Skocz do zawartości
Undizg

Kupić, czy narazie nie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem sobie zestaw aquaela nano reef 49l. Tak wiec założyłem w sobote akwarium, zalalem woda rodi i dodalem sol aquamedic reefsalt coral. Dodałem skałe carbisea. W filtrze dodany matrix i wata narazie tylko. I oczywiscie wlewam bakterie seachema. Tyle wstepu gdyby ktos pytal co juz mam. A i życie do akwarium planuje wprowadzic na przełomie września/pazdziernika jak minie ta fala upałów byle nie bawić sie w occhładzanie wody :P A jeszcze cyrkulator rw4 w kostce jest.

Teraz pytania ktore mnie nurtuja na maksa i zastanawiam sie czy kupic owe rzeczy (wiadomo nie wszystko naraz ale w ciagu 3-4 miesiecy):

1- Salimetr elektroniczny sm-01 czy jakis dobry refraktometr - co byście polecili ?

2- Odpieniacz kaskadowy Bubble Magnus - qq1 czy jakis wewnetrzny (Jaki)- albo bez i tylko na podmiance?

3- Na pewno światło bede musiał wymienic, bo z tego co czytałem ten od aquaela jest sredni. Naczytalem sie ze do nano czesto polecane jest oswietlenie sirus nano. Problem w tym ze juz w sprzedazy nowych nie ma. Wiec co byscie polecili byle bylo w miare tanie(200-300 zl).

4. Kiedy wsypac zywy piasek ? 2 tygodnie po odpaleniu zbiornika ?

5. Czy testy od JBL sa miarodajne w morskim? Jak nie to jakie najlepiej kupic ?
 6. Skimmer kupic czy juz lepiej wymioenic fzn3 na tidala 110 ktory posiada owy skimmer ? Bo mam problem z kozuchem. (tak wiem dopiero akwa wystartowalo ale jakos w slodkim zawsze mam z tym problem.
Dzieki za udzielone odpowiedzi:)

 

Ps. Oby mi sie nauka prowadzenia morszczaka udała, bo moze za rok sprawie sobie ciut wieksze. Np 100-150 l?

Edytowane przez Undizg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć 

Poniżej odpowiedzi, ale zaznaczam subiektywne z mojego doświadczenia z podobną kostką 30l.

Ad.1. Używam refraktometru z ATC 

Ad.2. Wg mnie regularne podmianki wystarczą 

Ad.3. Napisz do @CNA, ewentualnie DIY. Gotowca raczej w tej cenie nie dostaniesz. 

Ad.4. Ja wsypywałem od razu, ale miałem wodę z działającego zbiornika. Więc lepiej poczekaj. 

Ad.5. Lepiej Salifert albo Colombo, ewentualnie Aquaforest.

Ad.6. Nie miałem skimmera, kaskada w połączeniu z Koralią 900 dawały radę. Eheim skim 350 ma niezłe opinie. 

Życzę powodzenia i wytrwałości :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do skimmera to mam Eheim skim 350 i działa , w odróżnieniu od skimmera wbudowanego w tidala (mam najmniejszy model 35)

Czasem pojawia się w nim problem "bąbelkowania" ale po drobnej regulacji i z upływem czasu ta niedogodność znika.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr kupiony. Piasek tez.

Jeszcze mysle nad dolewka. I tu pytanko? Komputerek z czujnikiem ph czy sama autodolewka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Undizg Dolewke sobie zaloz ale komputerek z pomiarem ph to chyba nie potrzeba. To znaczy zawsze fajnie bedzie Ci mierzyl na bierzaco ale przy tak malej kostce to nie wiem czy ma sens. Ja np caly czas mierze kropelkami.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej , zaczynałem od identycznego  zestawu. 

 

Miałem równiez refraktometr z ATC , jest ok  ale potem mnie poniosło i kupiłem miernik elektroniczny 

Całość hulała na podmiankach 10% co 2 tygodnie.

Oryginalna lampka to dziadostwo straszne. Wymieniłem po jakimś czasie na Zetlighta Horizon 1201 Wi Fi 19W . Bardzo przyjemnie świeciła i korale rosły. Nowa kosztuje  gdzieś w necie 420 zł ale myślę , że warto. Sterowanie z telefonu , mozliwość dopasowania kolorów , fazy księżyca itp.

Swoją drogą mam taką na sprzedaż  ,wprawdzie jako zestaw z filtrem i akwarium ale jak całość nie pójdzie to mogę rozbić , zawsze to trochę taniej  ( lampka na gwarancji)

Startowałem na żywej skale z wsypanym od razu pisakiem i zalaną solanką ( sól  Aquaforest ) .

Jechałem tylko na FZN3 , dawał radę . Tidala 110 nie wsadzaj , jest zdecydowanie większy i zagraci Ci akwarium , choć Tidal 110 to mercedes w porównaniu z fzn .

Z kożuchem radziłem sobie tak ,że ustawiałem falownik by troszkę do góry dmuchał. Było ok. 

