Skocz do zawartości
pdz

Kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium mam od kwietnia , cykl azotowy się zamknął , dojrzewanie pewnie trwa.

Obsada : 2 x ocellaris , pidżamka , żagłowka , salarias , parasema , chloropterus , 2 x amboinesis , randali , puellaris , cinctus , kilkanaście różnych ślimaków i krab pustelnik.

Korale : Briareum , 2 x Sinularia , Capnella , Sarco , 2 x Euphylia , Dunca.

Parametry ostatnio na fotce poniżej , podmiany regularne co tydzień 30 litrów (w obiegu ok. 330) , przez 2 tygodnie podbijam powoli KH , spadło dość szybko poniżej 6.

Był ze 2 dni debelius ale padł , być może tak było mu pisane , być może zbyt krótka aklimatyzacja , zwykła , nie kropelkowa.

Randali siedzi z cinctusem pod Briareum , Puellaris ochoczo przekopuje piach , wszystko z obsady wesołe i energiczne.

Korale poza Zoa wg. mnie ładnie się prezentują , przyrastają , pompują się , ładnie wybarwione , nie mam żadnych zastrzeżeń.

Poza programem pokazały się 2 rurówki , ładnie rosną , Knopia także chyba ma nowe "kwiatki" i mam coś jeszcze przy Capnelli , zrobię fotkę do identyfikacji.

Lampa DIY , świeci ok. 110W , ok. 12h , odpieniacz ładnie pracuje , obecnie mniej urobku , pewnie przez brązowy nalot , który zniknął z tylnej szyby i pozostał na skałach.

Teraz moje pytania do Was.

1. Co może nie pasować , przeszkadzać Zoasom , na start kupiłem niedrogie i chyba proste ? Wiem, ze łazi po nich Salarias i się zamykają , w sumie mam 4 Zoasy , jeden zielony bardzo ładny , kolejne dwa wyglądają średnio a ostatni z nich chyba obumarł , oczka poznikały , przez 2-3 dni miałem problem z lampą ale wszystko wróciło do normy.

2. Czy na tym etapie lać jeszcze bakterie ? Leję co 2 tygodnie ampułkę Biodigest i co tydzień odpowiednią wg. rozpiski dawkę  (skończył się i muszę ewentualnie dokupić) Microbe Lift Special Blend , oczywiście tak aby nie lać obu , czyli np. Biodigest leję w sobotę , drugi we środę i zauważyłem, ze po tej operacji na szybach jest nalot , który czyszczę i później do kolejnej dawki nie pojawia się.

3.Czy obecne parametry są w porządku , czy coś zmieniać ?

 

image.png.3f1bb8ebb8814097f07d8f52810da80f.png


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cykl azotowy się jeszcze nie zamknął bo masz wykrywalne azotyny (no2). Masz za niski wapń (440-450) oraz magnez (1320-1350)

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o soli, Instant Ocean , kończy się , pozostać przy niej czy coś innego ?

Co do parametrów to wklejam całość.

image.thumb.png.fdc76b0e647ff70f11a3bf92d48cf3d8.png


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jej nie używam, stosuje RS Sea Salt. Jakie masz zasolenie? Ten wapń to masz taki niski trochę dziwne, dobrze zamierzony? Jakimi testami je mierzysz? Poza 2 miernikami których używasz.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól podstawowa ale i korale nie są jakieś wymagające, zasolenie mierzone miernikiem MA887 utrzymuję stale na 1.024 , nie kalibrowałem go ale na RO pokazuje 0 , na zwykłej coś tam więcej i do beczki 30 litrów sypię tę sama ilość i zawsze mam 1.024

Dwie Hanki , dwa Colombo Mg i jeden z nich - Ca lub Ph ,nie pamiętam ,  pozostałe Salifert.

Kończy mi się sól, Special Blend, testy i parę innych rzeczy stąd moje pytania, czy coś zmieniać.

Poza tym idzie też urlop i planowałem zakup większej ilości korali, żeby było mniej goło i bardziej kolorowo , nic wyszukanego , coś prostego i ładnego , z ryb jeszcze planuję żółtka i doktorka ale to jak już będzie wszystko wyprowadzone i może zaryzykuję debeliusa ponownie.

