Skocz do zawartości
AnkaTeZet

Problem z borsukiem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Od trzech dni mam problem z boruskiem - przestał jeść i zaczął sie chować ubierając „panterkę”. Nie pływa już tak żwawo jak do tej pory, a jak wyjdzie z ukrycia to „przysiada” na tylnej płetwie ( wrzuciłam fotę tej pozycji) Rybka nie ma żadnych oznak uszkodzenia skory, wysypki, kropek itp. Żadna rybka go nie przegania, a jak jakaś podpływa do niego to nawet nie reaguje. Próbowałam go karmić z pipety - też nic :( za poradą Pani z erybki dodawałam do jedzenia kilka kropli Reefbooster’a Prodibio i też nie tknęła. Co mogę więcej zrobić?  

Akwarrium Reef Max 105l od października 2018. 

W akwarium pływa jeszcze babka piaskowa sexgutatta, 2 błazenki i hexatenia. 

zasolenie 1,024 (mierzone refraktometrem)

No3 < 0,2

Po4 0

KH 7,3

Mg 1290 ( dozuje dodatkowo Magnesium Blend od Reeflowers)

Ca 400

Pomocy!!!

 

D38E1C05-9B1C-4F2B-8701-755B3D56EDFD.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Borsuk zestresowany bardziej, niż nastolatka przed pierwszą randką. Pani z Erybki powinna zaproponować Ci wymianę tej ryby, a nie lanie reefboostera do pokarmu. To że nie widzisz zadym, nie oznacza że ich nie ma, zwłaszcza że jest hexa, a i błazny jak przystało na garbiki normalne nie są. Borsuk to nie jest ryba do reefmaxa niestety. Tak, wiem że mały itd, ale on mały, a właściwie skarlały zawsze będzie, nie mając miejsca do zwiększania gabarytów nie będzie rósł. Chcesz uratować rybę i zaoszczędzić jej stresu, to wymień go na parkę pterapogonów, gobiodonów, lub kilka sztuk małych apogonów. To lepsze rozwiązanie niż reefbooster. 


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że mu przejdzie. Dołożenie borsuka do obsady było konsultowane ze sprzedawcami z erybki. Nie widzieli przeciwwskazań. Mam go od Ok. 2 miesięcy i do tej pory nie było najmniejszych problemów. Na chwilę obecną rybol coraz częściej wychodzi i coraz rzadziej ubiera panterkę. Może faktycznie dostał wpierdziel i bal się wychodzić. Jeżeli nie zacznie jeść to może spróbować go odłowić do klatki takiej siatkowej ( chyba kotnik to sie nazywa) i tam go podkarmić? Czy bez sensu go dodatkowo stresować? 

Edytowane przez AnkaTeZet (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, AnkaTeZet napisał:

... Dołożenie borsuka do obsady było konsultowane ze sprzedawcami z erybki. Nie widzieli przeciwwskazań... 

Popłakałem się z wieczora, o słodka naiwności. Moja Droga Anko (że tak sobie pozwolę), sprzedawcy z erybki są...sprzedawcami. Ich zadaniem jest sprzedać, więc nie widzieli przeciwwskazań, tak jak sprzedawca telewizorów nie będzie widział przeciwwskazań żeby sprzedać komuś ekran 65 cali do pokoju 9mkw, sprzedawca samochodów sprzeda wielkiego SUV-a osobie samotnej, jeżdżącej tylko na zakupy do najbliższego marketu i przysłowiowego kościoła. Da się, oczywiście że się da i to bez przeciwwskazań, bo towar musi być w obrocie a nie zalegać w magazynie. Tutaj borsuk był towarem. Trafiła się klientka, więc dlaczego nie? Sprzedaż jest sprzedaż - i tylko ryby żal.

