Skocz do zawartości
brawos

Morskie wynurzenie 2.0 [350]

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z okazji, że akwarium nie było jeszcze posolone, a jedynie pultało się w wodzie RO, spuściłem wodę i dokonałem zmian w wystroju. Denerwował mnie łuk skalny na środku zbiornika, który za bardzo przyciągał uwagę. Został on zastąpiony sporym talerzem, który bardziej pasuje do całości. Waży on chyba z 10 kg i wisi na chudej nóżce, dlatego został wzmocniony prętem akrylowym fi 8mm. Trzymałby się pewnie lata i bez tego bo ceresit cx 5 trzyma jak diabeł. Nie mogłem zdemontować poklejonego nim wcześniej łuku i musiałem utrącać młotkiem. Płaski talerz trafił też wysoko na skałę po prawej stronie - będzie czekał na jakiegoś hyacinthusa. Średnio wygląda bo powinien być ciut większy, ale nie miałem już nic lepszego bo w akwa jest już cała posiadana przeze mnie skała. Wykorzystałem ok. 45 kg czyli jest trochę w starym olschoolowym stylu, ale co tam, ważne, że jako tako wygląda. Nowy wystrój podoba mi się dużo bardziej. Dzięki temu akwa stało się wizualnie pełniejsze i ciekawsze. Teraz już zalewa się docelową wodą, która dzisiaj będzie posolona. Sprzedałem również lampy Red Sea Reef Led 90. Zastanawiam się na hybrydą ATI, ale boli mnie perspektywa wydawania co parę miesięcy 500 zł na rury, więc nie wykluczone, że będzie Radion G4 albo AI Hydra 26 w ilości 2 szt.

xqnepn9kdq6c.jpg

k5t4o3pj3sta.jpg

 

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś wcześniej że widziałeś Kessil'e w sklepie i Red Sea Led lepiej świeciły czy zwróciłeś może uwagę na bliki chciał bym się dowiedzieć jak Red Sea vs Kessil tu wypada? Czy Red Sea Led posiada bliki i jak wyglądają? No i ostatnia kwestia czy w sklepie były również najnowsze Kessil'e A360x i robiłeś porównanie do Red Sea Led?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem porównanie z kessilami, ale tymi wcześniejszymi czyli WE. W mojej ocenie lampa Red Sea dużo lepsza, mocniejsze swiatło, niebieski bardziej nasycony. Wpływ na to może mieć po części fakt, że kessil świeci w sklepie od 4 lat, więc może być częściowo wypalony. Biały w jednej i drugiej taki sam. Bliki w Red Sea bardzo konkretne i wyraźne, natomiast w kessilu zbyt natrętne i męczące. Subiektywnie bliki w Red Sea na poziomie 2/3 tego co w kessilu. To co w Red Sea może być ewentualnie na minus to dosyć słaba barwa czerwona pochodząca z diod białych. Na talerzowkach wygląda jak brąz. Wystarczy popatrzeć na widmo tej lampy na stronie Red Sea, szczególnie dla diód białych. Trochę słabo to wygląda. Wszystko poza tym zdecydowanie na plus, a szczególnie głęboko schowana soczewka nie waląca po oczach.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak się mają nowe Kessil'e do Red Sea ciekawe czy ktoś tutaj miał okazję to sprawdzić dziękuję za odpowiedź. Co do blików dla jednych męczące a dla innych dobrze wyglądające:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, brawos napisał:

Zastanawiam się na hybrydą ATI, ale boli mnie perspektywa wydawania co parę miesięcy 500 zł na rury, więc nie wykluczone, że będzie Radion G4 albo AI Hydra 26 w ilości 2 szt.

Nie jestem przekonany, że oświetlisz swoje akwarium jednym Radionem, czy dwoma Al Hydra 26. Nie pamiętam  co planujesz hodować, dla SPS to na pewno będzie za mało. Przy hybrydzie ATI masz cztery świetlówki (przy tym akwarium więcej nie potrzeba), to koszt około 250 złotych rocznie. Świetlówek nie będziesz wymieniał co pół roku, bo nie ma to sensu, gdyż nie będziesz nimi świecił przez cały dzień, tylko cześć dnia. 

