Skocz do zawartości
Jukos

Popełniłem rollemata

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jakoś nie widzę sensu takiego licznika. Widzę rolkę i po kilku nawinięciach wiem, na ile mi mniej więcej starczy. Poza tym i tak jak się skończy to się skończy, jedyne co tu można zrobić, to nawinąc więcej, jak się wie, że będzie dłuższy wyjazd. Chyba, że kogoś nonstop nie ma to może miec sens. Ale wtedy i tak ktoś się akwarium zajmuje.

Fajny bajer, ale jednak bajer, i do tego kolejny potencjalny punkt awarii.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja jakoś nie widzę sensu takiego licznika. Widzę rolkę i po kilku nawinięciach wiem, na ile mi mniej więcej starczy. Poza tym i tak jak się skończy to się skończy, jedyne co tu można zrobić, to nawinąc więcej, jak się wie, że będzie dłuższy wyjazd. Chyba, że kogoś nonstop nie ma to może miec sens. Ale wtedy i tak ktoś się akwarium zajmuje.
Fajny bajer, ale jednak bajer, i do tego kolejny potencjalny punkt awarii.
Pozwolisz że się nie zgodzę. Nie muszę zaglądać co chwila do sumpa żeby sprawdzić ile jeszcze zostało na rolce. A rolka nie zużywa się równomiernie. Ma na to wpływ między innymi karmienie.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Mariusz zależy od rollera u mnie rolka wystarczała na 3-4 miesiące więc nie ma czego liczyć, to raczej o to chodziło Michałowi, chociaż jako bajer jest ok ale fizycznie wszystko zależy od rollera i jakości wody w akwarium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, chodziło mi, że nawijając kilkadziesiąt metrów, które starczają na miesiąc - dwa i tak zaglądam do sumpa.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanie odnośnie silnika, nie ma tam co zardzewieć?
silnik jak to silnik posiada elementy metalowe które mogą podlegać korozji. Mój egzemplarz chodzi od sierpnia i śladów korozji nie ma.
Obudowa napędu jest tak skonstruowana, że w każdej chwili można ją rozebrać i np. silnik wymienić.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napęd z przekładni przenosisz bezpośrednio na wał z włókniną czy stosujesz dodatkowo jeszcze jakąś przekładnię? W botlandzie mozna w zasadzie kupić wszystko, a że od dwóch lat kombinuję jak mogę aby wyłapać ten największy syf wpadający do sumpa, rollermat wydaje się byc najrozsądniejszy w moim systemie pompa kręci 15000l/h więc wszystkie waty, skarpety i inne badziewia, się nie nadają z uwagi na tempo zapychania się. Czy zdradzisz więcej szczegółów projektu jeśli zacznę pytać? Czy raczej wolisz zrobić zabawkę na zamówienie ;)?

 


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zapewne zauważyłeś na początku napęd był przenoszony z silnika na rolką, ale ponieważ siły działające na mate są bardzo doże musiałem zastosować dodatkową przekładnie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak rzeczywiście w kolejnej wersji masz przekładnię , jakis gotowiec? Czy też cięte laserowo z plexi?

 


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobierane metoda prób i błędów. Wycinane z plexi.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna zmiana jaką bym wprowadził to miejsce na większą rolkę. Mata z "Niemiec" tą którą znalazł @Paragon jest na większych rolkach, chyba 200m, ja władam taką i wymieniam co...a jeszcze nie musiałem wymieniać :) tylko co jakiś czas zdejmuję fragment zużytej maty z bębna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja poszedłem w gotową rolkę. jest to dla mnie wygodne a cena za 40mb jest przystępna.


Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra pierwszy krok za mną;) poczyniłem zakupy w botlandzie - silnik i koła zębate. Rolkę do thellinga mam, za chwile wyrysuje plexi i zamówię. Jukos polecasz kogoś do cięcia laserem? Czy szukac po prostu na necie?


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Radek-sl 

Pokarz co kupiłeś

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Jukos napisał:

ja poszedłem w gotową rolkę. jest to dla mnie wygodne a cena za 40mb jest przystępna.

 

Jest kosmiczna :)

Ja kupiłem 60cm wałek za 24 euro, na wałku masz 200m. Tnę ostrym nożem kuchennym, zajmuje to 2 minuty, czyli wychodzi jakieś 30 rolek za  ca. 100zł.

Fakt ma większe oczka, więc się mniej zużywa, ale gorzej filtruje.

