Skocz do zawartości
Guban88ok3m

Palenie korali

Rekomendowane odpowiedzi

Witam proszę o opinię palenia korali. Chodzi głównie o to czy ogólnie lampa za dużej mocy pali korale czy poszczególne diody tj biała np? Czy lampa paląca korale mając 50 W w tym 50/50 niebieskie / białe bedzie odpowiadała lampie 50 w 80/20 niebieskie/białe ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci pewnie o lampy LED. 

Można "przepalić" korale , ale nie jest to takie łatwe. Korale potrzebują światła do  życia i wzrostu. Musiałbyś świecić na korala z odległości chyba 10 cm pełną mocą by go palić. Ja mam lampę 13 cm nad lustrem wody i nigdy nie zauważyłem prześwietlenia korala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Alfik1980 napisał:

Chodzi Ci pewnie o lampy LED. 

Można "przepalić" korale , ale nie jest to takie łatwe. Korale potrzebują światła do  życia i wzrostu. Musiałbyś świecić na korala z odległości chyba 10 cm pełną mocą by go palić. Ja mam lampę 13 cm nad lustrem wody i nigdy nie zauważyłem prześwietlenia korala.

Chodzi o to że mam akwa 42 l i świeciłem do tej pory moca ok 22w +/- w tym 18 niebieskie i 4-5 białe. Zbielały mi acany i zrobilem icp . Kupilem nowe acany nie zmieniając światła a one też straciły kolor ale nie tak jak tamte. Dlatego pytam bo kurde tylko acany cierpią a mam lampę oo 10-15cm nad tafla a akwa 35 wysokie i acany na dnie. Tak o LED creee. Dodam że wyszło mało jodu na icp ale już dozuje . Nie wiem czy to właśnie brak jodu może powodować blaknięcie wszytskich acan u mnie . Naszczescie te nowe wyblakly trochę mniej jak tamte ale teraz zmniejszyłem światło na 18 w w tym 16 niebieskie i 2 białe . Od dziś właśnie .

Edytowane przez Guban88ok3m (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak parametry. One mają zdecydowany wpływ na wybarwienie. kH i potas są ważne jak stront do wzrostu i przyswajania oraz wzrostu i wybarwienia tkanki. Co lejesz do akwa, jaka sól, jakieś suplementy. Może tu jest problem blaknięcia , a nie w lampie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Alfik1980 napisał:

A jak parametry. One mają zdecydowany wpływ na wybarwienie. kH i potas są ważne jak stront do wzrostu i przyswajania oraz wzrostu i wybarwienia tkanki. Co lejesz do akwa, jaka sól, jakieś suplementy. Może tu jest problem blaknięcia , a nie w lampie.

 Od wczoraj leje jod co dwa dni będę plus amino i vitality z af raz w tygodniu i phyto mix co dwa dni 

Screenshot_20190726-195215.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak kolorów może być spowodowany niedoborem Jodu. U mnie bielała lobopchyllia żółta. Po dodaniu jodu kolory wróciły. Światło bez zmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Alfik1980 napisał:

Brak kolorów może być spowodowany niedoborem Jodu. U mnie bielała lobopchyllia żółta. Po dodaniu jodu kolory wróciły. Światło bez zmian.

Ja właśnie dozuje jod i też tak polecali tu wyjadacze na forum ale jak kolejne bieleją człowiek glupieje. A jak długo wracała ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z dobry  miesiąc zanim odzyskała kolory.

Teraz wygląda tak, ta żółta.InkedIMG_20190112_161551_7_LI.jpg.7c15e4e056a9a27b04f526d14ff54c41.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A takie bielenie czym może byc spowodowane?

67676856_3254231794649709_8951117891072163840_n.jpg

20190419_123936.jpg

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.08.2019 o 09:25, Guban88ok3m napisał:

Witam proszę o opinię palenia korali. Chodzi głównie o to czy ogólnie lampa za dużej mocy pali korale czy poszczególne diody tj biała np? Czy lampa paląca korale mając 50 W w tym 50/50 niebieskie / białe bedzie odpowiadała lampie 50 w 80/20 niebieskie/białe ???

Tak oczywiście że możesz popalić tkankę koralowce, które zbieleją i zarosną glonem. Jakieś 4 lata temu kupowałem ledy na Aliex...lampa miała soczewki tak silnie skupiające widmo ledów, że zwyczajnie przy zbyt dużej mocy białych ledów, paliło spsy...pomimo 20cm nad taflą wody. Wiele zależy od rodzaju ledów...Jednak na samych ledach nie będziesz miał lasy spsów. Nie przesadzaj z mocą ledów, która jest inaczej liczona względem mocy T5.

Edytowane przez Rastapasta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie soczewki zdjęte  światło całkiem inne rozproszone ale wiadomo jak soczewki skupiające i lampa nisko nad tafla to inaczej nie będzie.  Czekam na efekt ale widzę że lps już inaczej się pompuje lepiej wkieksze jeszvze wiec moze acamy dojda do siebie z ttm ze jeszcze skrecilem tak ze bialeho mam 3 w a niebieskieho 18 w kostve 42 l światło musiało w nie walić punktowo i to je zabiło ale mam nadzieję że się odradza. Acany pompuje się więc jest nadzieja 

Edytowane przez Guban88ok3m (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.08.2019 o 11:37, Peniek napisał:

A takie bielenie czym może byc spowodowane?

U mnie podobnie bielały grzybki Rhodactis inchoata zielone fluo po długotrwałym stosowaniu w zbiorniku ogólnym metronidazolu. Inne grzyby nie bielały. Ale to specyficzny powód bielenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie stosowałem metronidazolu .


