Skocz do zawartości
Zieciu321

Sprzęt do kostki 45x45x45 - 91l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam w planach założenie długo planowanego akwarium morskiego. Jako, że będzie to pierwsze akwarium to nie chciałbym popełnić jakiegoś błędu, a mam pewne wątpliwości i pytania.

Pierwszym założeniem jest estetyka, akwarium będzie stało w najbardziej reprezentatywnej części domu w otwartej jadalni z salonem - więc pierwszy i jedyny warunek żony "niech to jakoś wygląda, a nie żeby był jakiś kicz". liczę się z kosztami i budżet, który jestem wstanie wydać na sprzęt + sól, piasek, skała by zalać akwarium to jakieś 1,5-2tyś zł bez życia. Z natury jestem osobą oszczędną, więc jeśli będzie taniej to też fajnie :D

W planach jest kostka 45x45x45 co daje 91l i żeby było w niej jak najwięcej miejsca w planach są filtr (AQUAEL FZN-3) i odpieniacz (Bubble Magus QQ1) kaskadowy, jakieś dwa małe falowniki lub jeden większy i grzałka => to jakoś przeżyję w akwarium.

Największy problem to z oświetleniem. Napisałem do 2 firm o możliwość robienia światła na zamówienie, czekam na odpowiedź i wycenę. Z gotowców zastanawiam się na Blau Mini Lumina 40 o mocy 24W i jakieś dołożenie nóżek by zmieścić to na 45cm - chociaż uważam, że będzie to za mało światła i tak pomyślałem to doświetlić to taką belką sunsun lampa led tylko to są belki do słodkiego akwa.. Ewentualnie wystartować na tych 24W, a w momencie wpuszczania pierwszego życia dokupić drugą taką belkę co da 48W.

Jeszcze będę oglądał jakieś filmiki jak zrobić to samemu, ale trochę obawiam się to robić zwłaszcza jeśli chodzi o estetykę..

Rozważałem ten zestaw Blau all in one 91 fajnie to wygląda, ale z 91l pewnie zrobi się około 70l na życie. A to co zaproponowałem wyżej wyjdzie mnie taniej z 300zł, a zapewne będzie trzeba do zestawu pomyśleć o mocniejszym oświetleniu więc nie wiem czy się opłaca.. Nawet nie chodzi o kasę, ale o te 20l

Bardzo bym was prosił o pomoc przy tym oświetleniu, coś doradzić. Z gory uprzedzę, że nie chce zmieniać akwa na takie by długość była 60cm - wiem, że jest wtedy więcej możliwości co do oświetlenia, bo są gotowe belki. Niestety nie mam tyle miejsca na szafce, a po za tym kostki są piękne - miałem i mam słodko wodne kostki i to mi się podoba :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie ta lampka od blau nie jest warta swojej ceny w zasadzie to tak jakbyś zrobił sam lampę na taśmie led z tym że wyszłoby to jakieś 150zł taniej pewnie. O belkach do słodkiego zapomnij, po co szukać tutaj półśrodków? szybciej obejdziesz się bez tego odpieniacza niż bez dobrej lampy.

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz możliwość to rób sump, koszt nie będzie znacząco większy a estetyka i ergonomia znacznie wzrosną. Jeśli to nie przejdzie to chociaż panel z tyłu dodasz 15 cm z tyłu i będzie git. Kaskady to jednak prowizorka moim zdaniem i prędzej czy później i tak zmienisz.

Co do oświetlenia to zależy co chcesz tam trzymać, ale myślę że minimum to 30-40W w ledach lub 75W w świetlówkach.

Gotowce zawsze wyjdą drożej, więc jeśli masz jakieś umiejętności manualne to kombinuj sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz takie rozwiązanie:

Duzy prosty panel jak będziesz chciał odpieniacz spokojnie wejdzie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety sump odpada.Większe akwa 50x50x50 niestety też.

Fajny motyw z tym panelem, wygląda na prosty i w sumie wszystko się tam zmieści. Tylko jak zrobię 10cm panel  to z 91l wyjdzie 70l i czy rzeczywiście tak jak pisał Lurthel kaskada nie ma sensu - bo to wtedy dużo zmienia.. a nie chce pakować kasy na coś co i tak zmienię..

Jaki materiał na taki panel jest najlepszy, wystarczy normalna czarna plexi?

Co do oświetlenia to jak by był panel to też odpieniacz trochę taniej wyjdzie i będzie więcej kasy na oświetlenie. Znacie jakieś gotowe zestawy do 600-800 zł o odpowiedniej mocy i długości do 45cm?

Zastanawiam się nad zrobieniem ale takie pytanie czy dobrze rozumiem:

Kupuje profil i tam gdzie jest szerokość 10,3 z obu stron montuje ledy i właśnie za pomocą czego najlepiej? Biorę podstawki PCB po 4 z każdej strony co mi daje 48W ale pytanie jak je połączyć jakbym chciał mieć np 2 niezależne oświetlenia to podłączam je pod zasilacz do jednej płytki PCB, a jak połączyć pozostałe płytki ze sobą? Jakieś osłony itp to jest zrozumiałe jak zamontować, ale głównie chodzi mi o samo połączenie płytek PCB ze sobą i zasilaczem + zasilacz musi być schowany w profilu czy też może być za akwarium np żeby miejsca nie zajmował?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć z lamp polecam Coral Light  30W  sam taką posiadam na aliekspress kosztuje ok 230-240zł używam jej od roku i wszystko bardzo ładnie rośnie. Akwarium 50x50x50. Tak wygląda ta lampa
110-220-V-sterowanie-dotykowe-LED-woda-morska-Coral-Light-10-poziom-ciemniania-30-W-woda.jpg_50x50.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ai prime hd polecam, jedne z najlepszych lampek


c784772eaae958f7d513903bf06bf18du288a270.png?upd=20140710105418

Akwarium - Reefmax 105l, odpieniacz Hydor Slimskim Nano 135.35, oświetlenie led DIY, obieg - Newa Jet 1200, sól Tropic Marin Pro-Reef, Balling 123 Tropic Marin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.