Nie pakuj go do żadnego kotnika, bo on już się czuje jak by był w kotniku. Jeszcze raz napiszę, wymień go na inne ryby, z którymi nie będziesz miała problemu w zbiorniku i będziesz się cieszyć rafką, zamiast walczyć z problemami.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko czy bedą chcieli wymienić. Strasznie mi szkoda tej rybki, ze sie tak meczy :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli u nich kupiona, to warto choć spróbować i porozmawiać.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem tego borsuka 3.5cm w większym zbiorniku. Miałem go 2mc i nagle zrobił się słaby, przestał jesc i zaczął szybciej oddychać. 2.5 dnia i trup. Żadnych oznak choroby, żadnych ran czy kropek. W środku pasożytów też nie miał. Obbsada skromna i spokojna wtedy : dwa male blazny, puellaris, i chrysus jego kumpel. Po dziś dzień nie wiem co się stało.


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się wymądrzał przy takich przedmówcach, bo co ja tam wiem, zauważę tylko, że u mnie zmiany barwne i stres u borsuka, był związany bezpośrednio ze spadkiem kH - nie zauważyłem że zablokowałem kanał pompy.... :(

 

ps. co do karmienia, to powieś na klipsie glony suszone - jak nie masz akwarystycznych, to powieś do sushi - tylko sprawdź czy nie jakieś smakowe bądź uzdatniane... :)

i nie przejmuj się osobami chcącymi wysłać Ciebie na stos za borsuka w reefmaxie - o ile nie ma 15 cm i natury energicznej, to powino być dobrze. Spróbuj podnieść kH i podać glony. U mnie zadziałało - a podnosiłem o 4 stopnie w ciągu 4 dni .... no ale to niezgodne z doktryną forumową :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie będę się wymądrzał przy takich przedmówcach, bo co ja tam wiem, zauważę tylko, że u mnie zmiany barwne i stres u borsuka, był związany bezpośrednio ze spadkiem kH - nie zauważyłem że zablokowałem kanał pompy.... [emoji20]
 
ps. co do karmienia, to powieś na klipsie glony suszone - jak nie masz akwarystycznych, to powieś do sushi - tylko sprawdź czy nie jakieś smakowe bądź uzdatniane... [emoji4]
i nie przejmuj się osobami chcącymi wysłać Ciebie na stos za borsuka w reefmaxie - o ile nie ma 15 cm i natury energicznej, to powino być dobrze. Spróbuj podnieść kH i podać glony. U mnie zadziałało - a podnosiłem o 4 stopnie w ciągu 4 dni .... no ale to niezgodne z doktryną forumową [emoji4]
Też jestem zdania, że jeśli rybcia jest nie duża w niewielkim zbiorniku to czuje się dobrze. Bardzo łatwo jest wizualnie określić czy ma miejsce czy nie. Np hepatus minimalny litraz według opisów to 600l. Jakos słabo sobie wyobrażam hepcia 30cm w 600L. Ale osobnika 3-6cm w 250 jak najbardziej

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Rezus napisał:

30cm w 600L

Wydaje mi sie ze nawet by nie urusl do takich rozmiarow, w naturze do takich rosna ale w akwarium przeciez ryby karlowacieja.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

doktryna forumowa jest bardzo konserwatywna pewne kwestie są jednak trochę bardziej elastyczne tak mi się zdaje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ironista coś dzisiaj słabo u Ciebie z tolerancją "średnich jakościowo rad".

Parametrów wody lepiej nie ruszaj. Aczkolwiek borsuki lubią zielone, więc spróbuj. Ja osobiście uważam, że borsuk wcale nie jest taki łatwy w utrzymaniu jak się uważa. Zwłaszcza małe sztuki... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametrów nie ruszam na razie. Coraz częściej wychodzi i nabrał kolorów. Częściej tez sie „bujnie” po akwarium. Czytałam, ze one jedzą sałatę. Może powiesić mu listek jeśli nadal nie tknie mrożonki? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też kupić algi nori do dostania w zasadzie w każdym sklepie robi się z tego sushi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

@Ironista coś dzisiaj słabo u Ciebie z tolerancją "średnich jakościowo rad".

 

Bywają takie dni Szymon, bywają. A i jest nowy temat o borsukach...czekam.:lol:


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.