Skocz do zawartości
Jukos

Popełniłem rollemata

Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, Rafal Stargard napisał:

No niby tak , no ale jak ktoś nie dojrzy kiedy, a ślinik będzie się kręcił to albo urwie watę albo siebie

Żeby silnik urwał włókninę to ona musiała być przyklejona albo przykręcona do rolki z której się odwija.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Krzysiek K. napisał:

Żeby silnik urwał włókninę to ona musiała być przyklejona albo przykręcona do rolki z której się odwija.

Czyli normalnie jest po prostu zawinięta i jak się kończy to się odwija do końca i wolny kawałek spada, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Rafal Stargard napisał:

Czyli normalnie jest po prostu zawinięta i jak się kończy to się odwija do końca i wolny kawałek spada, tak?

Ja sobie nawijam luźno na wałek z 200 metrowej rolki i oczywiście jak się kończy to spadnie . Jeszcze robię taki myk ,jak stara rolka się kończy ,powiedzmy metr przed końcem, to dopinam do niej nową włókninę i silnik mi ją przeciąga na drugą stronę filtra .Nie muszę się męczyć z przepychaniem włókniny ręcznie ,a tym sposobem 5min i włóknina wymieniona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Krzysiek K. napisał:

Ja sobie nawijam luźno na wałek z 200 metrowej rolki i oczywiście jak się kończy to spadnie . Jeszcze robię taki myk ,jak stara rolka się kończy ,powiedzmy metr przed końcem, to dopinam do niej nową włókninę i silnik mi ją przeciąga na drugą stronę filtra .Nie muszę się męczyć z przepychaniem włókniny ręcznie ,a tym sposobem 5min i włóknina wymieniona.

A jaki filtr uzywasz? I te 200 metrow to jaka srednice wtedy rolki masz? Jak to jest duzo objetosciowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszły dzisiaj plexi i reszta szpargałów, pokleiłem obudowe silnika i ide spac.... ;) jutro dokończę bydlaka.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Rafal Stargard napisał:

A jaki filtr uzywasz? I te 200 metrow to jaka srednice wtedy rolki masz? Jak to jest duzo objetosciowo?

Filtr mam DIY z drukarki 3D ,rolka w filtrze ma średnice 12cm i mogę na nią nawinąć około 70 metrów włókniny o gramaturze 20g/m2 albo 55 metrów włókniny o gramaturze 30g/m2.

jTubBJH.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fronty robię z 4 mm. Reszta z 3 mm

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja poszeedłem na bogato i zrobiłem z 5mm wszystko;), ale mój jest ogromny bo musi przyjąć około 15000 l/h


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pomóżcie, jak to ma lecieć przez ten przekaźnik ?

https://allegro.pl/oferta/przekaznik-czasowy-0-50-s-opoznienie-wylaczenia-8077313831?fromVariant=8077374140

 

Nie chciałbym przy próbach spalić co nieco :rolleyes: 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, Kris81 napisał:

Koledzy pomóżcie, jak to ma lecieć przez ten przekaźnik ?

 

a9562faf48d88663403c314034d8

po lewej masz + i - (zasilanie)

a po prawej styki : 2 górne są zwarte teraz - patrz na to co chińczyki narysowali na płytce :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, silvia napisał:

a9562faf48d88663403c314034d8

po lewej masz + i - (zasilanie)

a po prawej styki : 2 górne są zwarte teraz - patrz na to co chińczyki narysowali na płytce :D

 

No tyle zrozumiałem :)   ale do tych zwartych podłączam czujnik?  Do trzeciego plus albo minus z silnika?Drugi przewód silnika mostkuje przed przekaznikiem? 

 

 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz podłączyć przez ten opóźniacz? Silnik i czujnik w najprostszy sposób?

