Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Siema, pisze bo do dzisiaj wydawało mi się że jakoś moja walka z brązowym nalotem idzie do przodu, myliłem się. Po tygodniu świecenia tylko niebieskim, 3 dni temu wróciłem do normalnego świecenia na 30% mocy z aklimatyzacja(w 5 tygodni ma dość do 100% mocy). W ciągu paru dni zbladły mi całkowicie wszystkie twarde szczepki.. Do tego pokryte są brązowym czymś które jest też na piasku i skale. Do tego wszystkiego niepokoi mnie również czarna maź w kubku odpieniacza. Mam wrażenie że coś dzieje się nie tak. Miękasy mają się dobrze, rybki też. Proszę o pomoc lub podpowiedzi od czego zacząć. 

Akwarium ma niecałe 4 miesiące. Sół AF Probiotic 

Zasolenie : 1.025

KH : 8,5

Amonia : 0

No2 : 0

No3 : 1

Po4 : 0

Ca : 330

 

W sumpie ROWAPhos w reaktorze na wolnym przepływie i węgiel. 

IMG_6149-min.jpg

IMG_6150-min.jpg

IMG_6151-min.jpg

up

IMG_6153-min.jpg

IMG_6152-min.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te szczepki ze zdjęć możesz już raczej wywalić.  Ponadto podnieś ca do 420-430.  Podlewaj też bakterii. Poza tym wstrzymaj się z dokładaniem nowych korali.  Zbiornik wygląda na bardzo młody. Na tym etapie zbiornika zmieniłbym też sól na AF Reef Salt.

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej. Po co kombinujesz z tym światłem? Zbiornik ma 4 miesiace, dojrzewa, a ładujesz SPS-y do środka i na siłę walczysz z problemem który musisz poprostu przeczekać. 

Normalne że odpieniacz wywala taką brązową zupę. 

Ca=330 to chyba błąd pomiaru. Jeżeli zeczywiscie tyle masz to sól do wywalenia. Świeży zbiornik, nie ma praktycznie żadnej konsumpcji więc tyle musi być w soli albo źle zmierzyłeś. Powinno być 420-440.

I ja również doradzamy przejście na Reef Salt. 

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To już są gołe martwe szkielety. Najpierw ogarnij zbiornik, lej spore ilości bakterii i popraw cyrkulację.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik za młody na akry. Sól moim zdaniem za bogata ,bo nalot to pewnie mikro i makro spowodowały. Za dużo tego w soli , a konsumpcji korali nie widać. Te akry to już trupy niestety.

Wapno bardzo niskie ,lub błąd pomiaru, albo stary test. Nie jest możliwe aby taki wynik wyszedł Ci jeśli robisz stałe podmiany wody. Sprawdź wodę jeśli masz możliwość u kogoś ze znajomych, lub w sklepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, patrykpyka1995 napisał:

Akwarium ma niecałe 4 miesiące. Sół AF Probiotic 

Zdecydowanie zmiana soli albo 50/50 z reef salt 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie bakterie podawać? Bo razem z akwariumem dostałem AF probiotic bacteria, dobre będą? Sól zamówię i przy następnej podmianie zacznę już ją używać. Cyrkulacje mam chyba dobrą bo dwie MP40 chodzą na 25% i jest dość wir w akwarium. 

Dzieki za info 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o metodzie probiotycznej przy soli AF. Przy wysokim kH rozwój bakterii probiotycznych jest słaby. Stąd mogą występować problemy z baniakiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@azgar moze miales juz na tyle dojrzaly zbiornik ze nie widziales ale to nie znaczy ze nie dzialay. A co innego bys koledze polecil ?


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, mib86 napisał:

A co innego bys koledze polecil ?

