Skocz do zawartości
Jukos

Popełniłem rollemata

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon
9 godzin temu, Radek-sl napisał:

Mam pytanie odnośnie silnika, nie ma tam co zardzewieć?

jak się dostanie do silnika, różnie bywa :P nom to solanka zrobi swoje dlatego warto zrobić osłonę na silnik

co do przenoszenia napędu jestem zwolennikiem stosowania silnika z przekładnią metalową nie plastikowa i to im większe przelorzenie tym lepiej, zapewnia to odpowiedni moment obrotowy, a silnik montowany bezpośrednio na rolce

 

49 minut temu, Radek-sl napisał:

Masz dane tej włókniny? Jaka ma gęstość? Rolki dostępne w akwarystyce mają chyba 50mikronów.

Rolki stosowane maja 20 mikronów i te z Niemiec i te niby markowe, mogą się wydawać bardziej zbite ale oczka maja takie same

 

48 minut temu, Ejdzej88 napisał:

110 mikronów przy gęstości 20g na m2. 

o jakiej włókninie piszesz?

 

43 minuty temu, JerzyB napisał:

Tak myślę, jak te dwie zębatki będą współpracować

stosowanie metalowych przekładni w morskim mija się z celem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Paragon napisał:

 

stosowanie metalowych przekładni w morskim mija się z celem

No niestety nie ma takich mały zebatek z tworzywa. Zobaczymy jakie będzie przełożenie potem będę myślał nad zębatką z plastiku

3 minuty temu, Ejdzej88 napisał:

Tej z Topclear, którą przez Ciebie wynalazłem :)

Jaką średnicę zewnętrzną ma ta rolka? Czy możesz mi sprzedać jedną o szerokości 16 cm ?


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnica to nie całe 18,5 cm. Jej wadą jest rozciągliwość względem tej od CS. Początkowo jak zacisnąłem ją w uchwycie z pianki, który ma CS to się rozciągała i zwężała więc część wody uciekała bokiem. Ogarnąłem temat i działa właściwie. Wysłałem Tobie PM-a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Średnica to nie całe 18,5 cm. Jej wadą jest rozciągliwość względem tej od CS. Początkowo jak zacisnąłem ją w uchwycie z pianki, który ma CS to się rozciągała i zwężała więc część wody uciekała bokiem. Ogarnąłem temat i działa właściwie. Wysłałem Tobie PM-a

Nic od ciebie nie dostałem


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 minuty temu, Ejdzej88 napisał:

Tej Topclear, którą przez Ciebie wynalazłem :)

Wcześniej dałem link

sorki chodziło mi o gramaturę te niemieckie maja wszystkie gramaturę 20g/m2, na rolkach clarisea nie widziałem info na thelingu chyba też

 

14 minut temu, Radek-sl napisał:

No niestety nie ma takich mały zebatek z tworzywa. Zobaczymy jakie będzie przełożenie potem będę myślał nad zębatką z plastiku

dawanie do filtra czegoś co może reagować z woda morską nie jest dobrym pomysłem, dlatego przekladnie zewnetrzne zebate sa upierdliwe jestem za zabudowanymi :)

kx12EMveYgBpcxMTPP8G94WON58wgJ-NdWqxj3CJ

U53CeBEsd1edKJydMMpMvFGUrN1zIS3u4RTAxvvr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja zamierzam całość schować w obudowie łącznie z tą dużą zębatką plastikową, a oś uszczelnić oringiem, myślę że mój pomysł wypali;).


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

pomysł wypali ale taka duża przekładnia zajmie sporo miejsca :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja obudowa silnika jest widoczna na zdjęciach i filmikach

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Paragon napisał:

pomysł wypali ale taka duża przekładnia zajmie sporo miejsca :P

Przecież ta zębatka ma zaledwie 7 cm średnicy a całe body 50x30 cm , myślę że wygospodaruję tyle miejsca na bocznej ściance

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
15 minut temu, Radek-sl napisał:

Przecież ta zębatka ma zaledwie 7 cm średnicy a całe body 50x30 cm , myślę że wygospodaruję tyle miejsca na bocznej ściance

mam taka fanaberię że zawsze dążę do minimalizacji i bardziej zwartej kompaktowej budowy, u mnie cały kompletny napęd z uchwytem ma 40mm średnicy i 65mm długości

