Skocz do zawartości
inmar

Projekt Inmar 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,przedstawiam mój najnowszy projekt  to już czwarte akwarium.Poniżej linki do poprzednich :

 

Akwarium ma łącznie w obiegu 1250 litrów.Planowanie trwało kilka miesięcy,ale było warto.Na start zamówiłem wodę z zbiorników Aqua Foresta,którą osobiście mi przywieźli i zalali.Kupiłem też 50kg żywej,bardzo ładnej skały,która zajęła jedną z komór sumpa.Do zbiornika trafiły kolumny wykonane z płaskich półek nadzianych na rurkę pcv i powiem,że ciekawy pomysł bo można obkręcać  tymi półkami na około lub je zdejmować albo dodawać.Całe szkło,czyli akwarium,sump i zbiornik na solankę zamówiłem w Erybce i jestem bardzo zadowolony,wykonane perfekcyjnie.

Wyposażenie :

Calcfeeder Reactor wapnia AC Pro V2 z pompą dozującą Pacific Sun AC3
Reaktor glonowy Algae Reactor AR-PRO M Pacific Sun
Odpieniacz AF 250
Pompa obiegowa AB UP 8000
Akwarium 220x70x60 + sump = 1250 litrów
Pandora Hyperion S 4x145 led + 4x80 T5
Cyrkulacja Tunze 6105,były dwie sztuki zakupione w 2012r. ale jedna padła i zastąpiłem ją Jebao SOW-20 oraz wawebox Tunze 6215.

 

 

IMG_20190614_073259.jpg

IMG_20190704_101625.jpg

IMG_20190704_102135.jpg

IMG_20190612_203937.jpg

DSC_0448.jpg

IMG_20190627_075100.jpg

IMG_20190702_201419.jpg

DSC_0412.jpg

DSC_0436.jpg

DSC_0439.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No @inmar  zaszalałeś

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokazałbyś swój patent ze skałą jak to zrobiłeś? Masz jakieś zdjęcia z klejenia? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar w sensie cale kolumny od nich? pierwsze widze zeby takie coś robili. Poza bezposrednio u AF dostepne gdzies?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łoooo Panie, a kto to Panu tak sp....ił. :shock:

Nie no, u Marka jak zawsze pełna profeska. Siedzi cichutko, nic nie mówi i...sruuuuu, wszystko zapięte od a do z.:czapkizgłów:)


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, jak sprawuje się reaktor PS, mam go od prawie pół roku, a jeszcze nie uruchomiłem. Odpalę go dopiero jak przeniosę zwierza do nowego projektu, a to jeszcze półtora miesiąca. Ciekawy jestem jaki jest poziom trudności ustawienia za pomocą kontrolna i jak to wszystko działa.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko jedna wada,zakręcenie go by nie ciekł,ale to kwestia wprawy i naprawdę trzeba się dobrze przyłożyć i dokręcać według instrukcji,czyli po przekątnej i wszystkie równomiernie  z wyczuciem a będzie dobrze.Mi to zajęło naprawdę dużo czasu i starta skóra z palców.Co do reszty to bajka,na wyświetlaczu ustawiasz tylko dawkę,ja zaczynałem od najmniejszej i mam na razie bardzo mało zasypu.Mój zasyp to mieszanka Knopa Koralith,Rowa Rowalith i żwir koralowy,poziom zasypu reaktora to około 8cm.Mam zamontowaną sonę Ph i pokazuje stałe 5,8-5,9.Nie wyobrażam sobie po tym jak miałem reaktor w starym zbiorniku bawić się z Ballingiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, inmar napisał:

Jest tylko jedna wada,zakręcenie go by nie ciekł,ale to kwestia wprawy i naprawdę trzeba się dobrze przyłożyć i dokręcać według instrukcji,czyli po przekątnej i wszystkie równomiernie  z wyczuciem a będzie dobrze.Mi to zajęło naprawdę dużo czasu i starta skóra z palców.Co do reszty to bajka,na wyświetlaczu ustawiasz tylko dawkę,ja zaczynałem od najmniejszej i mam na razie bardzo mało zasypu.Mój zasyp to mieszanka Knopa Koralith,Rowa Rowalith i żwir koralowy,poziom zasypu reaktora to około 8cm.Mam zamontowaną sonę Ph i pokazuje stałe 5,8-5,9.Nie wyobrażam sobie po tym jak miałem reaktor w starym zbiorniku bawić się z Ballingiem.

To mało masz zasypu. Po co montowałeś sondę? Ten reaktor działa na zasadzie Dastaco inie ma potrzeby pomiaru Ph. Ja również w mojej kostce używam reaktora od ponad roku  i też nie wyobrażam sobie powrotu do płynów. Do nowego akwarium kupiłem reaktor PS, bo ten który teraz używam jest za mały.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasypu mam przygotowane na całość,ale nie na razie nie ma co konsumować więc zasypałem taką ilością.Odciek mam w tej chwili 0,200 l/h a minimalna do ustawienia to 0,100 l/h i jeszcze niedawno włączałem go co dwa dni bo Kh szybowało.Miałem wolną sondę to zamontowałem a może się przydać bo będę wiedział kiedy trzeba go odpowietrzyć bo z automatycznego,który ten sterownik posiada nie będę korzystał.Mój poprzedni reaktor,też Dastaco o dużo większej pojemności na koniec mi nie wyrabiał i musiałem wspomagać Ballingiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, inmar napisał:

Zasypu mam przygotowane na całość,ale nie na razie nie ma co konsumować więc zasypałem taką ilością.Odciek mam w tej chwili 0,200 l/h a minimalna do ustawienia to 0,100 l/h i jeszcze niedawno włączałem go co dwa dni bo Kh szybowało.Miałem wolną sondę to zamontowałem a może się przydać bo będę wiedział kiedy trzeba go odpowietrzyć bo z automatycznego,który ten sterownik posiada nie będę korzystał.Mój poprzedni reaktor,też Dastaco o dużo większej pojemności na koniec mi nie wyrabiał i musiałem wspomagać Ballingiem.

