Skocz do zawartości
harnas

Proporcje zbiornika 2400l - prosba o opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Zblizam sie do zlozenia zamowienia na akwarium (powrot do hobby po latach) i chcialbym prosic Was o opinie.

Caluje w wymiary 175x155x100(h). Akwarium widoczne z 3 stron (salon, jadalnia,kuchnia).

Dno 175x155 jest kompromisem tak aby byla glebia i jednoczesnie nie bylo to 3m dlugie akwarium bo wtedy wyjdzie mi z 2x litrarz.

Jesli chodzi o wysokosc to zalezy mi aby akwarium mozna bylo ogladac z bliska zarowno siedzac w salonie jak i stojac w kuchni...wiec szyba zacznie sie na wysokosci ok 90 i dojdzie do 180cm (po 5cm z gory i dolu odejmuje z 100cm wysokosci na odpowiednia wzmocnenia i piach). Zdaje sobie sprawe, ze bede potrzebowal maske i rurke + dlugi szczypce do jakichkolwiek prac przy akwarium ale nie wiem na ile to bedzie upierdliwe (opinie?).

Nie zdecydowalem sie jeszcze co bedzie w tym akwarium: mysle albo fish only z duzymi rybami typu selene vomer albo glownie ukwialy BTA z kolorowymi pokolcami.

 

Czy myslicie o proporcjach tego akwarium ? Czy bedzie trudne do aranzacji ?

 

Oswietlenie nie powinno byc problemem. Planuje ok 1.3 kW w LEDach i 600W w T5.

Edytowane przez harnas (wyświetl historię edycji)

_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacek56 ma dno podobnej wielkości z tym, że wysokość mniejszą 50 albo 60 cm. Obsługa przy takiej wysokości i szerokości będzie ciężka z drugiej strony jak FO to roboty też mniej będzie.  Nie wolałbyś zejść z szerokości na korzyść długości?

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwarium 65cm wysokie, na szafce 90cm, 70cm głębokie. Mam 193cm wzrostu. Operowanie w takim akwarium nie należy ani do najłatwiekszych, ani do najprzyjemniejszych aktywności. Nie wyobrażam sobie operowania w akwarium jeszcze 35cm wyższym, w tym 30cm więcej wody. Po pierwsze ze stołeczka/krzesła nic nie zrobisz. Potrzebny ci będzie podest do wysokości spodu akwarium. Do tego za każdym razem włażenie do środka po pas, żeby cokolwiek zrobić. Moim zdaniem na początku będziesz zadowolony, bo fajnie taka ściana wody wygląda, a im dalej w las, przy każdej pracy w środku będziesz się wkurzał.

Po drugie, jak chcesz korale, to jak oświetlisz metr wody? Będziesz potrzebować sporej mocy lamp, które będą sporo grzać powietrze w pomieszczeniu i sporo hałasować.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, harnas napisał:

Caluje w wymiary 175x155x100(h). Akwarium widoczne z 3 stron

Powiem tak celujesz w moje wymiary,choć nie chcę zdradzać do końca ...wiem jedno że tego typu akwaria są piękne i też pracochłonne przy aranżacji,ale wszystko zaowocuje w późniejszym czasie :)
ja bardziej celuję w rafę ale czemu nie fish?

jeszcze kwestia prowadzenia zbiornika? jaką metodą?
to do widoku z trzech stron jest to chyba najlepsza decyzja ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma to być only fish to ze spokojem 100 cm możesz robić. Moim zdaniem dodaj trochę długości, nawet kosztem szerokości, aby ryby miały możliwość rozpędzenia się.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o proporcje dna to przy obecnym kwardecie latwo osietlic zbiornik 4 lampami LED w ukladzie 2x2. Przy np 200x130 musialbym isc w 6 lamp.

 

Co do filtracji to nie mam jeszcze projektu ale raczej bedzie sucha skala i siporax w sumpie + duzy odpieniacz.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w aquario w Katowicach maja podobne akwarium 2x1x1m może zadzwoń  to cos Ci doradza, a akwarium chyba było oświetlane 6 lampami led po okolo 180w nie pamiętam dobrze, ale zawsze zadzwonić możesz moze akurat cos doradza :)

 

 

kJKN8NX0eUkoq2RsabgVhZMcQhrfVsK6lG_cd4C6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@harnas

a może wrzuć jakiś zdjęcie schematu/projektu domu z naniesionymi wymiarami i planowanym akwarium bo coś Ci radzimy nie widząc sytuacji :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokie... Ładnie to wygląda ale z obsługą tego aby ładnie wyglądało to już nie tak łatwo.

