Skocz do zawartości
Robert-reef

Jaki reaktor do pellet - akwarium 2000l

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Przymierzam się do zmiany sposobu pozbywania sie NO3 i PO4 w swoim akwarium. Glony, DSB i chlorek lantanu słabo sobie radzą, szczególnie z NO3.

Poczytałem i widzę że dużo osób używa biopeletów. Wydaje się to dobrym i bezobsługowym rozwiązaniem.

Jaki reaktor do takiego akwarium był by dobrym rozwiązaniem?

Może ktoś polecićreaktor, który obsłużył by moje gęsto zarybione akwarium

Edytowane przez Robert-reef
głupoty wcześniej napisałem :) (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego ale ten reaktor to reaktor wapnia chyba o inny model Ci chodzilo.

Jeśli już reaktor na peletki to pierwsze co przychodzi mi do głowy to polski Twistman ;)
http://www.twistman.eu/pl/c/Reaktory-Biopellets-Biopellets-Reactors/3

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze, masz rację :) . Już zmieniłem temat i treść.

5 minut temu, sith114 napisał:

Jeśli już reaktor na peletki to pierwsze co przychodzi mi do głowy to polski Twistman ;)
http://www.twistman.eu/pl/c/Reaktory-Biopellets-Biopellets-Reactors/3

Przeglądałem tą ofertę. Trochę długie tam są czasy oczekiwania na realizację. Szukam innych rozwiązań. Cena tego największego tez mogła by być o kilka stów tańsza, nie wiem może i tyle te urządzenia kosztują, ale 3000 za urządzenie to trochę sporowacie. Mniejsze będą raczej za małe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Robert-reef napisał:

kurcze, masz rację :) . Już zmieniłem temat i treść.

Przeglądałem tą ofertę. Trochę długie tam są czasy oczekiwania na realizację. Szukam innych rozwiązań. Cena tego największego tez mogła by być o kilka stów tańsza, nie wiem może i tyle te urządzenia kosztują, ale 3000 za urządzenie to trochę sporowacie. Mniejsze będą raczej za małe.

Czas oczekiwania brałeś ze strony czy może pytałeś bezpośrednio w Twistmanie bo co prawda na stronie podają długo, ale może w rzeczywistości czas jest krótszy.

Jesteś w ogóle przekonany do peletek? Nie myślałeś może o Reffugium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałem ze strony, mam refugium, mam DSB ale jakoś muszę ciągle lać chlorek lantanu do zbijania PO4 a jak ostatnio zmierzyłem NO3 to byłem w szoku (rok nie mierzyłem) - wyszło że NO3 mam 50... 

Nie jestem do końca przekonany do peletek, ale zauważyłem na forum że dużo ludzi tego używa i chwali sobie to że może zejść z parametrami wody do niskich poziomów.

Co ważne dla mnie żeby było to rozwiązanie najmniej obsługowe.

Szkoda mi trochę kasy żebym wydał 3000zł na reaktor + 1000zł na pelety i inne dodatki i okazało by się to nieskuteczne albo ogólnie nie to co chciałem (czytałem o mętnieniu wody na przykład)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze może zaktualizuj temat zbiornika. Taki litraż ludzie chętnie Ci podpowiedzą jakieś sposoby, w mniejszych zbiornikach typu 300 litrów 2-3 litrowy filtr glonowy daje fajne efekty już ;) Ale ma wadę ze co tydzien dwa trzeba otwierać i wyciągać Spagetti. Bo rośnie jak szalone ;)

 

kolega @Gr4b3Q także na ważną rzecz zwrócił uwagę ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Robert-reef napisał:

Brałem ze strony, mam refugium, mam DSB ale jakoś muszę ciągle lać chlorek lantanu do zbijania PO4 a jak ostatnio zmierzyłem NO3 to byłem w szoku (rok nie mierzyłem) - wyszło że NO3 mam 50... 

Nie jestem do końca przekonany do peletek, ale zauważyłem na forum że dużo ludzi tego używa i chwali sobie to że może zejść z parametrami wody do niskich poziomów.

Co ważne dla mnie żeby było to rozwiązanie najmniej obsługowe.