Co może szkodzić Zoasom ? bo jak pisałem, pozostałe sa na moje amatorskie oko bardzo ładne, wypucuję szyby i wrzucę fotki.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstrzymaj się z nowymi koralami do czasu aż NO2 będzie zerowe. Cykl azotowy się nie zamknął.

Parametry masz nieciekawe, coś się nie zgadza. Sprawdź zasolenie bo masz strasznie niski Mg i Ca co sugeruje że zasolenie jest za niskie. Jeżeli okaże się że zasolenie masz dobrze zmierzone to sól bardzo kiepska i wymienił bym na inną. Ja jadę na AF ReefSalt.

Z bakteriami jest tak że są dwie szkoły. Jedni leją co tydzień inni wcale. Ja jestem z tych pierwszych. Uważam że przynajmniej na początku kiedy system dojrzewa i się stabilizuje (a to może potrwać nawet ponad rok) dodawanie i podtrzymywanie kolonii bakterii na wysokim poziomie jest konieczne. Po pół roku od startu większego zbiornika zacząłem lać VSV i dopiero wtedy zszedł mi cały nalot glonów ze skał.

Jak po podaniu bakterii pojawia się nalot to znaczy że lejesz za dużo. Nie zawsze dawka z etykiety się sprawdza. "Każdy zbiornik jest inny". Jak dajesz Biodigest to nie dawał bym SpecialBlend. Ja podaje SpecjalBlend i do pary (tak zalecają) Niteout II. Do tego kompletu podaje 1ml vsv na 100l w obiegu. Jezeli po podaniu bakterii woda robi się mętna/mleczna, albo pojawia się nalot zmniejsz dawkę.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby w tym zbiorniku były azotyny, to byłyby  regularne trupy, zwłaszcza wśród skorupiaków. Ten wynik NO2 jak dla mnie jest na granicy błędu. Wywal ten test, albo daj komuś kto zalewa, niech się bawi i stresuje. 

Niski poziom magnezu i wapnia, to kwestia soli. Instant Ocean tak po prostu ma. Także się nie stresuj, bo nawet nie ma tych poziomów na chwilę obecną co u Ciebie konsumować. Możesz dalej na niej jechać. Jak zacznie spadać KH i wapń, to albo zacznij uzupełniać prochami, albo zmień sól na bogatszą w te składniki, wybór w zależności od obsady. 

Nie wiem czy dotarłeś do tego artykułu Testera, ale jeśli nie, to warto sobie poczytać ile trzeba sypać IO na litr.

https://reefhub.pl/sol-akwarystyczna-test-porownawczy/

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Artykuł o soli czytałem, tylko mi niewiele da przy skromnej praktyce, bo jak dołożę korali, to sam nie wiem co i o ile spadnie, po prostu zbyt mała wiedza i praktyka.

Urlop się zbliża, będzie więcej czasu na obserwacje, kupię troszkę więcej korali a sól zmienię, jeśli ona nic nie da, to pewnie trzeba będzie lać.

Co do testów, to fakt, NO2 takie naciągane 0.1 a poza tym, niektóre testy mają ważność do końca lipca ale kończą się, więc przy zakupie kolejnych zwrócę uwagę na datę.

