Skocz do zawartości
Robteos

[165l+77l Netto] Jamnik Słony jest !@!

Rekomendowane odpowiedzi

Więc na wstępie już to kolejny temat z nowym zbiornikiem.#300l przestało istnieć jakiś czas temu po wielu problemach i męczarniach z zestawem. Została podjęta decyzja o złożeniu mniejszego litrażowo zestawu ,przyjemniejszego w korzystaniu i cieszącego oko.
Akwarium z ogólnego założenia miało być jamnikiem bo takie mi się najbardziej zbiorniki podobają :wub:.

Szafka została przystosowane pod standart aby można było zainstalować sump
Akwarium: 118x35x40H (Komin zewnętrzny) (165l)
Sump : 45x45x38H (77l)
Obieg : Jebao DCP 3000
Oświetlenie T5 2x54W + Dwie belki led DIY 24x3W Niebieskie a druga białe i niebieskie + 1:2 około 20W w diodach 1W.
Skała 100% suchej- 22kg + z poprzedniego zbiornika około 6kg / Łącznie około 28kg skały (W czercu 2020r Start na Suchej Skale Aquaforest 20kg)
Cyrkulacja Tunze 6045 + Jebao Sow-15 / doszedł cyrkulator Maxspect MJ-GF4K
Sól próbnie Tropical Reef Base salt/ Sól Red Sea Coral (Niebieska) od nowego startu w Czerwcu 2020r.
odpieniacz : ? jak na chwilę obecną brak w przyszłości będzie to red sea RSK-300
Akwarium odpalone z dniem 24.06.2019r

rHw15X3.jpg
msLdXYY.jpg
Z38PFzi.jpg
7qrTPwY.jpg
ecB2wAT.jpg?1

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Jointela napisał:

Fajny jamnik a nie chciałeś trochę szerszego bo po szafce widać że jest miejsce

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
 

Szafka ma 50cm szerokości. Plan był taki ,że nie chciałem zaś zbyt dużego litrażu wyłącznie taki aby szybko i łatwo go ogarnąć i było proste w obsłudze.Tylko taki w *sam raz* który właśnie jest, szczerze powiem te 35cm szerokości jak dla mnie jest bardzo zadowalające większego bym nawet nie chciał:)
Zdjęcia to ciężko odwzorowują ale na żywo taki wymiar fajnie się prezentuje.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Jointela napisał:

Rozsądne podejście. Czasem lepszy miejszy pełny zbiornik niż duży pusty.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
 

Szczerze ?
To z wymiarami cudowałem z ponad tydzień bo nie do końca wiedziałem co chciałem.
Robiłem sobie próbne projekty z kartonu i takie rozwiązanie ostateczne najbardziej mi przypadło do gustu względem wymiaru i litrażu.
I co najważniejsze najbardziej mi się podoba ,że łatwo i szybko szyby będzie można czyścić bez moczenia rąk :D


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można mieć niskie i szerokie [emoji14] oczywiście żartuję. Jaki masz plan na akwarium jaka obsada?

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Jointela napisał:

Można mieć niskie i szerokie emoji14.png oczywiście żartuję. Jaki masz plan na akwarium jaka obsada?

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
 

Z początku był plan na zbiornik 118x35x35H więc i tak dodałem 5cm:lol:
korali jak wszyscy najczęściej LPS-Euphyllie/Acanthea itp ogólnie LPS 
 Ricordea a reszta jak zawsze wiadomo z czasem co się za okazję trafi :lol:
A z ryb ? obecnie 2 Nemo i 1x Hexa i potem coś więcej doktorek i może jakaś babka i może 1 gramma loretto
wiadomo plany jednym a realia drugim ,że może się to zmienić.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sow15 do zbiornika LPS to dobry pomysł? Jest bardzo silna. 

Nie poddaje pod wątpliwość tylko pytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Sow15 do zbiornika LPS to dobry pomysł? Jest bardzo silna. 

Nie poddaje pod wątpliwość tylko pytam.

Uważam że dobra pompa do takiego zbiornika. Zwróć uwagę że ma ponad metr długości. A co do mocy, zapas zawsze się przyda. Będzie użytkował na 30-50% mocy, a jak przyjdzie chęć na przedmuchanie zbiornika, zawsze jest na czym podciągnąć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Sagerrak1 napisał:

Sow15 do zbiornika LPS to dobry pomysł? Jest bardzo silna. 

Nie poddaje pod wątpliwość tylko pytam.

To jest cyrkulacja pozostałością po 300l więc po co ma się kurzyć skoro można ją wykorzystać. Fakt z pełną mocą pracować nie będzie ale jest z zapasem


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa skręcona będzie ciszej pracować. więc nic nie tracisz. Ja mam skręconego Vortecha i GP2 zawsze można zwiększyć i  przedmuchać skały.