Szkoda mi trochę kasy żebym wydał 3000zł na reaktor + 1000zł na pelety i inne dodatki i okazało by się to nieskuteczne albo ogólnie nie to co chciałem (czytałem o mętnieniu wody na przykład)

PO4 na jakim poziomie masz? Jeśli nisko to i biopelety nie pomogą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, sith114 napisał:

Kurcze może zaktualizuj temat zbiornika. Taki litraż ludzie chętnie Ci podpowiedzą jakieś sposoby, w mniejszych zbiornikach typu 300 litrów 2-3 litrowy filtr glonowy daje fajne efekty już ;) Ale ma wadę ze co tydzien dwa trzeba otwierać i wyciągać Spagetti. Bo rośnie jak szalone ;)

Zaniedbałem akwarium, przez praktycznie rok czasu tylko podmianki robiłem w miarę regularnie :). Jakoś nie miałem czasu i natchnienia. Teraz wracam powoli do pielęgnacji akwarium, dokupuje ryb, korale przycinam. Zbiornik ogólnie miewał się dobrze ale miałem ostatnio 2 awarie pomp i woda trochę postała i zaczęły się jakieś problemy - padły euphylie.

Mam spagetti wyciągam je regularnie, czasem wrzucę dla pokolców, trochę do śmietnika. Teraz wystawiłem na giełdę. Coś tam może pohandluje, szkoda wyrzucać :)

5 minut temu, Gr4b3Q napisał:

PO4 na jakim poziomie masz? Jeśli nisko to i biopelety nie pomogą.

Teraz to coś około 0,2 czy 0,3 ale to sobie mogę regulować chlorkiem lantanu. Jest dozowany pompą. Jak bym przestał dozować to pewnie by podskoczył do 1,0 - 2,0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Robert-reef napisał:

Zaniedbałem akwarium, przez praktycznie rok czasu tylko podmianki robiłem w miarę regularnie :). Jakoś nie miałem czasu i natchnienia. Teraz wracam powoli do pielęgnacji akwarium, dokupuje ryb, korale przycinam. Zbiornik ogólnie miewał się dobrze ale miałem ostatnio 2 awarie pomp i woda trochę postała i zaczęły się jakieś problemy - padły euphylie.

Mam spagetti wyciągam je regularnie, czasem wrzucę dla pokolców, trochę do śmietnika. Teraz wystawiłem na giełdę. Coś tam może pohandluje, szkoda wyrzucać :)

Jak akwarium zanidebane było przedmuchaj skały, odessaj syfek z akwa i z sumpa. Ciężko coś stwierdzać jak nie widać stanu faktycznego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, sith114 napisał:

Ciężko coś stwierdzać jak nie widać stanu faktycznego 

Masz rację, uaktualnię swój wątek o akwarium :). Narazie się rozglądam za inna metoda pozbywania sie PO i NO z wody. Nie jestem jescze na nic zdecydowany, ale wiem że to co mam obecnie nie do końca mi sie sprawdzało.

Co do reaktorów to mało jest na rynku reaktorów do dużych akwariów. Ja potrzebuje tak pewnie ze 3-4 litry peletek docelowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Robert-reef napisał:

Masz rację, uaktualnię swój wątek o akwarium :). Narazie się rozglądam za inna metoda pozbywania sie PO i NO z wody. Nie jestem jescze na nic zdecydowany, ale wiem że to co mam obecnie nie do końca mi sie sprawdzało.

Co do reaktorów to mało jest na rynku reaktorów do dużych akwariów. Ja potrzebuje tak pewnie ze 3-4 litry peletek docelowo.

Ile masz PO4? Od tego w głównej mierze zależą Twoje dalsze kroki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Robert-reef napisał:

Brałem ze strony, mam refugium, mam DSB ale jakoś muszę ciągle lać chlorek lantanu do zbijania PO4 a jak ostatnio zmierzyłem NO3 to byłem w szoku (rok nie mierzyłem) - wyszło że NO3 mam 50... 

Nie jestem do końca przekonany do peletek, ale zauważyłem na forum że dużo ludzi tego używa i chwali sobie to że może zejść z parametrami wody do niskich poziomów.

Co ważne dla mnie żeby było to rozwiązanie najmniej obsługowe.