A z jakiego powodu nie chcesz korzystać z automatycznego odpowietrzania? Wydaje mi się to ciekawą funkcją.  


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiedzieć kiedy trzeba ? Tutaj właśnie sonda się przyda.Możemy ustawić odpowietrzanie codziennie,co tydzień,co miesiąc,chyba jakoś tak a ja wolę kiedy trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, inmar napisał:

Skąd wiedzieć kiedy trzeba ? Tutaj właśnie sonda się przyda.Możemy ustawić odpowietrzanie codziennie,co tydzień,co miesiąc,chyba jakoś tak a ja wolę kiedy trzeba.

Właśnie spojrzałem na instrukcję i rzeczywiście trzeba to ustawić ręcznie. Myślałem, że czujnik optyczny daje sygnał gdy zachodzi taka potrzeba i wtedy włącza się proces odgazowania. 

Pewnie można zaobserwować po jakim czasie potrzebne jest odgazowanie i  w takim interwale czasowym ustawić ten proces. Chyba, że się mylę.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam,że tak,ale ten proces będzie się zmieniał w zależności od potrzebnego odcieku,czyli coraz częściej.Sam jestem ciekaw jak to u mnie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dokonasz obserwacji to daj znać. Może to da mi wskazówkę jak ustawić odgazowywanie u siebie. W obecnym reaktorze nie ma tego problemu, jak jest za dużo gazu to zostaje wypchnięty i samo się odgazowuje. Ponadto kontroler, elektroda i elektrozawór tego pilnują, żeby nie było za dużo gazu. 

Dzięki Marek za rozmowę.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgazowanie polega na odwróceniu kierunku działania pompy dozującej dlatego też wylot musi być też zanurzony w wodzie by mogła zaciągnąć wodę.Ja jeszcze nie mam automatycznego odgazowania z jednego powodu,mianowicie mam reaktor glonowy,który ma na górze wlot odcieku z reaktora i resztki gazu są wykorzystywane przez glony,ale robi się tam poduszka gazowa wtedy też reaktor by nie zaciągnął wody.Przy wykorzystywaniu resztek CO2 przez reaktor w tym modelu podłącza się odwrotnie przepływ,ale ja chyba dorobię jakiś trójnik by odciek wpadał do reaktora od dołu bo wydaje mi się,że gaz będzie lepiej rozpuszczany w kolumnie reaktora glonowego a nie gromadził się pod deklem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie fajny projekt ;)

Piekne rozmiary.

 

Ps

Moja kosteczka działa już dłużej :p :p

 


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek na bogato, lubisz gadżety. Zobaczymy jak długo będą działać. :P

Ja odgazowuję mój reaktor raz na pół roku, jak czyszczę wkład.

 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, inmar napisał:

Odgazowanie polega na odwróceniu kierunku działania pompy dozującej dlatego też wylot musi być też zanurzony w wodzie by mogła zaciągnąć wodę.Ja jeszcze nie mam automatycznego odgazowania z jednego powodu,mianowicie mam reaktor glonowy,który ma na górze wlot odcieku z reaktora i resztki gazu są wykorzystywane przez glony,ale robi się tam poduszka gazowa wtedy też reaktor by nie zaciągnął wody.Przy wykorzystywaniu resztek CO2 przez reaktor w tym modelu podłącza się odwrotnie przepływ,ale ja chyba dorobię jakiś trójnik by odciek wpadał do reaktora od dołu bo wydaje mi się,że gaz będzie lepiej rozpuszczany w kolumnie reaktora glonowego a nie gromadził się pod deklem.

Ciekawy pomysł z tym reaktorem glonowym.  Jak glony reagują na Kh w granicach 50-60?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

Ciekawy pomysł z tym reaktorem glonowym.  Jak glony reagują na Kh w granicach 50-60?

Naprawdę chcesz wydawać kasę na to????


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Jacek56 napisał:

Naprawdę chcesz wydawać kasę na to????

Nie chcę:P Jacku. Z glonów już dawno się wyleczyłem, jedynie ciekawy pomysł na konsumpcję CO2 z reaktora wapnia. Przy obecnym reaktorze ma obniżone Ph w zbiorniku i to mogło by być rozwiązanie. 

1 minutę temu, inmar napisał:

Tak.

IMG_20190803_100817.jpg

Jestem pod wrażeniem, myślałem, że tak wysokie Kh nie będzie im służyć...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz w życiu mam filtr glonowy i na razie jestem zadowolony,Ph rano mam 8,08 średnio,ale NO3 i PO4 muszę podnosić karmieniem z czego rybki się cieszą.Nie pomyślałem nawet o tym wysokim Kh,ale rosną.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, inmar napisał:

,Ph rano mam 8,08

Takie Ph to jest w moim akwarium wieczorem. Chyba rozwarze takie rozwiązanie, miałem zamiar w nowym akwarium używać zeolitu w reaktorze, a tu się zastanowię, czy nie zamienić na reaktor glonowy. Co prawda zeolit już kupiłem ale reaktor jeszcze nie, jest moment na zmianę decyzji.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.