To z zasilacza 12V minus do silnika i do "-" przekaźnika. Plus rozdzielasz na dwie nitki. W jedną dajesz pływak i dalej "+" przekaźnika. Drugą nitkę podpinasz pod środkowy pin przekaźnika. Osobnym kablem doprowadzasz plus do silnika z dolnego pinu przekaźnika(NO). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kris81 nie tak. To jest wyjście przekaznika ze stykami NC i NO. Zasilanie silnika na dolną styk, środkowy na silnik, z silnika zamykasz obwod. Cewka przekaźnika zasilana jest 12v. Kontaktron uruchamiający przekaźnik wpinasz w obwód zasilający na linii plus. Czyli z zasilacza 12v z plusa na kontaktron na plus płytki i z minusa na minus zasilacza. Zakładam że czujnik masz normalnie otwarty. Teraz jak kontaktron zadziała to pójdzie 12v na cewkę. Przekaźnik zamknie obwód silnika, silnik zacznie pracować. Timer odliczy czas i odetnie zasilanie silnika nawet jeśli poziom wody nie opadł i podawane jest napiecie 12v na cewke (aby przekaźnik zadziałał ponownie musi zniknąć i pojawić się napięcie 12v). Szczerze mówiąc widzę SPOF w tym miejscu.

 

 

 

 

 

 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak @VDRpisze.

A dla innych zainteresowanych wydaje mi się, że z takim było by łatwiej. Możliwość ręcznego włączenia silnika i łatwiejsze podłączenie czujnika... 

"Przekaźnik czasowy opóźnienie wyłączenia 5/12V 10A" https://allegro.pl/oferta/przekaznik-czasowy-opoznienie-wylaczenia-5-12v-10a-8621615585?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, VDR napisał:

@Kris81 nie tak. To jest wyjście przekaznika ze stykami NC i NO. Zasilanie silnika na dolną styk, środkowy na silnik, z silnika zamykasz obwod. Cewka przekaźnika zasilana jest 12v. Kontaktron uruchamiający przekaźnik wpinasz w obwód zasilający na linii plus. Czyli z zasilacza 12v z plusa na kontaktron na plus płytki i z minusa na minus zasilacza. Zakładam że czujnik masz normalnie otwarty. Teraz jak kontaktron zadziała to pójdzie 12v na cewkę. Przekaźnik zamknie obwód silnika, silnik zacznie pracować. Timer odliczy czas i odetnie zasilanie silnika nawet jeśli poziom wody nie opadł i podawane jest napiecie 12v na cewke (aby przekaźnik zadziałał ponownie musi zniknąć i pojawić się napięcie 12v). Szczerze mówiąc widzę SPOF w tym miejscu.

 

 

 

 

 

 

 

 

I nic z tego nie wiem,bo nie jestem elektronikiem.

Plus zasilacza podłączam przez czujnik do plusa przekaźnika, jeśli tak to jak czujnik opadnie to zasilania nie będzie. Z tego co piszesz po fachowemu to nic nie kapuje ,nie da się jakoś prościej to opisać. Chyba zostaje mi metoda prób i błędów, najwyżej coś padnie.

Ale dzięki za odpowiedz


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie przekaźnika musi być podpięte przez pływak. Czyli pomiędzy plus zasilacza a plus płytki przekaźnika wpinasz pływak. Wtedy gdy woda w rollermacie będzie nisko, przekaźnik będzie wyłączony, jeśli wysoko to się włączy. 

Chociaż niestety zauważam pewien problem. W takim przypadku gdy opadnie poziom wody to wyłączy się zasilanie płytki a więc jednocześnie przekaźnik... Więc opóźnienie wyłączenia to zbędny bajer... 

Dużo lepszym rozwiązaniem jest ta płytka z mojego linku, tam zasilanie jest cały czas a więc opóźniacz wyłączenia będzie zawsze działał... 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że silnik masz na 12V i zasilacz również na 12V.

Masz prosty schemat. Jeżeli silnik ma się uruchamiać po podniesieniu pływaka, a jest odwrotnie to możesz obrócić pływak, zdjęć go z "pręta" i obrócić o 180 stopni :)

Silnik.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I nic z tego nie wiem,bo nie jestem elektronikiem.

Plus zasilacza podłączam przez czujnik do plusa przekaźnika, jeśli tak to jak czujnik opadnie to zasilania nie będzie. Z tego co piszesz po fachowemu to nic nie kapuje ,nie da się jakoś prościej to opisać. Chyba zostaje mi metoda prób i błędów, najwyżej coś padnie.