Parametry niektóre skoczyły po wpuszczeniu babki, która przewróciła wszystko do góry nogami, jednak zauważyłem, że przy niezerowych parametrach korale wyglądają lepiej, nie dotyczy to jednak Zoasów, one mnie zastanawiają najbardziej, bo na początku jak miałem tylko je i błazenki to wyglądały ładnie.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pdz, nie panikuj, masz ekstra baniak jak na jego "wiek", sucha skałę itd... Wiadomo, że jak babka przekopie piach, to coś tam drgnie w pomiarach. Wiadomo też, że zoasy bywają marudne, to wcale nie jest briareum co urośnie i w toalecie. Może światło (za dużo) im nie pasuje, może cyrkulacja... raczej bym kombinował właśnie z ustawieniem. Co do urlopu - jak gdzieś wyjeżdżasz, to niczego nie zmieniaj przed wyjazdem, a jak siedzisz w domu to możesz kombinować. Sól - ja jadę na red sea salt i wg mnie jest to taka sól, że ani za bogata, ani za uboga, taka w sam raz:-) O wpadkach tej soli tez się raczej nie słyszy (był jakiś temat ostatnio o kosmicznych azotanach, ale wyszło że test walnięty). NO2 to jak @Ironista pisał, odpuść sobie ten test. To się robi, jak się nie ma co innego do roboty w bardzo świeżym baniaku:-) Bakterie - długo nie lałem nic, teraz leję i jest dużo lepiej, więc bym nie przestawał. Nie zaszkodzi, a jakiś straszny koszt to ten SB też nie jest. Ew lej miej (zawsze lepiej mniej czegokolwiek lać, niż więcej). Dolewanie vsv też fajna sprawa, ale raczej tak 0.1ml/100L profilaktycznie. 1ml/100L to już jest dawka startowa w metodzie wódka/vsv na zbicie azotanów. Znów, lepiej mniej niż więcej.

Także, jedyna kwestia to to zasolenie, co to właściwie jest to 1.024? Jak density, to ciut dużo. Jak sg - to malo. Milwauke to raczej dobry sprzęt, więc bym się o niego nie martwił, raczej o interpretację wyniku. Nie masz tam opcji przestawienia na ppt? 35ppt, to jest optymalna wartość, o ile nie masz zamiaru się doktoryzować z zasolenia. A z odwołaniem do reefhub to pewnie o to chodzi, że wydajność soli (ile soli wsypać na litr, żeby dane zasolenie otrzymać) czasem odbiega od informacji na wiaderku. Choć w red sea salt jest idealnie zgodne, 38.2g na litr i zawsze mam 35ppt.

A na koniec gratulacje za "dzienniczek akwarysty", szczerze:-) Ja próbowałem w zeszycie, w excelu... i zawsze jakoś lipa z tego była. Brak czasu niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu obserwuję i nie panikuję ale chce kupić w urlop, kiedy będę w domu więcej korali, poza tym niektóre pytania nurtują mnie od jakiegoś czasu.

Zoasy są marudne, to zostawię te co są, chyba nowych nie będę kupował aczkolwiek zastanawia mnie to, że w sklepie widziałem sporo różnych Zoasów w jednym zbiorniku i wszystkie całkiem fajnie wyglądały.

Dzienniczek to fajna sprawa, wiem co kiedy zmierzyłem, co kiedy zacząłem lub przestałem dodawać, to mi czasem powie niewiele z racji słabego doświadczenia ale jak jest p4roblem to Wam pewnie powie więcej.

Zasolenie 1.024 SG , przełączyłem na PPT i pokazało mi chyba 33, przejdę na PPT i powoli będę podnosił tą solą co mam, starczy jeszcze na 2-3 podmiany a później kupię Red Sea Salt, to zapewne (poziom zasolenia) jest źródło problemu i niższego Ca i Mg , tylko czy ma wpyw na spadające kH czy coś je konsumuje ?

Z dawkowaniem jest tak, że mam beczkę 30l ale nie ma żadnej kreski i nie wiem czy pod korek to jest 30l czy mniej, musiałbym przemierzyć ale to nie jest problem, mam wagę kuchenna i jak raz sobie zmierzę, że mam sypać ileś tam soli na beczkę pod korek to już będzie prosto.

Poczytałem o Zoasach i obecnie świecę PWM jasny niebieski 200 , ciemny niebieski 200 , biąły 150 albo 180 , UV tylko w nocy ale czerwonu i zielony miałem 80 , zmieniłem na 30 , czytałem o czerwonym , że nie wszystkie go lubią i to by się sprawdzało , bo zielony jest ok a reszta taka sobie , siedzą na tej samej półce.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam teraz o Zoasach i na korale.pl znalazłem info, że kH 8-12 , ja mam pomiędzy 6-7 , czy podbić do 8 ?