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu ‎2019‎-‎06‎-‎28 o 08:52, Jointela napisał:

Pompa skręcona będzie ciszej pracować. więc nic nie tracisz. Ja mam skręconego Vortecha i GP2 zawsze można zwiększyć i  przedmuchać skały.

fakt bo jak same pompy zarastają syfem to spada ich wydajność :Blush

 

2 godziny temu, sebaseven napisał:

super baniak sie zapowiada , ułozenie skały też extra 

Dzięki.

Tylko ,że jest prawie extra bo tylko jeszcze nie jestem zadowolony z prawej strony gdzie jest ten najwyżej taki duży kamień bym go zastąpił płaską półka i będzie dla mnie idealny.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium dziś trafił *żywy piasek* co kolwiek by to mogło znaczyć :clowning ,około 4.5kg białego :clappingwNCrr4J.jpg

Do sumpa zostało dodane około 1200ml Aqua Life Bio Fil
1kg kulek maxspecta do osiedlenia koloni ,jak i pół opakowania absorbera na krzemiany.
I tak dalej zbiornik będzie się kręcić i są na bieżąco dodawane bakterie :thumbup:

 


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Jointela napisał:

Nie wolałeś żwirku?

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
 

Kupiłem to jako żwir aragonitowy 0.5mm-1.2mm przez @ tylko okazał się piaskiem.. to cóż to co przyszło trzeba wykorzystać i użyłem nie będe wymyślać jak się znudzi albo nie będzie za dobrze użytkowe idzie zmienić bo na taki metraż zbiornika na szczęście nie trzeba dużo żwirku :thumbsup:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jest to żywy piach czy suchy. Z żywym mogą być później problemy. Ja mam żwir z KZ i pomimo babki która słabo kopie i 2 ślimaków babyloni mam już syf a zbiornik ma miesiąc. Wkrótce planuje dodać 10 kolejnych ślimaków kopiacych ale tym razem nassariusów.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem wiele razy żywy piach i powiem szczerze większych problemów z nim nigdy nie miewałem nawet nie mając zwierząt czyszczących , fakt tutaj wszystko też jest podyktowane tym od warstwy piachu ja staram się dawać warstwę symboliczną taką do 0,5-1cm góra więcej nie potrzeba aby tylko te dno zakryć.
To większy problem już miałem przy żwirku granulacji takiej powyżej 1,2mm najgorszy to był 3-5mm żwirek gdzie ten brud lubiał się bardzo się osadzać i zostawać i tylko odmulanie pomagało bo zwierzyna średnio z tym sobie radziła.
Żaden problem to zawsze da się odesać i zmienić nie ma go tak wiele :thumbup: taki dostałem to go na razie użyłem.
Fakt przy obecnej frakcji na pewno będzie ciężko z cyrkulacją bo łatwo jest go wydmuchać z miejsca ale się zobaczy w przyszłości.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak widać ,że idziemy w dobrą stronę :rolleyes:
Myślę AF Life Bio fil był wart zakupu  produktem ,widzę rozpoczęcie dojrzewania jest wiele szybsze niż bez.Bo miałem kilka startów na suchej skale bez tego i zaczątki trwały wiele wiele dłużej przy użyciu takich samych bakterii.
Co ciekawe w innych projektach start był z użyczeniem od innych żywej wody celem wprowadzenia jakiś mikroorganizmów.
A tutaj bez tego zabiegu też jest dobry efekt.Jak na razie powstają piękne okrzemki wraz z dino :lol:.Jako ciekawostkę dodam ,że jest w sumpie koło 350ml absorberu na krzemiany.
Żywy piasek z dna został usunięty,bo niestety latał po całym zbiorniku dnie i wszędzie przy najmniej ustawionej cyrkulacji albo samej pompie obiegowej również był ten efekt i został wymieniony na żwirek aragonitowy happet 0,5-1,2mm (3kg) i teraz jest fakt idealnie 
Jointela miałeś rację ,że może być problem z piachem...
I tak to na chwilę obecną wygląda :

DBUxu34.jpg
F8YJUha.jpg

Jak i stworzyłem kompendium kompatybilności mieszkańców akwarium ogólnie jest wszystko zgodne http://www.marinecompatibilityguide.com/tank/0ccceee1?an=7&ca=15&te=7&co=7&re=7#tankfilters

  • po za wargatkiem czyszczącym LABROIDES DIMIDIATUS wtedy wyświetla komunikat ,że minimalny litraż na tą rybę to 227l :blink:

