacek56 napisał:

Możesz pokazać jak wygląda ten roztwór?

Przed chwilą zlałem trochę roztworu do szklanki, wygląda tak:

20191227_124612.jpg

W momencie jak wpada do sumpa to robi się lekkie mleko w obrębie tam gdzie jest dolewany roztwór. Trwa to sekundę.

Od kilku dni nie padł żaden koralowiec. Na to wygląda, że podniesienie Ph przyniosło oczekiwany skutek. Na chwile obecną rano jest około 7,95 a wieczorem 8,27. Jeszcze trochę muszę podnieść, dzisiaj podkręcę pompę do 80 ml i zobaczę co będzie się działo.

Nawet niektóre koralowce nieśmiało zaczynają odzyskiwać kolor:D

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, montymick napisał:

Norbert te 80ml to na dobę lejesz czy na godzinę?

Michał, na dobę w 24 dawkach.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbert a jak z sodem/zasoleniem przy tym specyfiku? Liczyłeś ile ml sodu wlewasz dziennie?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, katani napisał:

Norbert a jak z sodem/zasoleniem przy tym specyfiku? Liczyłeś ile ml sodu wlewasz dziennie?

Nie liczyłem. Przy tak niewielkiej ilości - 80 ml na 1000 l wody, to nie powinno mieć dużego znaczenia, zważywszy, że robię podmiany. Jak się okaże, że znacznie więcej będę musiał lać, to dołożę sól bez soli.  Z ciekawości w weekend policzę. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbert... No to teraz czas na jakieś zdjęcie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, dadario napisał:

Norbert... No to teraz czas na jakieś zdjęcie... 

Szymon, będą zdjęcia jak akwarium zacznie wyglądać dobrze, to nie znaczy zadowalająco. Korale nabiorą innych kolorów niż kolor pończochy.

Szymon, masz już swoje szkło?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, norbi2222 napisał:

Nie liczyłem. Przy tak niewielkiej ilości - 80 ml na 1000 l wody, to nie powinno mieć dużego znaczenia, zważywszy, że robię podmiany. Jak się okaże, że znacznie więcej będę musiał lać, to dołożę sól bez soli.  Z ciekawości w weekend policzę. 

Ludzkim językiem poproszę wytłumaczyć ?

Możesz jeszcze napisać dlaczego to jest bezpieczniejsza od KW?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.12.2019 o 15:56, tomi1140 napisał:

Zainwestowałem w rekuperacje myślę ze nie bedę miał takich problemów. Fakt zima jest temat PH zawsze na topie. Mam możliwość przed wylewkami pociągnąć rure  z powietrzem z zewnątrz. Warto?

IMHO jak masz miec rekuperacje to nie.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, VDR napisał:

IMHO jak masz miec rekuperacje to nie.

Myślałem o rurze z zewnątrz przez którą zasysał by odpieniacz wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Myślałem o rurze z zewnątrz przez którą zasysał by odpieniacz wodę.
Chyba powietrze ? ;) IMHO gra nie warta świeczki. Rekuperator całkiem sprawnie wymienia powietrze w domu a tym zabiegiem i tak niewiele zyskasz.

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, norbi2222 napisał:

Przed chwilą zlałem trochę roztworu do szklanki, wygląda tak:

20191227_124612.jpg

W momencie jak wpada do sumpa to robi się lekkie mleko w obrębie tam gdzie jest dolewany roztwór. Trwa to sekundę.

Od kilku dni nie padł żaden koralowiec. Na to wygląda, że podniesienie Ph przyniosło oczekiwany skutek. Na chwile obecną rano jest około 7,95 a wieczorem 8,27. Jeszcze trochę muszę podnieść, dzisiaj podkręcę pompę do 80 ml i zobaczę co będzie się działo.

Nawet niektóre koralowce nieśmiało zaczynają odzyskiwać kolor:D

Super! To jest najazniejsze! ;) 
 

 

 

ja u siebie teraz tez jestem na minimalnym dawnowaniu wodorotlenku tak żeby mieć ok 8,1 pH

Przy podawaniu robi się chmura w miejscu podawania, wynika to z miejscowego dużego miejscowego wzrostu pH i wytrącaniu związków magnezu (które rozpuszczają się powtórnie po chwili)

co do Twojego wzrostu pH to Jacku możliwe ze akwarium dostał się wpdoeotlenek wapnia

 

pozdrawiam,

Marcin


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbet możesz napisać jak przygotować ten roztwór, który dawkujesz celem podniesienia pH?


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, montymick napisał:

Norbet możesz napisać jak przygotować ten roztwór, który dawkujesz celem podniesienia pH?

40 g na litr wody. Pamiętaj o chlorku wapnia, żeby nie rozjechać tych parametrów. Chlorku wapnia tyle samo co w Ballingu. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 160.

Dawno nic nie wrzucałem. Na to wygląda, że akwarium zaczyna wychodzić na prostą. Ryby zdrowe, koralowce coś trochę rosną, bo coś musi konsumować to co leję;) Aczkolwiek nie widzę stożków wzrostu.

Dojrzewanie ma się ku końcowi, glony zielone prawie całkowicie znikły z dna, a zastępują je wapienne. Skała czysta, poniekąd zawsze były czyste, teraz robi się fioletowa od alg.

Tak to wygląda teraz.

FC9Y353.jpg

93300bP.jpg

uVYMJXp.jpg

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 170.

Pomału odbudowuję obsadę rybną po katastrofie.

Dzisiaj przyjechała para Synchiropus sycorax  i  Acanthurus pyroferus. Woda była dosyć zimna - 16,2 C, jednak ryby są w dobrej kondycji. Zobaczymy jak odnajdą się w zbiorniku po aklimatyzacji.

20200128_124014.thumb.jpg.80c5c84566b6f77e4e254dd4b1a3a564.jpg


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.