Ale dzięki za odpowiedz

No i o to chyba chodzi ? Montujesz czujnik tak by podniesienie poziomu wody podniosło pływak czujnika i zwarlo obwód cewki przekaźnika by przekaźnik zadziałał. Jak woda opadnie zasilania na cewce przekaźnika nie będzie i układ będzie czekał aż woda znów się podniesie by włączyć przekaźnik. Ogólnie to nie wiem czemu stosujecie przekaźnik z timerem. Podejrzewam by przesunąć włókninę o ileś tam nie czekając aż woda opadnie. Albo żeby zapobiec przewinięciu włókniny przy zawieszonym pływaku. Problemem będzie jak woda nie opadnie. Przekaźnik kolejny raz się wtedy nie zależy i warto by było sobie w sterowniku taka awarie wykryc. Wrócę z budowy to Ci to narysuje na schemacie, na razie muszę skończyć lutowac pt-1000 w wylewce ;)

 

Z tego co widzę to Ejdzej wrzucił Ci schemat, jeśli silnik jest 12V to ok, jeśli nie to musisz rozdzielić obwód silnika i zasilić go napięciem jakie potrzebuje.

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No czyli przekaznik do niczego, tzn,tu się nie przyda timer. Chodziło o to z tym opóźnieniem ,żeby jeszcze chwilę silnik przewijał po opadnieciu czujnika ,chociaż możliwe, że to nie będzie potrzebne,  gdy ręcznie przewijałem to wystarczyło 1/10 obrotu i woda opadła, do pełnej zmiany włókniny na całej powierzchni filtra był potrzebny jeden obrót i po to właśnie chciałem użyć timera. Żeby nie tyka silnikiem co chwilę, z drugiej strony takie "tykanie" lepiej wykorzysta włóknine. 

Tak wszystko na 12 v

Narazie dzięki za schemat i wytłumaczenie


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem jak w schemacie i działa jak czujnik zwarty,  bardzo krótki czas ,zastanawiam się czy starczy. 

Tak na marginesie   to po co w tym przekazniku timer? Coś mi tu nie pasuje


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak wogóle to przyjrzyjcie się się panowie charakterystyce pracy tego przekaźnika, to żaden "opóźniacz" tylko załącznik chwilowy, czyli podajemy napięcie zasilania, a on załącza się na zadany czas i po ty czasie rozłącza nawet gdy zasilanie pozostanie. 

Poniżej prosty układ, odpowiednio duzy kondensator podtrzyma na tyle napięcie silnika że będziecie mieli swoje opóźnienie.

 

 

 

Bez tytułu.jpg


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kris81 dlatego lepszy jest ten którego ja zalinkowałem. Zasilanie ma cały czas, pływak przez zwarcie do masy daje sygnał do pracy, ma opóźnienie.

@VDR na wypadek takiej awarii w obudowie jest odpływ bezpieczeństwa.

@Radek-sl jak duży musiał by być taki kondensator aby podtrzymać pracę takiego silnika (pamiętaj, że jest tam bardzo duże przełożenie, więc silnik musiał by chodzić kilkanaście sekund, pod obciążeniem) 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę że, zamówię nowy przekaznik jak będzie za krótko przewijał, zobaczę jak to poskładam i zwoduje. :)


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A tak wogóle to przyjrzyjcie się się panowie charakterystyce pracy tego przekaźnika, to żaden "opóźniacz" tylko załącznik chwilowy, czyli podajemy napięcie zasilania, a on załącza się na zadany czas i po ty czasie rozłącza nawet gdy zasilanie pozostanie. 

Poniżej prosty układ, odpowiednio duzy kondensator podtrzyma na tyle napięcie silnika że będziecie mieli swoje opóźnienie.

 

 

 

524688081_Beztytuu.jpg.085d4e72e46ad90ddd4f4050ad9c218d.jpg

No zwykła aplikacja na ne-555. W dodatku potencjometrem łatwo regulujemy czas załączenia. Na tym ne-555 opóźniacz też da się zrobić.

 

@Kris81 tam masz potencjometr, którym regulujesz czas załączenia silnika, wyreguluj sobie.

@dadario zabezpieczenie zabezpieczeniem ale rolermat nie działa ;)

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.