Ja do swojego sumpa kupiłem CS 3000, bo projektowałem go na skarpety, a SK-5000 by nie wszedł do komory. W efekcie krótka rolka wystarczała na 2 tygodnie. Teraz mam 200m na około 6 miesięcy. Jak chcesz do testu mogę Tobie przesłać jedną rolkę, bo kupiłem zapas na ca. 6 lat, a wtedy to już pewnie będę używał czegoś innego. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Ejdzej88 napisał:

Jest kosmiczna :)

Ja kupiłem 60cm wałek za 24 euro, na wałku masz 200m. Tnę ostrym nożem kuchennym, zajmuje to 2 minuty, czyli wychodzi jakieś 30 rolek za  ca. 100zł.

Fakt ma większe oczka, więc się mniej zużywa, ale gorzej filtruje.

Ja do swojego sumpa kupiłem CS 3000, bo projektowałem go na skarpety, a SK-5000 by nie wszedł do komory. W efekcie krótka rolka wystarczała na 2 tygodnie. Teraz mam 200m na około 6 miesięcy. Jak chcesz do testu mogę Tobie przesłać jedną rolkę, bo kupiłem zapas na ca. 6 lat, a wtedy to już pewnie będę używał czegoś innego. :)

Masz dane tej włókniny? Jaka ma gęstość? Rolki dostępne w akwarystyce mają chyba 50mikronów.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Jak chcesz do testu mogę Tobie przesłać jedną rolkę, bo kupiłem zapas na ca. 6 lat

chętnie.

Może mnie przekona do zmiany projektu, o ile będzie w ogóle będzie potrzebny.

 

 

Edytowane przez Jukos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Jukos napisał:

chętnie.

Może mnie przekona do zmiany projektu, o ile będzie w ogóle będzie potrzebny.

 

 

Projektu nie musisz zmieniać, kwestia jedynie dopasowania rolki. Bo rzeczywiście rolki dostęne w akwarystyce sa kosmicznie drogie.

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Radek-sl napisał:

Masz dane tej włókniny? Jaka ma gęstość? Rolki dostępne w akwarystyce mają chyba 50mikronów.

110 mikronów przy gęstości 20g na m2. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Ejdzej88 napisał:

110 mikronów przy gęstości 20g na m2. 

No właśnie, a widzę że CS-5000 ma w specyfikacji nawet 20 mikronów, to spora różnica, ja jakiś czas temu ręcznie wymieniałem włóknine ciąłem sobie na kawałki i wkładałem do sumpa, na wejściu i na wyjściu sumpa jedna i druga się zapycha, zatem nawet woda p[o przejściu przez sumpa wcale nie jest taka czysta


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Radek-sl napisał:

Tak myślę, jak te dwie zębatki będą współpracować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Radek-sl a skarpety, jakie mają oczka? :)

Osobiście nie wiem, czy te 20 mikro to nie jest już przesada. Na 110 też mam wodę kryształ, a za rollerem mam refugium z DSB i tak przynajmniej coś teoretycznie się tam dostaje co zasila życie. Na oryginalnej macie od CS, odpieniacz trochę gorzej pienił, mata łapała prawie wszystko, a to też nie była sytuacja idealna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Ejdzej88 napisał:

@Radek-sl a skarpety, jakie mają oczka? :)

Osobiście nie wiem, czy te 20 mikro to nie jest już przesada. Na 110 też mam wodę kryształ, a za rollerem mam refugium z DSB i tak przynajmniej coś teoretycznie się tam dostaje co zasila życie. Na oryginalnej macie od CS, odpieniacz trochę gorzej pienił, mata łapała prawie wszystko, a to też nie była sytuacja idealna.

Odpieniacz gorzej pieni bo oryginalna mata jest czyściusieńka, twoja jak sądze jest przeznaczona do rekuperatorów i filtrów wentylacyjnych a one mają jakiś syf co skutkuje szaleństwem odpieniacza. Stosowałem też kiedyś u siebie włóknine z aquaEL, taka w paskach przez godzinę od włożenia nowej nie byłem w stanie opanowac odpieniacza. Wnioskuję że jednak coś jest w tych "przemysłowych" włókninach czego w naszych baniakach być nie powinno.

 

P.S. Skarpety mają oczka zależnie od tego jak się je długo nosi, oraz czy często obcinamy pznokcie, bo długie pazury  potrafią zrobić oczka kilkucentymetrowe ;)

a tak na serio skarpeta grotecha ma 500 mikronów, więc twoje 110 to całkiem niezły wynik.

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest mata akwarystyczna. Dokładnie ta:

https://www.teichpoint.de/topclear-filtervlies-rollen-fuer-vliesfilter.html?number=10116401.753

 

Po prostu, jeżeli filtracja mechaniczna jest mocniejsza odpieniacz ma mniej do roboty. Subiektywnie mata z CS zatrzymywała za dużo i odpieniacz za słabo pienił.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.