Ja mam 80cm wysokości i 80cm głębi szczypce porządne to podstawowy element przy obsłudze. A i tak kilka razy musiałem w nim nurkować bo nie wszystko da się szczypcami załatwić. dolicz do tego szafkę (ścianę) na której stoi akwarium. U mnie to jest 160cm - bez drabinki nic nie zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka powinna byc szerokosc komina do tego akwarium ?

Bede mial splyw 2x50mm. Zasilanie pompa 20000l/h (lub dwiema po 10000l/h), wysokosc podnoszenia ok 1.5m i 30m rur.

 

Czy komin w ksztalcie trapezu o lacznej dlugosci 70cm bedzie OK ?

Edytowane przez harnas (wyświetl historię edycji)

_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam komin 60cm długości (15x45) i pompę 10k (80%). Spiętrzenie na kominie to 1-1,5cm. Przy takiej pompie imo przelew powinien mieć z metr, chyba, że ci się spiętrzy na 3-4cm na kominie. Można też powyłamywać co drugi ząbek, wtedy przepływ będzie większy, ale małe ryby dadzą radę wpłynąć do komina.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin będziesz miał pewnie na krótszym boku? Zrób jak najdłuższy i tyle ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update:

Udalo mi sie poprzestawiac szafki w kuchni jeszcze na poziomie projektu. Teraz wejdzie mi maksymalnie akwarium o podstawie 320x115. Byloby przystawione czescia tylnej scianki do sciany i tam moglbym wkleic tradycyjny komin ok 50x15. Akwarium byloby widoczne z 4 stron (z wyjatkiem komina). Podobny uklad mi kolega Argento:20150218_200554.jpg

 

Teraz musze zdecydowac na wysokosc szafki i zbiornika. Akwarium jest w centralnym punkcie pomieszczenia ok 100m2 w ktorym jest salon, kuchnia i jadalnia. Akwarium musi spelniac funkcje oddzielenia kuchni od salonu. Nie moze byc zabudowe z gory bo zle bedzie wygladac - to pomieszczenie na trudne proporcje i 3m wysokosci....Wlasciwie mam dwie opcje:

1) rozsadniejsza 75 wysokosci akwarium na szafce 105 wysokiej

2) szalona (koszty, super trudna obsluga) 100 wysokosci na szafce 90cm

Tak jak wczesniej wspominalem poczatkowo chcialby miec tylko ryby i ukwialy ale nie moga wykluczyc, ze z czasem zechce zmierzyc sie z spsami. Oswietlenie juz w tej chwili mam zakupione do obu wersji. Mam tez blisko miejsce na przechowywanie drabiny do obslugi...

Pytanie do osob, ktore maja doswiadczenie ze zbiornikami w wersji 2: czy z czasem nie zaluje sie tego wyboru i z perspektywy czasu nie lepiej wybrac opcje 1 ?

 

 

 


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspaniały wymiar. :clapping

Jednak bym wybrała opcję 1 

Jednak 1m cokolwiek zrobić  w akwarium trza będzie nurkować,  75h wydaje się  super, a wiem po sobie że sumpownia na 105cm to raj przy pracy,a raczej tam będziesz częściej zaglądał jak grzebal w akwarium.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jest pewnie gdzie opcja posrednia (85cm), ktora chyba jest czesciej spotykana niz 100..


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doswiadczenia - mam szafke 90 cm akwarium 70 + 20 cm korony. Szczypcami idzie cos zrobić, ale nurkowalem kilka razy przy wiekszych zmianach na stolku bardzo wysokim.

w 100 cm bym nie szedl, zrobil bym szafke wysokosci 90 cm. te 105 z czgos wynika? zawsze zaoszczedzisz 15 cm a 90 cm dno i tak wydaje sie u mnie wysoko...


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 1/4/2020 at 10:38 AM, Czubais said:

w 100 cm bym nie szedl, zrobil bym szafke wysokosci 90 cm. te 105 z czgos wynika? zawsze zaoszczedzisz 15 cm a 90 cm dno i tak wydaje sie u mnie wysoko...

Wysokosc 103 akurat ma parapet okna i ladnie by sie zgralo z akwarium...Akwarium bedzie glownie obserwowane na stojaco i zalezy mi aby tafla wody byla powyzej poziomu oczu..To mi ustala wysokosc stelaza+akwarium...


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.