Szkoda mi trochę kasy żebym wydał 3000zł na reaktor + 1000zł na pelety i inne dodatki i okazało by się to nieskuteczne albo ogólnie nie to co chciałem (czytałem o mętnieniu wody na przykład)

Wystarczy 

Pacific Sun MR9025 filtr przepływowy do tego DVH The original biopellets razem zmieszane z DVH All in One Advanced BioPellets (brązowe) i nutrieny będą na niskich poziomach. Oczywiście do tego bakterie np. biogro. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Gr4b3Q napisał:

Ile masz PO4? Od tego w głównej mierze zależą Twoje dalsze kroki.

odpowiedziałem nieco wyżej. wklejam jeszcze raz.

Teraz to coś około 0,2 czy 0,3 ale to sobie mogę regulować chlorkiem lantanu. Jest dozowany pompą. Jak bym przestał dozować to pewnie by podskoczył do 1,0 - 2,0

4 minuty temu, maximus44 napisał:

Wystarczy 

Pacific Sun MR9025 filtr przepływowy do tego DVH The original biopellets razem zmieszane z DVH All in One Advanced BioPellets (brązowe) i nutrieny będą na niskich poziomach. Oczywiście do tego bakterie np. biogro. 

Myślisz że zwykły filtr przepływowy wystarczy?

Mam 2 filtry fluidyzacyjne Skimz Monzter FM100. Myślałem żeby ich uzyć do testów :) tylko nie wiem czy poradzą sobie z kręceniem peletkami. Czy gąbek sie uzywa przy peletkach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Robert-reef napisał:

odpowiedziałem nieco wyżej. wklejam jeszcze raz.

Teraz to coś około 0,2 czy 0,3 ale to sobie mogę regulować chlorkiem lantanu. Jest dozowany pompą. Jak bym przestał dozować to pewnie by podskoczył do 1,0 - 2,0

Myślisz że zwykły filtr przepływowy wystarczy?

Mam 2 filtry fluidyzacyjne Skimz Monzter FM100. Myślałem żeby ich uzyć do testów :) tylko nie wiem czy poradzą sobie z kręceniem peletkami. Czy gąbek sie uzywa przy peletkach?

Nie doczytałem, sorry.

 

Jakie duże masz refugium ? (Chodzi bardziej o powierzchnię niż o objętość) Czym oświetlasz refugium? U mnie z refugium i dsb mam problem ze zbyt małymi N i P i muszę dawkować żeby nie trzymać na 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refugium ma coś około 200 litrów, chyba 1000x400 powierzchnię, teraz nie pamiętam. Oświetlam dawno już nie wymienianymi świetlówkami czerwonymi do uprawy roślin i białymi. Tych glonów jest dużo, ale bywało więcej :)

20190727_131827.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Robert-reef napisał:

Refugium ma coś około 200 litrów, chyba 1000x400 powierzchnię, teraz nie pamiętam. Oświetlam dawno już nie wymienianymi świetlówkami czerwonymi do uprawy roślin i białymi. Tych glonów jest dużo, ale bywało więcej :)

20190727_131827.jpg

Kurcze przy takim refugium to powinienes wiadrami tych glonów wyrzucać ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, sith114 napisał:

Kurcze przy takim refugium to powinienes wiadrami tych glonów wyrzucać ;P

Może KH za wysokie (ponad 9), może potasu mało, może innych mikro czy makro mało. Cholera wie. Naprawdę dawno nie wnikałem w to co sie dzieje w akwarium. Tam by sie przydała jakaś duża podmiana wody na pewno.

Ale ogólnie i tak nie do końca byłem zadowolony z refugium i dsb nawet jak to działało. Szukam innych rozwiązań :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Robert-reef napisał:

Może KH za wysokie (ponad 9), może potasu mało, może innych mikro czy makro mało. Cholera wie. Naprawdę dawno nie wnikałem w to co sie dzieje w akwarium. Tam by sie przydała jakaś duża podmiana wody na pewno.

Ale ogólnie i tak nie do końca byłem zadowolony z refugium i dsb nawet jak to działało. Szukam innych rozwiązań :)

No to może zacząć od testów ICP zobaczysz co w trawie piszczy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Robert-reef napisał:

Myślałem o tym. To chyba faktycznie dobry pomysł będzie.

Przy prowadzeniu refugium trzeba pilnować zawartości Fe w wodzie - glony potrzebują go do wzrostu. Ja u siebie ile bym nie wlał żelaza to i tak na icp wychodzi nisko ;) 

Zrób ICP i będziemy kombinować - może wystarczy zacząć dozować pierwiastki i nie trzeba będzie wydawać $$ na reaktor i peletki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.