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.08.2019 o 17:15, Guban88ok3m napisał:

Właśnie soczewki zdjęte  światło całkiem inne rozproszone ale wiadomo jak soczewki skupiające i lampa nisko nad tafla to inaczej nie będzie.  Czekam na efekt ale widzę że lps już inaczej się pompuje lepiej wkieksze jeszvze wiec moze acamy dojda do siebie z ttm ze jeszcze skrecilem tak ze bialeho mam 3 w a niebieskieho 18 w kostve 42 l światło musiało w nie walić punktowo i to je zabiło ale mam nadzieję że się odradza. Acany pompuje się więc jest nadzieja 

Dokładnie, punktowe światło ledów taki właśnie ma efekt na koralowce. Skręć lampunie na max 70% nawet 65% z białym..dodaj na max royal blue i actinic z resztą rgb do 60% jeśli masz taką możliwość. Lpsy potrzebują trochę czasu do przystosowania. Acany pochowaj bliżej skałek...nawet bardziej w cień na piasku gdzieś w pobliżu zakamarków skały. Po paru dniach jeśli parametry będą stabilne bez dużych wahań, acany powinny powoli się pompować a z czasem mieć nowe mordki :).

Sorry właśnie doczytałem, że masz dwa chanele niebieski i biały...dobrze mówię? Jeśli tak to zmniejsz również moc niebieskich. Nie wiem jak głęboki masz zbiornik ale przy starszych ledach może być ciężko nie palić korali a jednocześnie mieć jasno w zbiorniku. Spróbuj zejść z mocą nawet do 60% przy niebieskim i 5% biały. Pokombinuj a najlepiej dokup sobie dwie belki T5 i będziesz miał problem z głowy. Wtedy dajesz niebieski 40% na ledach a resztę odświecisz belkami odpowiednimi do szerokości zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, Rastapasta napisał:

Dokładnie, punktowe światło ledów taki właśnie ma efekt na koralowce. Skręć lampunie na max 70% nawet 65% z białym..dodaj na max royal blue i actinic z resztą rgb do 60% jeśli masz taką możliwość. Lpsy potrzebują trochę czasu do przystosowania. Acany pochowaj bliżej skałek...nawet bardziej w cień na piasku gdzieś w pobliżu zakamarków skały. Po paru dniach jeśli parametry będą stabilne bez dużych wahań, acany powinny powoli się pompować a z czasem mieć nowe mordki :).

Sorry właśnie doczytałem, że masz dwa chanele niebieski i biały...dobrze mówię? Jeśli tak to zmniejsz również moc niebieskich. Nie wiem jak głęboki masz zbiornik ale przy starszych ledach może być ciężko nie palić korali a jednocześnie mieć jasno w zbiorniku. Spróbuj zejść z mocą nawet do 60% przy niebieskim i 5% biały. Pokombinuj a najlepiej dokup sobie dwie belki T5 i będziesz miał problem z głowy. Wtedy dajesz niebieski 40% na ledach a resztę odświecisz belkami odpowiednimi do szerokości zbiornika.

Ogólnie bez soczewek ale lampa wisi nadal tak nisko jak wisiała korale jakby lepiej żyją.  Pompowaly  się ( tak się wydawało) patrząc na to co jest teraz dużo lepiej z pompa. DoZuje  jod soczewki zdjęte więc powinno być ok. Zobaczymy zależy mi na acanach  mam nadzieję że wrócą, póki co odsuniete  w spokojne miejsce i pompa lepsza niz na froncie akwa.  Najbardziej mnie też cieszy goniopora czerwona ktora  pompuje się o.niebo lepiej też musiało na nią grzać światło z soczewki. Jak zejde tak njsko jak radzisz bede sweicil raptem ok 11w na kostke 42

Edytowane przez Guban88ok3m (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się o waty w ledach na L wody w swoim zbiorniku. To nie do końca działa w ten sposób w przypadku lamp ledowych. To jest maleńkie akwarium, więc i moc światła będzie mała:).

Skąd wiesz, że musisz dozować jod? Jaki jod lejesz, czy gotowe akwarystyczne preparaty z jodkiem potasu czy płyn Lugola? Masz tak mały zbiornik, że na samych podmianach powinien być stabilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kolega wątek o początku przeczytał?  Nad małym akwarium może mieć np 500w..... Światło ma największe znaczenie przy koralach które z niego korzystają i dobór do 42L może mieć 42w w ledach lub nawet więcej.A jeśli już chodzi o te stabilne parametry przy takim małym akwa to jesteś w błędzie,to jest właśnie minus takich małych-ciągłe zmiany parametrów i ich pilnowanie.Człowiek też może żyć o chlebie i wodzie tylko jak długo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Nuke napisał:

A kolega wątek o początku przeczytał?  Nad małym akwarium może mieć np 500w..... Światło ma największe znaczenie przy koralach które z niego korzystają i dobór do 42L może mieć 42w w ledach lub nawet więcej.A jeśli już chodzi o te stabilne parametry przy takim małym akwa to jesteś w błędzie,to jest właśnie minus takich małych-ciągłe zmiany parametrów i ich pilnowanie.Człowiek też może żyć o chlebie i wodzie tylko jak długo

Pewnie dłużej niż na obecnej żywności hehhe ;)

Moje mniejsze i jakoś funkcjonuje :)

 

Bez testów i na wodzie z marketu ;)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz światło,osprzęt  o doświadczeniu nie wspominając?  Światło to jedna z podstaw,sposoby prowadzenia to już inna sprawa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.08.2019 o 08:40, Nuke napisał:

A jakie masz światło,osprzęt  o doświadczeniu nie wspominając?  Światło to jedna z podstaw,sposoby prowadzenia to już inna sprawa :)

Lampka Sirius Nano 18w - obecnie (jakieś 2 lata)

Wcześniej moduły aquaela - wszystko też rosło ;)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.