Ale to wiadomo, że każdy poleci to, co sam używa. Ja np bym polecił microbe lift special blend na "oczyszczenie", seachem stability na sklarowanie wody (naprzemiennie na SB) i malusieńkie ilości (kropelki dosłownie) vsv na podkręcenie biologii. Wszystko w rozsądnych cenach, znane i sprawdzone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to jednak biogro123 biją na głowe wszystkie pozostałe znane mi preparaty z bakteriami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony leszcz No tak microbelifty sa spoko ale one zawieraja pozywke dla bakterii (azot) a kolega chce sie go pozbyc. Moze lepiej by dodal bakterie ktore juz sa bez pozywki i w baniaku beda mu zjadaly azot. No i vsv oczywiscie popieram i sam stosuje, ale to jest papu dla bakterii a same bakterie musza byc :)


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, mib86 napisał:

@Słony leszcz No tak microbelifty sa spoko ale one zawieraja pozywke dla bakterii (azot) a kolega chce sie go pozbyc. Moze lepiej by dodal bakterie ktore juz sa bez pozywki i w baniaku beda mu zjadaly azot. No i vsv oczywiscie popieram i sam stosuje, ale to jest papu dla bakterii a same bakterie musza byc :)

Ale kolega na wstępie pisze, że: "Amonia : 0, No2 : 0, No3 : 1". To co tu zbijać? Moim zdaniem jest to po prostu młody, jałowy jeszcze baniak i dlatego wszelkie syfy próbują się tam wciskać, bo nie ma odpowiednio dojrzałej populacji bakterii na wszelkich dostępnych powierzchniach. Tak na prawdę to każde bakterie "ogólnego zastosowania" (czyli nie jakieś bardzo specjalizowane specyfiki do walki z glonami, szybkiego klarowania wody czy zbijania azotanów) będą dobre. Jedne zadziałają lepiej, inne słabiej, tak samo jak każdy prawie ma "swoje" bakterie, które u niego działają najlepiej... bo każdy zbiornik jest inny:-) Pewnie równie dobrze mógłby kolega zaszczepić akwarium porcją piachu z dojrzałego akwarium lub kawałkiem dobrej żywej skały. Ja napisałem, co u mnie zadziałało. Nie twierdzę, że to najlepsze co może być, że nie ma lepszych bakterii, a jedynie że te są ok.

A jeszcze inna sprawa, że jak kolega faktycznie chce metoda probiotyczną "AF" prowadzić baniak, to pewnie najbardziej wskazane były by bakterie i pożywki od AF. A jak wcale nie chce metody probiotycznej - to tak jak kilka osób wcześniej pisało - lepiej zmienić sól na "normalną". Jaką? To znów też kwestia upodobań, głębokości kieszeni itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie po masakrze ze zbiornikiem i pojawieniu się glonów zacząłem dawać dużo większe niż producent bakterii proponuje Microbe Lift Special Blend i po kilku dniach zbiornik zaczął się sam oczyszczać, glony się rozpuszczały i odpadały same. Jeżeli chodzi o sól AF to ja już różne rzeczy słyszałem i tej soli bym nie użył :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez juz jej nie uzywam, przeszedlem na rs sea salt. Obecnie nie robie podmian tylko prowadze zbiornik uzupelniajac braki pierwiastkow. Z tego tez powodu mialem dylemat czy kupic special blend bo ma azot a u mnie jest on jeszcze na poziomie 5. W sumie zobacze, jezeli biogro nie pomoze to jednak je kupie i zaryzykuje (na start oczywiscie ich uzywalem)


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na początku pisałeś co innego [emoji14] sorki to inna osoba heh przy 5 nic nie musisz robić bo to dobry wynik na upartego także przy akroporach.

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na piasku to mam teraz jakieś gluty nitkowane, walczy zemną ta plaga, oj walczy... zastanawiam się czy zrobić podmianę wody w  tym tygodniu? Zamówię dzisiaj rs salt, czy muszę suplementować jakieś mikro/makro do tego? 

Dalej zastanawiam się jakie bakterie zacząć stosować, te z erybki nie są dostępne na rynku w uk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.