Ja jak rozważałem LEDY i ich ilość, które musiałbym zamontować nad swoim akwarium (np. Radion XR30W G4 Pro), to koszt tych lamp pozwala mi na wymianę 10x80 W T5 przez spokojnie dziesięć/piętnaście lat. Lampę T5 kupiłem używaną, co kosztowało mnie ułamek jej ceny.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli dwie sztuki Radiona 15 G4,  tak jak dwie sztuki Hydry 26. Masz trochę racji, ale ja nie trzymam się sztywno teorii. W poprzednim zbiorniku miałem pięknie wybarwione acry przy świetle 6x24W, co dawało mi skromne 0,80W/litr. Nie narzekałem ani na kolory ani na wzrost. Amerykańcy z powodzeniem prowadzą spsowe reefery 350 na 2 hydrach 26, które do niedawna były sprzedawane w komplecie z tym zbiornikiem. Nie nastawiam się stricte pod acry, bo wyleczyłem się z tego kiedyś, gdy przeliczyłem wszystkie wyciągnięte z akwa podstawki po nich. To jest bardzo fajna sprawa, ale zawsze prędzej, czy później kończy się w ten sam sposób. Zbyt droga ta nisza. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że twierdzenie o wymianie świetlówek raz na 12 miesięcy, jako wystarczające nie jest do końca trafione. Ja obserwowałem ogromną różnicę, chociażby w wahnięciu ballinga po wymianie rur raz na pół roku. Przed chwilą zanim sprzedałem lampy Red Sea Reef Led 90 miałem okazję parę dni je potestować i tego światła jest naprawdę ogrom. Z pewnością z hybrydą byłoby korzystniej dla korali, ale ja już nie chcę podążać tą drogą. Akwarium ma cieszyć, być miłe dla oka, estetyczne, bez tej całej graciarni i przeróżnych sprzętowych nadbudówek oraz przede wszystkim proste w obsłudze. To korale powinny być dla nas, a nie my dla nich. Co wyjdzie czas pokaże. Zostanę raczej przy ledach, być może kupię 2 szt. Radiona G4. Gdyby tylko lampy Red Sea Reef Led 90 nie były tak ubogie barwowo (brakowało mi w nich choćby grama ciepła) to pewnie i przy nich bym został.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium posolone dwa dni temu. W związku z tym, że startuję na 100% suchej skale do ostatniej chwili wahałem się nad ponownym zaangażowaniem do tego metody zeovit, która oferuje sporo dobrodziejstw i ułatwień przy tego typu starcie. Mimo jałowego systemu od początku zapewnione jest żywienie bakterii - jest źródło węgla, są azotany, jest też jasny i prosty schemat co należy robić krok po kroku. Zdecydowałem się jednak nie korzystać z tej metody ponieważ chciałbym w przyszłości wrócić do pelletek, wykorzystać opcję z refugium skoro sump daje taką możliwość oraz wprowadzić kilka innych rzeczy, które w pewnym stopniu zeovit utrudnia. W związku z tym do rozkręcenia systemu wykorzystam stary sposób na krewetkę i w ten sposób uruchomię i dalej zamknę cykl azotowy. Póki co do sumpa trafiły dwa małe truchła, które będę wymieniał co ok. 5 dni przez ok. dwa tygodnie w zależności od tego jak proces w tym peaki amoniaku będą przebiegały. Dopiero po pojawieniu się amoniaku mam zamiar wprowadzić bakterie (wykorzystam sprawdzone już przeze mnie combo Specjal Blend+NiteOut2) oraz dolać ze dwa wiadra solanki z działającego zbiornika oraz wrzucić jakiś kawałeczek żywej skały jeżeli uda mi się znaleźć coś nieryzykownego. Część osób zrobiłaby to na początku. Ja uważam, że skoro nie ma pożywki dla bakterii to wlewanie żywej wody w tej chwili nie ma większego sensu. Gdy pojawi się amoniak to jak najbardziej. Podobnie z samymi bakteriami oraz kawałkiem żywej skały, która na dobrą sprawę mogłaby trafić jeszcze później, gdy minie już amoniakowy szał, tak by zminimalizować eksterminację wszelkiej maści drobnych bezkręgowców etc. zalegających na skale. Odpieniacz na razie wyłączony. W dalszej kolejności będę stosował ślepe karmienie, by podtrzymać stan po zamknięciu cyklu azotowego. Dalej pójdzie już z górki wg znanego schematu. Mam nadzieję, że całość przebiegnie w miarę spokojnie. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany procesem będę opisywał go w szczegółach co kilka dni. Do koszyka z uwagi na klejenie skały ceresitem wrzuciłem dodatkowo trochę znalezionej starej, kilkuletniej sery silicate clear.

