Skocz do zawartości
barto125

Kilka pytań początkującego w sprawie startu

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Zamierzam wystartować pierwsze morskie akwarium i jak zwykle pojawia się kilka pytań.
Zbiornik to 100x40x40 (160l) + sump (30x40x50), najwyższa przegroda 35, więc 42l - razem 200 w obiegu.
Start na suchej skale + może z dwa kawałki ożywionej. Planuję koło 20-25kg, zależy jak się ułoży.
Planowana obsada to ryby + miękasy.|
Będę miał dostępną również wodę z działającego akwa, ok. 50l na tydzień.

Jednak pojawia się ale, do grudnia będę raz w miesiącu prawdopodobnie jeździł na tygodniowe delegacje. Oczywiście do tego czasu nie planuję wpuszczać żadnego życia, może poza ekipą czyszczącą.
Wstrzymać się do tego czasu, czy mogę powoli zakładać i moje nieobecności nie będą przeszkadzały w tym aby akwarium mogło spokojnie dojrzeć?

Jeśli zakładałbym już teraz, jak najlepiej to rozegrać?

Układam na początek suchą skałę, więc dobrze byłoby jej się dać ożywić, będę miał jakieś 50 litrów żywej wody na tydzień, czy warto na początek wrzucić suchą skałę do sumpa, zalać wodą, puścić obieg tylko w sumpie i dać jej się moczyć? Na ten czas mogę jeszcze dorzucić wiadro 20l z kranikiem, które będzie docelowo zbiornikiem na dolewkę, więc cała skała się pomieści.
Czy powinienem wtedy świecić? Czy woda i skała przeżyją bez świecenia i sam obieg wystarczy?

Co z żywą skałą (a raczej ożywioną - sucha wyjęta z działającego akwa) - kłaść od razu, czy bliżej wpuszczania życia i gdy będę cały czas w domu?

Po ułożeniu wszystkiego w akwarium skała pewnie puści trochę syfu, wystarczy wata do sumpa, czy może podpiąć na kilka dni kubełek z watą?

Co z piaskiem, sypać od razu, czy przed wpuszczeniem życia?

Kolejny temat, woda, wlać 150l solanki wykonanej przeze mnie + 50l zdobytej i co tydzień 50l podmieniać na żywą, czy po prostu wlać 50 i co tydzień dolewać 50 aż całe akwa będzie zalane?

Regularne podmiany robić co tydzień od początku, czy dopiero gdy dojrzewanie się zakończy?

Odpieniacz - powinien działać od początku, czy może zaburzyć dojrzewanie?

Czy gdy dojrzewanie (wstępne, do spadku azotu) się zakończy, pewnie zajmie to z dwa miesiące, będę mógł wpuścić ekipę czyszczącą, świecić po 8 godzin i wszystko będzie spokojnie żyło sobie do grudnia, czy może lepiej nie wpuszczać życia i nie świecić?

Jakie testy kupić na początek, NO2, NO3, NH4 i PO4?

Wiem, że akwa nie powinno stać na przeciw okna, jednak mam szybę oklejoną folią: https://allegro.pl/oferta/folia-przeciwsloneczna-okienna-zew-duza-szer-152-8200277038, w słodkowodnym nie ma problemu z glonami, czy przy morskim też w tym wypadku nie muszę przejmować się słońcem?

 

Z góry dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

Edytowane przez barto125 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz zakładać zbiornik jakoś na czasie i do grudnia nic nie wpuszczać. Nieźle widzę że jak tak dalej pójdzie to ludzie będą rok kręcić samą wodę. :P Zakładaj śmiało po 3 miesiącach już będziesz miał pewnie połowę obsady. Nie sztuka czekać pół roku bez sensu. Warto wpuszczać życie stopniowo jak tylko będzie taka możliwość bo system sam się nie ustabilizuje z niczego. Do tego trzeba korali, ryb, ślimaków itp. 

Co do startu było walkowane już wielokrotnie i tyle co użytkowników to opinii. Najprościej złóż kompletny zestaw wrzuć skałę i ustaw w fajna konstrukcję przez tydzień cyrkulacja na maksa i wydmuchujesz wszystko co się da z niej aby odesłać syf. Później wracasz piasek, ustawiasz prawidłowo cyrkulację i czekasz. Oczywiście odpieniacz itp cały czas chodzi. Na początek możesz oddalić dawkę uderzeniowa bakterii. No i po tygodniu jakieś testy i czekasz aż się zacznie robić dobrze. 


94ceb69313c4d2b2468c2336c0855e2bu1295a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Proked napisał:

Chcesz zakładać zbiornik jakoś na czasie i do grudnia nic nie wpuszczać. Nieźle widzę że jak tak dalej pójdzie to ludzie będą rok kręcić samą wodę. :P

Albo z takim podejściem jak twoje po roku rezygnować z akwarium.

Poczytaj forum i wyciągnij sam wnioski. Już dawno wszystko zostało opisane. A teraz to spotkasz się tylko z opiniami "znafców".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaw na balkonie/ podwórku w miejscu zacienionym kupioną kuwetę budowlaną. Po wypłukaniu w RO tejze suchej skały włóż ją, zalej wodą z istniejącego akwarium, załącz pompke by mieszała wodę, co tydzień wlewaj duże ilosci bakterii i dolewaj odparowaną wodę RO.

Każdy tydzień "dojrzewania" skały zbliża cię do sukcesu przed uruchomieniem akwarium. A w grudniu na święta to już dawno będzie piękna rafka.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arturro napisał:

Każdy tydzień "dojrzewania" skały zbliża cię do sukcesu przed uruchomieniem akwarium. 

Właśnie o to chodzi, chcę jak najszybciej zacząć dojrzewanie, żeby przed wypuszczeniem życia mieć już 'żywą' skałę. Nawet jeśli ma to skutkować oglądaniem pustego akwarium.

Niestety na zewnątrz nie mam gdzie kuwety postawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.