Ciekawy jestem jak Ci wyjdzie trzymam kciuki :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyszły dziś zabawki z botlandu, silnik, zębatki. Niestety zębatki nie pasują do siebie, zamówiłem koljny zestaw może coś dopasuję. uruchomiłem sinik pracuje bardzo wolno jak dołożę kolejną przekładnie napewno zwiększę moment obrotowy i będzie pięknie toczyc rolkę włókniny. Zamówiłem równiez body wycinane laserowo zgodnie z projektem. Mam nadzieję że w następnym tygodniu wszystko ładnie poskładam i się pochwalę.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 godziny temu, Radek-sl napisał:

przyszły dziś zabawki z botlandu, silnik, zębatki. Niestety zębatki nie pasują do siebie,

nom to było prawie pewne :P

3 godziny temu, Radek-sl napisał:

uruchomiłem sinik pracuje bardzo wolno

jakie ma przełożenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Paragon napisał:

nom to było prawie pewne :P

jakie ma przełożenie?

Wziąłem cały zestaw zębatek, tam coś napewno dopasuję;) na szczęście to tylko kilkadziesiąc złotych.

 

Silnik ma przekładnię 1:150, wydawałoby się że powinien sam pociągnąć bez dodatkowej przekładni , ale autor tematu ma identyczny i jak widać musiał dodatkową przekładnię zastosować bo silnik kwiczał.

Jukos , jakiej grubości plexi użyłes na body? Ja zamówiłem 5mm nie wiem czy nie za gruba.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a jak wygląda kwestia zapachu? Bo kubek myje się co parę dni, a tutaj włóknina - obawiam się- może być przyczyną niefajnego zapachu, jest wilgotna, na powietrzu.... cały detrytus może się rozkładać.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Radek-sl napisał:

Silnik ma przekładnię 1:150, wydawałoby się że powinien sam pociągnąć bez dodatkowej przekładni , ale autor tematu ma identyczny i jak widać musiał dodatkową przekładnię zastosować bo silnik kwiczał.

Jukos , jakiej grubości plexi użyłes na body? Ja zamówiłem 5mm nie wiem czy nie za gruba

Przekładania silnika wystarcza do przepustowości jakieś 4500l/h. Ponieważ filtr chodzi na większych pompach trzeba było zrobić dodatkową  przekładnie.

Ja na body stosuję 4. Z 5 będzie bardziej sztywna.

Godzinę temu, dale napisał:

Panowie, a jak wygląda kwestia zapachu? Bo kubek myje się co parę dni, a tutaj włóknina - obawiam się- może być przyczyną niefajnego zapachu, jest wilgotna, na powietrzu.... cały detrytus może się rozkładać. 

Wata przewija się bardzo wolno co powoduje, że większość wody pozostaje w baniaku a sucha wata nie wydaje nieprzyjemnego zapachu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 godziny temu, Radek-sl napisał:

Wziąłem cały zestaw zębatek, tam coś napewno dopasuję;) na szczęście to tylko kilkadziesiąc złotych

wydaje mi się że przy silniku z przekładnią nie ma potrzeby komplikować o kolejna przekładnię

 

1 godzinę temu, dale napisał:

Panowie, a jak wygląda kwestia zapachu? Bo kubek myje się co parę dni, a tutaj włóknina - obawiam się- może być przyczyną niefajnego zapachu, jest wilgotna, na powietrzu.... cały detrytus może się rozkładać.

włóknina wysycha poza tym ma  ze tak powiem niski współczynnik nasiąkliwości więc ma ma warunków za bardzo do tego aby śmierdziało, bardziej smierdzi z odpieniacza :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



wydaje mi się że przy silniku z przekładnią nie ma potrzeby komplikować o kolejna przekładnię


Twój roller ma inną budowę , dlatego wystarczy silnik o mniejszej mocy. przy mojej konstrukcji siły działające na włóknine są bardzo duże. Dodatkowa przekladnia daje gwarancje że filtr nie stanie.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Jukos napisał:

Twój roller ma inną budowę , dlatego wystarczy silnik o mniejszej mocy. przy mojej konstrukcji siły działające na włóknine są bardzo duże. Dodatkowa przekladnia daje gwarancje że filtr nie stanie.