Wczoraj dotarło również nowe światło - 2 lampy Hydra 26 HD. Póki co nie mam uchwytów - udało mi się jednak znaleźć na ebayu oryginalne jeszcze uchwyty Red Sea właśnie z mocowaniem pod Hydrę, gdy Red Sea jeszcze je wykorzystywało. Ramiona wyglądają tak samo, jak przy lampie Reef Led 90, z tym, że nie trzeba się głowić nad zaadoptowaniem ich do lampy Hydra 26. Wszystko więc od kompletu. Na uchwyty sobie jednak poczekam bo idą z UK. Bardzo mi się podobają te ramiona od Red Sea, dlatego wolę się chwilę pomęczyć i poczekać, tym bardziej, że i tak na razie nie będę świecić niż kupować oryginały Hydry, które są wg mnie dużo brzydszymi uchwytami. Odnośnie wrażeń dot. samej lampy to mam je trochę mieszane. Samo światło świecąc z ręki nad akwa wydaje się dużo fajniejsze niż w Reef Led 90, które było zdecydowanie zbyt płowe i bez możliwości korekty. Niestety wszystko poza tym czyli cały performance zdecydowanie na korzyść lamp Red Sea. Przy krótkiej zabawie z Hydrą miałem już kilka razy problem z połączeniem wifi, sama aplikacja jest również gorzej przemyślana i mniek przejrzysta niż przy lampie Red Sea. No i to co najgorsze lampy niesamowicie mocno grzeją na odległość 20-30 cm. Konkretna farelka. Przy Reef Led 90 w ogóle tego nie zauważyłem. Ciekawe jak będzie z grzaniem wody - lampy wydają się emitować więcej ciepła niż posiadana wcześniej przeze mnie ATI T5. Czas pokaże co z tym będzie. Okaże się dopiero po dojściu uchwytów i  zamontowaniu lamp nad akwa na stałe.

usrr98x3jbb2.jpg

rb5dqn5gg86n.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się Twój sposób opisu, nie często ktoś dzieli się podstawami podejmowanych decyzji o sposobie prowadzenia. W zasadzie to nawet mam wrażenie, że często ludzie tych podstaw nie mają. 

Ten aragonit to od KoralenZucht czy inny? Jaka gradacja?