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich czytających :D
Więc nie wielka chwila już od ostatniej aktualizacji zdążyła minąć.
Zbiornik zaczyna już wychodzić na prostą i zaczynać coraz bardziej cieszyć.
Samo dojrzewanie zbiornika dojść trochę czasu jak widać zajęło,podczas dojrzewania było bardzo dużo różnej maści glonu zielonego było go pełno normalnie jakby istne regufium w głównym zbiorniku :clowning.W między czasie doszło do sumpa 3kg kulek maxspecta 1kg z poprzedniego zbiornika jak i 2kg zostały jeszcze dokupione.Doszło dodatkowe oświetlenie Led DIY z samych niebieskich diod 24x3W i obecnie z barwy w zbiorniku jestem bardzo zadowolony. 
Do obsady doszła babka v.muralis został kupiony E.Bicolor. Również zostały dodane dwa Mitraxy (w moim przypadku świetne kraby radziły i radzą sobie z tym glonem jedzą je jak kosiarki) I dodatkowo zostało wrzuconych około 15 trochusów na przestrzeni czasu jako ekipa czyszcząca.
Parametry od samego początku do dnia dzisiejszego No3:0 Po4:0 glony w zbiorniku konsumowały całość jak i myślę ,że same kulki w sumpie dają sobie radę jak i obecnie uboga obsada rybna.
4x2aoFLl.jpg
nr5Hzyyl.jpg
KFGxsgdl.jpg
uB9y0wU.jpg 
HLG5ueDl.jpg
ddzLYM1l.jpg
BpAIAifl.jpg
RIjunEcl.jpg
I tutaj ostanie zdjęcie z dnia dzisiejszego: 
G98CkBal.jpg
Niestety zdjęć podczas takiego większego dojrzewania nie mam

Ps. Co do tak Marnych Dunkek co są to ofiary przegrzanego akwarium w lipcu gdzie się znajdowały były w wodzie według termometru 35stopni.. Teraz z biegiem czasu jakoś widzę ,że niektóre wychodzą i dochodzą do siebie żyjąc.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż dawno nic nie było aktualizowane z względu tego ,że niestety nie było czego przedstawiać.
Przez długie miesiące była ciągła walka z wrogiem gdzie niestety akwarysta był na przegranej z czymś przywlokłem sobie glony, z którymi nie potrafiłem sobie poradzić. Rwałem to przycinałem ,mechanicznie usuwanie, kupowanie ekipy sprzątającej jak i próby z środkami chemicznymi nie przyniosły efektu (efekt może i był chwilowy tydzień do dwóch). A potem znów zabawa rozpoczynała się od nowa z wrogiem gdzie ostatecznie wojnę przegrał akwarysta bo miałem dosyć. I stwierdziłem ,że mam dosyć walki i będzie nowy restart zbiornika.
Tu efekty rwania tego świństwa.
3hVriqim.jpg
p1av6OWm.jpg
LGfMoIah.jpg
I inny typ glonu 
n5LVqG9m.jpg.
Ogółem rosło to na potęgę mając idealne warunki brak wrogów.
A tutaj ostatnie zdjęcie przed wybuchem plagi Egipskiej :
fN2MQJjh.jpg.

Nie mniej jednak są już to ponownie rzeczy archwalne.

 

Po likwidacji akwarium trochę czasu było czyste suche aby wyeliminować ewentualne możliwe przetrwalniki chociaż wszystko również było dobrze wymyte,stało sobie spokojnie i czekało na nowy start.
Tym razem wybór padł na skałę od Fioletowych bo nigdy nie miałem z nią doczynień,skała przybyła kupiona @ gdzie kawałki były losowe i powiem szczerze trafiły się super kawałki gdzie można było to fajnie jak i schludnie ułożyć.
Akwarium wystartowało w Czerwcu zostało podczas startu dołożone 1200ml opakowanie AF Life Bio File,i dodatkowym medium filtracyjnym Maxspect Bio Media Nano Tech Bio Block.
Tutaj już po wstępnym ułożeniu i rozplanowaniu skały:
ZhhFWUGl.jpg
JxKez6ul.jpg
Po Zalaniu wodą Ro-DI
YgjY5fVl.jpg
01xtoHKl.jpg
Wsypaniu piasku i zasoleniu :
5AWBZ5il.jpg

Jak i zdjęcie aktualnie wyglądającego zbiornika:
s3sLj8ml.jpg


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie pyknęło i zarosło. Fajnie ułożona skała. Powodzenia.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, katani napisał:

Szkoda, że nie pyknęło i zarosło. Fajnie ułożona skała. Powodzenia.

Niestety długo walczyłem z tymi glonami różnymi sposobami rybami, krabami, ślimakami ,chemią itp.
I wracało to jak bumerang z większą siłą....
Dlatego była decyzja o restarcie bo w ogóle nie cieszyło.
Dzięki mam nadzieję ,że tym razem będzie lepiej akwarium kwarantanna odpalona i najpierw tam będzie lecieć zakupione życie a po dłuższym czasie jak nic się nie pojawi do głównego bo drugi raz tego samego już bym nie chciał przechodzić.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wygląda jak kępki glonów włosowatych. Polecam fluco na takie dziadostwo. Zero strat w obsadzie a efekty wooow. Tak wytepilem bryopsis i inne glony niewiadomego pochodzenia. Dziś jest gładka skała. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez miałem podobne

weterynarz recepta na nemo na fluktonazol

2 tyg pózniej czyściutko


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.