gwarantuje Ci że u mnie przy pracy filtra jest spore obciążenie szerokość rolki to 15cm oraz przyjmuje przepływ co najmniej 14tyś l/h wiec obciążenie jest już znaczące, sam silnika który się obraca nie zatrzymam palcami a przy obciążeniu nie zwalnia,  kiedyś miałem sytuację ze w fazie testów zablokowało mi rolkę i silnik tak napiął włókninę że rolka pękła a on się nie zatrzymał, tak więc momet ma bardzo duży jak na takie maleństwo, ważne aby przekładnia była jak najmniejsza w silniku ja stosuję 3,5rpm/min czyli najmniejszy jaki znalazłem i żeby była stalowa a nie plastikowa zasilanie minimum 12V lub 24V coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/silniczek-12v-z-przekladnia-3-5-obrotu-mt100-8697187857

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Paragon napisał:

gwarantuje Ci że u mnie przy pracy filtra jest spore obciążenie szerokość rolki to 15cm oraz przyjmuje przepływ co najmniej 14tyś l/h wiec obciążenie jest już znaczące, sam silnika który się obraca nie zatrzymam palcami a przy obciążeniu nie zwalnia,  kiedyś miałem sytuację ze w fazie testów zablokowało mi rolkę i silnik tak napiął włókninę że rolka pękła a on się nie zatrzymał, tak więc momet ma bardzo duży jak na takie maleństwo, ważne aby przekładnia była jak najmniejsza w silniku ja stosuję 3,5rpm/min czyli najmniejszy jaki znalazłem i żeby była stalowa a nie plastikowa zasilanie minimum 12V lub 24V coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/silniczek-12v-z-przekladnia-3-5-obrotu-mt100-8697187857

 

 

Ok, zastosowałeś mocniejszy silnik. Ja swoje rozwiązanie testowałem na 12k i też bezproblemowo chodzi.

Co do przekładni samego silnika zgadzam się że  musi być stalowa.

 

przy okazji - najnowszy projekt.2dce6493e8b6c0cfc3115c1a4c8225f6.jpg

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dokładnie ja zawsze twierdziłem że każdy pomysł jest bardzo dobry jak się sprawdza, a twój się sprawdza w 100% :czapkizgłów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Jukos napisał:

Ok, zastosowałeś mocniejszy silnik. Ja swoje rozwiązanie testowałem na 12k i też bezproblemowo chodzi.

Co do przekładni samego silnika zgadzam się że  musi być stalowa.

 

przy okazji - najnowszy projekt.2dce6493e8b6c0cfc3115c1a4c8225f6.jpg

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

Fajowski, przyjrzałem się dokładnie twojemu rozwiązaniu rolki silnika, a zastanawiałem sie jak to połączyć bezśrubowo ;). Dziś robie rysunki obudowy silnika i rolek. Jukos tak sie zastanawiałem nad alarmem kończącej sie rolki, kurcze a gdyby dac krańcówkę opartą o czystą rolke i ustawić jej pstryk na kilku zwojach rolki , to będzie jeszcze dokładniejsze niż licznik obrotów;). Ja wiem że to mniej zabawy w programowanie sterownika, ale....

 

Ja mam przepływ 15000l/h robię jeszcze większy kubeł niż twój.

 


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Radek-sl napisał:

tak sie zastanawiałem nad alarmem kończącej sie rolki, kurcze a gdyby dac krańcówkę opartą o czystą rolke i ustawić jej pstryk na kilku zwojach rolki , to będzie jeszcze dokładniejsze niż licznik obrotów;)

kombinuj, może coś ciekawego z tego wyjdzie :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw klocki. potem będziemy usprawniać. Narazie baniak stoi jeszcze u rodziców, ja się przeprowadziłem do nowej chaty , w przyszłym roku stawiam swoje wymarzone 2000L, (teraz jest 1300). napewno zastosuje dwa rollermaty, na zrzucie wody oraz drugi przed komorą pompy, moje akwarium jest na przestrzał, od samego początku walcze z drobinkami w toni, jest tego tyle że aż boli, musze się teg pozbyć!!


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.