Ja trochę żałuję zastosowania tego podłoża, jednak dojrzałe/dojrzewające nie zachwyca mnie estetyką. Goła szyba też mi nie pasuje, rozrzucany przez ryby piasek też, związany żywicą kamyk jak @Iceberg pewnie też z czasem przyjmie wady (subiektywna opinia) szyby i zarośnie wapiennymi. Najwyraźniej nie ma na rynku rozwiązania satysfakcjonującego dla mnie... czas kończyć z akwarystyką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie chodzi o niechęć dzielenia się wiedzą, bo wiedza jest ogólnodsotępna tylko trzeba po prostu lubić pisać. Mało komu się chce. Forum też już nie skupia tylu osób co kiedyś. Podłoże - tak, KZ. Jedną grubość mają (3-5mm). Dla mnie najlepsze podłoże. Po latach nie kumuluje syfu, jak ktoś się uprze to może mimo wszystko bez problemu odessać na raty i dokładać nowego. Potrafi zarosnąć glonami wapiennymi, ale to raczej dodatkowy efekt wizualny. Coś tam też teoretycznie działa jako bufor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mimo braku uchwytów położyłem dwie deski na akwa i pobawiłem się trochę lampkami. Jestem super zadowolony z ożenienia lamp Red Sea i zamiany na Hydrę 26. Te dwie lampy to niebo a ziemia. Cofam to, co pisałem o lampach Red Sea zaraz po zakupie. Lampa Red Sea nie ma w ogóle podejścia do Hydry. Hydra daje mega piękne światło z możliwością mnóstwa korekcji i to całkowicie bez wykorzystywania kanałów czerwonego oraz zielonego. Wystarczy zabawa kanałami fioletowym, royal blue, blue (który jest diametralnie odmienny od royal blue, jest bardziej turkusowy niż niebieski) oraz białym. Lampa Red Sea nie ma prawdziwego białego światła tylko jakąś wykastrowaną protezę bez grama widma czerwonego i do niczego się nie nadaje. Przy Hydrze nie ma najmniejszego problemu by samym kanałem białym i royal blue ustawić sobie albo barwę zimną niebieską, albo ciepłą niebieską, a nawet fioletową nawet bez korzystania z kanału fioletowego, nie mówiąc już nawet UV. Czerwonego w ogóle nie trzeba włączać. Wszystko super nasycone. Jeśli ktoś to będzie czytał i zastanawiał się nad lampą Red Sea Reef Led to zdecydowanie odradzam i polecam Hydrę. Poniżej kilka zdjęć, które jednak nie oddają nawet w części tego, jak piękne światło daje ta lampa. Te lampy to dwie różne ligi. Red Sea kariery chyba jednak nie zrobi bo porównując te dwie lampy świeci po prostu słabo, buro, chłodno, poza niebieskim kolory są wyblakłe, a co najistotniejsze nie ma praktycznie możliwości jakiejkolwiek korekcji bo w kanale białym ma wykastrowaną część ciepłą widma do minimum. Przy Hydrze telefon na automacie bez problemu radzi sobie z kolorami i nie robi wyłącznie zaniebieszczonych zdjęć, jak przy tanich ledach. Przy Red Sea nie chciało mi to wyjść, chyba, że całkowicie skręcałem kanał niebieski i świeciłem samym lodowatym białym, na który nie dało się patrzeć zbyt długo. Jeżeli ktoś lubi sobie usiąść przed akwa wieczorem i pooglądać w spokoju i przyjemności swój podwodny świat to odradzam zimną i nijaką lampę Red Sea bo po prostu to światło irytuje. To jest moja ostateczna opinia o nowym świetle Red Sea, może ktoś skorzysta z porady. Dla mnie lekko ciepły i miły dla oka biały z minimalnym tintem fioletowym powinien wyglądać tak, jak na ostatnim zdjęciu z Hydry i tego właśnie szukałem.

