Skocz do zawartości
dadario

Balling a dodatki Fauna Marin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zdaję sobie sprawę, że gdzieś pewnie taki temat się przewinął, jednak znaleźć teraz nie mogę a liczę, że ktoś nawet nie będzie musiał szukać. 
Przechodzę na mikro od Fauna Marin (https://www.coralhouse.pl/fauna-marin-ultra-balling-light-trace-3x500ml~p32906?id=189521).
W instrukcji podają ilość ml na wagowe ilości ich proszków. 
A ja proszki mam swoje i mieszam je standardowo (Ca 55,5g/L, NaHCO3 84g/L, SBS 25g/L)

Ile powinienem dać ml roztworu na L ballinga???

Kolejne pytanie:
Wg Fauna Marin nie trzeba dodawać SBS, ale suplementuje się magnez (czego do tej pory nie musiałem robić, aczkolwiek już też dawno nie mierzyłem). Ktoś ma jakieś doświadczenia w tej materii???
W czym w takim razie rozpuścić 3roztwór??? SBS czy tylko RODI, a może  magnez jednak???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mg dodajesz do Ca. jedziesz na 3 butlach KH, Ca+Mg, SBS. Ładnie to opisał Tester w artykule o metodzie Ballinga na reefhubie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Alfik1980 jak to jest w oryginalnym ballingu wiem, jadę na soli AF która ma wysoki mg. Od początku istnienia akwarium nie musiałem go podawać. Ale przyznam, że przez ostatnie 5miesiecy nie mierzyłem...

Fauna Marin w swojej metodzie stosuje butle z Ca, KH i mg. Do każdej mikro. Nie ma SBS. Stąd pytanie jak to zrobić bez stosowania mg, oraz jakie ilości dodać mikro do klasycznego ballinga. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak używać mikro od FM

https://static.faunamarin.de/manuals/manual_balling-methode_eng.pdf

trzeba pamiętać jeśli się używa prochów FM że Ca u nich jest dwuwodne więc jak używa sie innych to trzeba przeliczyć :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Kroczek napisał:

Jak używać mikro od FM

https://static.faunamarin.de/manuals/manual_balling-methode_eng.pdf

trzeba pamiętać jeśli się używa prochów FM że Ca u nich jest dwuwodne więc jak używa sie innych to trzeba przeliczyć :)

Dziękuję. Tutaj znalazłem odpowiedzi. Przeliczenie nie będzie problemem.  W "nowej" instrukcji na stronie FM niestety opisane jest wszystko bardziej lakonicznie i zagadkowo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca plus mg to pierwsza butla. Druga to kh. Sbs sie nie używa. Podmianki co tydzien okolo 10%. Tak wyglada ich metoda prowadzenia na ballingu plus micro. Z tego co pamietam to na pierwsza butle przy 110g ca(bezwodne) na 2l roztworu czyli nie stezony podajesz 1.8ml trace 1 i trace 2 1.8ml czyli po tyle samo. Do drugiej butli czyli kh chyba 8.4 ml trace 3. Pisalem z pamięci. 


600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.07.2019 o 20:54, dadario napisał:

Dziękuję. Tutaj znalazłem odpowiedzi. Przeliczenie nie będzie problemem.  W "nowej" instrukcji na stronie FM niestety opisane jest wszystko bardziej lakonicznie i zagadkowo. 

Witaj, chciałem zapytać jak rozwiązałeś problem powiązania soli AF RMS z dodawaniem FM Trace 123 do tej soli. Ja też jadę na RMS i nie dodaję Mg tylko Ca, SBS, Kh i leję 31 ml płynów każdego równo. Czy uwzględniałeś wyniki pomiarów wody by robić korektę  FM Trace. Jak lejesz Trace jak nie ma Mg. Możesz podzielić się swoimi praktykami w tej kwestii. Dziękuję i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jacek_klnie rozwiązałem. Odstawiłem SBS, stosuję tylko tracy wg instrukcji. Z soli używam pół/pół fm professional sea salt i af reef salt. Mg mam przez to na stałym poziomie, więc nie muszę go suplementować, a tracy są dodawane tylko do roztworów ca i kh. Od kiedy przeszedłem na mikro z fm zrobiłem jeden test ICD. Niestety nałożyło się lekkie zaniedbanie zbiornika i zaniechanie podmian, z przedawkowaniem jodu. Główne mikro było w normie, za wyjątkiem niedoboru strontu i znacznego przekroczenia jodu. Korale jeszcze dochodzą do siebie, ale ogólnie jestem zadowolony. 
Główne plusy: wydajność płynów, cena, prawidłowe zbilansowanie mikroskładnikó.
Minus: z butelek 500ml trudno odmierza się potrzebne (małe) objętości...
Po przesiadce i względnej stabilizacji mam zamiar zrobić icp, a później zrobić kolejny za kilka miesięcy... Wtedy będę miał pełniejszy obraz poziomu i zużycia mikroelementów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już lepiej zakupić AF Strong i sprawa jest prosta, zawsze można to skonsultować z kimś z AF jak się nie dodaje Mg. A narobić sobie bigosu za 100 zł to się nie kalkuluje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu stosując FM miałbyś narobić sobie bigosu. Jod przedawkowałem na własne życzenie (dodawałem osobno krople "jak za czasów AF") stront wcześniej też był nisko, a brak opieki nad akwarium pogorszyło sprawę. Ale każdy robi to co che... Ja osobiście nie wrócił bym do AF. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, dadario napisał:

Nie wiem czemu stosując FM miałbyś narobić sobie bigosu. Jod przedawkowałem na własne życzenie (dodawałem osobno krople "jak za czasów AF") stront wcześniej też był nisko, a brak opieki nad akwarium pogorszyło sprawę. Ale każdy robi to co che... Ja osobiście nie wrócił bym do AF. 

Hej, mógłbyś napisać ile ostatecznie lejesz Ultra Tracę na 1l? Ja mam kh w 5l baniaku i Ca+Mg razem, również w 5l. Ile lac Ultra Tracę? 

Edytowane przez Pokolec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pokolec a więc: trace 1 i 2 daję 0,9ml/L Ca a trace 3 daję 4,2ml/L kH...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pokolecwartości te wynikają z przeliczenia ilości mikro na roztwo z strony fauna marin do ilosci Ca i kh jaką ja stosuję u siebie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.11.2019 o 10:06, dadario napisał:

@Pokolecwartości te wynikają z przeliczenia ilości mikro na roztwo z strony fauna marin do ilosci Ca i kh jaką ja stosuję u siebie... 

Hej i jak efekty? Ja od pół roku daje Trace w złej proporcji. Dawałem przy standardowym balingu po 5ml/L 1+2 i 5ml/L 3. Korale straciły intensywność. Ciekaw jestem jak u Ciebie przy prawidłowym stosowaniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.11.2019 o 21:23, dadario napisał:

@Pokolec a więc: trace 1 i 2 daję 0,9ml/L Ca a trace 3 daję 4,2ml/L kH...

hej a używasz CA bezwodny CZDA i SOde oczyszczoną CZDA ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piotrs tak jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, dadario napisał:

@piotrs tak jest...

i cos zmieniałes w dawkowaniu czy utrzymujesz to samo? Jakies icp robiłes?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.