Jest także info, że powinno się podawać jod, stront, czy podawać czy powinny wystarczyć podmiany ?

Zasolenie zmieniłem na 35 ppt


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda morska ma kh pomiedzy 7 a 8 dKh. Mozesz podbic do 8 (maksymalnie o 1dKh na dobe). Stront jest potrzebny w procesie kalcyfikacji podczas ktorego korale buduja szkielt i wbudowuja go w swoja strukture, jod rowniez jest potrzebny. Czy dozowac to musisz sobie zobaczyc jaki masz ogolnie poziom. Jak robisz cotygodniowe podmiany to podmiany powinny starczyc. Staraj sie utrzymac stront na poziomie 8 ppm a jod na 0,06 ppm

Edytowane przez mib86 (wyświetl historię edycji)

f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kH

Podbijam powoli o ok 1dKH na tydzień , podbiję do 8 i będę obserwował jak spada , zastanawia mnie opis życia na np. korale.pl , gdzie piszą o dKH 8-12 przy niemalże każdym egzemplarzu.

Jod i stront

Wg. korale.pl powinno być jodu 0.06 - 0.1 , strontu 8 - 14 , kupię testy i zobaczę jak jest , czy te wartości są prawidłowe ?

PO4 mam ostatnio przez 3 tygodnie 0.06 , wg. info powinno być poniżej 0.2 ale czy na pewno ? to efekt zbyt obfitego karmienia ? nie widzę , żeby coś padło, jedynie znalazłem wczoraj kolejną wylinkę po krewetce. NO2 i NO3 było nieco powyżej 0 , ostatnio wyszło 0.

Skończyła się Instant Ocean jak podbijałem zasolenie , więc kupię RS Sea Salt i na razie jod i stront będę obserwował czy rośnie, bo jak tak to nie będę suplementował.

Co oznacza termin "pierwiastki śladowe" ? często w opisie widzę , żeby podawać jod i stront oraz pierwiastki śladowe.

Zapomniałbym , podaję witaminę C od 2-3 dni jednak ile dodawać ? Widziałem wpisy 1-2 krople na 100 litrów ale niektórzy dają tyle dziennie inni co tydzień , dodawać ? ile ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Substancje rozpuszczone w 1 m³ (1026 kg) wody morskiej
chlorek sodu, NaCl 27,213 kg 77,80%
chlorek magnezu, MgCl2 3,807 kg 10,90%
siarczan magnezu, MgSO4 1,658 kg 4,70%
siarczan wapnia, CaSO4 1,260 kg 3,60%
siarczan potasu, K2SO4 865 g 2,50%
węglan wapnia, CaCO3 123 g 0,03%
bromek magnezu, MgBr2 76 g  
białka i inne związki organiczne 1,4 g  
fluor, F 33 g  
bar, Ba 0,5 g  
jod, I 0,5 g  
argon, Ar 0,1 g  
srebro, Ag 0,3 mg  
rubid, Rb 0,2 mg  
złoto, Au 4 µg  
rad, Ra 0,02 µg

Pierwiastki sladowe to np bar fluor. Innymi slowy ich udzial procentowy jest tak maly ze uzywa sie okreslenia sladowe. Niektorych  tutaj brakuje ale to miala byc tableka pogladowa 

Edytowane przez mib86 (wyświetl historię edycji)

f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwiastki śladowe na razie sobie daruję ale z ciekawości spytam jak się je podaje , jak testuje ? testy do kupienia czy test wody ?

Jaki test na jod i stront Salifert, Colombo , inny ?

Jaki jod, stront wybrać ?

Jak dozować (ile i co jaki okres czasu) witaminę C ?

Czy PO4 poniżej 0.2 to dobra zasada czy raczej powinno być 0 , mam 0.06 ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa testy na stront bar jod. Ja uzywam saliferta, jedynie nie ma testow na mangan. Jednak pewnosc zawsze bedziesz mial jak zrobisz icp wody (teoretycznie bo w labie tez moze byc wal).

