Skocz do zawartości
Leonkrwawy

Hydraulika

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Pierwszy raz stawiam nowy zbiornik. Bedzie to 70x50x50 (150l)

Mam kilka pytan dotyczacych hydrauliki.

W kominie beda 3 przepusty. 2x 32mm i 1x25mm. Jak założyc te przepusty. Czy nalezy uzyc jakiejs dodatkowej pasty pomiedzy uszczelke a szklo. Czy sylikon czy poprostu zalozyc?

Nastepnie pytanie o same polaczenia.

Rura 25mm bedzie powrotem. Z pompy do przepustu :)

A co z splywem i rewizją? Na ktorej ma byc zawor? Czy splyw i rewizja maja byc osobno czy maja sie w ktoryms miejscu laczyc? 

Chcialbym dołozyc dodatkowa opcje na lampe uv. Dodac dodatkowe trojniki na splyw czy lepiej na powrot.

i ostatnie o hydraulike w kominie. Z powrotu idzie lockline w moim przypadku. A na splyw rura ala sitko a rewizja ma byc dluzsza niz splyw. Dobrze rozumuje?

Prosze poprawcie mnie jesli cos nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Przeloty mają uszczelki, nic nie dokładaj. Dobrze oczyścić szklo i skręcić. Wlej trochę wody do komina i jak nie cieknie to jest dobrze.

Ja mam rewizje na wysokości lustra wody ściętą pod kątem 45 stopni, tak aby woda lekko się przelewala.

Splyw jak najniżej z sitkiem, aby ryba czasami w sumpie nie wylądowała.

Spływu i rewizji nie łącz. Woda bezpośrednio do sumpa ma spływać. Zawór montujesz na spływie.

Lampe uv ja zamontowalem na powrocie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, że teraz zamiast popularnych przyłączy zbiornika zrobiłbym takie:

http://www.sklepy24.pl/sklep/sklep_tanienawadnianie_pl/produkt/przylacze-zbiornika-pvc-1-1-4-/4070

Z obu stron nakręcił na to złączkę GW/klej albo taki śrubunek.

Rur w kominie nie wklejałem, wystarczy taśma i na wcisk też są szczelne. 

 

Wszystko powyższe zapewnia pełną demontowalność hydrauliki bez cięcia i możliwość poprawek w kominie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Sagerrak1 napisał:

Rur w kominie nie wklejałem, wystarczy taśma i na wcisk też są szczelne.

Są przeloty, które skręca się się na rurze na uszczelke i można bez problemu zdemontować a nie jakieś teflony czy wklejanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są, rozwiązań jest masa służbowo znam chyba wszystkie i gwinty darzę wyjątkowym uznaniem za... Normalne ceny (niekoniecznie w linku jest normalna)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przeloty od strony komina przejechałem sobie dodatkowo silikonem po obwodzie, ale na samej uszczelce też nic nie ciekło. Zawór dajesz na spływ,  pozwoli Ci to kontrolować m.in. poziom wody w kominie. Nie wiem po co zawór na rewizji, raczej zawsze chcesz ją mieć otwartą na maxa :) Jak w którymś momencie dołączyłbyś np. trójnikiem  rewizje do spływu, a ten zapchał się np na odcinku po dołączeniu, to rewizja Ci nie zadziała przecież :) Jeżeli chcesz robić bypass na lampę UV, rekator czy cokolwiek, to robisz na powrocie np trójnik i kupujesz mocniejszą pompę obiegową - ja miałem tak u siebie filtr przepływowy podpięty. Co do rewizji to dobrze myślisz. Nie dość, że musi być wyższa niż spływ, to jeszcze musi wystawać ponad poziom wody w kominie, żeby zaskoczyła dopiero w momencie podniesienia wody w kominie (co nastąpi w momencie zatkania spływ). 

Edytowane przez Hellu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za lekcje :) jutjutro zabieram sie do roboty. 

A co do podkladu pod zbiornik. Chce włozyc tam piakne 6mm gruba. Stosowana jest do wygluszen i izolacji. Czy tw 6mm to nie bedzie za duzo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod 60l mam piankę pod panele 3mm a pod 400l 5mm i wystarcza w zupełności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabieram sie do klejenia powrotu z bypassem. Prosze o porade czy skleic to tak jak na rysunku. Po jednym zaworze na powrocie i bypassie i w normalnym uzytkowaniu oba zawory otwarte zeby woda sie nie zastala w lampie czy dodac jeszcze jeden zawor za lampa uv? 

Mam zamiar uzywac lampy tylko jak sie cos bedzie dziac, nie caly czas.

Nie znalazlem u siebie rury 25mm a do erybki mam 80 km, wiec uzylem rury 3/4 cala do zimnej wody na klejenie.

I jeszcze wazniejsze pytanie. Aktualnie jestem w posiadaniu lampy 3w z aquaela (universal uv-c sterilizer). Nada sie do tego baniaka czy lepiej leciec po cos mocniejszego?

20190716-144508.jpg

Edytowane przez Leonkrwawy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa za słaba, do niczego nie przydatna.

Jak zamkniesz zawór na pompie i woda popłynie przez lampę uv to będziesz miał zdecydowanie za duży przeplyw.

Woda ktora przeleci przez lampę niech wroci do sumpa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawel nie bardzo rozumiem. Sugerujesz zeby zrobic tylko jedno rozdzielenie do lampy uv i z lampy wezykiem do sumpa? 

Dobrze rozumiem?

Edytowane przez Leonkrwawy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zrobić powrót z lampy do sumpa. Z tego co wiem zawór "za" może wytworzyć Ci zbyt duże ciśnienie i rozszczelnić sprzęt typu właśnie lampa czy filtry przepływowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W analogicznym skrocie tak to ma wygladac?

20190716-205111.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym zapytac o wysokosc sitka splywu.

Obecnie jest ono 13cm od dna komina. Moze tak zostac czy lepiej obnizyc?

Jak bedzie za nisko to czy woda w kominie nie bedzie chlupac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.