Używałem dolewki Aqua trend Levelautomatic eye - działała ok a do tego ciekawie wyglądała. Do tego pod akwarium stała 10 litrowa bańka z wodą i na trochę starczała.  Aaa , ważne - pompka od tej dolewki miała taką wielkość , że można ją było wrzucić do bańki bez potrzeby powiększania otworu z korkiem. W tej chwili mam inną dolewkę i pompka bez cięcia nie wchodzi.

Komputerek sobie daruj , chyba że lubisz takie rzeczy :)  lub  przyszłości przeskoczysz ( co jest prawdopodobne ) na większy zbiornik i wtedy bardziej się przyda.

 

Pozdrowionka 

Seboll

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Sebolls napisał:

 

 

Używałem dolewki Aqua trend Levelautomatic eye - działała ok a do tego ciekawie wyglądała. Do tego pod akwarium stała 10 litrowa bańka z wodą i na trochę starczała.  Aaa , ważne - pompka od tej dolewki miała taką wielkość , że można ją było wrzucić do bańki bez potrzeby powiększania otworu z korkiem. W tej chwili mam inną dolewkę i pompka bez cięcia nie wchodzi.

 

 

Wlasnie o tej dolewce myslalem. Silny ruch wody nie powoduje ze bedzie sie zalaczala ?

Edytowane przez Undizg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i owszem, czasami glupiala,  na początku nie wiedziałem dlaczego. 

Jednak po odpowiednim ustawieniu cyrkulatora nie było już problemów. Po jakimś czasie zamontowalem cyrkulator bo doszedłem do wniosku  że nie jest potrzebny w takim zbiorniku.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz mam dylemat bo moge sobie pozwolic na jedna rzecz obecnie. Dolewka czy oswietlenie? Dolewka juz teraz by sie przydala, oswietlenie mimo ze nie mam zycia to tez by sie przydalo w celu ustawienia poki mozna.

 

Ps. Czy jest takie akwarium np 50x40x40 z kominem 10 cm? Jesli tak to ile by kosztowalo i gdzie mozna kupic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie światło pierwsze.  Ja do tej pory dolewam " z ręki". Ale to już zależy od Ciebie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zdania byś odpuścił sobie dolewke.  Światło ważniejsze A na nią ubierasz :)

przy takim litrazu z ręki dolewasz.  Zrób sobie z boku akwa jakaś kreseczke lub punkt i codziennie uzupełniaj to co brakuje. Zobaczysz , będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak szukajac oswietlenia za rozsadny budzet wpadly mi 3. 

1. LUMINI PIXIE 36R2 

2. Zetlighta Horizon 1201 Wi Fi 19W

3. Kessil A 80 

 

Ktora by byla najlepsza biorac pod uwage mozliwosci rozbudowy akwaium do 100 l?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie w jakich proporcjach miało by być to przyszłe 100l? Bo wydaje mi się że pixie i kessil są bardziej pod kostki. Ale nie używałem żadnej z nich więc nie mam porównania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, LordMatthew napisał:

Pytanie w jakich proporcjach miało by być to przyszłe 100l? Bo wydaje mi się że pixie i kessil są bardziej pod kostki. Ale nie używałem żadnej z nich więc nie mam porównania. 

Zdecydowanie kostka bedzie. 3x45 ewentualnie 55x45x45 z kominem (jak dam 10 cm na komin to bedzie 3x45)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kostce tego wymiaru to trochę lipa te kilkanaście W. Minimum ai prime hd.

Sama kostka ma wymiar 50x50x50 +panel ;) Rozmawiałem z kolega nawet jakaś Akra mu rośnie.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeanalizowaniu zasobów finansowych doszedlem do wniosku ze kupie narazie lampe pod litraż jaki mam, a pożniej bedę się martwił co i jak.

Także:

1. LUMINI PIXIE 36R2 

2. Zetlighta Horizon 1201 Wi Fi 19W

3. Kessil A 80 

  Która by byla najlepsza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie lubisz przepłacać, kup profil radiator, nóżki i pleksi na alledrogo, do tego 12xCree i zasilacz lub dwa jak chcesz mieć dwa kanały i będziesz miał niezła lampe za małą kasę. Z tych lamp co poleciłeś to brałbym Kessil. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra mam do dyspozycji 1100 zł.

Wiec która lampka bedzie lepsza ?

- LAMPA LED AQUA ILLUMINATION PRIME HD 13-LED BLACK

- KESSIL A160WE TUNA BLUE

Zalezy mi na automatyce oraz by mialo nocne oswitlenie ?

Czy moze jeszcze jakas inna lapmka jest godna polecenia ? Jebao ?

Ps. Teraz lampka a w next miesiacu akwarium bedzie 45x45x45 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe zmiany zaszły w osprzęcie. Doszła lampka AI Prime HD i dolewka EYE.

Pytanko, bo troche jestem w kropce. Wg testow NO2 po 3 tygodniach mam na fioletowo. No 3 tez. Normalka ze 3 tygodnie i takie wysokie wartości ?

Ps zastanawaiam siue nad odpieniaczem. tunze 9001 bedzie w sam raz ? (i tak nim wystartuje z zyciem akwarium bedzie mialo chyba 50x50x50, wiec osprzęt zbieram pod owe akwarium)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.