3x8xmxw2uori.jpg

yoh8ia5kq1c3.jpgj8wz5qq1oegv.jpg

s8wmj4l1ldtq.jpg

rma6wugdw8cf.jpg

nv5q91brc6rq.jpg

hzamqvb6132u.jpg

8gfct0czp8yz.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że przeczytałem Twoją ocenę lamp Red Sea. A już miałem je kupować. Przyjrzałem się ich widmu i nie dziwię się Twojej opinii. Ich kolor biały to 8000 K. Podczas, gdy za ciepły biały uznaje się 2700 K, za neutralny (słoneczny) 4000 K, a zimny to poziom 6000 K. 8000K to lodowato zimny, który dodatkowo będzie zdominowany przez diody niebieskie, których porównując moce, jest ośmiokrotnie więcej niż białych. Rozumiem powody dla których tak zrobiono, ale strona wizualna zbiornika jest dla mnie zbyt istotna, by zaakceptować taką paletę. Dzięki za opinię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz, widzę, że masz podobne preferencje jak ja więc z pewnością nie będziesz zadowolony, dodatkowo czerwone korale będą wyglądały bardzo wyblakło wręcz brązowo. Bierz Hydry 26, będziesz mega usatysfakcjonowany z kolorystyki. Cena w jednym ze sklepów (nie będę oczywiście uprawiał reklamy) tylko sto parę zł więcej niż Red Sea, różnica w jakości światła natomiast porażająca.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zamyśle mam swój zbiornik kontemplować z kanapy. Myślałem o Red Sea ze względu na ukrytą soczewkę. Światło nie dawało by tak po oczach. Ponieważ odpadają ze znanych powodów, to pomyślałem o Maxspect Recurve, które mają wzdłuż dłuższego boku opuszczane "skrzydełka". Niestety nie znalazłem żadnej opinii (z praktyki) o ich kolorystyce.

Wcześniej miałem Vertex Ilumina. Dorabiałem do niej osłony. Jak to wygląda w Hydrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę ci opisać wrażenia po przetestowaniu RSXa Maxspecta bo początkowo chciałem wybrać tą lampę Myślę, że może być podobny do Recurve`a. Lampa miała jak dla mnie bardzo niewyraźne wszystkie kanały poza niebieskim. Ten z kolei był mocny z ładnie odznaczającym się fluo. Problem w tym, że mnie nie interesowało wyłącznie soczyste niebieskie światło przez cały dzień świecenia. Dodatkowo lampa ma dziwny ogromny zasilacz z wentylatorem. Z lampy więc zrezygnowałem. Na priv mogę ci podać, gdzie obecnie w Wawie wisi ten RSX do przetestowanoa. To co mogę powiedzieć odnośnie tej schowanej soczewki, to rzeczywiście fajnie to spełnia swoją funkcję w Red Sea, ale z kolei, gdy odpaliłem Hydrę nad akwa to brak tego typu ficzera w ogóle mi nie przeszkadzał. Uważam, że zawężanie pola wyboru lampy ze względu na tylko to rozwiązanie do Recurve`a i lampy Red Sea jest błędem i raczej bym to olał. To tylko dodatek, a inne lampy bezpośrednio po oczach znów tak nie dają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o lampę maxspect recurve to polecam. Światełko w tzw. skrzydłach ma cztery barwy. Fajnie można ustawić kolorystykę. Jaką kto preferuje. I udany ten patent z ruchomymi bokami, można rozszerzać lub zwężać obszar oświetlenia. Małym minusem jest brak w zestawie linek do zawieszenia. 

Screenshot_20190910_083235.jpg

Edytowane przez pawellb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, brawos napisał:

. . .  Na priv mogę ci podać, gdzie obecnie w Wawie wisi ten RSX do przetestowanoa. . . .

Podaj proszę.

 

1 godzinę temu, pawellb napisał:

Jeśli chodzi o lampę maxspect recurve to polecam. . . . 

pawellb - znasz ją z własnego doświadczenia?

Ma więcej i inaczej skonfigurowanych kanałów niż RSX. W tym inaczej przyporządkowane białe, więc może nie ma tego efektu, o którym pisze brawos?

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ją nad moim oceanem:). Wcześniej był zetlight 6600. W obecnej większy zakres ustawiania barw. Jestem z niej bardzo zadowolony i życie w akwa też ;). Daje też super bliki. 