Jaki wybrac nie wiem, ja uzywam aquaforestu a dozowanie masz podane zawsze na opakowaniu. Z tym po4 to roznie. Niby wszyscy daza do 0 ale zawsze jakies fosforany bym zostawil bo one sa potrzebne do redukcji azotanow. Moim zdaniem 0,04 moze zostac.Nawet jak testy Ci pokaza ze fosforany masz 0 to i tak nigdy 0 nie jest.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupię zatem test na jod i stront , zmienię sól i zobaczę jak się będzie zmieniać zawartość tych 2 pierwiastków oraz tych co obecnie sprawdzam.

Podbiję kH do 8 , zobaczę w jakim tempie spada.

A co z witaminą C ? Niemal wszędzie widzę info , że 1-32 krople na 100 litrów ale jedni piszą codziennie , inni co tydzień , jak to jest ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jodu nie miezylem ale test na stront jest według mnie do niczego. Rozbieżność pomiaru +/- 4. Salifertem zrobiłem ok 10 pomiarów i zawsze to samo brak strontu. Lepiej zainwestować w icp. 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w ICP jest pewny ? Czy może po prostu bez testów, skoro są wadliwe czy wrażliwe dozować jakąś bezpieczną dawkę ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem test na jod i jodu brak, jutro zatem kupię jod.

Oprócz tego polecono mi węgiel i coś dla korali AF Amino Mix.

Macie jakieś uwagi ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy stront jest równie istotny jak jod ?

Co stosować na podbicie kH , obecnie robię to sodą ale to miało byc doraźnie.

Zastanawia mnie, przy podmiankach co tydzień, co konsumuje pierwiastki, skoro ryb niewiele, korali także, czy to odpieniacz tak czyści ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod jest również istotny, nie wiem czy sa na tym samym poziomie waznosci. Mozesz sotosowac wodorweglan sodu (NaHCO3). Osobiscie sam tego uzywam, poza tym kazdy srodek typu Kh buffer czy Kh+ czy jakies tam maja to w swoim skladzie (zwroc uwage na sklad). Co konsumuje u Ciebie to nie wiem, moga to byc slimaki (buduja muszle), moga to byc glony wapienne. Odpieniacz nie usowa pierwiastkow z wody.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, pdz napisał:

Czy stront jest równie istotny jak jod ?

Co stosować na podbicie kH , obecnie robię to sodą ale to miało byc doraźnie.

Zastanawia mnie, przy podmiankach co tydzień, co konsumuje pierwiastki, skoro ryb niewiele, korali także, czy to odpieniacz tak czyści ?

Kh podbij af kh buffer lub wodorowęglanem sodu w czystści do analizy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, @Pawel napisał:

af kh buffer

Przeciez to ma w swoim skladzie wodoroweglan sodu (to jest glowny skladnik). Za pol kilo (wodorweglanu) zaplaci 7 zl a 5kg kh buffer kosztuje 107 zl. Efekt bedzie ten sam

Edytowane przez mib86 (wyświetl historię edycji)

f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze co się dzieje.

Miałem nico za niskie zasolenie, stąd tez pewnie braki pierwiastków, podniosłem do 35 ppt i dzisiaj lub jutro pomierzę i zobaczę jak sprawa wygląda.

Od tego będzie zależało czy zostaję przy Instant Ocean czy zmienię na nieco bogatszą i tutaj dylemat, Red Sea ? w sklepie polecają Tropic Marine ?

 

Co do kH to podbiłem je sodą doraźnie ale odstawiłem i zaczęło spadać, więc coś je obżera a może to powiązane z zasoleniem i poziomem pierwiastków czy może raczej z dojrzewaniem ? brunatny nalot ustąpił z szyby , pozostał na skale , teraz pojawił się zielonkawy nalot.

Ryby mają się dobrze , korale poza Zoa także ładnie i rosną i bujają się, polipy chętnie wypuszczają , nawet Sarco ładnie się zachowuje tak jak kiedyś był kapryśny.

 

Dopytam jeszcze, czy kH plus podwyższa a kH buffer utrzymuje ? jak to działa ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.