IMG_20190910_110239.jpg

Edytowane przez pawellb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiełże zasuwają już po zbiorniku. Do refugium trafiły makroglony oraz żywy piach z działającego zbiornika z masą stworzeń, a także trochę wody z pożytecznym brudem. Powoli do przodu. Nad akwa są już uchwyty na które chwilę czekałem. Na razie jednak nie świecę - niech się mnoży populacja bakterii. Po amoniaku i azotynach nie ma już prawie śladu. Pytanie do osób lepiej obeznanych z tematem refugium - część osób stosuje w refugium dodatkowe napowietrzanie z wykorzystaniem pompki napowietrzającej z kamieniem, jak w akwa słodkowodnym. Potrzebne to? Sam odpieniacz nie wystarcza? Taki kamień w porównaniu do odpieniacza za bardzo wody nie natleni porównując wielkość pęcherzyków. Czy na pewno ma to jakieś uzasadnienie?

mq5vbpjywamg.jpg

ej1pk5bdebmn.jpg

36zjuo2253iw.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napowietrzacze z kamieniem sobie odpuść, sam odpieniacz wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzacz ludzie w refugium stosują do wymuszenia ruchu wody, ale przy prawidłowej konstrukcji refugium, jest to zbędne.

 

Podpowiadając :) CO2 do refugium też raczej nie dozujemy, mimo że w holendrach się sprawdza :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, dale napisał:

Napowietrzacz ludzie w refugium stosują do wymuszenia ruchu wody, ale przy prawidłowej konstrukcji refugium, jest to zbędne.

 

Podpowiadając :) CO2 do refugium też raczej nie dozujemy, mimo że w holendrach się sprawdza :)

Dzięki za odpowiedź, teraz rozumiem. Z CO2 trochę szkoda, myślałem, że będzie dodatkowe źródło węgla dla bakterii :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie w takiej formie węgiel :)Za to, przy sporej dozie pecha, miałbyś nowy rodzaj reaktora :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie, zasyp aragonitowy na dnie też jest. rozpuszcza się wyśmienicie :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prezentowane poniżej bakterie to jakiś kosmos. Trzeci dzień muszę dodawać sztucznie do akwa chlorek amonu, bo po 12 godzinach po 2mg/l świeżej porcji amoniaku nie ma najmniejszego śladu. Po azotynach także. Przy pomocy tego środka w przeciągu doby tworzy się ogromna populacja bakterii nitryfikacyjnych, a nie jak przy innych po kilku tygodniach. Amerykanie wszystko muszą szybciej, mocniej, więcej i jakby na to nie patrzeć (nawet z przymrużeniem oka) to jednak działa. Wiem, że różnie można patrzeć na taki turbo start i tego typu wynalazki, ale ogromna koncentracja bakterii (innych niż w większości spotykanych na rynku krajowym produktów, ale również nitryfikacyjnych bo Nitrosococcus i Nitrococcus) robi swoją robotę wyśmienicie. Bakterie Nitrosomonas, czy Nitrobacter to lenie potrzebujące całych tygodni do zatrybienia i namnożenia się. Wcześniej wlałem całą prawie pół-litrową butlę Nite-Out II (a więc mocno ponad rekomendację z butelki) i po kliku dniach zadziałało tyle co nic. Oczywiście zadziałałoby, ale po jakim czasie. W akwa hula już refugium z ganiającymi kiełżami oraz spaghetti wormami w żywym piachu z działającego systemu. Bardzo cieszy mnie to mikrożycie, bo od niego powinien rozpoczynać się start każdego systemu. Wygląda na to, że trzeba dodać dwa błazny i rozpocząć karmienie bo dalsze sztuczne dozowanie chlorku amonu nie ma już sensu, niech ryby zaczną brudzić by podtrzymywać przy życiu te pracowite bakterie. Wygląda na to, że cykl azotowy zamknięty w ekspresowym tempie. Dalej jednak będę już postępował powolutku zgodnie ze starą szkołą by za chwilę nie wykoleić systemu. Dziwne, że nikt w kraju nie sprzedaje tych bakterii i trzeba je zamawiać w zagramanicznych sklepach. Podobnie działają bakterie Bio-Spira ze znanego wszystkim IO. Ich też ze świecą szukać na polskich morszczyznowych rubieżach...

h1bgcwxxyaa8.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.